Lze rozeznat omikron od nachlazení? Infektolog o příznacích a průběhu nové mutace

Kristýna Pružinová Martin Krepindl Jakub Zuzánek Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Jakub Zuzánek
20. 1. 2022 7:00
V nemocnici máme u pacientů s omikronem první případy oboustranného zápalu plic. Na začátku se zdálo, že k němu u této varianty nebude docházet tak často. Osobně se ale domnívám, že klinické projevy při infekci omikronem nebudou příliš odlišné od těch, se kterými jsme již měli zkušenosti. Zatím k tomu ale nemáme dostatek informací, uvádí pro Aktuálně.cz lékař Petr Husa z Fakultní nemocnice Brno.
Život v pandemii - profesor Petr Husa o příznacích omikronu | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Zda varianta omikron způsobuje opravdu lehčí průběh onemocnění, bude podle Husy možné zhodnotit až s odstupem času, s větším množstvím zkušeností. "My jsme ale zatím neměli žádný případ člověka, který by měl ztrátu čichu či chuti," popisuje pacienty nakažené omikronem Husa, přednosta Kliniky infekčních chorob Fakultní nemocnice Brno.

"Ale už na podzim, když delta začínala, jsme si mysleli, že se to u ní také nebude objevovat. Na začátku to vypadalo, že příznaky budou jiné, ale potom když přišel listopad a začátek prosince, tak jsme ztrátu chuti viděli velmi často," dodal Husa, který je také místopředsedou Společnosti infekčního lékařství České společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Na základě dosavadních zkušeností by se u varianty omikron měla objevovat kratší inkubační doba. Husa ji odhaduje na dva až tři dny od okamžiku nakažení. "U předcházejících variant byla kolem pěti dní. Ale samozřejmě to spektrum je poměrně široké, protože u varianty delta a i některých předchozích mohla být až 12 dní," podotýká profesor Husa.

Už v minulém týdnu tvořila v celém Česku varianta omikron více než 50 procent nových případů, v některých regionech i více. V úterý přibylo nejvíc potvrzených případů covidu za dobu epidemie, testy odhalily 28 469 nakažených. Od pondělního zahájení testování ve firmách roste také počet provedených testů, za úterý jich ministerstvo eviduje přes 128 tisíc, o 29 tisíc víc než před týdnem.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku, kde lékař také zmiňuje, zda může být pozitivně testovaný po pěti dnech stále infekční nebo jestli se dá nákaza omikronem rozeznat od běžného nachlazení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy