Rychlé "vyvanutí" i přeočkování. Jsou moderní vakcíny v důsledku zklamáním?

Kristýna Pružinová Martin Krepindl Jakub Zuzánek Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Jakub Zuzánek
19. 1. 2022 7:00
Současné mRNA vakcíny proti covidu-19 jsou stále účinnější, než bylo požadováno k jejich schválení. Jen jsme teď zklamaní z toho, že na začátku vypadaly ještě mnohem líp, než jsme od nich očekávali. Ukazuje se, že jejich účinnost s příchodem nových variant a s postupem času klesá, ale i přesto dvě dávky stále velmi účinně chrání před těžkým průběhem, uvádí pro Aktuálně.cz vakcinolog Daniel Dražan.
Život v pandemii - vakcinolog Daniel Dražan o mRNA vakcínách | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Pokles účinnosti mRNA vakcín několik měsíců po aplikaci mohli vědci s předstihem jen stěží předpokládat, míní Dražan, pediatr a člen výboru České vakcinologické společnosti.

"Samozřejmě to ale souvisí i s výskytem nových variant. A pokud je některá strukturálně výrazně odlišná od těch předchozích, tak zde byl, aniž bychom k tomu měli data o účinnosti, velký předpoklad, že pokles imunity nastane," uvádí. "Já si ale myslím, že je pozitivním překvapením, že jsou očkovací látky stále účinné i při odlišnosti viru," dodává. 

Bezpečnost případné aplikace čtvrtých dávek mRNA vakcín je podle něj ještě potřeba posoudit. "Víme o bezpečnosti tří dávek, potažmo čtyř pro lidi se závažnými imunodeficity," vysvětluje Dražan. "A pokud se budou doporučovat další dávky nebo variantní vakcíny, tak všechny údaje budeme mít dopředu k dispozici, protože bez nich se nebudou používat," dodává.

Účinnost mRNA vakcín proti covidu-19 se podle některých studií snižuje po půl roce od aplikace až o několik desítek procent. Výzkum publikovaný v loňském listopadu v prestižním časopise Science ukázal, že v prvních týdnech po aplikaci se účinnost mRNA vakcín od firem Pfizer/BioNTech a Moderna pohybovala kolem necelých 90 procent. O přibližně šest měsíců později klesla u první jmenované až na 45 procent.

Čtvrtou dávku mRNA vakcín už začali podávat v zemích jako Izrael nebo Chile. Světová zdravotnická organizace (WHO) ale opakované přeočkování proti covidu-19 kritizuje. Podle ní taková strategie není udržitelná. Podle zástupce Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) Marka Cavaleriho neexistují žádná data k druhému přeočkování za použití stávajících vakcín.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku, kde vakcinolog také zmiňuje, co očekávat z hlediska vakcinace v následujících měsících.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 45 minutami

První odhady australských voleb ukazují, že opozice zřejmě odstaví od moci vládnoucí kabinet

Opoziční Labouristická strana v Austrálii patrně odstaví od moci kabinet současného konzervativního premiéra Scotta Morrisona. Ukazují to projekce australských televizních stanic. Výsledek dnešních parlamentních voleb je zatím nejistý a zřejmě bude velmi těsný, Morrison ale s největší pravděpodobností nebude mít dost křesel na to, aby mohl sestavit vládu i pro čtvrté volební období. Dosavadní sčítání hlasů naznačuje, že lidé tentokrát více volili i menší politické strany.

Poslední volební místnosti se na západě země uzavřely v 18:00 místního času (poledne SELČ). Dnešní průzkum společnosti Newspoll přisuzoval labouristům podporu 53 procent hlasů.

Morrisonova koalice nyní ve 151členné Sněmovně reprezentantů drží nejtěsnější většinu 76 křesel. Labouristická strana slibuje větší výdaje na péči o děti i seniory, stávající koalice pak lepší řízení ekonomiky v době, kdy se v Austrálii kvůli pandemii covidu-19 prohloubil rozpočtový deficit. Morrison slíbil, že pokud bude znovuzvolen, jeho vláda sníží daně a zmírní tlak na růst životních nákladů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na pochod Praha-Prčice se dnes po dvouleté pauze vydalo přes 17 500 turistů

Na trasy pochodu Praha-Prčice se dnes po dvouleté covidové pauze vydalo 17 508 turistů. První z nich vyrazili na trať už před 05:00. Po poledni se začali vracet účastníci kratších tratí a cyklisté. Před 13:00 zatím do cíle nedorazil žádný z účastníků nejdelší sedmdesátikilometrové trasy. Všichni se musí vrátit do dnešních 20:00.

Pořadatelé museli počet účastníků omezit kvůli výluce železničního provozu mezi Olbramovicemi a Chotovinami. Na trasy se tak vydali jen ti, kteří se dopředu elektronicky zaregistrovali, informovala za pořadatele Dana Horáková.

Letos se tak zájemci nemohli registrovat až na startu, jak byli zvyklí, pouze ukazovali QR kódy. "Potřebovali jsme zastropovat trasy, proto jsme registraci uzavřeli dva dny před pochodem. Kvůli rekonstrukcím železniční trati jsou trasy kyvadlové dopravy delší, posílili jsme i dopravu na jih," uvedla Horáková. Pořadatelé ocenili, že jim letos ubyla práce s penězi.

Trasy pro pěší měří od 23 do 70 kilometrů, přičemž nejdelší začíná v Praze. Část z 21 tras je vyhrazena pro cyklisty. "Cyklisti mají samostatné trasy od roku 2006, chtěli jsme zabránit nebezpečí, protože se míchali do tras pro pěší," doplnila Horáková.

Nejoblíbenější je dětská trasa z Votic dlouhá 23 kilometrů. "Využívají ji i senioři, kterým už to tolik nechodí. Vozíčkářská trasa začínala v Miličíně, vyrazilo na ni 98 vozíčkářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy