Zlatá horečka v Česku: Firmy chtějí miliardy pod zemí

Pavel Baroch
21. 9. 2012 6:10
Pod zemí leží stovky miliard korun, Chalupův úřad rozhodne o šesti žádostech
Řada jednokilových prutů zlata v dubajském trezoru.
Řada jednokilových prutů zlata v dubajském trezoru. | Foto: Reuters

Praha - Enormně vysoké ceny zlata na světových trzích vyvolaly novou vlnu zájmu o česká ložiska tohoto cenného kovu.

Na ministerstvu životního prostředí se sešly žádosti čtyř firem o stanovení průzkumného území na šesti místech ve středních Čechách a na jihu země. Nechybí mezi nimi Kašperské hory, nejvýznamnější české ložisko, kde se nachází více než 100 tun zlata v hodnotě okolo 130 miliard korun.

Úřad ministra Tomáše Chalupy uvedl, že každou žádost individuálně posoudí podle zákona o geologických pracích. Výsledek nechce předjímat.

"Neříkáme svévolně Ano či Ne. Vedeme správní řízení a na základě žádosti a průběhu řízení vydáme finální rozhodnutí," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Matyáš Vitík.

Každé místo posoudíme zvlášť

Dodal, že ministerstvo například posoudí kvalifikaci žadatele, soulad s platnými zákony, surovinovou politikou a státní politikou životního prostředí, anebo zhodnotí, zda další veřejný zájem - třeba ochrana přírody - nepřevyšuje zájem na průzkumu a případné těžbě ložiska.

Ministerstvo připomnělo, že dosud platná surovinová politika z roku 1999 sice průzkum či dobývání zlata přímo nezakázala, ovšem zdůraznila významný vliv těchto činností na životní prostředí.

Koncepce proto obsahuje formulaci o nutnosti "zabezpečit ochranu zásob ložisek zlata a ponechat je jako rezervu pro případné ekologicky příznivé využití budoucími generacemi". Jenže současný návrh nové surovinové politiky z dílny ministerstva průmyslu Martina Kuby už tuto formulaci neobsahuje.

Kašperské Hory nesouhlasí

Účastníky správních řízení o případném vydání průzkumné licence jsou i okolní obce. A například Kašperské Hory už ministerstvu životního prostředí napsaly, že jejich stanovisko je záporné.

Na všechny žádosti o povolení průzkumu zlatého ložiska odpovídají Kašperské Hory stejně: Nemáme zájem.
Na všechny žádosti o povolení průzkumu zlatého ložiska odpovídají Kašperské Hory stejně: Nemáme zájem. | Foto: Internetové stránky obce

"Nesouhlasíme s tím, aby byl povolen souhlas se stanovením průzkumného území," řekla Aktuálně.cz starostka Alena Balounová. Městští radní podle ní usoudili, že se negativní postoj obyvatel Kašperských Hor k průzkumu a případné těžbě zlata nezměnil.

O průzkum tamního zlata je totiž opakovaný zájem. Ložisko na konci 90. let zkoumala společnost TVX Bohemia důlní, ale její aktivity zastavilo ministerstvo životního prostředí, v jehož čele tehdy stál Miloš Kužvart z ČSSD. Firma se už roky soudí se státem o finanční odškodnění.

Před pěti lety neuspěla se žádostí o průzkum společnost Potamon GTS, její žádost zamítlo ministerstvo pod vedením Martina Bursíka ze Strany zelených. Tato firma si nyní podala žádost znovu. Aktuálně.cz ji žádalo o vyjádření, ale firma na otázky poslané e-mailem neodpověděla.

Starostové chtějí diskutovat

Tomáš Váňa je zástupcem Asociace České zlato a zároveň společníkem a jednatelem firmy Agate Bay, která žádá o průzkumnou licenci na třech místech ve středních Čechách. Tvrdí, že všude není takový odpor proti průzkumu ložisek.

"Zatím jsme mluvili jen s některými lidmi z dotčených obcí a ti připustili diskusi o této problematice," řekl Aktuálně.cz Váňa. Připomněl, že v minulosti už jeho firma měla souhlas obcí k průzkumu, ale ministerstvo životního prostředí stejně licenci nevydalo.

Takový byl i případ Zlatých Hor v Jeseníkách, které souhlasily s tím, aby tamní ložisko prověřila společnost Altenberg, ale ministerstvo bylo opět proti. Altenberg pak neuspěl ani s odvoláním u správního soudu.

"Je třeba mít na zřeteli i to, že žadatel hodlá při průzkumu utratit své peníze - a to ne malé - bez jistoty pozitivního výsledku. Jen malá část zkoumaných území má naději stát se ložiskem a jen část je těžitelná," dodal Váňa.

Nesouhlas lidí jako největší překážka

Předseda Asociace České zlato Petr Morávek vidí právě v zamítavých postojích občanů a zastupitelů největší potenciální překážku případného průzkumu.

"Informovanost o metodách průzkumu a eliminaci vlivů na životní prostředí bude proto představovat hlavní úvodní činnost nejen příslušných firem, ale i Asociace České zlato," řekl Aktuálně.cz Morávek, který je zároveň jednatel společnosti Delta Bohemia usilující o průzkumnou licenci na území nedaleko Vlašimi.

Zlato je jistotou, i v dobách finančních krizí.
Zlato je jistotou, i v dobách finančních krizí. | Foto: Reuters

Morávek si hodně slibuje od nové surovinové politiky z dílny ministerstva průmyslu, kterou by brzy měla projednat vláda.

Pod zemí leží 400 miliard

Úřad ministra Martina Kuby totiž soudí, že by se zlato a další drahé kovy mohly pro Česko stát lékem na globální finanční krize. V různých místech Česka se totiž pod zemí nacházejí stovky tun zlata v hodnotě až 400 miliard korun.

Cena zlata a dalších cenných kovů přitom během globální finanční krize neklesla, na rozdíl například od ropy. Zatímco na konci 90. let se cena pohybovala mezi 200 a 300 dolary za trojskou unci, v září 2009 překročila tisíc dolarů a o rok později se dokonce přiblížila až ke 2 tisícům dolarů. Dnešní cena se pohybuje okolo 1760 dolarů a míří vzhůru.

Podle ministerstva průmyslu patří Česko mezi zeměmi Evropské unie spíše mezi výjimky, když se tady žádné zlaté ložisko ani nezkoumá.

"Zlaté rudy se totiž při dodržování požadavků na ochranu životního prostředí těží ve Švédsku, Španělsku, Finsku, Řecku, Bulharsku, Rumunsku a na Slovensku. V těchto a i v jiných zemích EU se průzkumné práce na zlato běžně provádějí," uvádí se v návrhu surovinové politiky.

Dokument připomíná, že tuzemská zlatá ložiska jsou schopna dlouhodobě pokrýt domácí spotřebu zlata, které se do Česka musí dovážet.

Obava o osud přírody

Vojtěch Kotecký z ekologického Hnutí Duha připomněl, že v 90. letech vyvolaly plány na průzkum a případnou těžbu zlata na různých místech republiky značný odpor nejen některých obcí a občanských iniciativ, ale i velké části české veřejnosti - kvůli zásahům do přírody a krajiny.

Kotecký odhaduje, že nové plány na průzkum zlatých ložisek vyvolají větší humbuk a odpor než nedávná kauza s břidlicovým plynem.

Podle předsedy Asociace České zlato Petra Morávka je zapotřebí oprostit se od černobílých pohledů a posuzovat aktuální situaci realisticky.

"V současné době nelze u žádného ložiska hovořit o způsobu jeho případného průmyslového využívání, takže ložiska, která jsou majetkem státu, bychom měli umožnit ze soukromých prostředků zkoumat, a podle výsledků pak posoudit, co s nimi. Tak se to děje ve všech státech Evropské unie, a my jsme jejími členy," poznamenal Morávek. 

Co si myslíte o plánech na průzkum a případnou těžbu zlata v Česku? Podělte se o názory na Facebooku:

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy