Zkoušeli uplácet Babákova asistenta. Pokuta platí, řekl soud

ČTK ČTK
27. 4. 2015 11:45
Muži se snažili přes Babáka ovlivnit ministra Dobeše, aby získali dotaci pro soukromou vysokou školu.
Foto: Thinkstock

Brno - Ústavní soud odmítl stížnosti podnikatelů Jiřího Zeronika a Josefa Šlechty proti peněžitým trestům za snahu uplatit někdejšího poslaneckého asistenta Šimona Stejkozu.

Podle pravomocného rozsudku měli každý uhradit pokutu 100 000 korun. Stejkoza pracoval pro tehdejšího poslance Věcí veřejných Michala Babáka. Podnikatelé usilovali o dotaci pro soukromou vysokou školu. Obě odmítavá usnesení zveřejnil ÚS ve své databázi.

Jak Zeronik, tak Šlechta ve stížnostech poukazovali na údajnou nepřípustnou policejní provokaci. Podle ústavních soudců však Stejkoza sice dostával instrukce od policie, ale nebyl natolik aktivní, aby se dalo hovořit o provokaci.

Aktivně a cílevědomě naopak vystupovali odsouzení, kteří se dožadovali přijetí u vlivné osoby a dobrovolně se dostavovali na osobní schůzky.

Úplatek výměnou za přiklepnutí dotace

Zeronik se Šlechtou podle verdiktu prostřednictvím svého známého Milana Hnilici nabízeli úplatek za zprostředkování dotace na zřízení a výstavbu soukromé technické vysoké školy za 250 milionů korun v Liberci.

Ministerstvo školství tehdy řídil Josef Dobeš zvolený za Věci veřejné. K vlivným politikům téže strany patřil Stejkozův šéf Babák.

Hnilica nakonec předal Babákovu asistentovi 305 000 korun, Stejkoza už v té době ale spolupracoval s policií. Součástí pravomocného verdiktu je to, že úplatek propadne státu. Oba podnikatelé vinu popírali.

Proti rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 1 se neúspěšně odvolali k Městskému soudu v Praze. Bez úspěchu podávali také dovolání k Nejvyššímu soudu.

Jednalo se o půjčku, tvrdí

 Podnikatelé u hlavního líčení shodně tvrdili, že Hnilica od nich dostal půjčku. Hnilica pak následně podle vlastní výpovědi jednal o své vůli a podnikatelům prý neřekl, na co peníze potřebuje.

Obvodní soud však označil jeho verzi za naprosto lživou, účelovou a loajální k Zeronikovi a Šlechtovi. Hnilica dostal podmínku, proti trestnímu příkazu nepodal odpor.

Zeronik figuruje také v kauze dvou podezřelých projektů v ROP Severovýchod. Policie od loňska stíhá deset lidí. Vyšetřování se týká rekonstrukce kostela Máří Magdalény za 65 milionů korun a oddychové zóny Perštýn za více než 30 milionů korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Vojtěcha Filipa k legiím

Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích, jak to požaduje STAN. Debatu dnes poslanci nedokončili. Filip v diskusi opětovně jakékoli pochybení odmítl. Podle něj mohly být jeho výroky zkresleny.

Filip v nedávném rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské komunální politiky nařkl z neofašismu. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky.

"Žádný výrok, který by poškodil dobré jméno československých legií, jsem neřekl. Řekl jsem, že v České republice existují lidé, kteří mají různý názor na československé legie," hájil se Filip.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soud odmítl žalobu kraje na šumavský národní park a ministerstvo kvůli zónám

Krajský soud v Českých Budějovicích odmítl žalobu Jihočeského kraje na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí kvůli poslednímu návrhu zón území. Soud uvedl, že na rozhodování ve sporu nemá pravomoc. ČTK to dnes řekl právní zástupce NP Šumava Miloš Tuháček. Kraj se na soud obrátil s tvrzením, že jej národní park i ministerstvo prakticky vyloučily z jednání o rozčlenění zón ochrany přírody.

"Podobné záležitosti by asi měl spíše řešit Ústavní soud," řekl Tuháček. Krajský soud v odůvodnění usnesení uvedl, že kvůli absenci základní podmínky řízení mu nezbylo než žalobu odmítnout. Proti rozhodnutí je možné podat kasační stížnost k nejvyššímu správnímu soudu.

Jihočeský kraj žalobou reagoval na loni projednávanou takzvanou zonaci, která navrhovala park rozdělit na čtyři území s rozdílným přístupem. Návrh počítal s tím, že nejpřísnější režim, v němž se nesmí zasahovat, platí pro 27 procent rozlohy NP Šumava. Rozdělení zón kritizovali někteří vědci, kteří tvrdili, že území s nejpřísnějším režimem by mělo zabírat až polovinu parku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy