Rychlé "vyvanutí" i přeočkování. Jsou moderní vakcíny v důsledku zklamáním?

Kristýna Pružinová Martin Krepindl Jakub Zuzánek Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Jakub Zuzánek
19. 1. 2022 7:00
Současné mRNA vakcíny proti covidu-19 jsou stále účinnější, než bylo požadováno k jejich schválení. Jen jsme teď zklamaní z toho, že na začátku vypadaly ještě mnohem líp, než jsme od nich očekávali. Ukazuje se, že jejich účinnost s příchodem nových variant a s postupem času klesá, ale i přesto dvě dávky stále velmi účinně chrání před těžkým průběhem, uvádí pro Aktuálně.cz vakcinolog Daniel Dražan.
Život v pandemii - vakcinolog Daniel Dražan o mRNA vakcínách | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Pokles účinnosti mRNA vakcín několik měsíců po aplikaci mohli vědci s předstihem jen stěží předpokládat, míní Dražan, pediatr a člen výboru České vakcinologické společnosti.

"Samozřejmě to ale souvisí i s výskytem nových variant. A pokud je některá strukturálně výrazně odlišná od těch předchozích, tak zde byl, aniž bychom k tomu měli data o účinnosti, velký předpoklad, že pokles imunity nastane," uvádí. "Já si ale myslím, že je pozitivním překvapením, že jsou očkovací látky stále účinné i při odlišnosti viru," dodává. 

Bezpečnost případné aplikace čtvrtých dávek mRNA vakcín je podle něj ještě potřeba posoudit. "Víme o bezpečnosti tří dávek, potažmo čtyř pro lidi se závažnými imunodeficity," vysvětluje Dražan. "A pokud se budou doporučovat další dávky nebo variantní vakcíny, tak všechny údaje budeme mít dopředu k dispozici, protože bez nich se nebudou používat," dodává.

Účinnost mRNA vakcín proti covidu-19 se podle některých studií snižuje po půl roce od aplikace až o několik desítek procent. Výzkum publikovaný v loňském listopadu v prestižním časopise Science ukázal, že v prvních týdnech po aplikaci se účinnost mRNA vakcín od firem Pfizer/BioNTech a Moderna pohybovala kolem necelých 90 procent. O přibližně šest měsíců později klesla u první jmenované až na 45 procent.

Čtvrtou dávku mRNA vakcín už začali podávat v zemích jako Izrael nebo Chile. Světová zdravotnická organizace (WHO) ale opakované přeočkování proti covidu-19 kritizuje. Podle ní taková strategie není udržitelná. Podle zástupce Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) Marka Cavaleriho neexistují žádná data k druhému přeočkování za použití stávajících vakcín.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku, kde vakcinolog také zmiňuje, co očekávat z hlediska vakcinace v následujících měsících.

 

Právě se děje

Další zprávy