Zkoušeli uplácet Babákova asistenta. Pokuta platí, řekl soud

ČTK ČTK
27. 4. 2015 11:45
Muži se snažili přes Babáka ovlivnit ministra Dobeše, aby získali dotaci pro soukromou vysokou školu.
Foto: Thinkstock

Brno - Ústavní soud odmítl stížnosti podnikatelů Jiřího Zeronika a Josefa Šlechty proti peněžitým trestům za snahu uplatit někdejšího poslaneckého asistenta Šimona Stejkozu.

Podle pravomocného rozsudku měli každý uhradit pokutu 100 000 korun. Stejkoza pracoval pro tehdejšího poslance Věcí veřejných Michala Babáka. Podnikatelé usilovali o dotaci pro soukromou vysokou školu. Obě odmítavá usnesení zveřejnil ÚS ve své databázi.

Jak Zeronik, tak Šlechta ve stížnostech poukazovali na údajnou nepřípustnou policejní provokaci. Podle ústavních soudců však Stejkoza sice dostával instrukce od policie, ale nebyl natolik aktivní, aby se dalo hovořit o provokaci.

Aktivně a cílevědomě naopak vystupovali odsouzení, kteří se dožadovali přijetí u vlivné osoby a dobrovolně se dostavovali na osobní schůzky.

Úplatek výměnou za přiklepnutí dotace

Zeronik se Šlechtou podle verdiktu prostřednictvím svého známého Milana Hnilici nabízeli úplatek za zprostředkování dotace na zřízení a výstavbu soukromé technické vysoké školy za 250 milionů korun v Liberci.

Ministerstvo školství tehdy řídil Josef Dobeš zvolený za Věci veřejné. K vlivným politikům téže strany patřil Stejkozův šéf Babák.

Hnilica nakonec předal Babákovu asistentovi 305 000 korun, Stejkoza už v té době ale spolupracoval s policií. Součástí pravomocného verdiktu je to, že úplatek propadne státu. Oba podnikatelé vinu popírali.

Proti rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 1 se neúspěšně odvolali k Městskému soudu v Praze. Bez úspěchu podávali také dovolání k Nejvyššímu soudu.

Jednalo se o půjčku, tvrdí

 Podnikatelé u hlavního líčení shodně tvrdili, že Hnilica od nich dostal půjčku. Hnilica pak následně podle vlastní výpovědi jednal o své vůli a podnikatelům prý neřekl, na co peníze potřebuje.

Obvodní soud však označil jeho verzi za naprosto lživou, účelovou a loajální k Zeronikovi a Šlechtovi. Hnilica dostal podmínku, proti trestnímu příkazu nepodal odpor.

Zeronik figuruje také v kauze dvou podezřelých projektů v ROP Severovýchod. Policie od loňska stíhá deset lidí. Vyšetřování se týká rekonstrukce kostela Máří Magdalény za 65 milionů korun a oddychové zóny Perštýn za více než 30 milionů korun.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Hokejisty USA povede na MS v Rize kouč Capuano z Ottawy

Hokejisty Spojených států amerických povede na mistrovství světa v Rize Jack Capuano. Bývalý hlavní kouč New York Islanders je od roku 2019 asistentem v Ottawě.

Čtyřiapadesátiletý Capuano bude působit u americké seniorské reprezentace potřetí a poprvé jako hlavní trenér. V roce 2017 byl asistentem na mistrovství světa a o rok dřív na Světovém poháru.

Další zprávy