Promořené Česko je chiméra. Jsme v půlce a vir může růst exponenciálně, říká virolog

Skupinové imunity jsme v Česku ještě nedosáhli. Aby se o ní dalo mluvit, museli bychom si škody, které napáchal koronavirus doposud, prožít alespoň ještě jednou. Imunita trvá u většiny příznakových i bezpříznakových případů pět měsíců. Většina obyvatel nakažených od podzimu by tak měla být vůči viru ještě imunní, uvádí pro Aktuálně.cz virolog Pavel Plevka z výzkumného centra CEITEC v Brně.
Život v pandemii: virolog Pavel Plevka o promořenosti české populace a imunitě u bezpříznakových případů | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Skutečný počet doposud nakažených covidem-19 je podle Plevky v Česku mnohonásobně vyšší než zachycený jeden milion pozitivních PCR testů. "Toto číslo může být dvakrát až třikrát vyšší, možná ještě i o něco víc než třikrát. To znamená, že počet skutečně infikovaných je někde kolem dvou, tří až tří a půl milionu," komentuje situaci v tuzemsku.

K dosažení skupinové imunity by podle něj došlo až při infikování 60 až 70 procent populace. "U nás jsme úrovně skupinové imunity nedosáhli. To znamená, že pořád může docházet k nárůstu počtu infekcí a virus má ještě potenciál se šířit exponenciálně," uvádí Plevka, vedoucí výzkumné skupiny strukturní virologie ve výzkumném centru CEITEC.

Plevka také podotýká, že při mírnějším průběhu nemoci je pravděpodobné, že imunitní odpověď těla nebude tak silná. Odolnost vůči viru by tak mohla trvat kratší dobu. "To je ale třeba otestovat ve specifické studii," zdůrazňuje virolog.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy