Kdy je respirátor "k ničemu"? Stačí málo a chrání o 50 % hůř, vysvětluje expert

Když je vám respirátor pohodlný a lehce se přes něj dýchá, tak buď jeho materiál není dobrý, anebo ho nemáte správně utěsněný na obličeji. Jediným způsobem, jak laicky poznat jeho spolehlivost, je přítomnost certifikace. To znamená, že daný model ověřila zkušební laboratoř a jeho výrobce je schopný opakovaně dodávat zboží stejné kvality, říká pro Aktuálně.cz expert na aerosoly Vladimír Ždímal.
Život v pandemii - expert na aerosoly Vladimír Ždímal o respirátorech a jejich pohodlnosti | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Respirátory třídy FFP2 mají být podle své normy schopny filtrovat až 94 procent vdechovaného aerosolu. Podle Vladimíra Ždímala z Ústavu chemických procesů Akademie věd České republiky není jednoduché těchto vlastností při výrobě dosáhnout. "Výrobci to dělají tak, že na sebe kladou několik vrstev, protože každá další vrstva zachytí víc a víc částic," vysvětluje Ždímal.

Společně s tím ale zdůrazňuje, že přidání každé další vrstvy sice zvyšuje filtrační schopnost respirátoru, ale zároveň snižuje jeho prodyšnost. "Když dýcháte přes jeden kapesník, tak to také celkem jde. Ale když si jich přes sebe dáte sedm, tak už se vám dýchá celkem špatně," podotýká expert na aerosoly.

"Výrobci se tak snaží najít kompromis, kdy už respirátor dost slušně filtruje a zároveň se přes něj dá ještě dýchat. Když se ale přes něco dýchá lehce, tak to pravděpodobně moc fungovat nebude," dodává.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku, kde Ždímal také vysvětluje, jaké údaje obsahuje správná certifikace respirátorů.

 

Právě se děje

před 39 minutami

V Praze bude sídlit středoevropský projekt na výzkum dezinformací

V Praze bude sídlit středoevropský projekt, který se zaměřuje na výzkum dezinformací. Vybrala ho Evropská komise a bude jedním z osmi stejně orientovaných středisek v Evropské unii, sdělila mluvčí Českého vysokého učení technického (ČVUT) Andrea Vondráková. Odborníci z ČVUT a Univerzity Karlovy podle ní program povedou.

Středisko bude součástí evropského projektu, který bojuje s dezinformacemi. Regionální centra mají hledat způsoby odhalování a šíření dezinformací, jejich vliv na populaci a vytvářet metodiku i pro veřejné instituce. Chtějí k tomu spojit společensko-vědní a technický výzkum. Cílem je například zjišťování zkreslených informací pomocí umělé inteligence či posilování digitální a mediální gramotnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy