Živě: ANO si zvolilo nové vedení. Musíme bojovat, aby se všichni u nás měli líp, řekl Babiš

Živě
Hnutí ANO, které by podle aktuálních průzkumů ve volbách mohlo získat přes třicet procent hlasů, si na pražském sjezdu zvolilo své nové vedení. Dění sledujeme v online reportáži. "Rozhodl jsem se, že do parlamentních voleb budu ve Středočeském kraji kandidovat z posledního místa," prohlásil nečekaně Andrej Babiš při svém úvodním projevu. Delegáti jej nakonec v sobotu drtivou většinou znovu zvolili do čela ANO. V neděli delegáti zvolili i všechny místopředsedy.
Rozhovor Daniely Drtinové s Andrejem Babišem. | Video: Daniela Drtinová
Živě
Aktualizovat reportáž
17:11

Místopředsedkyně hnutí ANO Jaroslava Jermanová ukončila IV. celostátní sněm hnutí ANO. 

17:10

"Nic nenahradí kontaktní kampaň. Musíme bojovat, aby se všichni u nás měli líp. A pokud se vám něco nelíbí, napište mi a já jsem připravený každého přijmout. Zkusme být jeden tým, všude," rozloučil se s 210 delegáty hnutí ANO staronový šéf hnutí ANO Andrej Babiš. 

17:08

"Byl to velice důležitý sněm, byly tady skvělé projevy, a to nemyslím svůj. Nadchly mě projevy našich hostů," ujal se závěrečného slova na sněmu Andrej Babiš. "Znovu vás chci poprosit, abyste se zamysleli nad nápady, jak zlepšit naše okolí."

16:53

Osmi členy předsednictva hnutí ANO se stali: Radek Vondráček, Jan Volný, Jana Vildumetzová, Jan Řehounek, Ladislav Okleštěk, Monika Oborná, Roman Kubíček a Josef Bělica.  Naopak neuspěl Martin Komárek, který získal jen 29 hlasů.

16:44

"Toto je věc hnutí ANO, pokud je tam nějaký rozpor se zákonem, tak je to věc ministerstva vnitra a rozhodně ne našich politických soupeřů," obhajuje změnu stanov hnutí ANO čerstvě zvolená místopředsedkyně Jaroslava Jermanová. "Je dobře, že možnost předsedy ovlivňovat kandidátky tam je. Dosud mu to stejně umožňovaly vnitrostranické regule." 

16:36

"Tu kompetenci už mám, jen nebyla ve stanovách. A nikdy jsem ji nevyužil. A možná to byla chyba. Protože je to moje zodpovědnost, když máme špatného kandidáta. Už se nám to stalo několikrát. Všichni pak ukazujete na mě. Tak když mám mít tu zodpovědnost, tak můžu mít i tu kompetenci," komentoval Babiš změnu stanov, která mu umožňuje zasahovat do kandidátkách na všech stranických úrovních.

16:35

"Máme hrozně moc starostů. Chceme proto vytvořit speciální program zaměřený na menší města a obce. Bude ho vytvářet tým vybraných představitelů těchto samospráv," slíbil Andrej Babiš. 

16:33 Martin Stropnický.

Martin Stropnický získal od delegátů ve volbě místopředsedů nejvíc hlasů ze všech, 174. "Je to pro mě jenom nějaká indikace nebo vzkaz. Ale hnutí ANO ještě nerozhodlo, jak tuto volbu bude řešit," reagoval Stropnický vyhýbavě na dotaz, jak velká podpora ovlivní jeho vůli jít do prezidentské volby. "Ten kandidát si to ale musí odpracovat, to říkám dopředu. Nebude to tak, že hnutí ANO na někoho ukáže a tím bude hotovo," doplnil šéf hnutí Andrej Babiš. 

16:24 Petr Vokřál

"Naši noví místopředsedové propojí komunální, krajskou a vysokou politiku," řekl znovuzvolený místopředseda a starosta Brna Petr Vokřál. Ve vedení hnutí jsou vedle něj středočeská hejtmanka Jaroslava Jermanová a ministři Richard Brabec a Martin Stropnický. 

16:23

"Navrhoval bych, aby byla ta referenda dvojí. První o tom, jestli má mít ANO vlastního kandidáta, a druhé o tom, kdo by jím případně měl být," přeje si první místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek. Andrej Babiš nad nápadem ale kroutil hlavou: "Ještě to nemáme prodiskutované." 

16:22

O kandidátovi hnutí ANO na prezidenta rozhodnou členové ve vnitrostranickém referendu. Přislíbil to předseda hnutí Andrej Babiš. 

Foto: Milan Bureš
15:56

Výsledky voleb do předsednictva mají být vyhlášeny po 16:10. Do té doby si dali účastníci sněmu přestávku.

15:30

Takhle to na sněmu vypadalo krátce po vyhlášení výsledků volby místopředsedů strany.

15:30

"Jsem manžel, chodím do práce, platím daně a miluji svou rodinu, jsem člověk," ujal se slova další z kandidátů Jan Richter  a rozloučil se se sněmem větou "hlavně se z toho nepo…!". 

15:25

Jedním z 19 kandidátů do předsednictva je bývalý novinář Martin Komárek. Podívejte se na jeho rozhovor s Danielou Drtinovou.

15:25

"Jmenuji se Pražák a přijel jsem za vámi do Prahy ze Semil," uvedl se další z mluvčích David Pražák. 

15:13

Radka Maxová, která se neúspěšně ucházela o post místopředsedkyně strany, se vzdala kandidatury na post v předsednictvu. 

15:07

"Je radost spolupracovat s lidmi, kteří to mají krátké," ocenil stručnost jednoho z kandidátů na předsednický post Richard Brabec.

15:04

"Korupční systém v zemi se nezmění, pokud nějaká strana nezíská určitý počet hlasů ve volbách, napsal jsem před časem v novinovém článku. Vznik tohoto hnutí jsem tehdy předpověděl.Vzdal jsem se své slušně rozjeté kariéry novináře a jsem tu mezi vámi," pokračuje Martin Komárek. 

15:02

Přečtěte si, jak by se ministři Stropnický a Brabec postavili k výzvě Andreje Babiše, aby kandidovali z posledního místa.

15:00

"Navážu na Richarda, nejvtipnějšího ministra. Já jsem od posledního sněmu malinko shodil," začal svůj projev Martin Komárek. Postupně všichni kandidáti dostanou slovo u řečnického pultu. 

14:54

O post v předsednictvu hnutí ANO se uchází celkem 19 kandidátů. 

14:52

Posledním úkolem letošního sněmu hnutí ANO je zvolit Předsednictvo strany. Volit se bude 8 členů.

14:50

"Bude to krev, pot a slzy, ale já je budu cedit s radostí. Děkuji!", řekl po hlasování Richard Brabec.

 

14:48

Známe výsledky. Místopředsedy se stali: Richard Brabec - získal 171 hlasů, Jaroslava Jermanová 169 hlasů, Martin Stropnický získal 174 hlasů a Petr Vokřál 173 hlasů. 

14:44

"Je to skvělý projekt k uchování míru v Evropě, ale nejsem pro další integraci unie," vrátil se k řečnickému pultu Andrej Babiš, který zodpovídá dotaz Jany Lorencové. Té se nelíbí způsob, jakým na sněmu vystoupil europoslanec Pavel Telička. 

14:25

Sněm po volební přestávce pokračuje, čekáme na vyhlášení výsledků. V mezidobí vystupují mluvčí v diskuzi, která ale neprobíhá. Všechny přednesené dotazy jsou pouze zaznamenány s tím, že budou předány Andreji Babišovi. 

14:15

Po přestávce pokračuje diskuze. "Přihlášek je dost, tak pojďme začít, abychom mohli odjet dřív domů," vyzvala plénum Jaroslava Jermanová. 

14:02

Účastníci sněmu se dočkali i obligátních koblih.

Foto: Veronika Neprašová
13:45

Na volbu mají delegáti čtvrt hodiny, pak se budou sčítat hlasy. 

13:42

Začíná hlasování o místopředsednických postech. Hlasuje se tajně pomocí hlasovacích lístků. 

13:39

Za nemocného Jana Volného čte kandidátský projev jeho kolega Jiří Dufek.

13:37

Petr Vokřál: "Nevěřím na převratné revoluce, zkratkovitá řešení. Panu předsedovi slibuji, že byť jezdím s automatem, takže tu dvojku zařadit nemůžu, tak jsem aspoň zrušil zpátečku." 

13:34

Petr Vokřál, primátor Brna: "Kandidatury na funkci prvního místopředsedy jsem se vzdal dobrovolně, nikdo mě k tomu nenutil, každý máme v hnutí své místo." 

13:30

Jana Vildumetzová: "Jako předsedkyně Asociace krajů bych měla přenášet informace do vedení hnutí ANO. Když tady pan předseda o sobě řekl, že je urputné hovado, tak nevím, jak bych to přenesla na ženu… snažím se být také velmi urputná," řekla Vildumetzová a sklidila smích a potlesk. 

13:27 Martin Stropnický.

Martin Stropnický zatím ze všech kandidátů na místopředsedu hovoří nejdéle: "Letošní sjezd byl pro mě injekcí pozitivní energie, kolik lidí je ochotné "zkazit si víkend" a jít do toho kvůli ostatním. Nesmíme zklamat tu naději, kterou jsme v lidech vyvolali. Musíme nastoupit do té řeže s respektem a důvěrou."

13:22

Ministr obrany Martin Stropnický: "Měsíce, které máme před sebou, jsou klíčové. Nemůžeme si dovolit, nesmíme připustit, abychom cíle, který máme před sebou, nedosáhli." 

13:20

Zdeněk Soukup poděkoval za nominaci a následně se jí také vzdal. 

13:17

"Chceme-li volby vyhrát, nestačí volby vyhrát, ani o koňskou délku, musíme vyhrát o parník. Ale volby SE nevyhrávají, volby musíme vyhrát my," dodává Ivan Pilný a od řečnického pultu se loučí zvoláním, "a nezapomeňte, o parník!" 

13:14

Slovo má poslanec Ivan Pilný: "Měli bychom se ptát, ne co může ANO udělat pro nás, ale co můžeme my udělat pro ANO." Bonmoty amerických prezidentů jsou v hnutí ANO oblíbené…

13:11

Kdo je Jaroslav Faltýnek? Přečtěte si profil Babišova nejbližšího spolupracovníka.

13:10

Radka Maxová: "Jako místopředsedkyně bych chtěla spolupracovat s naším think-tankem. Našim nováčkům v komunální i vysoké politice bychom měli intenzivně pomáhat, protože potřebujeme začít pracovat hned." 

13:06

"Nemáme patent na rozum, hádáme se, děláme chyby. Ale nerozkrádáme tuto zemi, snažíme se ji řídit, jak nejlíp umíme a s pokorou," pokračuje Brabec. "Nesmíme to vzdát. Nebudu slibovat hory s horákama, ale udělám všechno pro to a ještě trochu navíc, abychom od podzimu mohli tuto zemi ovlivňovat ještě víc než dosud."

13:08

Poslanec Martin Komárek se vzdal kandidatury na post místopředsedy hnutí.

13:03

Slovo má ministr životního prostředí, Richard Brabec: "Dva roky a sedm kilo navrch - já vím, šéfe, pracuju na tom," otočí se na Andreje Babiše. 

13:01

Slovo teď mají jednotliví uchazeči o post řadových místopředsedů. Radim Babinec, kandidát Moravskoslezského kraje: "Kandiduji s osobami veřejně známými, mnohé z nich jsou mediální hvězdy, ale pro práci v předsednictvu to není to nejdůležitější. Moravskoslezský kraj si místo v předsednictvu zaslouží, vyhráli jsme krajské volby, máme skvělého hejtmana."

13:00

Po volbě se všichni objímali a tleskali. Jermanová podotkla, že je vidět, jak se při takové volbě nemusejí "pozabíjet".

Foto: Milan Bureš
12:56

Jaroslava Jermanová poděkovala kolegům za podporu. "Jardo, spolupracujeme spolu dál," obrací se na kolegu Faltýnka, který ji právě porazil v boji o post prvního místopředsedy hnutí. 

12:55

Pro Faltýnka hlasovalo 142 delegátů, jeho protikandidátce Jaroslavě Pokorné Jermanové dalo hlas 59 straníků.

12:55

Jaroslav Faltýnek obhájil post prvního místopředsedy hnutí ANO. V tajné volbě pro něj hlasovalo 142 delegátů z 210. Druhá kandidátka, středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová získala 59 hlasů. 

 

12:50

Prvním místopředsedou ANO se stal podle očekávání Jaroslav Faltýnek.

12:48

Za několik minut začne vyhlášení výsledků hlasování o posty místopředsedů. 

12:45

Babiš se snížením počtu poslanců a senátorů nenašel pochopení ani u Bohuslava Sobotky.

12:26

Se snížením počtu poslanců a senátorů, které v sobotu navrhoval Andrej Babiš, nesouhlasí ani Starostové a nezávislí.

12:20

Vypadá to na jeden přestup ze světa sportu do politiky.

12:17

Než volební komise ohlásí nového prvního místopředsedu hnutí ANO, nabízíme rozhovor DVTV s ministrem obrany Martinem Stropnickým.

Stropnický: V ANO není sebemenší revolta, nasazení Babiše je zdrcující, spolupráci s KSČM vylučuji

18:46
Že bychom i s dobrým volebním výsledkem mohli zůstat na střídačce vyloučeno není. Spolupráce s KSČM je pro mě na vládní úrovni nepřijatelná | Video: Daniela Drtinová
11:47

Delegáti se právě zvedají ze židlí. V následující přestávce proběhne volba prvního místopředsedy hnutí. Favoritem je blízký Babišův spolupracovník Jaroslav Faltýnek.

11:42

"Nemusíte být hodnější," otočila se Jermanová na Babiše. "Pane předsedo, znáte mne, mám vás ráda, vy to víte. Na druhou stranu umím říci, když je něco špatně," pokračovala.

11:39

ANO je podle Jermanové "skvělý tým, ve kterém není malých rolí". "Odpouštějme chyby, ale neodpouštějme podpásovky," řekla.

11:36

Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová zahájila svůj kandidátský projev apelem na pokoru hnutí ANO. "Jsou to pouhé průzkumy, nevěřme jim. Do voleb zbývá ještě několik měsíců a zkazit si to můžeme my sami."

11:26

Následují dotazy delegátů na Faltýnka, jeden z delegátů se ptá, jak bude řešit případy podobné případu Kristýny Zelienkové, poslankyně ANO, která z hnutí odešla. "Byl to důsledek mé slabosti a nerozhodnosti," řekl Faltýnek.

11:31

Andrej Babiš hovoří k případu poslankyně Kristýny Zelienkové: "Lidé se vyvíjejí, mají různé ambice a já jí přeju, aby uspěla. Ale po čase bylo jasné, že je to vlastně hlas TOP 09."

11:20

Faltýnek se ohradil proti ostřejšímu slovníku premiéra a šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky z poslední doby. "Tak už nás, pane premiére, přestaňte otravovat se svými nesmysly," vzkázal s tím, že lidi zajímají úplně jiné věci, než útoky Sobotky a jeho amerických poradců na Babiše a ANO.

11:20

Demokracie ano, ale…

11:23

Faltýnek: "Pokud vyhrajeme volby s jasným výsledkem, teprve potom můžeme sestavit vládu se solidním koaličním partenerem, který zemi nezadluží."

11:18

"Patřím k lidem, kteří jsou tvrdí k sobě i okolí, tak jsem byl vychovaný," uvedl Faltýnek. "Klíčovým úkolem prvního místopředsedy je sestavení absolutně úspěšné kandidátní listiny, je to úkol nás všech, jen pokud vyhrajeme volby s jasným výsledkem, teprve potom můžeme sestavit vládu se solidním partnerem, který zemi nezadluží," řekl.

11:15

Předseda Babiš přišel před novináře s podnikateli, kteří podporují hnutí ANO.

Andrej Babiš s podnikateli, kteří přišli podpořit hnutí ANO.
Andrej Babiš s podnikateli, kteří přišli podpořit hnutí ANO. | Foto: Kateřina Frouzová
11:16

Faltýnek přiznává, že měl na začátku existence poslaneckého klubu obavu, jestli se podaří klub dobře vést. Podle něj se to podařilo, všem děkuje. "První místopředseda má mít zkušenost z byznysu a musí být hodně obětavý, potože v politice žádná pracovní doba neexistuje," řekl.

11:13

"Spíš než filosof je to podle mě manažer, který předsedovi kryje záda, i když pan předseda nepotřebuje krýt záda," popisuje Faltýnek náplň funkce.

11:09

"Určitě nejsem tak urputný jako pan předseda Babiš, ale mám tah na branku," řekl delegátům Faltýnek.

11:03

Šéf volební komise mezitím vysvětluje, jak bude probíhat volba prvního místopředsedy. Tuto funkci obhajuje Jaroslav Faltýnek, vyzývá ho středočeská hejtmanka Jaroslava Jermanová. Brněnský primátor Vokřál kandidaturu stáhl. Teď už vystupuje Faltýnek s kandidátským projevem.

10:49

Než skončí přestávka, můžete si pustit rozhovor DVTV s poslancem za ANO Martinem Komárkem.

10:47

Předseda hnutí bude moct nově vyškrtnout kandidáty, doplnit na kandidátku nové jména nebo změnit pořadí lidí na kandidátní listině. Stejným způsobem mohl do kandidátek dosud zasahovat pouze výbor, který je také příslušným orgánem hnutí pro schvalování podoby kandidátek pro volby na všechny úrovně samosprávy.

11:10

Mluví Jaroslav Faltýnek, jde o kandidátský projev na prvního místopředsedu. Faltýnek zřejmě získá velmi vysoký počet hlasů. "Nejsem člověk, který miluje projevy, celý život jsem pracoval jako manažer v soukromé firmě, tam musíte makat, a na mluvení vám, každý… Víte, co," uvedl. 

10:46

Změna stanov, kterou delegáti v sobotu schválili, posiluje pravomoci předsedy. Umožňuje mu mimo jiné zasahovat do kandidátek hnutí pro volby na všech úrovních samosprávy. Dosud tuto pravomoc měl pouze výbor hnutí, ve kterém zasedají členové předsednictva a předsedové krajských organizací.

10:30

Moderátor Brabec vyhlašuje přestávku dvacet minut. 

10:26

Následuje video, kterým se organizátoři snaží pobavit delegáty. Různým světovým politikům vkládají do úst slova či hesla Andreje Babiše. 

10:24

"Nejdříve jsem měl sen mít auto, potom byt, to mi bylo devatenáct a vrátil jsem se z vojny. A když stárnete, tak své prirotiy měníte," říká Morcinek, který tvrdí, že si Babiše velmi váží. "Nezamilova jsem se do Andreje Babiše a hnutí ANO, ale chtěl bych pomoci České republice, kterou miluji," uvedl.

10:21

U mikrofonu mluví Petr Morcinek, který je výkonným ředitelem a akcionářem společnosti M&M holding. Firma se zabývá zprostředkováním prodeje nemovitostí, pronájmem i správou objektů, a poskytuje právní a finanční poradenství v oblasti realit. "Můžeme mít premiéra, který nám rozumí," začíná v narážce na Babiše.
realit.

10:19

"Přednější než moje auto jsou mi auta, která nám zajišťují ve firmě obživu," říká Bláha a tvrdí, že je naprosto nezbytné podporovat poctivost. "Naše krásná zem  je rodinná firma, jen je potřeba pro tuto rodinu pracovat," končí Bláha. "Skvělé, skvělé," odpovídá mu mimo řečniště Babiš.

10:15

"Netolerujme dál krácení daní, pokud chceme, aby se tady poctivě pracovalo, musíme podporovat ty, kteří jsou ochotni ráno vstávat a pracovat," sdělil Bláha. "Pokud něco urychleně nezměníme, tak tady nebude chtít nikdo pracovat. Pracovat se musí vyplatit," říká Bláha. "Zeptejte se, kdo dnes chce ráno vstávat do práce, kdo chce chodit na sněmy," obrací se na delegáty. 

10:12

Podle jeho slov se mu nestalo, aby se mu přihlásil kuchař, který by nedostával peníze bokem. "Bohužel, spousta peněz končí v kapsách nepoctivých," tvdí Bláha. "Všichni jsme se naučili udělat ze státu dojnout krávu, kterou chodíme nadojit sociálními dávkami," uvedl.

10:10

"Přestože jsem celý život bláhový, tak jsem přemýšlel nad tím, že podnikání po mnoha letech zabalím, protože mám pocit, že se nevyplácí pracovat a být poctivý," uvedl Bláha.

10:08

K mikrofonu přišel Živnostník roku 2010 z Liberce Jiří Bláha, který rovněž Andreje Babiše a hnutí ANO podporuje. Mluví o elektronické evidenci tržeb, kterou jednoznačně podporuje. "Běžně tolerujeme práci na černo nebo peníze na ruku, krácení DPH, zneužívání dotací, zkorumpované politiky, zneužívání nemocenských dávek a mnohé další věci," říká.

10:06

Sport by měl mít podle Babiše agenturu, která by se sportu věnovala. Chce také transparentnost, aby lidé věděli jasně, kam jdou peníze na sport. "Chci současný stav změnit a věřím, že ho změníme," řekl.

10:04

Babiš vzpomněl také Věru Čáslavskou s tím, že se často o sportu bavili. "Ve světě jsme známí díky sportovcům, musíme do sportu nainvestovat, rozpočet na sport by měl být až dvanáct miliad. Měli bychom mít vizi, kde chceme budovat sportoviště," prohlásil.

10:02

K vystoupení Hniličky Babiš řekl, že chce dál podporovat sport a posílat na něj více peněz. "Potřebujeme podstatně víc peněz do sportu," uvedl. Postěžoval si také, že řada rodin nemá peníze na sportování svých dětí, což by se mělo změnit. Podle Babiše má Hnilička společně s dalšími návrh na výstavbu 17 zimních stadinů. Rád by tento projekt podpořil, stejně jako mnohé další sportovní projekty. Vzpomněl nutnost opravy sokolovny v Bně, kde viděl sportovat plno dětí. Stejně tak slíbil podporu sportovišť v okolí Prahy, kam se nastěhovalo spousta lidí.

9:59

Babiš jde neplánovaně k mikrofonu a děkuje hostům, že se k němu přihlásili, protože je podle něj velmi složité "hlásit se k Babišovi a ANO". "Frantu Piškanina stále překecávám, aby šel do sněmovny, ale stále odolává," řekl Babiš s tím, že si nesmírně podnikatelů váží. "Novináři píší, že podnikatelé nechtějí jít za nás do sněmovny, ale já se nevzdávám," dodal.

9:56

"Je pro mě velmi složité si tady před vás stoupnout, ale doufám, že jsem vás přesvědčil, že sportování je pro děti velmi důležité, a na tom by nám všem mělo záležet," končil proslov.

9:56

Hnilička oceňuje, že ANO chce sportu pomoci. "Potřebujeme jednoduchý a stabilní systém financování sportu. Potřebujeme střešní instituci. A určitě je potřeba upravit legislativní rámec, musí být nový zákon o podpoře sportu," řekl Hnilička ke konci svého proslovu. 

9:53

"V podstatě nemáme žádnou infrastrukturu, musíme budovat nová sportoviště a opravovat stávající," tvrdí Hnilička. Podle něj v poslední letech bylo postaveno malé množství sportovišť. "Vidíme naprosto tristní stav naší infrastruktury," uvedl Hnilička na sněmu ANO.

9:46

Mluví bývalý špičkový hokejový brankář Milan Hnilička. Hnilička patří k hokejovým brankářům s největším počtem reprezentačních startů a řadou úspěchů na olympijských hrách i mistrovství světa. Před šesti lety ukončil kariéru a v posledních letech pracuje jako manažer mládežnického reprezentačního výběru 17letých. "Stát se přestal sportu věnovat," tvrdí delegátům. Podle něj je sport hluboce podfinancovaný.

9:45

Moderátor Brabec Piškaninovi poděkoval za projev a zalitoval, že nechce vstoupit s ANO do politiky.

9:40

Piškanin uvedl, že do politiky ale vstupovat nebude. ANO totiž hledá mezi podnikateli lídry do parlamentních voleb, ale zatím se mu to příliš nedaří Piškanin řekl, že chce ANO podporovat svou prací a životem. "Podporoval jsem vás, když mi lidé říkali, že jsem cvok, když vás podporuji, když jste měli 00 procent. "Děkuji, že můžu být vašim voličem," prohlásil nakonec.

9:37

Jedno nebezpečí tady je, tvrdí Piškanin. Obává se, že někteří lidé v ANO politikaří, intrikují, šíří pomluvy. Snaží se uloupit něco ze státního koláče. 

9:33

Podnikatel velmi chválí zavedení elektronické evidence tržeb. Je přesvědčený, že to přinese do podnikání rovné postředí pro všechny podnikatele.

9.30

Dvacet pět let podnikám a nikdy nedostali zaměstnanci o minutu později výplaty, říká Piškanin a vysvětluje, proč je mu blízké hnutí ANO. Chce dostupnost práva, sociální spravedlnost, fungující stát.

9:28

Začíná blok hostů, vystoupí několik podnikatelů a bývalý hokejista Hnilička. První mluví podnikatel František Piškanin. Založil před lety logisitickou společnost HOPI, která se stala významnou evropskou logistickou firmou. V roce 2012 získal titul Podnikatel roku a loni převzal od prezidenta Miloše Zemana státní vyznamenání Za zásluhy.

9:33

Babiš nejlepší, Kalousek nejhorší.

Tvrdá čísla. Fakt není potřeba je nějak okecávat.

Zveřejnil(a) Andrej Babiš dne 26. Únor 2017
9:27

Stanovy ANO byly schváleny. Jak je na sněmu ANO zvykem, procházejí hlasy téměř všech delegátů.

9:15

Slovo má místopředsedkyně ANO Jaroslava Jermanová, na programu je schvalování stanov. Jermanová si postěžovala, že některé kraje se podílely na úpravě stanov velmi málo.

9:15

Včerejší předsednickou volbu si můžete připomenout kandidátským projevem Andreje Babiše.

Sněm ANO 2017: Kandidátský projev Andreje Babiše

Andrej Babiš
Podívejte se na kandidátský projev Andreje Babiše na předsedu hnutí ANO. | Video: DVTV
9:14

Druhý den zahájil jako moderátor ministr životního prostředí RIchard Brabec, který se často snaží bavit delegátky a delegáty. "Zaujměte, prosím, svá místa, než vám je zaujme někdo jiný," vybízí s úsměvem členy ANO.

9:13

Předseda dorazil do sálu mezi prvními.

9:05

Volba vedení strany však přijde na řadu až odpoledne, teď hodlá sjezd schvalovat změny stanov.

9:03

Zatímco při sobotní volbě předsedy neměli delegáti na výběr, v neděli můžeme čekat i překvapení, a to při obsazování místopředsednických postů.

9:01

Vítáme vás u druhého dne online přenesu ze sněmu hnutí ANO.

19:40

Vážení čtenář, přenos ze sjezdu ANO končí, pokračovat bude nedělním programem. V plánu je například volba místopředsedů hnutí. 

19:01

Kdo je víc než Andrej? Angela. 

18:44

Jak Andrej Babiš dnes k hladkému vítězství přišel, se podívejte v galerii Jakuba Plíhala.

18:13

Andrej Babiš hovoří na sjezdu ANO.

Foto: Jakub Plíhal
18:06

Babiš dostal 195 hlasů z 210 (206 platných). To je 93 procent odevzdaných hlasů.

18:03

Andrej Babiš vysvětluje, proč bychom měli mít v Evropě lepší místo než teď.

17:55

Hnutí ANO se podle Babiše po sněmu musí zaměřit na tvorbu programu a kandidátek pro podzimní volby do sněmovny. Prezidentskou volbu zatím podle něj není nutné řešit, čas na to podle něj přijde v létě.

17:54

"Myslíme, že bychom měli zrušit veškeré daňové pobídky, naše ekonomika to už nepotřebuje," uvedl Babiš. Pobídky sloužily k přilákání firem ze zahraničí k investování v Česku.

17:50

Babiš na tiskové konferenci prohlásil, že by chtěl snížit sociální pojištění placené firmami, ovšem s tím, že podniky by ušetřené peníze vložily do mezd. Míru snížení chce ovšem ještě propočítat kvůli tomu, že sociální odvody firem jsou významným zdrojem pro výplatu důchodů.

17:42

A pozdrav od lidovců.

17:38

Premiér kritizoval i návrhy ANO na snížení sociálních odvodů.

17:34

Pozdrav od předsedy ODS.

17:33

Vedení hnutí ANO na sjezdu.

Foto: Jakub Plíhal
17:28

Andreje Babiše překvapila paní Šťastná.

17:25

Gratulace ODS je poněkud chladná.

17:24

Rozhovor s místopředsedou ANO Martinem Komárkem.

Sněm ANO 2017: Martin Komárek

21:01
Naším cílem je vyhrát volby s 35 % hlasů, chci pro to udělat maximum, ale může nastat scénář, že se všichni spojí proti nám. | Video: Daniela Drtinová
17:19

Andrej Babiš je připraven Bohuslava Sobotku vystřídat.

17:17

S komunisty nikdy, řekl 25. února Andrej Babiš.

17:15

Andrej Babiš pro DVTV:

17:14

Co také zaznívá v Babišově rozhovoru pro DVTV.

16:58

Premiér Sobotka píše Andreji Babišovi: "Pane předsedo, gratuluji ke zvolení do čela ANO. Věřím, že ve vládě dotáhneme do konce věci, které jsme v koalici slíbili občanům. Těším se na náš podzimní demokratický souboj. Budu usilovat o to, aby byl férový a ve prospěch Česka."

16:53

Právě teď.

16:53

Živý rozhovor Daniely Drtinové s Andrejem Babišem si pustíte nahoře v tomto článku.

16:43

Babiš vysvětluje své heslo, podle nějž má být Česká republika opět skvělá - hlásí se k odkazu první republiky. "Můžeme se vrátit k Baťovi," řekl.

16:36

Nový předseda ANO.

16:34

Andrej Babiš přišel mezi novináře.

16:33

Ministra zahraničí průběh sjezdu koaličního partnera příliš nenadchl.

16:31

Ministr obrany Martin Stropnický voliče rád napíná.

16:18

Novináři čekají na Babišovu tiskovou konferenci, pak už šéf hnutí ANO v rozhovoru pro DVTV.

16:16

Premiér staronovému šéfovi ANO gratuluje, těší se na volební souboj.

16:13

Andrej Babiš přišel na sjezd v dobré náladě.

Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: Jakub Plíhal
16:03

To hlavní mají delegáti dnes za sebou, teď ještě zbývá zvolit členy vnitrostranických komisí. Čekáme na vystoupení Andreje Babiše po jeho znovuzvolení. 

16:02

Výsledek příliš nepřekvapil.

15:59

Celý kandidátský projev Andreje Babiše si můžete poslechnout zde:

15:54

Andreji Babišovi gratuloval ke znovuzvolení i jeho častý kritik Milan Chovanec (ČSSD). Ministr vnitra to řekl ve vysílání ČT.

17:05

"Určitě bychom chtěli sociální pojištění snížit u firem, protože patří mezi nejvyšší," odpověděl Babiš na otázku, jaké připravuje změny odvodů. Dodal, že konkrétní číslo musí ještě propočítat, aby ve státním rozpočtu zbylo dost peněz na důchody. 

15:44

Přesvědčivý výsledek.

15:38

Jedenáct delegátů nedalo Andrejovi Babišovi hlas.

15:34

Počet odevzdaných hlasovacích lístků je 210, platných 206. Pro Babiše hlasovalo 195 delegátů.

15:34

Diskuse je přerušená. Výsledek hlasování je…

15:35

"Děkuji za důvěru. Nemám sto procent, takže jsem šťastný. Těším se na spolupráci," řekl těsně po ohlášení výsledků Andrej Babiš. 

15:20

Chvíle napětí…

15:05

Rozhovor europoslance Teličky pro Aktuálně.cz:

15:32

"Podobně jako v jiných oborech jsme zanedbali kulturu. Nejsou to jen památky, proč naše filmy nedostávají mezinárodní ceny, proč výtvarníci vystavují za svoje, proč je stát nepodporuje? Jsou horší či méně talentovaní? Řekl bych, že ne. V exportu kultury jsme naprosto zaspali," řekl v diskusi poslanec Martin Komárek.

15:02

Rebelující hejtman to vzdal a vrací se do Olomouce.

15:11

První dotaz v diskuzi od začátku sněmu. Ptá se člen místní organizace v Hradci Králové Jaroslav Čapek, jeho dotaz směřuje na oblast dopravy. Čeká se, až volební komise spočítá hlasy. 

14:53

Recyklované trumpovské heslo zaujalo i předsedu sněmovny.

14:47

Projev Andreje Babiše skončil, očekává se volba předsedy hnutí.

14:46

Delegáti vyslechli, jak správně hlasovat. Před podium přinesli volební urny, které zkontrolovali a zapečetili. Ve dvacetiminutové pauze proběhne tajná volba. Kolečkem se označuje kladný hlas, křížkem negativní. 

14:53

Volební urna je obklopená fotografy a kameramany. Delegáti ANO se k ní trousí postupně. 

14:43

Hnutí ANO ale není jen Andrej Babiš, má i méně známé tváře.

14:45

Po konci kandidátského projevu Andreje Babiše místopředsedkyně hnutí ANO Jaroslava Jermanová znovu vyzývá přítomné, aby se hlásili do diskuze a kandidáta se na něco zeptali. "Tak, nikoho nevidím," konstatovala a zahájila volbu předsedy. 

14:44

"Musíme se spojit, musíme bojovat společně a jsem přesvědčený, že to můžeme vybojovat a dosáhnout takového výsledku, že budeme při tom. Je to důležité, abychom neskončili v opozici a aby se nevrátil starý systém," dodal Babiš. 

14:41

 "Vždy jsem bojoval podle zákonů. Co mi kdo může vyčítat? Co jsem udělal v roli politika špatného? Vůbec nic. Mám čistý stůl. Nerozdával jsem dotace, pobídky, nikomu jsem neodpustil daně. Ale oni stále útočí za nějakou minulost. Ale já to vydržím." 

 

14:35

Sledujte v přímém přenosu nahoře v článku.

14:36

"Údajně nejsme demokratická strana. Jak nejsme? Vždyť nás volilo milion lidí. A vy, když mě nebudete chtít zvolit, tak mě nezvolíte," pokračuje Andrej Babiš v kandidátském projevu. "Ale je to boj, boj o pravdu. A už jsem přiznal, že to někdy nezvládám. A také jsme slíbil, že to budu nacvičovat." 

 

14:34

"Můžeme oslovit všechny občany naší země, proč ne," tvrdí Babiš.

14:40

"Je to obrovský tlak, ale já to samozřejmě vydržím. Jsem urputné hovado, mám horozelecký gen," uvedl Babiš. 

14:34

"Dopad politické kariéry na mě je velký, ale nebudu brečet. Prosím vás o váš hlas. Už jsem přiznal, že jsem nějakým způsobem divnej, posílám vám SMS v půl páté ráno. Jsem už starší člověk a potřebu všechno rychle."

14:33

Šéf ANO zatím mluví hlavně o sobě. "Jsem soutěživý a vždycky jsem byl," říká delegátům.

14:35

"Bohužel jsem jediný kandidát," zahájil projev Andrej Babiš. Poukázal na to, že i Miroslav Kalousek (TOP 09), Petr Fiala (ODS) či premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) neměli protikandidáty. "Ale u mě se to nedopouští," dodal. 

14:30

Začíná kandidátský projev Andreje Babiše, živě jej můžete sledovat v projevu DVTV.

14:32

Delegáty za malou chvíli čeká hlasování o novém předsedovi hnutí. Andrej Babiš je jediný kandidát. Hlasovat se bude v tajné volbě. 

14:27

Když se potkají dva bývalí kolegové, každý už v jiné roli…

14:10

"Já jsem povahově menší drsoň než pan Babiš nebo Faltýnek," vysvětlil ministr životního prostředí Richard Brabec to,že ve svém projevu na rozdíl od svých kolegů neútočil na politické odpůrce, "nebudu se stylizovat do něčeho, co nejsem." 

14:28

Diskuse členů hnutí ANO není příliš živá: "Ani k tomuto bodu jsme nedostali přihlášku do diskuse," uvedla místopředsedkyně Jaroslava Pokorná Jermanová po zprávě Dana Rubeše o činnosti rozhodčí a smírčí komise, která řešila spory uvnitř hnutí.

14:00

Do ANO si šťouchl premiér Sobotka, Babišův koaliční partner a politický rival.

13:51

Znáte princeznu s korupčním systémem na čele?

 

13:47

Na pražském protestu proti EET a vládě se objevila hesla "Vrchnost a papaláši? Už jsou tady zase", "EET? Ano, bude hůř" nebo "Nejsme Babišova firma, jsme občané".

13:44

Asi tisíc lidí demonstruje na Václavském náměstí proti EET a vládě. "I minule byla demonstace, bylo tam zajímavé složení lidí. Evidenci tržeb jsme měli mít už dávno. Funguje to a není pravda, že by EET měla zásadní vliv na podnikání," komentoval protest Babiš.

13:40

Podle Andreje Babiše hejtmana Olomouckého kraje Oty Košty na sněm hnutí ANO nikdo nepozval. "Když vás nepozvou, tak tam nechodíte," dodal Babiš.

13:33

Miroslav Kalousek v rozhodnutí Andreje Babiše být na konci kandidátky nic odvážného nevidí. Naopak.

 

14:07

"Hnutí ANO by určitě mělo postavit do boj o Pražský hrad svého vlastního kandidáta. Jeho jméno by ideálně mělo vzejít ze stranických primárek," řekl na sjezdu europoslanec Pavel Telička. Na otázku, jak by zareagoval, kdyby ho k účasti na nich vyzval Andrej Babiš, odpověděl s úsměvem: "To by byla bomba!" 

13:27

Část problematických bodů týkajících se zbraní je již podle europoslankyně Charanzové odstraněná. "Hlasovat budeme v březnu a tam se rozhodne," uvedla. Na závěr projevu zdůraznila, že Evropská unie potřebuje projít vnitřní reformou.

13:24

"Nejsem ve střetu zájmů. Nemám ani zbrojní průkaz, ani kalašnikov či útočnou pušku vzor 58 v trezoru, ani nechodím na střelnice," pokračovala Charanzová a dodala,  že v návrhu byla spousta "hloupostí", které by se dotkly třeba biatlonistů, filmařů, muzeí či myslivců.

13:22 Petr Vokřál

"Vítězný tým se nemění," řekl na dotaz, jestli v čele hnutí ANO někdy Andreje Babiše vystřídá někdo jiný, brněnský primátor Petr Vokřál. "Je dobré, že máme silného lídra, kdo by ho nechtěl." 

13:17

Europoslankyně Dita Charanzová popisuje práci proti evropské směrnici o zbraních. "Reálně hrozilo, že by tisíce majitelů mohly přijít o své zbraně. S takovým návrhem přišla Evropská komise zhruba před rokem a půl," řekla a dodala, že s návrhem nesouhlasí.

13:11

Smrt ano. Parkování možná. Ale daně?

 

12:55

"Nemůžeme se tvářit, že chceme prosadit našim lidem prosperující budoucnost, a tvářit se, že naše zodpovědnost končí hranicemi České republiky. Přijďme s konkrétní strategií, jak by podle našich představ měla Evropská unie fungovat," vyzval Telička. 

13:53

Pochybuje někdo o výsledku?

12:50

"Často se chováme, jako bychom členem EU ani nebyli. Jsem poslední, který by prohlašoval, že v Evropské unii funguje všechno bez problémů. Unie má problémy a starosti. Ale v řadě oblastí funguje velmi dobře. Málokdy si to dovolíme takto říct," obhajuje před delegáty sjezdu evropskou integraci europoslanec Pavel Telička. 

12:47

Diskuze vázne.

 

12:45

Na Babišovo vyjádření o snížení daní na Twitteru reagoval předseda ODS Petr Fiala.

 

12:40

Na sněm dorazilo 210 delegátů.

Foto: Jakub Plíhal
12:39

Europoslanec Pavel Telička: "ANO letos pravděpodobně převezme daleko větší roli v tuzemském parlamentu a také v Evropském parlamentu. Na tuto roli bychom se měli připravit." 

12:29

Andrej Babiš odpovídá na dotazy. "Bylo by zajímavé, kdyby pan Sobotka a pan Kalousek kandidovali z posledního místa, to by byla výzva."

 

12:09

Andrej Babiš představuje svou vizi.

12:04

"Možná by to mohli taky zkusit," řekl na adresu šéfů ČSSD a TOP 09 Andrej Babiš v souvislosti se svým avizovaným záměrem ucházet se o poslanecký mandát z posledního místa středočeské kandidátky. Zároveň ale připustil, že o pořadí na kandidátkách nerozhoduje on, ale krajská buňka. "Když tento můj návrh nepodpoří,tak nepodpoří." 

11:58

"Představil jsem, čeho chceme dosáhnout. Jestli pro to najdeme partnery, se uvidí po volbách," řekl po první části jednání během přestávky Andrej Babiš. Připustil zároveň, že po volbách se musí dělat kompromisy. 

11:55

"Chtěl jsem mluvit s Andrejem Babišem a objasnit mu celou situaci, jsem jednoznačně nežádoucí osoba, od 8. listopadu jsem předsedou nebyl osloven, abych mu něco vysvětlil nebo upřesnil. Vždy se mnou jednal jen pan Okleštěk s panem Faltýnkem," tvrdí v rozhovoru pro DVTV olomoucký hejtman Oto Košta, kterého nevpustili na sněm. 

Jsem nežádoucí osoba, Babiš se mnou měsíce nemluvil, na sněm ANO mě nepustili, tvrdí hejtman Košta

Košta
6:03
Sněm ANO: Jsem nežádoucí osoba, ale chtěl jsem být přítomen a vyslechnout projevy vedení strany, tvrdí hejtman Košta /ANO/ | Video: dvtv
11:46

Ministr Richard Brabec se na rozdíl od všech svých dosavadních předřečníků z vlády jako jediný nevyhrazoval vůči "tradičním politickým stranám" a nijak své politické konkurenty neatakoval. 

11:43

"Už brzy se začne hodně mluvit o novém cenovém výměru pro vodné a stočné pro rok 2017, který má daleko přísnější regulaci cen. Voda se musí stát veřejným zájmem i otázkou národní bezpečnosti. Vodní blahobyt v České republice skončil," varuje Richard Brabec.

11:42

Mezi hlavní úspěchy ministerstva životního prostředí patří podle Richarda Brabce velká kotlíková revoluce: " Naším cílem je vyměnit 100 tisíc těch nejvíce znečišťujících kotlů do roku 2019. Měl by zásadním způsobem přispět ke zlepšení kvality ovzduší." 

11:40

"V Brdech je krásně, všechny tam zvu, jen pozor na některé úkroky do lesa, ještě tam nemáme vše úplně vyčištěné," žertuje Richard Brabec ve svém proslovu. Oproti svým předchůdcům nešetří úsměvy a nadsázkou.

11:38

"Uvidíte, že se dám do kupy, brzy půjdu do lázní a na další vyšetření. Věřím, že budu v pořádku, " řekl Jaroslav Faltýnek na dnešním sjezdu.

sněm ANO 2017
sněm ANO 2017 | Foto: Radek Bartoníček
11:35

"Je to ministerstvo životního prostředí, nemůže to být ministerstvo průmyslu II, i když by si to asi někteří přáli," zahajuje svou řeč šéf resortu Richard Brabec. 

11:31 šlechtová

"Čerpejte dotace, mějte projekty správně připravené a smysluplné," vyzvala Karla Šlechtová své kolegy ve vládě. 

11:27 šlechtová

První žena u řečnického pultu - ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. "Má velmi složitý resort, mnoho priorit, přesto se nám v posledních dnech vrylo do paměti hlavně to pohřebnictví. Takže aby nám nečouhaly ty ruce… Mimochodem Karla u řečnického pultu ve sněmovně nenápadně nechala časopis Pohřebnictví. Byl tam asi půl dne, což považuju za velmi dobrý výsledek. Takže když začneme přemýšlet o těch věcech, tak si srovnáme priority," zve ji ke slovu Richard Brabec. 

11:26

Někomu Babiš připomněl Trumpa, někomu Revizora.

11:13

Plán sálu, kde sněm probíhá.

 

11:12

"Stálo mě to přátelství s advokáty a exekutory, ale výsledek stál za to," prohlásil Pelikán o nových podmínkách pro exekuce. 

11:08

Robert Pelikán na úvod svého projevu upozorňuje na tristní stav tuzemských věznic. "V oblasti vězeňství se za posledních 25 let neudělalo téměř nic. Neplní to, co plnit má. Nejen trestat lidi, ale také je vracet do normálního života a přesvědčit je, aby se k páchání trestné činnosti už nevrátili. Ve vyspělých západních státech je recidiva asi 40 procent, u nás přes 70 procent." 

11:07

Babišova rétorika ve stylu Donalda Trumpa budí ohlasy na sociálních sítích.

 

11:05

Ministra dopravy Daňa Ťoka střídá šéf spravedlnosti Robert Pelikán. "Muž, který měl Jizerskou padesátku pod 5 hodin," uvedl svého kolegu ve vládě dobře naladěný Richard Brabec. 

11:04

Dan Ťok: "Chceme rozjet projekt PPP (projekty financované kombinací veřejných a soukromých peněz, pozn. red.) Na Slovensku už rozjíždějí v tomto režimu druhou investici. Máme v tomto velký deficit." 

10:58

U řečnického pultu teď mluví ministr dopravy Daň Ťok. "Chceme dokončit 170 kilometrů nových dálnic a silnic do roku 2021. A dalších 150 nových silnic a dálnic chceme začít stavět." 

10:55

Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) v sobotu na sněmu svého hnutí navrhl snížení daní z příjmů u lidí s výdělky do 113 tisíc korun měsíčně. U lidí s vyššími příjmy by chtěl daňovou sazbu zachovat. Prostor je podle něj i pro snížení sazeb daní DPH, odmítl naopak návrh ČSSD na vytvoření sektorové daně pro banky. "Chceme dlouhodobě předvídatelné stabilní daňové prostředí. Nechceme navyšovat daně, některé chceme stabilizovat a některé snížit," řekl Babiš.

10:53

Nepozvaný olomoucký hejtman Oto Košta řekl, že si na sjezdu chce osobně promluvit s Andrejem Babišem o své situaci. Protože ale nesmí do prostoru přímo pro delegáty, zatím k tomu neměl možnost. Novinářům řekl, že kvůli jeho kauze trpí i rodina. "Moje manželka byla cílem slovních útoků a také ji jednou někdo sledoval," prohlásil Košta. 

10.46 Martin Stropnický.

Stropnický se ohradil proti kritikům například z ČSSD, že jeho ministerstvo málo investuje do armády. "To není pravda, pořídili jsme mnoho věcí, akcentujeme přitom domácí výrobu," tvrdí Stropnický. 

10:41 Martin Stropnický.

Mluví ministr obrany Martin Stropnický. Je proti povinné základní vojenské službě. "Jsem přesvědčený, že musíme spoléhat na profesionální armádu," prohlásil a přimluvil se za posílení dobrovolných záloh.

10:40

"Sál zůstává během projevů dál plný téměř do posledního místa. V kuloárech se pohybuje jen "ostrakizovaný" hejtman Olomouckého kraje Oto Košta. Na rozdíl od projevu Andreje Babiše zůstal místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek spíše u politických frází a proklamací.

10:42

Olomoucký hejtman Oto Košta nebyl vpuštěn mezi delegáty.

 

10:31

Celým projevem Faltýnka se nese pochvala za to, co všechno ANO udělalo a co dalšího chystá. Stejně jako Babiš i Faltýnek prohlásil, že ANO chce změnit nedávno přijatý zákon o státní službě.

10:30

K rozpadajícím koalicím ANO v regionech Faltýnek prohlásil, že  ANO přišlo o třináct koalic v regionech, což je prý neúspěšnost jen pět procent. "Není pravda, že bychom měli nějaké vnitřní problémy, jsme ale pod větším drobnohledem než tradiční strany. Nejsme rozhodne nejednotní ani neúspěšní."

10:22

"Poučme se z krajských voleb tím, že letošní parlamentní volby vyhrajeme ještě přesvědčivěji," prohlásil první místopředseda ANO Faltýnek.

Jaroslav Faltýnek
Jaroslav Faltýnek | Foto: Radek Bartoníček
10:20

Jaroslav Faltýnek navazuje na projev Andreje Babiše a připomíná úspěchy jeho strany ve vládě: "Na rozdíl od roku 2013 nemáme jen sliby a ideály, ale spoustu konkrétní práce. Daří se nám vracet zemi z rukou tradičních politických stran zpět lidem. A toho musíme na podzim využít." 

10:20

Andrej Babiš představil "vizi 2035" i na Facebooku.

 

Tak tohle je návrh obálky knížky. Jak se vám líbí?

Zveřejnil(a) Andrej Babiš dne 25. Únor 2017
10:19

Jaroslav Faltýnek: "Naši političtí konkurenti se bojí našeho programu, který kazí jejich kšefty." 

10:16

Nyní vystupuje se svým projevem první místopředseda Jaroslav Faltýnek.

10:15

Ostatní strany podle Babiše vzájemnou nevraživost jen předstírají. "Hrají si na levici a pravici, ale historicky mají stejný program - prachy a moc," řekl. Podle něj ostatní spojuje to, že se snaží uškodit ANO. "Okopávají nám kotníky, jen aby nás v očích voličů poškodili," řekl.

10:14

"Copak mohou politici, co sedí ve Sněmovně 20 let, něco vědět o obyčejných lidech?" řekl Babiš. Podle něj má většina politiků strach z toho, že by museli Parlament opustit a žít běžným životem.

10:13

Olomouckého "problémového" hejtmana Oto Koštu nepustili do sálu mezi delegáty.

 

10:13

Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) na sněmu hnutí ANO útočil na ostatní politické strany, podle něj nevědí nic o problémech ostatních lidí a jen se snaží udržet moc a peníze. Obvinil je také, že se spojují proti jeho hnutí. Zároveň kritizoval i některé zástupce ANO, že dostatečně nepracují, nikoho však nejmenoval. Navrhl ale, aby se současní politici, včetně něj, samotného ve sněmovních volbách řadili na zadní místa kandidátek a spoléhali na preferenční hlasy.

10:12

"Dáme si záležet, aby za nás kandidovali slušní a poctiví lidé, kteří neudělají ostudu, ale odvedou poctivou práci. Musí obětovat své pohodlí, jako jsem to udělal já." 

10:09

Andrej Babiš chce snížit počet zákonodárců: "Kdyby jich bylo jen 101, poslanců i senátorů dohromady, určitě by to stačilo." 

10:08

"Chceme přímou volbu starostů a primátorů a zákon o referendu."

10:07

"Asi nikdo nechce platit vyšší daně, než doteď. Ani já. Chceme, aby stát vyplňoval daňová přiznání za své občany a podnikatele. Aby někteří, pokud chtějí, mohli komunikovat jen elektronicky." 

10:04

"Udělejme Českou republiku znovu skvělou!", vyzval po vzoru amerického prezidenta Donalda Trumpa šéf hnutí ANO Andrej Babiš. 

9:59

"Nechceme navyšovat daně, ale některé chceme stabilizovat, některé snížit," vymezuje se Andrej Babiš vůči plánu ČSSD zvýšit daně lidem s příjmem nad 50 tisíc. "Chceme také prověřit možnost snížení DPH a odvodů na sociální a zdravotní pojištění." 

9:58

Babiš se v projevu věnuje i daním. Zaměstnancům s příjmem do 113 tisíc korun (čtyřnásobek průměrného platu) chce daně snížit, u ostatních by měly zůstat stejné jako nyní.

9:46

"Rozhodl jsem se, že do parlamentních voleb budu ve Středočeském kraji kandidovat z posledního místa," prohlásil nečekaně Andrej Babiš. O jeho budoucnosti ve sněmovně tak mají rozhodnout preferenční hlasy voličů. 

9:43

Andrej Babiš: "Nejsem spokojený s tím, jak pracují i někteří členové našeho vedení. Dostatečně se té práci nevěnovali. My potřebujeme změnu. A pokud na tomto sněmu zvolíte stejné lidi, tak alespoň potřebujeme jejich zásadní probuzení."

9:40

Svůj projev zahájil Andrej Babiš vlastní kritikou: "I přes všechny dosavadní úspěchy se nám ale nepodařilo prosadit tolik, kolik jsme chtěli.Tou příčinou jsem možná já sám. Dobře víte, že to se mnou není jednoduché, tady se směje paní primátorka Prahy. Dobře víte, že se snadno rozčílím a pak se nechám unést emocemi. Pokud mi to někdo vyčítá, má pravdu. Slibuju, budu to trénovat, i když je to těžké."

9:37

Volbu programu a orgánů sněmu zvládli delegáti nečekaně rychle. O půl hodiny dřív, než se avizovalo, takže za mikrofon usedá se svým projevem předseda hnutí Andrej Babiš. 

9:34

Po začátku sněmu (za zvuků české hymny) delegáti schválili program a jednací řád.

9:30

Na volební sjezd dorazilo 210 z celkem 212 delegátů. 

9:24

Andrej Babiš se vyjádřil k výběru prezidentského kandidáta.

 

9:16

Sjezd hnutí ANO začal. Úvodního slova se ujal ministr životního prostředí Richard Brabec. "Tento den, 25. únor, nemá v historii České republiky moc dobré jméno. Ale nám z organizačních důvodů nezbylo nic jiného, než tento termín využít. Je to přesně dva roky od minulého sněmu a nám končí mandáty. Já věřím, že pověst tohoto dne dnes vylepšíme," narážel ministr na výročí komunistického převratu v únoru 1948. 

9:06

Grafika u vchodu porovnává jednotlivé ministry financí.

8:55

Sál už se plní.

8:50

Do sídla společnosti Agrofert, kde se sjezd hnutí ANO koná, právě přijel předseda a ministr financí Andrej Babiš. Do jednacího sálu už dorazila většina delegátů včetně ministra Brabce nebo středočeské hejtmanky Jaroslavy Jermanové. 

Nejdůležitější ale bude volba vedení strany. Předseda se bude volit v sobotních odpoledních hodinách. Volba místopředsedů a členů předsednictva je na programu až na samý závěr sněmu - v neděli po obědě.

Sněm začne v 9:00 schvalováním programu, jednacího řádu a volebního řádu. V 10 hodin by pak měl pronést uvítací projev předseda strany Andrej Babiš. V 10:30 vystoupí první místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek, po něm budou následovat ministři Martin Stropnický, Dan Ťok, Robert Pelikán, Karla Šlechtová a Richard Brabec. Na sjezdu vystoupí i hosté z Evropské unie včetně komisařky Věry Jourové a předsedy frakce Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE) Guye Verhofstadta. 

Dobré ráno z Centra pohybové medicíny na Praze 4. Zde se dnes a zítra bude konat čtvrtý celostátní sněm hnutí ANO, kde se bude volit vedení strany.

Radek Bartoníček Kateřina Frouzová Veronika Neprašová Anna Janská Michael Švec Lukáš Werner Radek Bartoníček, Kateřina Frouzová, Veronika Neprašová, Anna Janská, Michael Švec, Lukáš Werner
Aktualizováno 26. 2. 2017 17:31
 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Parahokejisté narazí ve čtvrtfinále na Rusy

Čeští parahokejisté prohráli i poslední zápas v základní skupině A na domácím mistrovství světa v Ostravě. Kanadě podlehli 0:10, ve skupině obsadili čtvrté místo a ve čtvrtfinále se utkají s vítězem "béčka" Rusy.

Sborná je přitom mužstvo, kterému se Češi před turnajem chtěli pro čtvrtfinále vyhnout. Rusové sice před dvěma lety hráli v nižší divizi, ale po návratu jejich síla budí strach. Po drtivých výhrách nad Slováky, Italy a Nory skončili ve skupině B první bez ztráty bodu a se skóre 34:1.

Český tým zkusí zastavit rozjetou ruskou mašinu ve středu od 20:45 a navázat na postup do semifinále z předchozího ostravského šampionátu v roce 2019.

Druhou čtvrtfinálovou dvojici tvoří Korea, třetí tým ze skupiny A, a Norsko, druhý celek ze skupiny B. Kanaďané a Američané si zajistili přímý postup do semifinále, Slováci a Italové si zahrají o sedmé místo.

MS v parahokeji v Ostravě - skupina A:

Kanada - ČR 10:0 (4:0, 5:0, 1:0)

Branky: 2., 12. a 25. McGregor, 14., 17. a 25. Lavin, 6. a 16. Crane, 23. Jacobs-Webb, 44. Smith.

před 7 hodinami

V Dlouhé Lhotě na Příbramsku hoří výrobní hala. Hasiči vyhlásili 3. stupeň poplachu, na místě je 17 jednotek. Požár je zatím bez zranění

Další zprávy