Až omikron převládne. Virolog vysvětluje extrémní nakažlivost nové varianty

Kristýna Pružinová Martin Krepindl Blahoslav Baťa Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
7. 1. 2022 9:24
Zkušenosti ze Spojených států ukazují, že pět dnů pro izolaci či karanténu je dostačujících. Infekce by už do té doby měla propuknout a prokázat se případně na pozitivním výsledku PCR testu. Když se omikron v Česku velmi výrazně rozšíří, bude tato zkrácená doba nutná i proto, aby bylo možné udržovat zemi v chodu a abychom nebyli všichni v karanténách, uvádí pro Aktuálně.cz virolog Jiří Černý.
Život v pandemii - virolog Jiří Černý o nakažlivosti varianty omikron | Video: Kristýna Pružinová, Blahoslav Baťa

Poslední data podle Černého z Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze ukazují, že varianta omikron je oproti té původní mnohokrát nakažlivější. "Někteří vědci ji už přirovnávají ke spalničkám, které jsou extrémně nakažlivé. Myslím si, že to je zatím trochu přehnané, ale už se tomuto extrému začínáme blížit," komentuje Černý.

Nakažený variantou omikron může podle virologa infikovat až deset lidí. "Je ale důležité, jak vysokou virovou nálož máte a jak moc virus šíříte do okolí," vysvětluje Černý. "To samé pak platí i pro ostatní, protože ne každý z nás má stejnou úroveň imunitního systému," dodává.

Izolace nakažených koronavirem a karanténa jejich kontaktů se od 11. ledna v Česku zkrátí na pět dní. Po skončení izolace nebo karantény bude pak nutné dalších pět dní při kontaktu s lidmi nosit respirátor. Do karantény budou po rizikovém kontaktu podle ministra zdravotnictví Válka (TOP 09) chodit i očkovaní a lidé po prodělání covidu.

Podíl omikronu mezi novými případy koronaviru tvořil ve středu podle hlášení laboratoří pro Národní referenční laboratoř Státního zdravotního ústavu 35 procent, v některých regionech může být i k 50 procentům. Podle pondělní predikce ústavu má omikron přesáhnout 50 procent z celkového množství případů  zhruba 13. ledna.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku, kde virolog také zmiňuje, jaký vývoj lze v Česku očekávat po tom, co zde varianta omikron převáží.

 

Právě se děje

Další zprávy