reklama
 
 

Živě: Není to vládní krize, opozice je jen zoufalá, řekl Babiš k hlasování o nedůvěře

Aktualizováno 22. 11. 2018 21:41
Sociální demokraté jednali o tom, jak se v pátek postaví k návrhu opozice na vyslovení nedůvěry vládě. | Video: DVTV |  17:36
reklama
Sociální demokraté se ve středu rozhodli, že před hlasováním o nedůvěře vládě Andreje Babiše odejdou ze sálu. Komunisté už dříve oznámili, že za předsedou vlády stojí. Opozici tak bude pravděpodobně v pátek chybět devět hlasů k tomu, aby vládě vyslovila nedůvěru. Prezident Zeman by v případě pádu vlády jmenoval premiérem znovu Babiše. Ruch na politické scéně vyvolala před týdnem skrytě natočená reportáž s Babišem mladším. Obvinil v ní spolupracovníky svého otce, že ho drželi kvůli kauze Čapí hnízdo na Krymu. Premiér prý chtěl, aby opustil Česko kvůli případu, v němž oba čelí obvinění z dotačního podvodu. Babiš to odmítl, syn podle něj trpí schizofrenií. Dění sledujeme v on-line reportáži.

Živě: Není to vládní krize, opozice je jen zoufalá, řekl Babiš k hlasování o nedůvěře

reklama
23:45

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, on-line přenos z politického dění kolem nového vývoje v kauze Čapí hnízdo končí. V pátek ráno budeme v nové on-line reportáži sledovat mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny, kterou svolaly opoziční strany, aby se pokusily vyslovit nedůvěru vládě. ČSSD a KSČM už avizovaly, že se k nim nepřipojí, šance na vyslovení nedůvěry je tak minimální.

23:32
Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman doufá, že "duševně normální lidé" ve sněmovně budou mít v pátek převahu a návrh na vyslovení nedůvěry neprojde.

23:31
Miloš Zeman

Postoj sociální demokracie k pátečnímu hlasování o nedůvěře vládě považuje prezident Miloš Zeman za absurdní. Poslanci vládní ČSSD mají v plánu při hlasování odejít ze sálu. Zeman to dnes v televizi Barrandov označil za techniku chytré horákyně. Přisuzuje to tomu, že v sociální demokracii jsou dvě názorové skupiny a toto je způsob, jak je skloubit.

"Je tady vláda s důvěrou. Je poněkud absurdní, jestliže sociální demokracie je ve vládě, ale současně uvažuje o tom, že by vlastně měla jenom odejít," uvedl prezident.

23:25
TOP 09

"My nechceme vládu vůdce, chceme vládu práva. Trestně stíhaný estébák nemá v čele vlády co dělat," řekl Kalousek.

23:23
TOP 09

"Já už leccos pamatuji," uvedl Kalousek a připomněl, že když policie "v dávných dobách" obvinila ministra Ivo Svobodu (v kauze vytunelovaného výrobce dětských kočárků Liberta), tehdejší premiér Miloš Zeman ho okamžitě odvolal.

23:18
TOP 09

"Představa, že stojím před kamerou a zveřejňuji zdravotní diagnózy svých dětí - to může udělat jen totální prase," uvedl šéf klubu TOP 09 Miroslav Kalousek a dodal, že mluví z pozice otce dvou dětí.

23:15
STAN

"Tajnosti, které kolem toho jsou (kolem cesty Babiše juniora na Krym), jsou nebezpečné. Dělá to z premiéra vydíratelného člověka," míní šéf klubu Starostů Jan Farský.

23:08
 

"Žádáme standardní cestou o součinnost švýcarského občana," hájil postup policie v kauze Čapí hnízdo, co se týče snahy kontaktovat Babiše juniora, Chvojka z ČSSD. Našel však oponenta. "Jak dlouho to tam leží? To musíte urgovat! Být proaktivní. Kdyby se česká policie popohnala, dávno to mohlo být před soudem," argumentoval pirát Michálek. Souhlasil s ním i šéf klubu SPD Radim Fiala.

22:59
Piráti

"Z pozice prezidenta je to poněkud nátlakové," řekl Michálek k výroku prezidenta, že by po pádu vlády jmenoval premiérem opět Babiše. "A domnívám se, že by se měli předsedové stran sejít, včetně pana Hamáčka, a apelovat na pana prezidenta, aby fungoval jako moderátor, tedy snažil se krizi vyřešit, a ne přitápěl pod kotlem."

22:58
Piráti

"Už se zdá, že má pan Babiš nějakou duševní nemoc, má stále pocit, že je všechno proti němu nějaká kampaň. Je to nedůstojné," uvedl pirát Jakub Michálek. "Vláda nemá politické výsledky, přidalo se důchodcům, ale problém je, že tato země zaostává za ostatními."

22:53
ČSSD

Jan Chvojka z ČSSD vysvětluje, proč ČSSD v pátek podrží vládu. "My máme požadavky opozice za ne zcela srozumitelné. Chybí mi tady plán B. Nevíme, co se stane zítra, kdyby vláda nezískala důvěru. Je tu riziko, že by vznikla vláda s SPD, a na tom se nechceme podílet. Byl to jeden z těch zásadních argumentů."

22:48

Výroky Andreje Babiše na titulní straně pátečního vydání Hospodářských novin.

22:46
ODS

"Hlasování o nedůvěře jsme vyvolali, protože osobní problém premiéra zatěžuje celou politickou scénu. I vaši koaliční partneři říkají, že by bylo dobré vyměnit Babiše," řekl Faltýnkovi šéf klubu ODS Zdeněk Stanjura.

22:45

Hlasování o vyslovení nedůvěry vládě rozděluje veřejnost na dva zhruba stejně početné tábory. Ukazují to data z čerstvého průzkumu společnosti Kantar CZ pro Českou televizi. Mírně převážili respondenti, kteří jsou proti tomu, aby v pátek vláda padla. Je jich 48 procent. Téměř třetina lidí se domnívá, že řešením je pokračování stávající koalice, podle 29 procent by se ale měl vyměnit premiér Andrej Babiš (ANO), který stojí v centru současné krize, uvádí web ČT24.cz.

22:42
ANO

"My všichni sledujeme aktivity premiéra - jedná s panem Macronem v jeho rodné řeči, s paní Merkelovou v její rodné řeči… Je to jeden z mála premiérů v české historii, kdo se takto baví se státníky," oponuje Bartoškovi Faltýnek.

22:40
KDU-ČSL

"Je třeba si uvědomit, jaká je to ostuda, když máte v čele státu trestně stíhaného premiéra. A někteří státníci odříkají cesty do Česka," tvrdí Bartošek.

22:35
KDU-ČSL

Na ČT začala debata předsedů poslaneckých klubů.

"Jestliže jedete na Krym, z mnoha zdrojů víte, že se o vás zajímají ruské bezpečnostní služby," uvedl lidovec Bartošek. Šéf klubu ANO Faltýnek mu připomněl argument Babiše staršího, že tehdy premiérem nebyl. Nechápe pobyt "syna poslance" na Krymu za bezpečnostní problém. "Tady se novináři zneužívá nemocný člověk. To je celé," řekl.

22:30
 

Vystoupení premiéra v ČT komentuje na Twitteru politoložka Vladimíra Dvořáková:

22:26
Andrej Babiš

Premiér uvedl, že poté co byla stíhaná Věra Jourová, její dcera skončila na psychiatrii. Připomněl roli novináře Janka Kroupy v této kauze. Na Twitteru si ve stejné době, kdy ze záznamu hovořil v ČT, takto postěžoval. 

22:24
Andrej Babiš

"Nikdy jsem nedostal tolik podpory jako nyní.  Ani nestíhám všem odepisovat. Je to zoufalství mých nepřátel, kteří prohráli volby a chtějí to změnit demonstracemi a útočí na mého nemocného syna."

autoři: Domácí, ČTK | 19. 11. 2018 7:56

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama