Přitvrdí sankce a stačí SMS o covidu? Mluvčí hygieny o kontrolách v hospodách

Kristýna Pružinová Jakub Zuzánek Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek
2. 6. 2021 9:50
Ve Středočeském kraji jsme jako hygiena provedli přibližně 200 kontrol od té doby, co jsou restaurační zařízení znovu otevřena. Z toho zhruba v 80 případech jsme zjistili pochybení v mimořádných opatřeních proti šíření koronaviru. Navyšovat frekvenci kontrol ale neplánujeme, uvádí pro Aktuálně.cz Dana Šalamunová, tisková mluvčí Krajské hygienické stanice ve Středočeském kraji.
Život v pandemii - Dana Šalamunová, tisková mluvčí Krajské hygienické stanice ve Středočeském kraji, o kontrolách mimořádných opatření v restauracích | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Kontroly v restauracích probíhají podle Šalamunové ze strany hygienických stanic každý den. "Co se týká frekvence a způsobu kontrol, tak se pro nás teď nic nezměnilo. Restaurace kontrolujeme průběžně, a to z hlediska, které nám ukládá zákon o ochraně veřejného zdraví. Teď se k tomu samozřejmě přidružila i mimořádná opatření, potom, co se otevřely zahrádky a vnitřní prostory," vysvětluje mluvčí.

Bloková pokuta při nedodržování mimořádných opatření se může pohybovat až kolem 10 tisíc korun. Hygienici a policisté ji mohou udělit jak provozovatelům zařízení, tak i hostům. "Ve správním řízení poté můžete dostat pokutu až tři miliony korun. Ale to je opravdu strop. V praxi to obvykle bývají menší částky," komentuje Šalamunová.

Podle ní je současný počet kontrol v restauračních zařízeních ze strany hygienické stanice v kraji dostatečný. Jejich frekvenci neplánují navyšovat ani po pondělním otevření vnitřních prostor restaurací.

Od minulého týdne ale začala hygienikům po celém Česku v kontrolách více pomáhat policie. Požádala o to hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Podle ní je poměr pochybení v dodržování opatření proti šíření koronaviru stále vysoký. Jen v minulém týdnu zkontrolovala hygienická služba po Česku 800 návštěvníků restaurací. Pochybení našla u 90 z nich.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku, kde mluvčí popisuje, čím vším se mohou hosté v restauracích prokázat, aby splnili mimořádná protiepidemická nařízení.

 

Právě se děje

před 27 minutami

ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace tepláren 30 až 40 miliard Kč

Energetická společnost ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace a transformace svých teplárenských lokalit na nová paliva 30 až 40 miliard korun. Největší část půjde do lokality Mělník. Místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani na úterní konferenci Institutu pro veřejnou diskusi o budoucnosti českého teplárenství uvedl, že celkové investiční výdaje v Mělníku mohou od letoška do roku 2030 dosáhnout na 20 až 30 miliard korun.

"Lokalita Mělník dodává teplo pro Prahu, je největší a představuje tedy největší část investic. Do transformace ostatních teplárenských lokalit ČEZ na šetrnější zdroje předpokládáme investovat do deseti miliard korun celkem," řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Další teplárny má polostátní energetická společnost v Trmicích, Dětmarovicích, Hodoníně, Poříčí, Dvoře Králové nebo Jindřichově Hradci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy