Respirátory nahrazují roušky. Vědec popisuje největší chyby při jejich nošení

Kristýna Pružinová Martin Krepindl Blahoslav Baťa Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
8. 2. 2021 7:00
Už dříve platilo, že při setkání s nakaženým, který byl vysoce infekční, jste se mohli nakazit během minuty, pokud ani jeden z vás neměl roušku. Nikdy jsem nepovažoval uváděných 15 minut, které se považují za dobu nerizikového kontaktu, za relevantní údaj. Jde o to, jak velkou virovou dávku inkasujeme, říká pro Aktuálně.cz Vladimír Ždímal z Ústavu chemických procesů Akademie věd České republiky.
Život v pandemii - Vladimír Ždímal z Ústavu chemických procesů Akademie věd České republiky | Video: Kristýna Pružinová, Blahoslav Baťa, Jakub Zuzánek

Rychlost přenosu viru ovlivňuje podle Ždímala také teplota a vlhkost vzduchu. "V létě při 20 až 25 stupních Celsia má virus výdrž jednotky minut. Zatímco když se ochladí a moc nesvítí sluníčko, tak při čtyřech stupních Celsia virus ve vzduchu vydrží aktivní až 16 hodin," uvádí expert na aerosoly.

"Existují už experimentální data, která se týkají i výdrže viru na povrchu a ve vzduchu. Ta říkají, že v obou případech virus výrazně kratší dobu přežije v teplém a slunném než v chladném počasí," podotýká Ždímal. U nových mutací nového typu koronaviru, které se po světě v posledních měsících objevují, by konkrétně v těchto vlastnostech neočekával velké rozdíly oproti původní verzi viru.

Z hlediska ochrany nosu a úst Ždímal upozorňuje na to, že v případě respirátorů nezáleží tolik na materiálu, ale na tom, jak dobře sedí. "Respirátor by měl velmi těsně přiléhat a neměli bychom nikde mít pocit netěsnosti," vysvětluje vědec. "Měli bychom při nádechu cítit, že se respirátor přitahuje k tváři. A když vydechujeme, tak že se nafukuje," dodává.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku.

 

Právě se děje

Další zprávy