Virolog Hirsch: Nakazí se hodně lidí, ale zvládneme to. Co bude po omikronu?

Kristýna Pružinová Martin Krepindl Blahoslav Baťa Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
13. 1. 2022 7:00
Česko čeká v následujících týdnech z hlediska nákazy covidem-19 takzvaný britský scénář, míní virolog Ivan Hirsch. Očekává, že v zemi sice přibude velké množství pozitivně testovaných, ale český zdravotní systém i díky lehčímu průběhu varianty omikron nezkolabuje. Rozhodně podle něj není vhodnou cestou návrat k plošným protiepidemickým opatřením, jejichž účinnost považuje mnohdy za diskutabilní.
Život v pandemii - virolog Ivan Hirsch o variantě omikron v Česku | Video: Kristýna Pružinová, Blahoslav Baťa

Nehledě na větší nakažlivost varianty omikron nemusí podle Hirsche některé lidi nákaza covidem-19 vůbec postihnout. "Například spalničky jsou virem, kterému se těžko někdo vyhýbá. Jeden člověk nakazí až 18 lidí. Myslím, že ale k tomu se omikron nedostane. A i těmi spalničkami se také nenakazil každý," vysvětluje virolog z Katedry genetiky a mikrobiologie Přírodovědecké fakulty a Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd.

"Jsme totiž různě geneticky konstituováni. Máme různý imunitní systém a naše imunita je schopna zastavit virus ještě při vchodu do organismu," dodává. Zkrácení karantény a izolace na pět dní by považoval i vzhledem ke krátké inkubační době varianty omikron za "rozumné", pokud by avšak byly ukončeny testem.

Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) již mezi novými případy koronaviru v Česku převládla nakažlivější varianta omikron. Denní přírůstek případů covidu-19 v mezitýdenním srovnání po sedmi dnech klesl. V pondělí testy prokázaly 7336 nakažených, zhruba o 2000 méně než před týdnem.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku, kde virolog také odhaduje další vývoj pandemie covidu-19.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Praha zakáže podomní prodej elektrické energie a plynu

Praha zakáže podomní prodej elektrické energie a plynu. Návrh příslušného nařízení dnes schválili městští radní, nyní zamíří ve zkrácené lhůtě 15 dní do připomínkového řízení. Poté o něm budou znovu hlasovat rada. Důvodem je situace na energetickém trhu po ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy a dalších dodavatelů. Obce mohou tuto formu prodeje přímo zakázat od ledna, umožnila to novela energetického zákona.

Bývalí zákazníci Bohemia Energy a dalších menších dodavatelů podle magistrátu řeší, jak co nejrychleji uzavřít nové smlouvy a alespoň částečně snížit náklady na energie. "Této těžké situace již začala využívat řada subjektů, včetně těch, kteří jsou nazýváni jako 'energošmejdi', kteří formou podomního prodeje nabízejí dodavatele a tlačí občany - zejména ohrožené skupiny jako jsou senioři, matky samoživitelky a další, do uzavírání značně nevýhodných smluv," stojí ve schváleném dokumentu.

V Praze několik let platí zákaz podomního prodeje stanovený tržním řádem města. Ten je však založen na živnostenském zákoně a na prodejce spadající pod zákon energetický podle magistrátu není aplikovatelný. 

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Assange uspěl u vrchního soudu a může se odvolat k britskému nejvyššímu soudu

Zakladatel WikiLeaks Julian Assange uspěl u vrchního soudu v Londýně a může se odvolat k britskému nejvyššímu soudu. Assange bojuje proti vydání do USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy