Živě: Koten je šéfem bezpečnostního výboru. Poslance SPD podpořil i Klaus mladší

Živě
Nová sněmovna se ve čtvrtek opět sešla, aby potvrdila nominace do čela výborů. Všechna jména hlasováním hladce prošla, poslanci podpořili i Radka Kotena z SPD do čela důležitého bezpečnostního výboru.
PŘÍMÝ PŘENOS: Jednání Poslanecké sněmovny | Video: Poslanecká sněmovna
Živě
Aktualizovat reportáž
15:14

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zamíří na poslední zahraniční cestu ve funkci předsedy vlády v úterý 12. prosince do Paříže na summit o ochraně klimatu. V tiskové zprávě o cestě informoval tiskový odbor Úřadu vlády. Následující den plánuje prezident Miloš Zeman jmenovat vládu Andreje Babiše (ANO).

12:45

Jak se staví SPD k vystoupení Česka z NATO?

12:06 Ikona KDU-ČSL

Jan Bartošek komentuje zvolení Radka Kotena do čela bezpečnostního výboru.

11:50

Nynější schůze sněmovny skončila už ve čtvrtek dopoledne. Pravidelné ústní interpelace na členy končící vlády se odpoledne neuskuteční. Nikdo z poslanců se do losování pořadí dotazů nepřihlásil. Na další schůzi se dolní komora sejde v úterý odpoledne.

10:39

Sněmovna odročila rozhodování o vydání předsedy a prvního místopředsedy hnutí ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka a poslance ODS Bohuslava Svobody k trestnímu stíhání do doby, až se k policejním žádostem vyjádří mandátový a imunitní výbor. S těmito body se plénum muselo vypořádat, když na ně v programu schůze přišla řada.

10:34

Všichni členové Pirátů budou o víkendu elektronicky hlasovat o odvolání šéfa pirátské frakce Poslanecké sněmovny Jakuba Michálka z funkce místopředsedy strany. Důvodem je administrativní chyba, o které neinformoval kolegy. Michálek řekl, že podle reakcí, které zatím má, má mezi členy strany podporu. Návrh na odvolání může mezi Piráty podat skupina členů, což se už stalo řadě místopředsedů, uvedl. Vnitřní kritika je podle něj nezbytnou součástí dobře fungující politické strany.

10:12

Šéf ODS Petr Fiala pogratuloval novým předsedům výborů z řad občanských demokratů. 

10:07

Schůze sněmovny bude pokračovat v 11:00.

9:46

Výsledky hlasování o předsedovi bezpečnostního výboru, Kotena z SPD podpořil i jeden z poslanců ODS - Václav Klaus mladší.

9:45

Podle Mikuláše Ferjenčíka začíná "hra o zákony".

9:43

Dominik Feri pogratuloval novému předsedovi bezpečnostního výboru.

9:39 Ikona KDU-ČSL

"Do budoucna se patrně bezpečnostní výbor bude zabývat otázkami jako nebezpečí mikrovlnek s dopadem na zdraví člověka, dalším tématem předpokládám, že může být, že v rámci civilní obrany budeme fasovat hliníkové čepičky proti Chemtrails a případně další riziko bude to, že bezpečnostní a informační služba se bude místo vlivu Ruska a Číny zabývat otázkami škodlivosti iluminátů," varoval Jan Bartošek (KDU-ČSL)  poslance před potvrzením předsedy bezpečnostního výboru Radka Kotena.

9:27

Poslanci potvrdili, že předsedou bezpečnostního výboru bude Radek Koten (SPD). 

9:26

Nyní poslanci budou hlasovat o potvrzení předsedy bezpečnostního výboru Kotenovi (SPD).

9:12

Hlasování se bude opakovat kvůli problémům s hlasovacím zařízením. 

9:11

Poslanci nepotvrdili předsedy všech výborů s výjimkou bezpečnostního výboru. 

9:08

Pokračuje schůze sněmovny. Poslanci by měli také potvrzovat zvolené předsedy výborů. Na programu jsou také pravidelné interpelace.

9:07

Vážení čtenáři, vítáme vás u dalšího dne povolebního vyjednávání. Události sledujeme on-line.

21:20

Zřejmě jen částečný pokrok přinesla dnešní večerní schůzka předsedů všech sněmovních stran. Poslanci se po zhruba dvě a půl hodiny dlouhém jednání před novináři nezastavili a nechtěli komentovat, k čemu dospěli. Šéf poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek pouze naznačil, že strany dospěly k dohodě ohledně výborů a stálých delegací, naopak trvají rozpory ohledně komisí. Jednání by mohlo pokračovat ve čtvrtek.

18:14

Radek Koten slíbil, že vyhoví výzvám TOP 09 a zažádá o bezpečnostní prověrku.

18:07

Sněmovní bezpečnostní výbor povede Radek Koten z hnutí SPD Tomia Okamury. Jeho nominace vyvolala mezi některými členy otázky, zejména kvůli obsahu Kotenova facebookového profilu. Koten porazil ve středeční tajné volbě místopředsedu KDU-ČSL Jana Bartoška. Bartošek dostal sedm hlasů hlasů, Koten deset.

Foto: Facebook Radka Kotena
17:50

Demisi své vlády premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) neobvykle zaslal prezidentovi Miloši Zemanovi dopisem. Na Pražský hrad ji doručil zástupce úřadu vlády, uvedl mluvčí vlády Martin Ayrer.

Je to poprvé v historii České republiky, kdy odcházející předseda vlády nepřišel oznámit konec své vlády prezidentovi osobně. Mezi Sobotkou a Zemanem panují špatné vztahy, které se v posledních měsících vyhrotily.

16:31

Zeman v Krumlově mezi lidmi opět dělá anketu o možnosti předčasných voleb. Přítomní občané si předčasné volby nepřejí. 

16:27

Zeman odmítl Ošťádala jmenovat profesorem, protože byl podle něj nejen agentem StB, ale také držitelem bytu, tedy rezidentem, kde se konaly konspirační schůzky. Na druhou část otázky týkající se spojení Andreje Babiše s StB se nevyjádřil. 

16:23

"Mluvím špatně rusky, velmi špatně anglicky, úplně mizerně německy a docela slušně česky," odpověděl Zeman na dotaz, kolika jazyky hovoří.

16:22

Zeman vysvětlil, proč novináře nazývá hyenami a uvedl případ, kdy o něm novináři napsali, že má rakovinu. "Tohle může napsat jedině hyena," řekl Zeman s tím, že každý inteligentní člověk pochopí, že tím myslí jen některé novináře.

16:17

"Nikdo mě nohama napřed nevynese, protože mi stačí dvě funkční období. Bude mi 79 let a to je téměř rekord, akorát Masaryk byl lepší. A z toho vyplývá, že bude čas odebrat se do důchodu na Vysočinu," řekl Zeman s tím, že neplánuje prezidentskou funkci vykonávat déle.

16:15

"Nemám nic proti tomu, aby se výrazně snížily výdaje na politické strany placené ze státního rozpočtu. Dostávají příliš mnoho peněz a pak nevědí roupama co dělat. Bojuji spolu potom mezi sebou místo o voliče o koryta," řekl prezident Zeman na setkání s občany v Moravském Krumlově a opětovně nazval novináře hyenami. 

16:11

Prezident Miloš Zeman mezitím pokračuje v cestě po jižní Moravě.

Prezident Miloš Zeman v Brně převzal dárky od dětí z Klokánku

0:54
Prezident Miloš Zeman v Brně převzal dárky od dětí z Klokánku. | Video: Tomáš Škoda
15:57

Se svou funkcí se loučí i mluvčí vlády Martin Ayrer.

14:33 Ikona KDU-ČSL

Pavel Bělobrádek zhodnotil, jaká byla komunikace mezi členy vlády. "To se samozřejmě individuálně lišilo - od hulvátského chování, sprosťáren a podrazů až po velmi srdečné, řekl bych až přátelské vztahy. To bylo velmi individuální," popsal končící vicepremiér.

14:33

Sobotka je připraven svolat vládu v demisi na poslední zasedání na středu 6. prosince, pokud přijdou z ministerstev materiály, které nesnesou odklad.

14:30

"Je to formální demise, která vyplývá z ústavy," vysvětlil Sobotka, proč demisi na Hrad nechá doručit kurýrem a nepředá ji do rukou prezidenta Zemana osobně.

14:26

"Demise by mohla být doručena ještě během dnešního dne," komentoval Sobotka okolnosti podání demise vlády.

14:22

Prezident Miloš Zeman se bude s kandidáty na ministry v nové menšinové vládě hnutí ANO scházet v Lánech. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, přesné termíny schůzek se podle něj teprve dojednávají.

14:20 Ikona KDU-ČSL

Vicepremiér Pavel Bělobrádek řekl, že byl na posledním jedenání nostalgický. Připustil také, že se některé věci nepovedly.

14:20 Ikona KDU-ČSL

"Také se nám mnohé nepovedlo," začal šéf lidovců Pavel Bělobrádek své hodnocení Sobotkovy vlády. 

14:18

"Ta vláda byla úspěšnou vládou, a to není samozřejmé," zhodnotil působení Sobotkovy vlády ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). 

14:14

Začala tisková konference končícího premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Ten svůj kabinet chválí za to, že zvýšil platy veřejných zaměstnanců, zajistil bezpečnost či zrychlil přípravu dopravních staveb.

13:41

Demise Sobotkovy vlády bude na Hrad doručena ještě ve středu.

13:39

Vláda premiéra Bohuslav Sobotky schválila svou demisi. Mandát bude vykonávat do jmenování Babišova kabinetu. Zeman by mel nové ministry jmenovat 13. prosince.

13:15

"Prioritou šéfa ANO není program menšinové vlády. Klíčovým bodem je dostat Zemana znovu na Hrad a vládnout sám, bez 'blábolilů'," píše Martin Fendrych ve svém komentáři.

13:04

Sněmovní ústavně-právní výbor povede dlouholetý poslanec ODS Marek Benda. Do čela sociálního výboru zvolili jeho členové Radku Maxovou (ANO). Naopak zahraniční výbor zatím předsedu volit nemohl, proto projednávání bodu přerušil. Do jeho čela by měl zamířit ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), až skončí jeho vládní angažmá.

12:55

Na své návštěvě mluvil Miloš Zeman i ve firmě Trade FIDES. "Poslanecká imunita by se měla týkat pouze verbálních projevů, ale nejen těch pronesených na půdě Poslanecké sněmovny. Dle mého názoru by měla být i pro projevy politiků na náměstí a jinde mimo sněmovnu," řekl tam zaměstnancům.

12:35

Prezident Miloš Zeman se bude s kandidáty na ministry v nové menšinové vládě hnutí ANO bude scházet v Lánech, sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, přesné termíny schůzek se podle něj teprve dojednávají. Předseda ANO Andrej Babiš novinářům v úterý řekl, že ho Zeman jmenuje premiérem 6. prosince a během nadcházejícího týdne přijme devět kandidátů, kteří dosud ve vládě nepůsobili. Celou vládu by měl prezident jmenovat 13. prosince.

12:29

"K mému úžasu se ministryně pro místní rozvoj rozhodla vzít do ruky zbraň a stát se ministryní obrany. Já to respektuji, protože si její práce vážím a ona argumentuje právě tím, že ministr obrany má být civilista, nikoliv voják. Budiž," komentoval Zeman plánovaný přechod dosavadní ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (ANO) na ministerstvo obrany.

12:08

Video: Miloš Zeman přijel do Jihomoravského kraje.

Zeman zahájil návštěvu jihomoravského kraje

Zeman zahájil návštěvu jihomoravského kraje
1:06
Zeman zahájil návštěvu jihomoravského kraje | Video: Aktuálně.cz
11:52

Prezident Miloš Zeman respektuje plánovaný přechod dosavadní ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (ANO) na ministerstvo obrany. Chce se v Lánech setkat se všemi novými jmény v připravované vládě Andreje Babiše (ANO), řekl jihomoravským zastupitelům. Složení vlády ještě není oficiálně známo.

Zeman v této souvislosti řekl, že zajímavý bude rozhovor s dosavadní náměstkyní na ministerstvu pro místní rozvoj. Jméno ovšem neuvedl. Podle některých spekulací by se novou ministryní pro místní rozvoj mohla stát poslankyně za ANO Klára Dostálová. Do října působila jako náměstkyně Šlechtové.

11:32

Prezidenta Miloše Zemana při zahájení jeho třídenní návštěvy Jihomoravského kraje přivítala v krajském úřadě v Brně slabá polovina krajských zastupitelů. Kraj má 65 zastupitelů, na setkání nepřišli zástupci TOP 09 s Žít Brno, Zelení, většina lidovců a část ODS i koaliční ČSSD.

11:23

Ministrem dopravy zůstane i v nové vládě Dan Ťok (za ANO). Řekl to během návštěvy jižní Moravy prezident Miloš Zeman. Uvedl, že s Ťokem chce hovořit o dálnici z Brna na Vídeň. Premiérem hodlá Zeman 6. prosince jmenovat předsedu hnutí ANO Andrej Babiš, vládu má prezident jmenovat 13. prosince. Jména ministrů, které navrhuje, zatím Babiš na Zemanovo přání neřekl. Že bude Ťok ve funkci pokračovat, se ale očekávalo.

10:48

Končící vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se po dnešním schválení své demise sejde do jmenování nového kabinetu ještě jednou, a to příští středu 6. prosince, informoval mluvčí vlády Martin Ayrer. Ve stejný den se chystá prezident Miloš Zeman jmenovat premiérem předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. Jeho kabinet chce hlava státu jmenovat o týden později.

10:41

Ministr pro legislativu Jan Chvojka (ČSSD) přinesl na jednání vlády novelu, podle které by sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS), Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) či Finančního analytického úřadu (FAÚ) ve Sněmovně neměly sedm členů, ale byly v nich zastoupeny všechny strany.

9:50

"Předseda sněmovny by klidně mohl vrátit klíče od kanceláře. Nerozlišuje dělbu moci. Nade vším je pro něj efemérní pojem "co je lepší pro tuto zemi," píše v komentáři Jan Lipold.

9:40

Koten na sociálních sítích v minulosti šířil některé lživé zprávy třeba z proruského serveru Aeronet. Nyní je za SPD nominován do čela bezpečnostního výboru.

9:35

Jakmile bude jmenovaná vláda, tak oslovíme strany i hnutí ve sněmovně a budeme se s nimi snažit vyjednávat o nějaké toleranci, říká Andrej Babiš

9:30

Ve vládě zasedne devět ministrů, kteří v dosavadním kabinetu nepůsobili. Ministryněmi budou čtyři ženy. Jména kandidátů do vlády Babiš na přání Zemana nezveřejnil, protože prezident se chce s nováčky setkat. 

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 30. 11. 2017 10:01
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Advokátní komora uložila napomenutí advokátovi Mannovi za výroky o teplických prvňáčcích. Na místě se odvolal

Česká advokátní komora uložila napomenutí advokátovi Michaelu Mannovi za výroky, které pronesl a napsal v souvislosti s kauzou nenávistného komentování fotografie teplických prvňáčků. Výsledek kárného řízení ve čtvrtek na dotaz sdělila mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková. Rozhodnutí zatím není pravomocné, Mann se odvolal.

"Odvolal jsem se samozřejmě hned na místě," řekl Mann. S napomenutím nesouhlasí. "Snad můžu obhajovat svého klienta, ne?" dodal.

Advokát hájil muže, který v roce 2017 přidal na sociální síti komentář pod snímek žáků první třídy teplické Základní školy Plynárenská. Do třídy chodily převážně romské a arabské děti. Muž pod fotografii napsal "Ještě že jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí. Neříkej, že Tě to nenapadlo!!!". Mann pak v rozhovoru pro server iRozhlas.cz řekl, že se komentáři sám zasmál a že jde o klasický černý humor. K věci se vyjadřoval také na sociální síti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy