Covid u dětí. Pediatr popisuje nejčastější průběh i příznaky vzácných komplikací

Kristýna Pružinová Martin Krepindl Blahoslav Baťa Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
18. 1. 2022 7:00
Nákaza covidem-19 probíhá u většiny dětí buďto zcela bez příznaků, nebo jen s lehkými potížemi připomínající běžné nachlazení. Největší riziko pro dětskou populaci ale podle pediatra Jana Davida představuje postcovidový syndrom, takzvaný PIMS-TS. Ten se u nich objevuje zpravidla několik týdnů od okamžiku infekce a mezi nejzávažnější příznaky se řadí srdeční potíže.
Život v pandemii - pediatr Jan David o covidu-19 u dětí | Video: Kristýna Pružinová, Blahoslav Baťa

Onemocnění PIMS-TS se u dětí projevuje nejčastěji vysokými horečkami, vyrážkami či průjmy. "Některé děti ale mohou rozvinout srdeční selhání. Jejich srdce pak nefuguje tak dobře jako srdeční pumpa a potřebují kromě základní léčby, kterou je potlačení imunitní reakce, zároveň i oběhovou podporu," popisuje lékař z Pediatrické kliniky Fakultní nemocnice v Motole, kde se dětem s postcovidovým syndromem věnují.

Dětští pacienti se s ním poté musí léčit v nemocnici. Na jednotce intenzivní péče mohou podle pediatra strávit jeden až dva týdny. "Potom samozřejmě následuje klidový režim. A některé léky pak děti musí užívat i několik týdnů," popisuje David.

Postcovidový syndrom ale postihuje jen zlomek všech pozitivně testovaných dětí. Od začátku pandemie lékaři v Česku zaznamenali kolem 300 případů. U přibližně 40 procent z nich se rozvinuly zmiňované srdeční potíže. Na základě dostupných dat na onemocnění PIMS-TS v tuzemsku žádné dítě nezemřelo.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku, kde pediatr také zmiňuje, zda mohou mít děti po postcovidovém syndromu dlouhodobé následky.

 

Právě se děje

Další zprávy