Nejde "jen" o nakažlivost. Situace v Česku potvrzuje obavy vědců o britské mutaci

Kristýna Pružinová Martin Krepindl Jakub Zuzánek Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Jakub Zuzánek
8. 3. 2021 7:00
Je úplně jisté, že v Česku už britská mutace převládla. Podle posledních studií skutečně více postihuje mladší lidi a ve větším množství případů způsobuje těžší průběh covidu-19. Současná situace v tuzemských nemocnicích s tím souvisí. Česko se ale nechtěně stává laboratoří toho, jak se to dělat nemá, říká pro Aktuálně.cz imunolog Václav Hořejší.
Život v pandemii - imunolog Václav Hořejší o britské mutaci a situaci v českých nemocnicích | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Podle Hořejšího z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd České republiky převládla v tuzemsku na mnohých místech britská mutace viru SARS-CoV-2 už z 90 procent. "Chová se to úplně stejně jako ve všech ostatních zemích, kde se vyskytla. Nejprve ve Velké Británii, kdy asi po šesti týdnech převládla," vysvětluje imunolog. "Takže to je naprosto přirozené chování viru," dodává.

Vedle britské mutace mohou mít na současnou situaci v českých nemocnicích podle Hořejšího vliv i další faktory. "Situace je teď natolik odlišná než někdy před jedním nebo dvěma měsíci," uvádí Hořejší. "Nemocnice jsou už tak zaplněné, že může docházet i k problémům ve standardní péči, které potom mohou způsobovat to, že počet těžkých případů je větší než předtím, kdy se lidem ve středním stadiu nemoci mohla věnovat větší péče," uvádí imunolog.

V Česku se podle dat ministerstva zdravotnictví v nemocnicích léčí přes osm tisíc pacientů s covidem-19. Podíl hospitalizovaných seniorů nad 80 let se ale od podzimních měsíců trvale zmenšuje. V posledních týdnech je v nemocnicích přibližně každý desátý pacient v těžkém stavu s covidem-19 mladší 50 let.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku.

 

Právě se děje

Další zprávy