Levínský: Situace je strašlivá. Počty nakažených brzy klesnou, má to ale velký háček

Martin Krepindl Kristýna Pružinová Blahoslav Baťa Martin Krepindl, Kristýna Pružinová, Blahoslav Baťa
24. 11. 2021 7:03
Tento týden bude z pohledu počtu nových případů covidu-19 nejhorší. V tom dalším pak dojde ke stagnaci. Křivka pozitivně testovaných se otočí přibližně v horizontu deseti dnů. Bohužel ale bude klesat velice pomalu, což znamená, že bude stále narůstat počet hospitalizací. Současná situace je strašlivá, uvádí pro Aktuálně.cz matematik René Levínský.
Život v pandemii - matematik René Levínský o predikci vývoje počtu nakažených | Video: Kristýna Pružinová, Blahoslav Baťa

Česko se nyní podle Levínského z Centra pro modelování biologických a společenských procesů nachází ve vůbec nejhorší situaci za celou dobu pandemie. "Uvědomme si, že den po státním svátku, tedy 18. listopadu, u nás zemřelo 117 lidí na covid. Už teď umírá přes 100 lidí denně. A toto číslo se pravděpodobně minimálně ještě zdvojnásobí," podotýká matematik z institutu CERGE-EI.

Za nynějším vzrůstem počtu pozitivně testovaných podle Levínského stojí několik důvodů. Jedním z nich je i větší nakažlivost právě se šířící varianty delta. "Bude nás teď čekat něco jako anarchistický lockdown, kdy sami budeme omezovat, ať už dobrovolně, či nedobrovolně, své aktivity," upozorňuje matematik. "Dle mého pohledu a také názoru všech, kteří to seriózně modelují, se dostaneme ještě do situace horší, než která tu kdy byla," dodává.

V pondělí v Česku přibylo 14 480 potvrzených případů onemocnění covid-19. Je to dosud nejvyšší pondělní přírůstek od začátku epidemie. V nemocnicích je podle posledních údajů 5434 lidí s prokázanou koronavirovou infekcí, nejvíc od letošního 12. dubna.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku, kde Levínský také zmiňuje, v čem se lišíme od sousedního Rakouska.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Italská pobřežní stráž zachránila z lodi 244 migrantů, včetně novorozence

Italská pobřežní stráž zachránila v noci na neděli z lodi blízko pobřeží Kalábrie 244 migrantů, včetně novorozence. Informovala o tom agentura Reuters. Z celkového počtu zachráněných je 41 nezletilých. Je mezi nimi i dítě, které se v sobotu narodilo přímo na lodi.

Itálie v posledních týdnech zažívá nárůst počtu migrantů, kteří připlouvají na lodích. Nejnovější případ zřejmě zvýší tlak na vládu premiéra Maria Draghiho, aby zajistila dohodu s partnery z Evropské unie o tom, jak se s přílivem migrantů vypořádat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy