Část senátorů chce řešit kauzy šéfa antimonopolního úřadu, výzva vládě ale neprošla

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 14. 8. 2019 20:21
Problém ohledně předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petra Rafaje, u kterého v březnu zasahovala policie, se přesunul i na půdu Senátu. Někteří senátoři kritizují koncentraci pravomocí v rukou předsedy úřadu, která podle nich "vykazuje řadu negativních jevů". Chtěli proto vyzvat vládu k nápravě, usnesení však nakonec o čtyři hlasy neprošlo.
Petr Rafaj.
Petr Rafaj. | Foto: ČTK

Schválení výroční zprávy antimonopolního úřadu nebývá bodem, který by v minulosti vyvolával v Senátu větší polemiku. Jinak tomu ale bylo při středečním projednávání, kdy proti šéfovi úřadu Petru Rafajovi vystoupili někteří senátoři.

Podle informací Aktuálně.cz k němu nemají důvěru kvůli informacím, které se o něm objevily v médiích ohledně některých kauz - Kapsch, zakázky Brno-střed, lístky na fotbal od firmy BusLine a angažmá Rafajovy dcery v rozkladové komisi antimonopolního úřadu. 

Senátorům se také nelíbí to, že Rafaj má podle nich příliš velké pravomoci, takže se vše točí fakticky kolem něj. Senátorka Jitka Seitlová už před jednáním potvrdila Aktuálně.cz, že předloží Senátu návrh s následujícím zněním:

"Senát konstatuje, že koncentrace pravomocí soustředěná v osobě předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže vykazuje řadu negativních jevů. Senát žádá vládu ČR o provedení systémového koncepčního řešení vedoucího k nápravě nynější situace."

Senátoři však nakonec návrh doprovodného usnesení zamítli. K jeho prosazení bylo třeba 34 hlasů, pro jich hlasovalo pouze 30.

Protikorupční organizace Transparency International ČR vyzvala Rafaje k rezignaci už letos v březnu. A to kvůli policejnímu prověřování veřejných zakázek, kterými se zabýval jeho úřad. Navíc vyšlo najevo, že při rozhodování o mýtném se Rafaj sešel s předsedou poslaneckého klubu a místopředsedou hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem. Policie sice nikoho neobvinila, ale server Novinky.cz napsal, že vyšetřovatelé podezírají Rafaje a šéfa Kapsche Karla Feixe z korupce.

Odvolejte Rafaje, žádají dlouhodobě protikorupční organizace

Pravomoci Rafaje a systémové chyby úřadu už kritizovala i skupina tří neziskových organizací, kromě Transparency International ČR také Oživení a Frank Bold Society. Podle těchto organizací se soustředí v rukou předsedy Rafaje nadměrné množství pravomocí, kontrola činnosti úřadu je slabá a komplikovaná. 

"Vedení úřadu by mělo vyvodit personální i systémové důsledky," sdělily protikorupční organizace. Za Rafajem ale zatím stojí vládní politici, zastávají se ho i předsedové vládních stran, premiér Andrej Babiš a šéf ČSSD Jan Hamáček. Sám Rafaj ale několikrát reagoval tvrzením, že se ničeho špatného nedopustil. 

"Když jsem začínal, tak média a novináři mě kritizovali, že uzavírám úřad, že úřad nekomunikuje ven, že se nechce s nikým bavit. Teď mě kritizujete, že se bavím," hájil své setkání s Faltýnkem a dalšími lidmi, o jejichž firmách úřad rozhoduje.

Nicméně protikorupční organizace 19. března vyzývaly vládu, aby navrátila důvěryhodnost antimonopolnímu úřadu. "Vzhledem k závažným pochybnostem o působení současného předsedy jak při rozhodovací činnosti, tak i v personálním obsazení místopředsedů úřadu, jsme přesvědčeni, že by vláda měla prověřit, zda nebyl naplněn důvod pro navržení odvolání předsedy," píší organizace.

 

Právě se děje

Další zprávy