Babiš o měnícím se viru: Je to zabiják. Co o mutacích říká přední virolog?

Premiér Andrej Babiš před odletem do Srbska ráno varoval před mutacemi koronaviru. "Je to zabiják, chraňte se," řekl. Podle virologa Libora Grubhoffera se mutace daly očekávat, v kontextu jiných známých patogenů se SARS-CoV-2 nemění výrazně rychle.
Život v pandemii - profesor Libor Grubhoffer o informovanosti o nových mutacích koronaviru | Video: Kristýna Pružinová, Blahoslav Baťa, Jakub Zuzánek

Mutace se u koronaviru daly očekávat, je to pochopitelný scénář. Konkrétně u koronaviru je frekvence mutací dvakrát až pětkrát nižší než u viru epidemické chřipky a desetkrát nižší než u HIV. Z tohoto pohledu je původce našich současných pandemických problémů ještě zvládnutelný, říká pro Aktuálně.cz Libor Grubhoffer, profesor v oboru molekulární a buněčné biologie a genetiky.

Spontánní mutace u jakýchkoliv virů jsou podle Grubhoffera, ředitele Biologického centra Akademie věd ČR v Českých Budějovicích, každodenní záležitostí. "Jenom bylo těžké se v případě koronaviru s půlročním nebo ročním předstihem pouštět do spekulací," vysvětluje profesor.

"Otázky tohoto typu přicházely a já jsem na ně odpovídal tak, že viry mutují, je možné, že se nějaká jiná mutace uplatní, a máme svým způsobem štěstí, že koronaviry mutují méně," podotýká Grubhoffer. Také usuzuje, že díky tomu nemusí být budoucí mutace koronaviru příliš závažné.

Podle Grubhoffera není překvapivé, že boj s koronavirem jako s novým respiračním virem v populaci bude dlouhodobou záležitostí. "Respirační viry obecně jsou viry se značným rádiem možností svého šíření," dodává.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Střety v Jeruzalémě si vyžádaly přes 200 zraněných

Nejméně 200 Palestinců a šest izraelských policistů bylo zraněno při nočních střetech u jeruzalémské mešity Al-Aksá, oznámili v sobotu zdravotníci. V izraelské metropoli se po týdnech nepokojů očekává násilí i v dalších dnech. K uklidnění situace v sobotu Izrael vyzvala Evropská unie, Turecko blízkovýchodní zemi obvinilo z teroru vůči nevinným, informují tiskové agentury.

Nepokoje v Jeruzalémě propukly po zahájení postního měsíce ramadánu v polovině dubna, kdy Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě. V posledních dnech napětí podpořilo hrozící nucené vystěhování některých palestinských rodin z jejich domů ve východním Jeruzalémě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Babiš požádal, aby státy EU zvážily kvůli Vrběticím vyhoštění ruských diplomatů

Premiér Andrej Babiš požádal, aby evropské státy zvážily vyhoštění alespoň jednoho ruského diplomata v solidaritě s Českou republikou kvůli kauze Vrbětice. Řekl to v sobotu novinářům po příchodu na neformální jednání prezidentů a premiérů zemí Evropské unie v Portugalsku. O věci debatoval s lídry členských států v pátek večer.

Babiš vyzval, aby Evropská rada na příštím zasedání vrbětický útok odsoudila. "Musíme to brát vždycky tak, že když je napaden jeden členský stát, že to je vlastně napadení všech. Také jsem požádal, aby ještě zvážili vyhoštění alespoň jednoho diplomata. Uvidíme na příštím summitu, jak se k tomu postaví," poznamenal premiér.

Zdroj: ČTK
Další zprávy