Virolog: Až 13 tisíc nakažených příští týden. Proč covidová vlna udeřila tak silně?

Kristýna Pružinová Jakub Zuzánek Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek
2. 11. 2021 17:07
Hlavním důvodem nynějšího nárůstu počtu nakažených covidem-19 je stále velké množství lidí bez imunitní ochrany proti infekci - ať už prodělané nemoci, očkování, nebo kombinace obojího. Kvůli tomu se nové subvarianty viru začaly s vyššími reprodukčními čísly tak masivně šířit. Je to vysloveně důsledek toho, že jsme viru nedokázali zúžit prostor, uvádí pro Aktuálně.cz virolog Libor Grubhoffer.
Život v pandemii - virolog Libor Grubhoffer o nynějších vysokých počtech nakažených covidem-19 | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Koronavirus, který se podle Grubhoffera v současné době šíří Českem, je odvozený od jeho varianty delta plus. "Jsou to ale už její subvarianty, které vznikají a šíří se v teritoriu, kde mají prostor. A to je ten kámen úrazu," uvádí Grubhoffer, profesor v oboru molekulární a buněčné biologie a genetiky.

"I proto se nám více, než bychom předpokládali a chtěli, dostávají i očkovaní jedinci, a to tak v jedné pětině až čtvrtině, se složitějšími průběhy onemocnění do nemocnic," dodává.

Grubhoffer odhaduje, že v Česku by mohlo příští týden denně přibýt 12 až 13 tisíc nově pozitivně diagnostikovaných. "Teď jsme v čase nula, kdy jsme přijali nová opatření, a ukáže se za dva až tři týdny, jak účinná byla," komentuje virolog.

V Česku v pondělí překonal počet nově odhalených případů koronaviru 7000, přibylo 7591 potvrzených nákaz. Je to nejvíc od konce března a zhruba o 3300 více než před týdnem. Dál stoupá i počet hospitalizovaných s covidem, v pondělí jich ministerstvo zdravotnictví evidovalo 1813.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku, kde Grubhoffer také zmiňuje, čemu by ve vývoji pandemie pomohlo testování na protilátky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy