Život s orgány naruby? V Česku jsou tisíce případů

Hana Pecinová
16. 2. 2010 8:40
Lékaři na to někdy nemusí vůbec přijít

Praha - Minulý týden obletěla svět zpráva o Indovi, který má prý jako jediný na světě zrcadlově obrácené orgány.

Britský list The Daily Telegraph napsal, že lékaři na nezvyklé uspořádání orgánů přišli náhodou během předoperačního vyšetření.

Redakci Aktuálně.cz se ovšem ozval muž, který tvrdí, že na podobné odchylce není nic zvláštního. Má totiž stejnou vadu jako dotyčný Ind a rozhodně prý není sám.

"Na to, že mám orgány jinde, než by měly být, přišla moje teta, když mi byly tři roky. Studovala tehdy medicínu a poslouchala mě stetoskopem. Do té doby na to pediatři nepřišli," potvrdil pan Aleš.

Operace slepého střeva

Že je lidí s obrácenými orgány více, potvrdil deníku Aktuálně.cz i přednosta Anatomického ústavu 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze Miloš Grim.

Tato vývojová vada přitom podle něj není tak výjimečná, jak by se mohlo zdát. Stranově obrácené umístění vnitřních orgánů neboli "situs inversus" má v průměru každý desetitisící člověk.

"Situs inversus může být úplný nebo částečný a může být v oblasti hrudníku, břicha nebo obojího," vysvětlil lékař.

Pan Aleš podle svých slov kvůli tělesné odchylce dosud žádné komplikace neměl. To potvrzuje i Grim. Tělo lidí s obráceným umístěním orgánů funguje normálně. "Orgány jsou plnohodnotné, speciální péči člověk nepotřebuje," uvedl.

Lékaři s tím ale musí být obeznámeni například při operaci slepého střeva, které tak nemusí ležet na pravé, ale na levé straně.

V mnoha případech však lékaři nestandardní umístění vnitřních orgánů nemusí vůbec zjistit. "Někdy se na to přijde až na pitevním stole," konstatuje Miloš Grim.

Vůbec nejvážnější formou vývojové vady, která je spojena s obráceným umístěním orgánů, je takzvaný Kartagenerův syndrom. Ten způsobuje mutace genu a lidé při něm mohou trpět záněty vedlejších dutin, infekcemi dýchacích cest a může dojít i ke snížení rychlosti pohybu spermií u mužů.

 

Právě se děje

Další zprávy