Jste skrytě nakažený? Mikrobiolog vysvětluje falešné výsledky antigenních testů

Jak antigenní, tak i PCR testy vždy odrážejí danou situaci ve chvíli odběru. U antigenních testů bychom ale kvůli jejich nižší citlivosti měli být velmi opatrní. V případě negativního výsledku si nikdo netroufne říct, že dotyčný bude skutečně negativní ještě dalších 12 hodin. To by bylo hodně na hraně, uvádí pro Aktuálně.cz profesor mikrobiologie Pavel Dřevínek.
Život v pandemii - mikrobiolog Pavel Dřevínek o problémech antigenního testování | Video: Kristýna Pružinová, Blahoslav Baťa

Citlivost antigenních testů záleží podle Dřevínka z Fakultní nemocnice v Motole na několika faktorech. Vedle typu odběru nebo druhu výrobce má vliv také to, zda se u dotyčného už projevily příznaky, nebo ještě ne. "U příznakových je citlivost antigenního testu 70 až 80 procent," uvádí mikrobiolog.

"Často bývá deklarována citlivost kolem 90 procent, ale to vzešlo z testování na jedincích, kteří už měli onemocnění, jasné příznaky a byli v nemocnici. Tam pochopitelně bude citlivost antigenního testu obdobná jako u testu PCR, protože tito lidé mají vysokou virovou nálož, takže i antigenní test s nižší citlivostí v takové situaci vyjde pozitivní," dodává Dřevínek.

Naopak u lidí v inkubační době, u nichž se příznaky teprve mohou rozvinout, nebo u bezpříznakových jedinců, kteří symptomy onemocnění vůbec mít nebudou, se citlivost antigenního testu podle něj pohybuje pouze kolem 40 až 50 procent.

Podle Dřevínka je také důležité si uvědomit, že výsledek testu vždy odráží časový okamžik jeho provedení. "Ale poněvadž víme, že PCR je citlivější, tak pokud vyjde negativní, tak si troufneme říct, že dotyčný, i kdyby už měl v sobě virus, tak ještě nějakou dobu nebude infekční a rizikový pro okolí," uvádí Dřevínek. To se podle něj u antigenního testu s jistotou říct nedá. 

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy