Promořené Česko je chiméra. Jsme v půlce a vir může růst exponenciálně, říká virolog

Kristýna Pružinová Martin Krepindl Jakub Zuzánek Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Jakub Zuzánek
15. 2. 2021 7:00
Skupinové imunity jsme v Česku ještě nedosáhli. Aby se o ní dalo mluvit, museli bychom si škody, které napáchal koronavirus doposud, prožít alespoň ještě jednou. Imunita trvá u většiny příznakových i bezpříznakových případů pět měsíců. Většina obyvatel nakažených od podzimu by tak měla být vůči viru ještě imunní, uvádí pro Aktuálně.cz virolog Pavel Plevka z výzkumného centra CEITEC v Brně.
Život v pandemii: virolog Pavel Plevka o promořenosti české populace a imunitě u bezpříznakových případů | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Skutečný počet doposud nakažených covidem-19 je podle Plevky v Česku mnohonásobně vyšší než zachycený jeden milion pozitivních PCR testů. "Toto číslo může být dvakrát až třikrát vyšší, možná ještě i o něco víc než třikrát. To znamená, že počet skutečně infikovaných je někde kolem dvou, tří až tří a půl milionu," komentuje situaci v tuzemsku.

K dosažení skupinové imunity by podle něj došlo až při infikování 60 až 70 procent populace. "U nás jsme úrovně skupinové imunity nedosáhli. To znamená, že pořád může docházet k nárůstu počtu infekcí a virus má ještě potenciál se šířit exponenciálně," uvádí Plevka, vedoucí výzkumné skupiny strukturní virologie ve výzkumném centru CEITEC.

Plevka také podotýká, že při mírnějším průběhu nemoci je pravděpodobné, že imunitní odpověď těla nebude tak silná. Odolnost vůči viru by tak mohla trvat kratší dobu. "To je ale třeba otestovat ve specifické studii," zdůrazňuje virolog.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Sprinterka Pírková skončila místo semifinále HME na ošetřovně

Sprinterka Marcela Pírková na halovém mistrovství Evropy v Toruni díky vyrovnanému osobnímu rekordu 7,34 sekundy postoupila do semifinále šedesátky, ale na jeho start se nepostaví. Bezprostředně za cílem rozběhu totiž spadla a zranila se. Místo přípravy na semifinále zamířila na ošetřovnu a na hotel.

Ve vyrovnaném pátém rozběhu skončila pětadvacetiletá Češka šestá, ale byl to nejrychlejší ze všech pěti běhů, takže vedle čtyř přímo postupujících z něj prošly další tři závodnice na čas.

Pírková se z toho ale ani nestihla radovat. Těsně za cílovou čárou spadla, jen těžko se zvedla a kulhala. "Marcela si s největší pravděpodobností natrhla zadní stehenní sval. Chladíme, stáhli jsme to. Jde na ultrazvukové vyšetření na hotel. Sotva chodí, na běh to určitě není," řekla České televizi šéflékařka české reprezentace Karolína Velebová.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy