Živnostník milionářem: Jak zmizely státní pozemky

Sabina Slonková
19. 10. 2007 11:00
Stačilo málo a pozemky za sto miliónů byly pryč
Foto: Pavel Eliáš (Kolín)

Praha - Chcete levně získat pozemky na okraji Prahy v hodnotě sto miliónů? Stačí k tomu málo: 450 tisíc a jeden restituční nárok. A ještě to hlavní - spřízněný státní zaměstnanec.

Přesně takový je scénář příběhu, v němž stát přišel o další lukrativní pozemky v pražské části Uhříněves. Od podvodu přitom uplynul už bezmála rok, teprve nyní vycházejí najevo jeho detaily. O začátku kauzy ČTĚTE  ZDE

Živnostník milionářem

Dokumenty, které má redakce Aktuálně.cz k dispozici, ukazují, že lukrativní parcely, které patřily státu a měly připadnout obci na bytovou výstavbu, získal veřejnosti neznámý živnostník Štefan Kosiba. Vcelku nemajetný postarší obyvatel středočeské obce Hřebeč se tak papírově stal vlastníkem mnohamiliónového majetku.

Klíčovou postavou v příběhu je ale Milan Klán, bývalý šéf firmy Státní statek Jeneč, která pro stát spravovala pozemky určené k restituci. Právě Klán loni inkriminované pozemky na Kosibu převedl, když mu živnostník předložil restituční nárok, který pár dní před tím koupil za 450 tisíc korun.

V té době přitom platilo nařízení tehdejší ministryně zemědělství Mileny Vicenová, která dočasně zakázala veškeré převody obdobné půdy. Ředitel Klán nadto podle ministerstva zemědělství k takové transakci vůbec nebyl oprávněný: stalo se tak bez vědomí dozorčí rady i resortu.

Kdo je tady bílý kůň?

Pátrání deníku Aktuálně.cz nicméně zpochybňuje, že by Kosiba byl skutečným vlastníkem parcel. Zastupitelé v Uhříněvsi jsou přesvědčeni, že jím je právě ředitel Klán. Opakovaně například docházel na zasedání zastupitelstva, které se věnovalo právě podvodu s půdou. Důkazy na to, že Klán je faktický majitel, ale zatím neexistují.

Sám Milan Klán se o transakci odmítá bavit a Kosiba trvá na tom, že pozemky získal pro sebe. Přiznal ale, že se s ředitelem Klánem dobře zná.

"Jistě, že jsou ty parcely moje a dal jsem do toho svoje peníze. Pana Klána sice znám, ale rozhodně to není tak, že já bych mu všechno jen kryl," uvedl Kosiba.

Současně ale říká, že o lukrativní pozemky vůbec nemá zájem a vlastně je původně ani nechtěl.

"Já je nechtěl, ale jedna moje známá potřebovala peníze, tak jsem od ní koupil ten restituční nárok. No, a ředitel Klán mi pak za něj vydal právě tyhle pozemky. Já nemůžu za to, že to byly právě tyhle parcely. Byl bych raději, kdyby to bylo něco poblíž Kladna, abychom to využili pro děti na stavbu," prohlásil Kosiba.

A Klán? Ten kvůli operaci přišel o post ředitele firmy Státní statek Jeneč a ministerstvo na něj podalo trestní oznámení. Okolnosti příběhu přesto nechce nijak komentovat. "Nebudu vám nic vysvětlovat," ukončil pokus o rozhovor.

Atak na zaplombované parcely

Stát se nyní o parcely soudí, najatí právníci se snaží prokázat neplatnost převodu. Do té doby, než soud vynese verdikt, zůstanou pozemky zaplombované, aby s nimi nikdo nemohl dál nakládat.

V minulých měsících se přitom kdosi pokusil parcely dál převést. A to dokonce dvakrát. U pracovnic katastrálního úřadu ale nepochodil.

"Pokus o převedení pozemků byl zaznamenaný dokonce dvakrát. Bohužel nemáme informace, kdo přesně se o to pokusil," uved starosta Uhříněvse Milan Coller. 

 

Právě se děje

Další zprávy