Koněvovu sochu má nahradit památník osvobození, schválila Praha 6. Rusko zuří

Sledovali jsme online
Zastupitelé Prahy 6 schválili nahrazení pomníku ruského maršála Ivana Koněva památníkem osvobození Prahy na konci druhé světové války. Na jeho návrh radnice vypíše otevřenou výtvarnou soutěž. Pro Koněvovu sochu chce najít jiné vhodné místo. Vyhlášení referenda, které navrhovali piráti, zastupitelé zamítli. Dění jsme sledovali v on-line reportáži.
Tisková konference k osudu sochy maršála Koněva. | Video: ČTK
Sledovali jsme online
21:38

K přemístění sochy se vyjádřila i ruská ambasáda. "Rozhodnutí rady městské části Praha 6 považujeme za nehorázné," uvedla na Facebooku.

"Doufáme, že i přes současné rozhodnutí místního úřadu zůstane pomník I. S. Koněva na svém historickém místě a česká strana v plné míře zajistí jeho ochranu v souladu se svými mezinárodními závazky podle Smlouvy mezi Českou republikou a Ruskou federací o přátelských vztazích a spolupráci z roku 1993."

20:39

Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem opět zmínil nepotvrzenou informaci, podle níž se starosta Kolář snaží odstranit Koněvovu sochu, aby na jejím místě mohl postavit podzemní garáže.

20:37

"Je to naše ostuda. Ať byl Koněv, jaký byl, byl to symbol vojáků, kteří padli při osvobození Prahy i Československa," řekl prezident Miloš Zeman na TV Barrandov k situaci kolem Koněvovy sochy. Rozhovor se natáčel v pondělí.

18:35

Ruský senátor Sergej Cekov podle RIA Novosti uvedl, že navrhuje zvážit uvalení hospodářských sankcí na Česko kvůli postupu radnice Prahy 6 ohledně kontroverzní sochy sovětského maršála Ivana Koněva.

Senátor byl do Rady federace ruského parlamentu zvolen na Ruskem anektovaný Krym a v horní parlamentní komoře je členem zahraničního výboru. "Musíme v této otázce reagovat principiálně a tvrdě, včetně zavedení hospodářských sankcí," řekl agentuře RIA Novosti. "S ohledem na to, že v Evropské unii myslí pouze na peníze a morální a duchovní hodnoty pro ně nemají žádný význam, je zapotřebí je potrestat ekonomicky. Především zcela přerušit výměnu turistů s Českem."

18:07

Česká republika se podle ministerstva obrany stará o celkem 4224 válečných hrobů, památníků či pomníků ruských vojáků. Na jejich údržbě se podílí stát i obce, jdou na ni miliony korun ročně. V souladu s dohodou s Ruskou federací se péče týká míst, která připomínají padlé vojáky. Socha sovětského maršála Ivana Koněva v pražském Bubenči mezi tyto památníky nepatří, protože Koněv nezahynul ve válce.

17:38

Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová vítá rozhodnutí zastupitelstva.

17:21

"Vítáme ukončení situace, ač jsme chtěli referendum. Ale i toto rozhodnutí je legitimní a budeme ho plně respektovat," komentoval rozhodnutí zastupitelstva šéf opozičních pirátů Ondřej Chrást. Jeho klub měl volné hlasování, většina rozhodnutí podpořila.

17:15

Zastupitelstvo šesté městské části jednalo o pomníku maršála Koněva dnes přes čtyři hodiny. U řečnického pultíku se vystřídali poslanci, občané, své k tématu řekli i zastupitelé jednotlivých politických klubů.

17:09 Jan Lacina

Místostarosta Lacina uvedl, že by se socha mohla objevit také v muzeu paměti 20. století, které by mělo v Praze vzniknout. "Neuvažujeme o přesunu sochy do zahraničí," řekl místostarosta.

17:06 Ondřej kolář ikona

Kolář odmítl odpovědět na to, kdy socha zmizí. "Ne, nebudu střílet od boku," řekl. Usnesení je naplánováno tak, aby se situace vyvíjela postupně a byl čas na nalezení důstojného místa.

17:05 Ondřej kolář ikona

"Nečekejte, že budeme sochu strhávat nebo ničit," řekl starosta Kolář s tím, že chce se sochou nakládat důstojně.

17:03

Zastupitelé pověřili radu městské části, aby našla pro Koněvovu sochu důstojné uplatnění "nejlépe v některé z paměťových institucí", zároveň má zajistit nezbytné kroky k jejímu přemístění. Návrh zastupitelům předložila koalice TOP 09, KDU-ČSL, ODS a STAN.

17:02

Usnesení, které zastupitelé schválili s jednou malou úpravou - z památníku osvoboditelům je v konečné verzi památník osvobození.

17:00

Zastupitelé Prahy 6 rozhodli o nahrazení Koněvovy sochy památníkem osvobození Prahy, pro pomník Koněva budou hledat jiné důstojné místo.

16:58

Pro 33, proti 1. Socha maršála Koněva z Prahy 6 zmizí.

16:49

Klub pirátů si vzal pětiminutovou přestávku.

16:47

Zastupitelé Prahy 6 neschválili návrh pirátů na uspořádání místního referenda, které by rozhodlo o osudu Koněvovy sochy.

16:37

Návrh tajné volby starosty Ondřeje Koláře nebyl schválen, zastupitelé budou hlasovat veřejnou formou.

16:35

Zastupitelé ukončili interpelace a přechází zpět k tématu Koněvovy sochy. Diskutuje se o proceduře hlasování.

15:41

Kvůli pomníku maršála Koněva chtěl starostu interpelovat Jiří Černohorský, který před několika dny strhl plachtu ze sochy. Bývalému kandidátovi za Stranu práv občanů a účastníka akcí krajní pravice však zastupitelé otázky pokládat nedovolili. Jelikož nejde o občana Prahy 6, muselo mu podání interpelace schválit zastupitelstvo.

15:14

Výsledek hlasování by měl být jasný do 16:30, kolem 17:00 se bude konat tisková konference. Závěr jednání na ní zhodnotí starosta Ondřej Kolář (TOP 09) a místostarostové Jakub Stárek (ODS) a Jan Lacina (STAN).

14:49

Zastupitelé si vzali do 15:00 pauzu. Poté začnou interpelace, ke kterým je zatím přihlášeno 11 lidí. Hlasovat se o soše Koněva bude až po nich. 

14:39 Ondřej kolář ikona

Ondřej Kolář připomněl také hoax, který se šířil na sociálních sítích, že je příbuzný jihočeského kolaboranta Otta Kolara. O případu jsme psali v článku níže.

14:35 Ondřej kolář ikona

"Oslovili jsme památník v Osvětimi a ten nám řekl, že sochu Koněva nechce," uvedl Ondřej Kolář. "Vztah Poláků k této historické osobnosti je dobře známý," dodal. Maršál Koněv koncentrační tábor v Osvětimi osvobodil.

14:30 Ondřej kolář ikona

Starosta Ondřej Kolář odmítl většinu výtek ostatních zastupitelů. "Nestydím se za nic, co jsem řekl nebo udělal během posledních dnů. I když jsem si sám mnohokrát připadal jako šašek," řekl.

14:23

Piráti navrhují, aby sochu Maršála Koněva byla nahrazena památníkem československého legionáře a generála ruského původu Sergeje Nikolajeviče Vojcechovského.

14:18

Pirátský návrh na referendum nepodpoří ani TOP 09. Podle jejích zastupitelů by se problém pouze přesunul do budoucnosti.

13:57

Referendum nepodpoří ani STAN. Podle Petra Prokopa je nutné jednat ihned a nikoliv za dva roky.

13:56

ODS nepodpoří referendum. "Situace přesáhla pomyslnou únosnou mez. Jako ODS budem chtít, aby dnes padlo demokratické rozhodnutí. Návrh pirátů na referendum nepodpoříme," řekl místostarosta Jakub Stárek (ODS).

13:47

"KDU-ČSL se ztotožňuje s návrhem, který předložila koalice," řekl zastupitel Marián Hošek (KDU-ČSL).

13:45

Zastupitelstvo ještě čeká dlouhá diskuze. Momentálně je k rozpravě přihlášeno 15 lidí.

13:34

Prezident Miloš Zeman na tiskové konferenci po návštěvě Srbska uvedl, že souhlasí s názorem europoslance Jana Zahradila, podle něhož by bylo možné sochu maršála Koněva umístit do některé ze zahrad, které na Praze 6 vlastní ministerstvo obrany. "Jinak jsem byl vystaven nechci říci, zda fámám, nebo reálným zprávám o tom, že důvod odstranění této sochy je především o vybudování podzemních garáží," řekl prezident.

13:21

Komentář poslance Lipavského, který dopoledne vystoupil na zastupitelstvu.

13:20

"Pan starosta si špatně vyložil slovo starosta. To slovo je od toho, že se má starat o město, ne že má přidávat starosti," řekla pirátská zastupitelka Jana Kabelová.

13:15

"Není přípustné, aby se o takové informaci hlasovalo tajně," řekl na zastupitelství pirát Jiří Hoskovec.

13:14 Jan Lacina

Jan Lacina zastupitelům přečetl příspěvek Petra Jana Vinše. Místostarosta také oznámil, že klub STAN bude hlasovat pro usnesení.

13:06

Jak vypadal protest před radnicí? Podívejte se.

Proti starostovi Prahy 6 demonstrovala před úřadem hrstka lidí

1:21
Komedie. Proti starostovi Prahy 6 demonstrovala před úřadem hrstka lidí | Video: Aktuálně.cz, Ondřej Havelka
13:02

Petr Píša označil výroky starosty, který řekl, že Praha 6 za čištění sochy už nechce dále platit, za zavádějící. Podle něj za čištění sochy radnice nemusela platit nic, peníze šly z antigraffiti programu.

12:52

Piráti navrhují rozhodnutí občanů v místním referendu spojeným s jinými volbami. "Zaznělo tu, že referendum je drahé. Demokracie je drahá," uvedl zastupitel Ondřej Chrást.

12:50

Pirát Ondřej Chrást uvedl, že ač se starosty Ondřeje Koláře dosud zastával, debatu o Koněvově soše podle jeho názoru nepřiměřeně "vyhrotil" svými necitlivými výroky. "Příště radši nevytvářejte chaos," řekl. 

12:46

"Žádná cizí mocnost nebude nazývat naše zástupce nacisty. Každý někdy plácáme blbosti, ale omluva je slovo chlapa, a jako chlap se pan ruský ministr kultury neprojevil," řekl pirátský zastupitel Ondřej Chrást a vyzval k zachování klidné diskuse.

12:22

Momentka z demonstrace před radnicí

Demonstrace před úřadem Prahy 6
Demonstrace před úřadem Prahy 6 | Foto: ČTK
12:16

Návrh usnesení, o kterém budou zastupitelé městské části později hlasovat

12:12

Vedení šestého pražského obvodu se postavilo na stranu chuligánů, špiní památku sovětských vojáků a vážně porušuje smluvní závazky Česka. V rozhovoru, který zveřejnila agentura RIA Novosti, to řekl ruský ministr kultury Vladimir Medinskij.

"V Rusku stojí 22 památníků a pamětních desek v místech hrobů českých legionářů a všechny jsou udržovány v naprostém pořádku, starají se o ně. Protože my smlouvu mezi námi a Čechy dodržujeme, neboť je to prostě povinnost kulturních lidí," řekl ministr.

V reportáži Aktuálně.cz níže si můžete přečíst, že ruský ministr kultury nemluví pravdu. 

11:58 Ondřej kolář ikona

Projev starosty Ondřeje Koláře.

Hnus se vylinul z Hradu, místo Koněva chceme jiný památník, říká starosta Kolář

Kolář a Koněv DVTV
Socha není chráněna mezinárodním právem, není to válečný hrob, je to majetek městské části, je mi vyhrožováno, řekl starosta Kolář ve svém projevu | Video: DVTV
11:55

Vystoupil také senátor Jiří Růžička (za TOP 09 a STAN).

11:47

Bývalá poslankyně KSČM Marta Semelová nebude moct vystoupit na jednání, zastupitelé jí to neumožnili. Pro její vystoupení bylo pouze 16 z nich, 9 bylo proti a 10 se jich zdrželo. Na zastupitelstvu mohou vystoupit pouze občané Prahy 6, lidé s jiným bydlištěm jen se souhlasem zastupitelstva. Zastupitelé neumožnili promluvit pouze Semelové, třem dalším občanům ano.

11:43

Nyní vystoupí deset občanů Prahy 6. Vystoupit chtějí i čtyři lidé s bydlištěm mimo Prahu 6, včetně bývalé poslankyně KSČM.

11:35

Dorazil také muž, který opakovaně strhl plachtu kolem Koněvovy sochy

11:31

Jako poslední z poslanců promluví Jan Lipavský (piráti).

11:27

"Sovětský svaz přinesl během války velké oběti, památka by neměla být haněna a zneužívána k politickým cílům," řekla Nevludová.

11:26

Mluví poslankyně Ivana Nevludová, bývalá členka SPD

11:25

Ondráček zastupitelům vyčetl, že budou hlasovat tajně. "Nechápu, čeho se tak bojíte, že budete hlasovat tajně? To se bojíte svých občanů?" řekl Ondráček.

11:16 Ondřej kolář ikona

Ondřej Kolář také řekl, že chce vypsat architektonickou soutěž na památník osvoboditelů.

11:20

Další promluví Zdeněk Ondráček.

11:19 Ondřej kolář ikona

"Mrzí mě, že máme prezidenta, který ústy svého mluvčího označuje kohokoliv ve své zemi za nacistu," řekl Kolář. 

11:13 Ondřej kolář ikona

Starosta Kolář řekl, že navrhne tajné hlasování. Nechce zastupitele vystavit výhrůžkám, kterým by kvůli tomu, jak hlasovali, mohli čelit.

11:12 Ondřej kolář ikona

"V e-mailech jsem se v posledních dnech často dočítal, že falšuji dějiny," říká starosta.

11:07 Ondřej kolář ikona

"Byl jsem označen za nacistu, potomka gestapáka. Tento hnus, který se vylinul z Pražského hradu, nemůžeme tolerovat," začal ve svém projevu starosta Kolář.

10:56

Podle pirátů se nepotvrdil slib vedení Prahy 6, že zveřejněním vysvětlujících tabulek u sochy skončí kauza kolem Koněva. Piráti si myslí, že rozhodnout o osudu sochy by měli občané Prahy 6. "Nemáme mandát o soše rozhodnout, mandát mají voliči ústavním prostředkem referendem," řekl zastupitel pirátů Ondřej Chrást.

10:45

Nápad europoslance Jana Zahradila (ODS), jak vyřešit spor kolem sochy Koněva.

10:40

Dorazila také bývalá poslankyně KSČM Marta Semelová

10:34

Za zastupitelstvu mohou promluvit občané Prahy 6, poslanci a senátoři. "Ostatní hosté mohou mluvit také, ale o každém jednotlivě hlasuje zastupitelstvo," doplnil mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek. 

10:29

Podle informací Aktuálně.cz je před úřadem asi 50 lidí. K davu promluvila Jana Volfová.

10:19

Demonstrace před úřadem Prahy 6

10:17

Na zastupitelstvu je také nezařazená poslankyně Ivana Nevludová, naopak nedorazil poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD).

10:07

Na zastupitelstvo dorazil také komunistický poslanec Zdeněk Ondráček. "Policistů, státních i městských, jsou zde desítky a dalších 'pořadatelů' ještě více. Bezpečnostní rámy a pana starostu přivádí ochranka. Evidentně strach z hněvu lidí má velké oči," píše na svém Facebooku.

10:00

Jednání zastupitelstva městské části právě začalo. 

09:54

Starosta Kolář ve středu připustil, že socha by se mohla přemístit na Olšanské hřbitovy. Na vojenském pohřebišti leží mimo jiné právě vojáci Rudé armády, kteří padli při osvobozování Československa v roce 1945. S tím by souhlasila i rodina Koněva.

09:49

Praha 6 v minulosti navrhovala, aby se socha přemístila na pozemek velvyslanectví Ruské federace. S tím ale nesouhlasí dcera maršála, se kterou Aktuálně.cz v minulých dnech mluvilo.

09:46 Ondřej kolář ikona

Starosta Ondřej Kolář (TOP 09) má policejní ochranu, protože kvůli dění kolem Koněvovy sochy mu několik anonymů vyhrožovalo smrtí.  

09:45

Budovu úřadu hlídají policisté.

09:43

Podle Ondřeje Chrásta (piráti) dostali zastupitelé doporučení, aby na zastupitelstvo přišli "potají".

09:24

Dobrý den, vítáme vás u online přenosu z dnešního jednání zastupitelstva Prahy 6, kde se bude rozhodovat o dalším osudu pomníku maršála Koněva.

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 12. 9. 2019 21:24
 

Právě se děje

před 19 minutami

Prezident Čadu Idriss Déby zemřel na frontové linii. Zemi povede jeho syn

Zemřel prezident Čadu Idriss Déby, který byl 11. dubna zvolen na další prezidentský mandát. Oznámila to armáda. Její mluvčí citovaný agenturou AFP oznámil, že prezident zemřel na následky zranění, jež utrpěl o víkendu na severu země, kde armáda bojuje s povstalci.

Právě dnes na základě předběžných výsledků vyhlásili Débyho vítězem prezidentských voleb. Osmašedesátiletý politik tak získal už šestý mandát. Armáda uvedla, že nejvyšší funkci dočasně přebírá Débyho syn Mahamat Kaká.

Členové jeho kampaně v pondělí oznámili, že se prezident vydal na frontu, aby se připojil k armádním oddílům, jež bojují proti teroristům. Armáda v pondělí oznámila, že s Frontou pro změnu a svornost v Čadu (FACT) bojuje od 11. dubna a že v bitvách přišlo o život 300 rebelů a pět vojáků.

Povstalci, kteří působí v libyjském pohraničí, ve volební den napadli pohraniční post a začali postupovat jižně do Čadu.

Déby se dostal k moci v roce 1990 a patřil k nejdéle vládnoucím prezidentům na kontinentě.

"S velkou bolestí Čaďanům oznamujeme, že dnes, v úterý 20. dubna 2021 zemřel prezident Déby," sdělil armádní mluvčí Azem Bermandoa Agouna.

před 1 hodinou

Za prodej potravin dvojí kvality bude hrozit pokuta. Zákon podepsal Zeman

Za prodej potravin dvojí kvality v tuzemských obchodech bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. Počítá s tím novela zákona o potravinách, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zákaz prodeje se týká výrobků zaměnitelných za jiné výrobky v ostatních zemích EU, ale s podstatně odlišným složením. Výjimky budou muset být odůvodněny a spotřebitel o nich bude muset být informován.

"Čeští spotřebitelé nebudou spotřebiteli druhé kategorie," komentoval to již dříve ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Na dodržování zákazu dvojí kvality bude dohlížet Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Podepsaná novela vzbudila během svého projednávání v Parlamentu pozornost hlavně kvůli snaze části poslanců prosadit do ní povinné kvóty na prodej vybraných tuzemských potravin v obchodech. Zastánci argumentovali například zvýšením potravinové soběstačnosti. Odpůrci naproti tomu varovali před možným zdražením a nedostatkem. Kvůli návrhu hrozila Evropská komise Česku žalobou. Sněmovna nejprve kvóty na návrh poslanců SPD do novely vložila, ale pak je na návrh Senátu opět vyřadila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy