JIP se poprvé přeplní, varuje matematik. 15 tisíc hospitalizací nezvládneme

Martin Krepindl Kristýna Pružinová Blahoslav Baťa Martin Krepindl, Kristýna Pružinová, Blahoslav Baťa
25. 11. 2021 10:00
V Česku dojde s největší pravděpodobností k tomu, že jednotky intenzivní péče nebudou za několik týdnů stačit náporu pacientů s covidem-19, tvrdí matematik René Levínský. Na základě dostupných modelů může v polovině prosince potřebovat hospitalizaci až 15 tisíc nakažených. "Doufám, že neuvidíme sanitky před nemocnicemi. Ale někteří lidé se tam prostě nedostanou," varuje matematik.
Život v pandemii - matematik René Levínský o tom, zda v Česku dojde ke kolapsu nemocnic | Video: Kristýna Pružinová, Blahoslav Baťa

Za současných podmínek není podle Levínského z Centra pro modelování biologických a společenských procesů reálné, aby české nemocnice pojmuly na JIP takové množství pacientů. "Nemáme ani tolik lůžek, ani personálu," uvádí matematik z institutu CERGE-EI. "Předpokládám, že to bude končit tak, že lehčí případy dostanou oxymetr a budou zůstávat doma," dodává.

Na modely ohledně budoucího vývoje hospitalizovaných se podle něj dá dobře spoléhat. "Vidíme, že už třeba dva měsíce je stabilní poměr pacientů na JIP, kde máme 30 procent plně očkovaných a 70 procent neočkovaných," podotýká Levínský. "Ukazuje se tedy, jak se říkalo i na začátku, že očkování brání tomu, aby se nakažený na JIP dostal. Což je teď i z celospolečenského hlediska to nejdůležitější," dodává.

Kvůli sílící epidemii zastaví motolská nemocnice v Praze od pondělka veškerou plánovanou operační péči. Moravskoslezský kraj již kvůli náporu na nemocnice požádal hygieniky o omezení hromadných akcí v kraji. Velkou zátěž zažívají i nemocnice na jihu Moravy a v Olomouckém kraji. Vojáci již začali vypomáhat v nemocnici v Ústí nad Labem.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku, kde Levínský také uvádí, jaký krok by Česko dostal ze současné koronavirové krize.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Letošní podzim se v Klementinu zařadil mezi desetinu nejteplejších od roku 1775. Průměrná teplota od září do listopadu byla 11,6 stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Indii vypukly potyčky mezi vojáky a místními horníky, zemřelo 13 lidí

Vesničané na severovýchodě Indie zapálili několik vojenských vozidel poté, co tam vojáci nedopatřením zabili šest horníků, jež považovali za vzbouřence. Při následných potyčkách pak příslušníci ozbrojených sil usmrtili dalších sedm místních, napsala agentura AP s odkazem na vyjádření místních činitelů. Při střetech rovněž zemřel jeden voják. Incidenty vyšetřují místní úřady.

Podle důstojníka armády spustili vojáci palbu na vozidlo poblíž hranic s Barmou, když dostali zprávy o očekávaném pohybu vzbouřenců v oblasti. Podle jednoho z místních představitelů však byli v autě indičtí horníci.

Rozlícení vesničané následně zapálili dvě vojenská auta, vojáci na ně začali střílet a zabili dalších sedm lidí. Při potyčkách rovněž zemřel jeden voják.

Indický ministr vnitra Amit Šáh uvedl, že jej tento "nešťastný incident" velmi mrzí, a prohlásil, že záležitost vyšetří vláda státu Ásám, kde k němu došlo.

Indické vládní jednotky se na severovýchodě země potýkají s řadou povstaleckých skupin, které po útocích na indické vojáky často hledají úkryt právě v sousední Barmě.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Výbuch sopky Semeru v Indonésii připravil o život nejméně 13 lidí

Po výbuchu sopky Semeru na indonéském ostrově Jáva zemřelo nejméně 13 lidí a 98 jich utrpělo zranění, informoval podle světových agentur místní úřad pro zvládání přírodních katastrof BNPB. Původně hovořil o jedné oběti a nejméně čtyř desítkách raněných. Deset lidí, kteří byli po erupci uvězněni v okolí místních dolů, se záchranářům podařilo přesunout do bezpečí.

Semeru je nejvyšší horou na Jávě, měří přes 3600 metrů nad mořem. V sobotu začala sopka chrlit lávu a popel, sopečná mračna zahalila blízké vesnice a lidé začali z oblasti prchat, píše agentura Reuters. Erupce podle úřadů zničila řadu budov a poničila rovněž důležitý most spojující okres Lumajang a město Malang.

Mezi raněnými jsou podle BNPB dvě těhotné ženy. Z obětí se zatím podařilo identifikovat pouze dvě, uvedl úřad.

Sopka Semeru naposledy vybuchla v lednu, erupce se tehdy obešla bez obětí na životech. V Indonésii, kde žije přes 270 milionů obyvatel, je téměř 130 aktivních sopek. Tato oblast je součástí takzvaného ohnivého kruhu, což je pás kolem zlomových linií v Tichém oceánu s častým výskytem zemětřesení a sopečných erupcí.

Evropské středomořské seizmologické centrum (EMSC) informovalo, že oblast severně od ostrova Halmahera zasáhlo zemětřesení o síle šesti stupňů. Zatím nejsou zprávy o obětech či větších škodách. Halmahera leží asi 2000 kilometrů severovýchodně od Semeru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy