Zkušení učitelé dostanou přidáno: Plat se jim zvedne o 1590 korun

ČTK ČTK
20. 10. 2015 16:45
Vláda přidá novou kategorii do platové tabulky učitelů. Nově vzniklá kategorie nad 27 let praxe zvedne od listopadu zkušeným pedagogům tarifní plat o 1590 korun měsíčně na 27 940 korun hrubého. Průměrný růst tarifů učitelů bude 3,3 procenta. Předseda školských odborů František Dobšík řekl, že pokračuje náprava v minulosti deformované platové tabulky. Vedle učitelů porostou platy také nepedagogickým pracovníkům, u nichž se tarify zvýší souhrnně o tři procenta.
Učitelka, ilustrační foto
Učitelka, ilustrační foto | Foto: František Vlček/Economia

Praha - Zkušeným učitelům stejně jako loni poroste plat výrazněji než nováčkům. Matadorům s více než dvaatřicetiletou praxí se od listopadu zvedne tarifní plat o 1590 korun měsíčně na 27 940 korun hrubého.

Pomůže jim k tomu také vytvoření nového stupně podle délky praxe, nyní je nejvyšší kategorie nad 27 let praxe. Zvýšení platů učitelů stejně jako ostatních státních zaměstnanců v pondělí schválila vláda.

Průměrný růst tarifů učitelů bude 3,3 procenta. Pedagogové, kteří se tomuto povolání věnují méně než šest let, si ale polepší jen o 2,5 procenta. V praxi to bude znamenat, že jim tabulkový plat vzroste z 21 tisíc na 21 530 korun.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Jedná se o dvanáctou platovou třídu, kam spadá drtivá většina kvalifikovaných učitelů základních a středních škol.

Náprava platové tabulky

S delší praxí se zvyšuje procentuální růst platu. Předseda školských odborů František Dobšík v úterý řekl, že tím pokračuje náprava v minulosti deformované platové tabulky. V roce 2011 dostali začínající učitelé přidány řádově tisíce, zatímco zkušení jen desetikoruny.

Odbory také iniciovaly vznik šestého platového stupně. Učitelům, kteří do něj patří, se tarif zvýší o šest procent. Dobšík upozornil na to, že nyní neměli pedagogové poměrně dlouho před koncem profesní dráhy vidinu zvýšení platu.

"Když učitel ukončil vysokou školu v 25 letech, tak v 52 letech už dosáhl stropu a neměl žádnou perspektivu. Také jsme to chtěli kvůli pozdějšímu odchodu do důchodu," řekl Dobšík.

Vláda původně navrhovala tříprocentní růst výdělků ve státním sektoru od ledna 2016. Nakonec k němu stejně jako před rokem sáhla o dva měsíce dříve a učitelům se přidalo o něco více. Navíc se o půl procenta zvýší odvody do fondu kulturních a sociálních potřeb určeného na benefity pro zaměstnance.

"Tím pádem to je více než ta původně navrhovaná tři procenta a přiblížili jsme se pěti procentům, která jsme žádali," uvedl Dobšík.

Platy se zvednou i nepedagogickým pracovníkům

Vedle učitelů porostou platy také nepedagogickým pracovníkům, u nichž se tarify zvýší souhrnně o tři procenta. Například řadová kuchařka se šesti až devíti lety praxe dostane v nárokové složce přidáno 310 korun na 10 340 korun.

Školník zařazený do šesté platové třídy, který tuto činnost vykonává 15 až 19 let, by si měl polepšit o 390 korun na 13 100 korun.

Letos kraje dostanou na navýšení platů ve školách 400 milionů korun. Podle Dobšíka by mohl teoreticky nastat problém jen tam, kde by se nahromadili učitelé s dlouhou praxí. Pak je to na komunikaci ředitelů s krajskými úřady.

Na rok 2016 ministerstvo získalo 1,9 miliardy na platy pedagogů a půl miliardy na platy nepedagogických pracovníků. Navíc ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) už dříve vyjednala 1,5 miliardy určené na růst počtu dětí ve školách a start inkluzivních opatření.

Dobšík je tak přesvědčen o tom, že růst tarifů nebude znamenat snižování odměn a faktickou stagnaci platu. "Obecně by neměl být objektivní důvod, aby se v lednu snižovaly nenárokové složky platu," poznamenal.

Odbory ani s novou výší výdělků učitelů nejsou spokojeny. Zatím se podle nich spíše splácejí dluhy z minulosti. "Průměrný plat vysokoškoláka ve státním sektoru je 35 000 korun, to mají učitelé ještě co dohánět," dodal Dobšík.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vaclík pomohl Seville k výhře nad Levante čistým kontem

Fotbalisté Sevilly zvítězili v utkání 9. kola španělské ligy nad Levante 1:0. Čistým kontem k tomu přispěl český brankář Tomáš Vaclík.

Jediný gól utkání, ve kterém měla domácí Sevilla navrch, vstřelil čtyři minuty před koncem Luuk de Jong. Vaclík, na kterého šly čtyři střelecké pokusy, si připsal už čtvrtou nulu z devíti ligových startů.

San Sebastian po dvou ligových prohrách zvítězil nad Betisem Sevilla 3:1 a posunul se na čtvrté místo. Utkání však nezačal ideálně, od 12. minuty prohrával. Ještě do přestávky skóre otočil, po vlastní brance Javiho Garcíi z 22. minuty se o čtrnáct minut později trefil Willian José. Zisk tří bodů pro domácí stvrdil v 58. minutě Portu.

Athletic Bilbao pouze remizoval s Valladolidem 1:1. Za domácí pálil v 33. minutě Iňaki Williams, Valladolid vyrovnal v 71. minutě díky vlastnímu gólu Iňiga Martíneze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy