"Nevím, co mi udělá za 10 let." Profesor Hořejší o častém argumentu kritiků vakcín

Kristýna Pružinová Martin Krepindl Blahoslav Baťa Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
21. 12. 2021 6:30
Argument, že by se něco po pěti až deseti letech po očkování mohlo člověku stát, je těžko vyvratitelný. Ale zrovna tak můžete říct, že když si budete čistit zuby novou zubní pastou, tak vám potom taky za deset let něco způsobí. V případě vakcín ale příklady z minulosti ukazují, že se za několik roků po jakémkoliv očkování lidem nic nestalo, uvádí pro Aktuálně.cz imunolog Václav Hořejší.
Život v pandemii - Život v pandemii - imunolog Václav Hořejší o riziku dlouhodobých nežádoucích účinků vakcín proti covidu-19 | Video: Kristýna Pružinová, Blahoslav Baťa

Hořejší zdůrazňuje, že případné komplikace po vakcínách přicházejí zpravidla bezprostředně po jejich aplikaci. "Někdy nastanou opravdu krátce po očkování. To znamená i po několika hodinách. A pak, jak už všichni vědí, můžete mít dva dny zvýšenou teplotu a musíte to pár dní vyležet," uvádí imunolog z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR.

"Anebo jsou některé opravdu vzácné vedlejší účinky, jako třeba Guillain-Barré syndrom, který se objevuje mnohem častěji spíše po několika týdnech po prodělání virových infekcí, ale někdy se to stává i po očkování," vysvětluje Hořejší s tím, že takové komplikace se objevují jen velmi vzácně v jednotkách případů z několika milionů očkovaných.

V Česku má ukončené očkování proti koronaviru přes 6,5 milionu lidí. V uplynulých několika týdnech podali zdravotníci přes 1,7 milionu posilujících dávek. Podezření na nežádoucí účinky po vakcínách proti covidu-19 doposud nahlásilo přes 9300 lidí, uvádějí statistiky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Mezi nejčastěji uváděnými komplikacemi se objevuje reakce v místě vpichu, bolest hlavy, svalů a kloubů, horečka nebo nevolnost. Pouze v desítkách případů lidé nahlásili příznaky jako alergické reakce či ovlivnění funkce jater nebo ledvin.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku, kde imunolog také vysvětluje princip mRNA vakcín a vyvrací mylné informace o jejich fungování.

Fungování mRNA vakcíny zobrazuje i tato unikátní animace:

Jak funguje vakcína typu mRNA proti covidu? | Video: The Vaccine Makers Project
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy