O čem Zeman nemluví. Biochemik vysvětluje, proč je nutné prověřit výrobu Sputniku V

Kristýna Pružinová Martin Krepindl Blahoslav Baťa Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
22. 3. 2021 7:00
U vakcín, které neschválí Evropská léková agentura (EMA), nemůžeme mít záruku, že by každá šarže byla stejně dobrá. EMA vše dělá opravdu důkladně. Jakmile něco pustí dál, tak už se nemusíme obávat, že by se šarže něčím odlišovaly. Teď máme v EU schválené čtyři vakcíny, a kdokoliv se chce zapojit, tak by tohle měl respektovat. To jsou takzvaná pravidla hry, uvádí biochemik Zdeněk Hostomský.
Život v pandemii - biochemik Zdeněk Hostomský o vakcíně Sputnik V a jejím schválování Evropskou lékovou agenturou | Video: Kristýna Pružinová, Blahoslav Baťa

Ruskou vakcínu Sputnik V, která momentálně prochází posuzováním Evropskou lékovou agenturou, považuje Hostomský z vědeckého hlediska za mimořádnou a nadějnou. "Gamalejův institut je prestižní pracoviště. Oni přišli s koncepcí, která je svým způsobem, bych řekl, dokonce lepší než AstraZeneca," míní Hostomský, ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR.

Na druhé straně je ale podle něj důležité vzít v potaz, že v Rusku zatím vakcíny Sputnik V vyrobili jen malé množství. "Dokonce ani nenaočkovali veškerou populaci, kterou by mohli, a naopak to nabízejí jiným. Tam to politikum nemůžeme pominout," podotýká Hostomský.

Řešením by tak podle něj bylo, aby vakcínu vyráběli v jiných státech. "Teď už se nabídlo Německo, že ji budou vyrábět a samozřejmě u toho respektovat veškeré výrobní podmínky," uvádí Hostomský. "Rusové jsou výborní ve své genialitě, ale na každodenní rutinní práci už jsou méně pečliví," dodává.

Mezi největší propagátory ruské vakcíny Sputnik V patří prezident Miloš Zeman, který chce kvůli zdrženlivému postoji konec ministra zdravotnictví Jana Blatného a ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku, kde také biochemik vysvětluje, jak ruská vakcína Sputnik V funguje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy