Život nové hlavy české církve: vězení i medaile

Domácí Domácí
13. 2. 2010 12:10
Přečtěte si životopis Dominika Duky
Dominik Duka (vpravo) s kolegy Vlkem a Graubnerem.
Dominik Duka (vpravo) s kolegy Vlkem a Graubnerem. | Foto: Ludvík Hradilek

* Vatikán jmenoval nového primase, Dominika Duku

Praha - Nový český primas Dominik Duka je o jedenáct let mladší než jeho předchůdce Miloslav Vlk a o dva roky mladší než prezident Václav Klaus.

Narodil se 26. dubna 1943 v Hradci Králové, kde na místním gymnáziu odmaturoval a vyučil se strojním zámečníkem. Tři roky pracoval v hradecké továrně ZVÚ, neboli Závodech Vítězného Února. Dva roky si odsloužil na vojně.

Z dělníka knězem

Ve dvaadvaceti byl po dlouhých průtazích přijat ke studiu na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě v Litoměřicích.

V roce 1968 vstoupil do tajného noviciátu dominikánského řádu. Jeho jméno je zvukomalebné jako ozvěna podpatků v klášterním ambitu: dominikán Dominik Duka.

Kněžské svěcení přijal Duka v roce 1970 z rukou kardinála Štěpána Trochty. Pět let působil v duchovní správě v pohraničních oblastech pražské arcidiecéze (Chlum svaté Máří na Sokolovsku, Jáchymov, Nové Mitrovice). V roce 1975 mu stát odebral svůj souhlas k duchovní správě, a Dominik Duka pak 15 let pracoval jako rýsovač v plzeňské Škodovce.

Jeho osud za normalizace se tak podobá životopisu Miloslava Vlka, který, když mu stát zakázal oficiálně vykonávat kněžské povolání, pracoval jako myč oken.

Vězení a návrat     

V církvi ale Dominik Duka působil dál. Spolupracoval na zřízení tajného řádového studijního centra, organizoval náboženské aktivity mladých lidí. V letech 1981 a 1982 byl - mimo jiné kvůli svému působení v dominikánském řádu - vězněn v Plzni na Borech.

Provinciálem Československé dominikánské provincie byl v letech 1986 až 1998.

Před dvanácti lety ho papež Jan Pavel II. jmenoval sídelním biskupem královéhradeckým. V letech 2000 až 2004 byl místopředsedou České biskupské konference, kde je předsedou Komise pro nauku víry a předsedou Komise pro katolickou výchovu.

V říjnu 2001 ho prezident Václav Havel vyznamenal Medailí za zásluhy.

Katolická církev by se podle Duky měla do budoucna více otevřít a ukázat společnosti, že je její součástí. "Musíme si říct, že ta doba dvaceti let byla ještě krátká na to, abychom překonali všechny překážky a potíže," prohlásil nedávno.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy