Babiš o měnícím se viru: Je to zabiják. Co o mutacích říká přední virolog?

Kristýna Pružinová Martin Krepindl Blahoslav Baťa Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
10. 2. 2021 9:48
Premiér Andrej Babiš před odletem do Srbska ráno varoval před mutacemi koronaviru. "Je to zabiják, chraňte se," řekl. Podle virologa Libora Grubhoffera se mutace daly očekávat, v kontextu jiných známých patogenů se SARS-CoV-2 nemění výrazně rychle.
Život v pandemii - profesor Libor Grubhoffer o informovanosti o nových mutacích koronaviru | Video: Kristýna Pružinová, Blahoslav Baťa, Jakub Zuzánek

Mutace se u koronaviru daly očekávat, je to pochopitelný scénář. Konkrétně u koronaviru je frekvence mutací dvakrát až pětkrát nižší než u viru epidemické chřipky a desetkrát nižší než u HIV. Z tohoto pohledu je původce našich současných pandemických problémů ještě zvládnutelný, říká pro Aktuálně.cz Libor Grubhoffer, profesor v oboru molekulární a buněčné biologie a genetiky.

Spontánní mutace u jakýchkoliv virů jsou podle Grubhoffera, ředitele Biologického centra Akademie věd ČR v Českých Budějovicích, každodenní záležitostí. "Jenom bylo těžké se v případě koronaviru s půlročním nebo ročním předstihem pouštět do spekulací," vysvětluje profesor.

"Otázky tohoto typu přicházely a já jsem na ně odpovídal tak, že viry mutují, je možné, že se nějaká jiná mutace uplatní, a máme svým způsobem štěstí, že koronaviry mutují méně," podotýká Grubhoffer. Také usuzuje, že díky tomu nemusí být budoucí mutace koronaviru příliš závažné.

Podle Grubhoffera není překvapivé, že boj s koronavirem jako s novým respiračním virem v populaci bude dlouhodobou záležitostí. "Respirační viry obecně jsou viry se značným rádiem možností svého šíření," dodává.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku.

 

Právě se děje

Další zprávy