Varianta delta zabíjí stovky Čechů týdně. Genetik vysvětluje hrozbu "konečné mutace"

Kristýna Pružinová Blahoslav Baťa Kristýna Pružinová, Blahoslav Baťa
26. 11. 2021 7:49
Musíme počítat s tím, že se může stát něco horšího, protože koronaviry nemusí jen sbírat mutace, ale také se mohou takzvaně rekombinovat. Takže může dojít k tomu, že se dvě různé varianty potkají v jednom člověku, prohodí si své horší oblasti a skokově tím vznikne horší varianta. Zatím takovou teoretickou variantu nazýváme jako omega, říká pro Aktuálně.cz molekulární genetik Jan Pačes.
Život v pandemii - molekulární genetik Jan Pačes o mutacích varianty delta | Video: Kristýna Pružinová, Blahoslav Baťa

Pro sledování změn viru SARS-CoV-2 a jeho nově vznikajících mutací je podle Pačese v současné době důležitá pečlivá sekvenace. "Díky tomu uvidíme, jestli se neobjevují varianty, které něco zhoršují," uvádí molekulární genetik z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR. 

Pravděpodobnost vzniku nové, horší varianty, kterou vědci nazývají v teoretické studii jako omega, podle Pačese prozatím není moc velká. "Ale už dvakrát jsme si ověřili, že když se viru nezbavíme a nesnížíme jeho množství, tak si vypěstujeme horší," podotýká Pačes. "Bylo to u varianty alfa, teď je to varianta delta. Příroda má v rukávu spoustu kousků, takže může se stát leccos," dodává.

V Česku teď varianta, která dostala laické označení "delta plus", zabíjí zhruba 600 lidí týdně. V následujících týdnech se situace dle matematických modelů téměř jistě zhorší.

Některé státy se nicméně na riziko vzniku horší varianty viru už připravují. "Například v Izraeli, který s pandemií bojuje velmi intenzivně, už dělali civilně vojenské cvičení, jak reagovat, kdyby přišla varianta, která by výrazně zhoršila situaci v nemocnicích nebo třeba unikala protilátkám," uvádí molekulární genetik. "Zjišťovali, jakým způsobem by stát dokázal reagovat," dodává.

S novou variantou koronaviru se potýká Jihoafrická republika. Vykazuje mutace, kvůli kterým by mohla být nakažlivější, její dopady ale epidemiologové ještě vyhodnocují, uvedla ve čtvrtek agentura Reuters. Po varování ze strany JAR svolala na pátek Světová zdravotnická organizace (WHO) poradu expertního týmu, který probere další postup.

Podle vědců nová varianta, která dostala označení B.1.1.529, nese "velmi nezvyklou konstelaci" mutací, kvůli kterým by pro ni mohlo být snazší překonat imunitu a být nakažlivější. Jihoafrické ministerstvo zdravotnictví eviduje šíření nové varianty hlavně v nejlidnatější provincii Gauteng a v menší míře i na zbytku území JAR. Varianta byla zachycena i v Botswaně a Hongkongu, kam ji zřejmě zavlekl cestující z Jihoafrické republiky.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku, kde molekulární genetik také vysvětluje, jak se v současné době vyvíjí varianta delta a co to pro vlastnosti viru znamená.

 

Právě se děje

Další zprávy