Virolog Hirsch: Nakazí se hodně lidí, ale zvládneme to. Co bude po omikronu?

Kristýna Pružinová Martin Krepindl Blahoslav Baťa Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
13. 1. 2022 7:00
Česko čeká v následujících týdnech z hlediska nákazy covidem-19 takzvaný britský scénář, míní virolog Ivan Hirsch. Očekává, že v zemi sice přibude velké množství pozitivně testovaných, ale český zdravotní systém i díky lehčímu průběhu varianty omikron nezkolabuje. Rozhodně podle něj není vhodnou cestou návrat k plošným protiepidemickým opatřením, jejichž účinnost považuje mnohdy za diskutabilní.
Život v pandemii - virolog Ivan Hirsch o variantě omikron v Česku | Video: Kristýna Pružinová, Blahoslav Baťa

Nehledě na větší nakažlivost varianty omikron nemusí podle Hirsche některé lidi nákaza covidem-19 vůbec postihnout. "Například spalničky jsou virem, kterému se těžko někdo vyhýbá. Jeden člověk nakazí až 18 lidí. Myslím, že ale k tomu se omikron nedostane. A i těmi spalničkami se také nenakazil každý," vysvětluje virolog z Katedry genetiky a mikrobiologie Přírodovědecké fakulty a Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd.

"Jsme totiž různě geneticky konstituováni. Máme různý imunitní systém a naše imunita je schopna zastavit virus ještě při vchodu do organismu," dodává. Zkrácení karantény a izolace na pět dní by považoval i vzhledem ke krátké inkubační době varianty omikron za "rozumné", pokud by avšak byly ukončeny testem.

Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) již mezi novými případy koronaviru v Česku převládla nakažlivější varianta omikron. Denní přírůstek případů covidu-19 v mezitýdenním srovnání po sedmi dnech klesl. V pondělí testy prokázaly 7336 nakažených, zhruba o 2000 méně než před týdnem.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku, kde virolog také odhaduje další vývoj pandemie covidu-19.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Důvěra v českou ekonomiku se v lednu po půl roce zvýšila

Důvěra v českou ekonomiku se v lednu po půl roce zvýšila. Proti loňskému prosinci stoupla o dva body na hodnotu 97,6 bodu, přičemž optimističtější jsou podnikatelé i spotřebitelé. Vyplynulo to z dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). V meziročním srovnání je souhrnný i podnikatelský indikátor vyšší, zatímco důvěra spotřebitelů je na nižší úrovni.

Důvěra firem se v lednu zvýšila zejména v průmyslu a stavebnictví. "Podnikatelé v těchto odvětvích očekávají v příštích měsících růst tempa výrobní i stavební činnosti, přestože jsou stále významně limitováni nedostatkem materiálu. Právě nedostatek vstupů je i jednou z příčin očekávaného růstu cen v obou odvětvích," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Zdroj: ČTK
Další zprávy