Genetik o "české" mutaci viru: Je na ústupu, ale není to dobrá zpráva

Je velmi důležité sledovat nové varianty viru SARS-CoV-2, které pořád vznikají a mohou se jinak pandemicky chovat. To je důvod, proč potřebujeme pomocí sekvenování číst jejich genetickou informaci. V tom ale Česko zaostává, je to iniciativa jen několika virologů. V Evropě se už objevila i středoevropská varianta. Brzy ji ale vytlačí ta britská, říká pro Aktuálně.cz molekulární genetik Jan Pačes.
Život v pandemii - molekulární genetik Jan Pačes o sekvenování virů a mutacích | Video: Kristýna Pružinová, Blahoslav Baťa, Jakub Zuzánek

Možnosti sekvenování virů jsou v tuzemsku podle Pačese z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd České republiky téměř neomezené. "Existuje celá řada sekvenačních technologií - od nízkokapacitních až po opravdu vysokokapacitní. A to má dneska každá molekulárně biologická laboratoř nebo to lze koupit od firem," vysvětluje Pačes.

Zároveň ale zdůrazňuje, že realita je v tomto smyslu v Česku odlišná a aktuální počty sekvenovaných vzorků nejsou dostatečné. "Sekvenování tady hlavně není úplně dobře organizované," podotýká molekulární genetik. "Státy jako Velká Británie nebo Dánsko na to mají svůj program," dodává.

Podle Pačese se na území Evropy už objevila i takzvaná středoevropská varianta viru SARS-CoV-2, která se podle něj ale chybně označuje jako česká. V tuzemsku ji mohly mít desítky procent nakažených lidí. "Vyskytuje se ale i v Německu nebo Francii. V současnosti přichází varianta britská, která je ještě infekčnější, a postupně tuto středoevropskou, která se v novinách teď jmenuje česká, vytlačuje," dodává.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku, kde molekulární genetik také vysvětluje, jak sekvenování virů funguje.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy