Živě: V Krkonoších hrozí laviny, sníh zastavil i D8

Domácí ČTK Domácí, ČTK
15. 12. 2010 22:44
Sledujeme aktuální situaci v České republice
Na dálnici D1 kousek za Prahou vzorně uklízí sypače.
Na dálnici D1 kousek za Prahou vzorně uklízí sypače. | Foto: Ondřej Kořínek

Česká republika - Čerstvý příděl sněhu opět komplikuje život lidem na většině míst České republiky.

Nejhorší situace je na severu Čech. Po Frýdlantu hlásí kalamitu i další starostové měst ve Frýdlantském výběžku. Kalamitní stav platí od rána také v Hejnicích, Lázních Libverda a Novém Městě pod Smrkem. V Liberci a Jablonci krizové štáby rozhodly, že kalamitu vyhlašovat nebudou, a stejně postupovali v Raspenavě.

Problémy mají opět kamiony, které od rána na několika místech zablokovaly nebo omezily dopravu. Například na Vysočině u 160. kilometru na dálnici D1 ve směru na Brno havaroval v noci kamion se 180 prasaty. Kvůli překládání nákladu a odstraňování auta byl tento úsek v krátkých intervalech řadu hodin uzavírán.

Kamion zatarasil D1 i na 32. kilometru na Benešovsku. Zůstal stát napříč jízdními pruhy a směr na Prahu tak byl asi dvě hodiny uzavřen.

Deset centimetrů nového sněhu hlásí Vysočina, v Liberci je rekordní půlmetrová výška a na Pardubicku se tvoří pro změnu sněhové jazyky. Na horách je situace místy až kritická. Horská služba z Krušných hor hlásí půl metru nového sněhu a počínající kalamitu na místních silnicích. Silničáři od rána uzavřeli tři desítky silnic, většina jich je na severu Čech.

Problémy mají také železničáři. Kvůli sněhu je zcela přerušen provoz na devíti železničních tratích a podle informací mluvčí zatím počasí neumožňuje ani nasazení náhradní autobusové dopravy. 

Aktuální situaci sledujeme v on-line reportáži.

TIP: Pokud víte o místech, kde počasí komplikuje dopravu, pište nám (nebo posílejte fotografie) na e-mail [email protected], nebo se podělte s ostaními čtenáři na naší stránce na Facebooku, či na Twitteru.

Prohlédněte si fotografie z dnešní kalamity

22:44 - Dálnice D8 na hranicích s Německem dnes už počtvrté kvůli sněhu stojí. Silničáři na saské straně odklízejí sníh. "Tentokrát je uzavřený jen směr od Drážďan do Čech, opačným směrem se projet dá. Zatím nám neřekli, na jak dlouho to plánují, ale je toho už nějak moc," řekl ČTK ve 22:00 dispečer dálniční policie. Auta musejí buď počkat v kolonách, nebo si najít objížďku. Je to dnesuž počtvrté - kvůli autům, která stála už v Česku, byla ve třech předchozích případech dálnice D8 zavřena od 80. po 92. kilometr.

20:59 - Dobrý konec měla záchranná akce v Krušných horách. Jeden záchranář odpoledne vyrazil k muži, který se dva dny nehlásil příbuzným z chalupy. Záchranář se na místo musel dostat na lyžích, protože sněžný skútr terénem neprojel. Hledaný muž byl z Nového Města u Bouřňáku. "Zjistili jsme, že měl jen vybitý telefon, a tak jsme informovali příbuzné, že je v pořádku," řekl večer náčelník krušnohorské Horské služby Miroslav Güttner.

19:13 - Kvůli sněhové kalamitě nadále nejezdí šest regionálních tratí. Vlaky nejezdí v úseku Řasnice - Jindřichovice pod Smrkem, Mladá Boleslav - Mělník, Malešov - Kutná Hora, Straškov - Zlonice a nově také jihočeská trať Dívčice - Netolice a v Ústeckém kraji malá trať Vejprty - Cranzahl, řekla potvrdila regionální mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

18:35 - Z Libereckého kraje se na Twitteru ozval Ivo Šípek: "Je tu kalamitka paradni, na dalnici jenom jeden pruh a este spatnej... aspon na useku mezi JBC A LBC," varuje.

18:01 - Čtenářka Iva Ptáčková se hlásí s radou pro řidiče z Vysočiny: Trasa z Jihlavy do Humpolce v okolí obce Krasoňov zcela kolabuje. Pokud můžete, objeďte to přes Pelhřimov nebo Havlíčkův Brod. Je to sice delší, ale sjízdnější. Dobře dojeďťe, přeje na závěr.

17:23 - Dálnice D1 ve směru na Prahu je na 102. km už částečně průjezdná.

16:04 - Na některých silnicích v Olomouckém kraji odpoledne stále leží zbytky sněhu, na severu kraje i na silnicích prvních tříd. Vozovky jsou s opatrností sjízdné a podle dispečerů okresních správ silnic se už téměř netvoří sněhové jazyky. Motoristé s nimi ale nadále musí počítat v okolí Konice nebo Protivanova v okrese Prostějov. Průjezdná už je i rychlostní silnice R35, kterou ráno zablokovala nehoda.

15:55 - Sněžení a vítr na jihu Čech komplikují život řidičům i cestářům. Jen dopoledne se stalo 22 dopravních nehod s hlásnou povinností, při nichž se sedm lidí zranilo. Doprava byla na dlouhé hodiny mnohde přerušena či omezena. "Vítr po protažení silničních tahů během několika desítek minut navíjí na komunikace nové sněhové jazyky a závěje a vytváří nebezpečná místa. Mnohdy není vidět, kde silnice končí," sdělil ČTK mluvčí policie Milana Bajcura. Bez zimního vybavení by podle něj neměli řidiči vůbec vyjíždět do horských oblastí Šumavy a Novohradských hor. V noci podle meteorologů udeří silné mrazy.

15:39 - Na D1 se kvůli havarovanému kamionu na 102. km ve směru na Prahu začínají tvořit kolony. Na místě je policie i hasiči. Nehoda se stala kolem 15:15 hodin. Podle policejní mluvčí Dany Čírtkové zatím není jisté, zda byl při nehodě někdo zraněn. Poblíž místa havárie údajně došlo k další kolizi.

15:28 - Lavinové nebezpečí v Krkonoších po silném sněžení minulých dní stouplo na třetí stupeň z pětibodové škály. Třetí stupeň je nejzrádnější, túry již vyžadují zkušené posouzení. Za poslední tři dny napadlo 60 až 80 centimetrů sněhu, uvedl lavinový specialista Pavel Cingr z Horské služby Špindlerův Mlýn. V Jeseníkách platí třetí lavinový stupeň od úterý.

15:25 - Dálnice D1 je na 102. km ve směru na Prahu kvůli nehodě zcela neprůjezdná.

15:10 - Na Letišti Praha se sníh zatím daří odklízet a je zajištěn běžný letecký provoz. Vázne ale spojení z některých evropských letišť a některé přílety do Prahy jsou zpožděny.

14:55 - Kvůli sněhové kalamitě se v Česku nadále nejezdí na šesti regionálních železnicích. Vlaky nejezdí v úseku Řasnice - Jindřichovice pod Smrkem, Mladá Boleslav - Mělník, Kolín - Bečváry, Malešov - Kutná Hora, Vraňany - Zlonice a Hazlov - Aš, řekla před 15:00 ČTK regionální mluvčí Českých drah Kateřina Šubová. Na dalších tratích mají vlaky problémy například se zavátými výhybkami, které je nutné projet sněhovou frézou, a nabírají zpoždění. Tam, kde je to možné, nasadily České dráhy náhradní autobusovou dopravu, v některých úsecích jsou ale neprůjezdné i silnice. 

13:41 - Sněžení v Praze komplikuje také hromadnou dopravu, několikaminutové zpoždění nabírají autobusy i tramvaje. Podle mluvčí pražského dopravního podniku Moniky Lojínové jsou zpožděny hlavně autobusy na okrajích Prahy. Důvodem je špatná sjízdnost silnic, uvedla. S pozdním příjezdem musí cestující počítat také u tramvají. "Musíme čistit koleje a výhybky," odůvodnila nedodržování jízdního řádu Lojínová. Situaci navíc komplikují neukáznění řidiči, kteří vjíždějí na koleje. Kvůli sněhu na nich poté uváznou, a blokují tak dopravu. "Doporučujeme cestujícím, aby kvůli sněhu využívali především metro," dodala Lojínová.

13:16 - Hasiči stále odklízejí následky hromadné nehody čtyř aut a dvou kamionů, ke které došlo brzy ráno na 292 km silnice R 35 na Olomoucku. Policisté podle krajského mluvčího Michala Pižurina nadále odklánějí dopravu. Pravděpodobnou dobu otevření úseku odhadl na 14:00 hod.

Prohlédněte si galerii z místa nehody

12:52 - Dopravu na Pražském okruhu zablokovala nehoda dvou kamionů a dodávky. U obce Jesenice je dálnice ve směru na D5 průjezdná jen v levém pruhu. ČTK to řekl dispečer Centra řízení dopravy Rudná. Podle webových stránek systému dopravních informací se nehoda stala kolem 11:45 u sjezdu na Jílové u Prahy ve směru na Plzeň.

Ve směru na Prahu se na dálnici D1 tvoří občasné kolony a mnoho kamionů stojí v odstavném pruhu.
Ve směru na Prahu se na dálnici D1 tvoří občasné kolony a mnoho kamionů stojí v odstavném pruhu. | Foto: Ondřej Kořínek

12:44 - Jaké bude ve středu počasí uvedla ve své předpovědi Dagmar Honsová z Meteopressu. "Sněžení během středečního dopoledne očekáváme na většině území, navíc se místy setkáváme se zvýřeným sněhem, od vyšších poloh s tvorbou sněhových jazyků a závějí. Slábnout a ustávat bude až během odpoledne od severu. Do té doby ještě může napadnout 2 až 8 cm sněhu, na návětrných stranách hor až 15 cm nového sněhu," píše ve svém článku, který si můžete přečíst zde.

12:40 - Záchranáři Horské služby Beskydy pátrali v noci na dnešek po dvou snowboardistech, kteří se vydali za tmy volným terénem z Radhoště do Rožnova. Na záchranáře se mladíci ve věku 21 a 24 let obrátili prostřednictvím mobilního telefonu kolem osmé hodiny večer. Do lokality, ve které se s největší pravděpodobností mohli snowboardisté pohybovat, vyrazila dvoučlenná hlídka. Vzhledem k náročnému terénu se ovšem mohli pohybovat pouze na lyžích. "Mládenci dokázali i přes dezorientaci ve tmě a mlze popsat několik výrazných míst, která minuli, takže naši záchranáři je ve vcelku krátké době našli, doprovodili je do Rožnova a předali rodičům, kteří na ně již čekali," dodal náčelník Horské služby Beskydy Radim Pavlica.

12:26 - Na Ústecku je v tuto chvíli uzavřených dvaadvacet úseků silnic, informuje reportér Aktuálně.cz. Jedná se o: Patokryje - Lužice, Rusová - Výsluní, Horní Halže-chata Nástup, Výsluní-Volyně, Chomutov-Hora Sv.Šebestiána, Spořice-Hora Sv.Šebestiána, Měděnec-Měděnec nádraží, Verneřice-Mukařov, Rychnov-Příbram, Sněžník-Tisá, Růžová-Bynovec, Janov-Hřensko, Nové Město-Moldava, Moldava - Dolní Moldava, Osek-Dlouhá Louka, Telnice-Nakléřov-Petrovice, Knínice-křiž.II/248, Petrovice-Kr.Les-Adolfov, Zadní Telnice-Krásný Les, Mikulov-Moldava, Lipová-Luční Chvojno, Háj u Duchcova-Křižanov.

12:23 - Dopravu na Vysočině začaly komplikovat nehody a váznoucí nákladní auta. Na dálnici D1 havaroval v noci kamion převážející 180 prasat, nehoda se stala kolem 160. kilometru směrem na Brno. Překládání nákladu a odstraňování vozidla trvalo skoro 11 hodin, úsek byl v krátkých časových intervalech uzavírán. Kolony kamionů nyní blokují dopravu na I/38 mezi Havlíčkovým Brodem a Radostínem a na I/34 u České Bělé, řekla ČTK krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

12:20 - V Karlovarském kraji vítr spolu s novým sněhem vytváří na silnicích sněhové jazyky i závěje. Několik silnic, především v Krušných horách, je uzavřeno. Na dvou tratích na Chebsku kvůli kalamitě nejezdí vlaky, a to mezi Chebem a Luby a Hazlovem a Aší. Uzavřeno je deset úseků silnic, a to Neklid - Boží Dar, Boží Dar - Rýžovna, Boží Dar - Zlatý Kopec, Háj - Jindřichovice, Přebuz - Rolava a Přebuz, Sitiny, Jankovice, Nezdice - Loučky a Nové Hamry - Jelení.

12:04 - Po Frýdlantu hlásí kalamitu i další starostové měst ve Frýdlantském výběžku. Kalamitní stav platí od rána také v Hejnicích, Lázních Libverda a Novém Městě pod Smrkem. V Liberci a Jablonci krizové štáby rozhodly, že kalamitu vyhlašovat nebudou, a stejně postupovali v Raspenavě. Přívaly sněhu se podařilo zvládnout, silnice jsou průjezdné, počasí se uklidnilo a pokud vydrží, není důvod kalamitu vyhlašovat, řekl ČTK raspenavský starosta Pavel Lžičař.

11:55 - "V Ústí nad Labem napadlo přes 15 centimetrů sněhu. Hlavní komunikace jsou protažené. Řidiči by si měli ale dávat pozor na silnicích II. a III. tříd. Uzavřená je na Ústecku dálnice D8 u německých hranic a to až k Drážďanům. Pod sněhovou pokrývkou jsou i chodníky. Lidé se téměř všude brodí ve sněhu. Město opět zaspalo. Ústečané tak vzali lopaty do rukou a sníh odklízejí sami," hlásí z místa reportér Aktuálně.cz Radek Nohl.

Město s úklidem zaspalo. Ústečané tak vzali lopaty do rukou a sníh odklízejí sami.
Město s úklidem zaspalo. Ústečané tak vzali lopaty do rukou a sníh odklízejí sami. | Foto: Radek Nohl

11:41 - Téměř kalamitní stav v Liberci popisuje na Facebooku čtenář Sebastian Strnad-Olufssen: "Včera večer jsem si odhrabal sníh před garáží a dnes ho tam je až po kolena.. V naší ulici už dva dny neprojel pluh, auta tudy nejezdí. Ze zpráv z Dopravního Podniku Liberce mají problémy všechny tramvaje a autobusy v okolí, například zapadl autobus u OC Nisa."

11:33 - "Hlásím uzavírku silnice 1/13 E442 u obce Přestanov, okres Ústí nad Labem. Policie tu odklání dopravu. Nepouští vozidla směrem na Teplice a také směrem na Děčín vozidla nejezdí. V silnici stojí napříč kamion. Silnice je neprotažená, leží na ní souvislá vrstva sněhu. To samé platí o průtahu obcí Přestanov směrem na Krupku, sice není uzavřená, ale leží na ní souvislá vrstva ujetého sněhu. Je sjízdná s nejvyšší opatrností," informuje o situaci na severu Čech čtenář Aktuálně.cz Petr Zvonař.

11:31 - Ve středních Čechách komplikují jízdu sněhové jazyky a uježděná vrstva sněhu. Na většině území dnes dopoledne sněží. Potíže mají zejména kamiony, kvůli nepřízni počasí ráno nejely ani některé vlaky. Silničáři v regionu kvůli zhoršené situaci uzavřeli tři silnice třetí třídy, které zapadly sněhem. Řidiči neprojedou u Klučova a v úseku Břežany-Libodřice na Kolínsku a dále v Olešce v okrese Praha-východ.

11:28 - Po dvou myslivcích, kteří se v noci na dnešek ztratili v oblasti Zhůří u Zadova v honebním revíru při lovu jelena, úspěšně pátrali záchranáři na Prachaticku. "Byli lehce podchlazení, ale jinak v pořádku, takže je členové Horské služby na skútrech dopravili asi osm kilometrů zpět k jejich automobilu. Pak mohli i s trofejí odjet domů," popsal náčelník horské služby Michal Janďura. Během noci podle něj v oblasti napadlo až čtvrt metru sněhu. Terén je těžce průchodný a zbloudění je v takové situaci snadné.

11:14 - Sníh zkomplikoval ranní cestu Martině Benešové. "Zásmuky, Kostelec, Říčany 35 minut normální jízdy, dnes 135 minut, napadlo tak 15 cm, stále padá a fouká dost ostrý vítr," píše na Facebooku.

11:08 - Kolony kamionů se tvoří na Ústecku mezi obcemi Přestanov a Chlumec, neprůjezdná je také silnice z Petrovic na Adolfov. Problémy má i ústecká městská hromadná doprava, autobusy kvůli nesjízdným silnicím nezajíždějí do některých příměstských částí. "Linka číslo 19 nejezdí do Ryjic, linka 12 do Roudníků, linka 6 nezajíždí do Chvalova, končí ve Stebně. Linka 4 nemůže projet až do Dubic," sdělil mluvčí ústeckého dopravního podniku Milan Knotek.

11:01 - Horská služba v Krušných horách řeší případ muže, který se již dva dny nehlásí příbuzným ze své horské chalupy. "Jeden záchranář se k němu vydal, ale vzhledem k povětrnostní situaci se na místo nedostane ani na skútru. Snaží se proto k chalupě dojít na lyžích a zjistit, v jakém stavu muž je," uvedl Horské služby Krušné hory Miroslav Güttner s tím, že záchranář bude v udané lokalitě nejdříve kolem jedenácté hodiny dopoledne. Dodal, že obyvatelé i návštěvníci by se dnes v žádném případě neměli vydávat na hřebeny Krušných hor, protože terén je zcela neprůchodný.

10:55 - Nejvíce silnic je kvůli sněhu uzavřeno na Chomutovsku. V okolí Vejprt jsou neprůjezdné prakticky všechny silnice. Na jedné z nich spadl strom na auto, ale naštěstí se nikomu nic nestalo, řekl ČTK vejprtský místostarosta Vlastimír Volín. Jen v okolí obce eviduje policie sedm míst, kde není možné projet. Zavřený je i hlavní tah z Chomutova směrem na Horu sv. Šebestiána, který zablokovalo několik kamionů. Na Mostecku řidiči neprojedou z Litvínova do Klínů, na Děčínsko silničáři vyslali frézu a pluh k protažení desetikilometrového úseku silnice na vjezdu do Verneřic.

10:44 - Vydatné sněžení v noci na dnešek ochromilo život na hřebeni Krušných hor na Chomutovsku. Dálnice D8 je neprůjezdná mezi 82. a 90. kilometrem včetně tunelů Libouchec a Panenská. Němci uzavřeli navazující dálnici A17, kvůli hustému sněžení a silnému větru je v Sasku dálnice zavátá. Podle Ředitelství silnic a dálnic zatím není jasné, kdy bude zavřený úsek dálnice opět projet.

10:38 - "Právě jsem se vrátil domů, po marném pokusu projet z Pirny do České republiky. Kamióny zablokovaly oba jízdní pruhy ve směru do ČR. U vjezdů na dálnici stojí policie a odklání dopravu," popsal redakci vlastní zážitek z dnešního dopoledne Milan Pazdera.

10:29 - Vyhlášení kalamity zvažují i starostové v dalších obcích Libereckého kraje. Přes noc místy napadlo až 40 centimetrů sněhu a stále sněží. Silničáři doporučují nevyjíždět, pokud to není nezbytné. "Snažíme se udržet sjízdné hlavní tahy a silnice, po kterých jezdí autobusy," řekl ČTK hlavní dispečer Krajské správy silnic v Libereckém kraji Pavel Pospíšil. Problémy jsou hlášeny na komunikacích po celém kraji včetně rychlostní silnice na Prahu. Řada silnic III tříd a místních komunikací je kvůli sněhu neprůjezdná, na hlavních tazích blokují dopravu váznoucí kamiony. Silničáři sice otevřeli dnes dopoledne pro kamiony hraniční přechod do Polska v Harrachově, kde se kvůli sněhu zastavil provoz v úterý večer. Na silnici I/10 z Desné na Harrachov ale leží sníh, silničáři proto doporučují řidičům nákladních vozů používat sněhové řetězy. Více si o situaci na severu Čech můžete přečíst v tomto článku.

Kolona v Plzeňské ulici v Praze
Kolona v Plzeňské ulici v Praze | Foto: Ondřej Kořínek
 

10:14 - Kvůli počasí bylo po 09:00 uzavřeno pro nákladní či osobní auta 35 silnic v zemi. Nejvíce jich je v Ústeckém, Libereckém a Karlovarském kraji. ČTK o tom informovalo Národní dopravní informační centrum. Podle Českých drah nejezdí ani vlaky na devíti regionálních tratích, další mají zpoždění.

10:08 - Ve Frýdlantu a Albrechticích u Frýdlantu vyhlásili kvůli přívalům sněhu od osmi hodin ráno kalamitní stav. Od úterního rána napadlo ve městě 45 centimetrů sněhu a už ho není kam odhrnovat a musí se odvážet, řekl dnes ČTK starosta Dan Ramzer. Frýdlant podle Ramzera nasadil do boje se sněhem těžkou techniku, přesto se městu daří jen s obtížemi udržet komunikace sjízdné. Úklid sněhu komplikuje neustávající sněžení a silný nárazový vítr, který vytváří sněhové jazyky a závěje. I hlavní tah na Liberec je sjízdný jen s obtížemi. "Cesta do Liberce trvá dvakrát déle než obvykle, problémy jsou i na železnici," popsal situaci Ramzer.

10:13 - Podle informací horské služby v Krušných horách je situace na silnicích doslova zoufalá, průjezdných je jen několik komunikací a silničáři již nestíhají cesty prohrnovat. "Silné sněžení i prudký vítr pokračuje a vzhledem k tomu v závějích uvízlo několik automobilů. Nabídli jsme Policii ČR pomoc při vyprošťování řidičů a spolujezdců, na to jsme připraveni i vybaveni," popsal kalamitu náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Güttner. Dodal, že Horská služba ovšem nemůže vyprostit ze sněhu přímo automobily, lidi ale může pak dopravit na sněžných skútrech do tepla.

09:58 - Pražské hlavní komunikace jsou dnes ráno i přes vytrvalé sněžení sjízdné. Leží na nich ale mokrý nebo rozbředlý sníh. Velmi opatrní by řidiči měli být na vedlejších silnicích, na kterých je uježděná vrstva sněhu. Navíc se na vozovkách v okrajových částech města tvoří sněhové jazyky. "Pravidelně tam posíláme sypače s radlicemi, aby komunikace protahovaly," řekl ČTK mluvčí Technické správy komunikací Tomáš Mrázek. Již od úterního dopoledne je podle něj v terénu všech 130 posypových vozů.

09:51 - "Od rána neustále sněží. Cestáři i lidé se snaží odhrabávat chodníky, bohužel je situace během několika málo minut stejná," píše na našem Facebooku David Prachař z pražského Suchdolu.

09:44 - Dálnici D1 na Benešovsku zatarasil na 32. kilometru kamion. Zůstal stát napříč jízdními pruhy, směr na Prahu stojí, řekl ČTK před 09:30 operační důstojník mirošovického dálničního oddělení. "Další informace k tomu nemám. Hlídka jede teprve na místo," dodal. V úseku se tvoří kolona vozidel.

09:33 - Dálnice D1 bude na 160. kilometru ve směru na Brno uzavřena zřejmě až do poledne. Podle informací České televize se provoz zastavil i na dálnici D1. Policie tam před hranicemi s Německem zavřela oba tunely.

08:46 - Na dálnici z Prahy do Hradce Králové leží rozbředlý sníh a dohlednost je kvůli sněžení snížená. Vrstva nového sněhu nebo rozbředlý sníh leží i na hlavních silnicích Královéhradeckého kraje. U obce Zábrodí na Náchodsku ráno zapadl autobus do příkopu. Nikdo z cestujících nebyl zraněn. Na silnici z Bašnice do Hořic na Jičínsku zapadl kamion. Po dobu vyprošťování kamionu bude silnice uzavřena, informovala policie.

08:32 - Silnici I/9 mezi Líbeznicemi a Zdiby zatarasila nákladní auta, neprůjezdné jsou dva jízdní pruhy. U Drásova na Příbramsku havaroval řidič osobního auta, když nezvládl jízdu po silnici R4 a skončil v příkopu. Jinak jsou silnice ve středních Čechách sjízdné se zvýšenou opatrností. Sněžení je po ránu hlášeno na Benešovsku, Berounsku, Kladensku, Příbramsku, Rakovnicku a v okolí Prahy.

08:15 - V Plzeňském kraji napadlo mezi 5 a 10 centimetry sněhu. Potíže působí především silný vítr, který tvoří na silnicích sněhové jazyky a závěje. Kvůli nim jsou neprůjezdné silnice třetích tříd mezi Starým a Mladým Smolivcem a mezi Kasejovicemi a Újezdem. "Jsou to malé spojovací silnice, do těch obcí se dá dojet jinudy," uvedl dispečer ze Starého Plzence.

08:12 - Krušné hory hlásí 30centimetrovou sněhovou nadílku. V okolí Vejprt jsou neprůjezdné prakticky všechny silnice. Na jedné z nich spadl strom na auto, ale nikomu se nic nestalo. "Je tu strašná 'čina' už od večera, jezdit sem je teď naprostý nesmysl. Mohlo napadnout k půlmetru sněhu," řekl vejprtský místostarosta Vlastimír.

08:06 - V Karlovarském kraji znovu mrzne a vítr spolu s novým sněhem vytváří na silnicích sněhové jazyky a místy i závěje. Uzavřeny zůstávají úseky silnic Mnichov - Poutnov, Nové Hamry - Jelení a nově nad ránem uzavřeli policisté silnici Bochov - Toužim kvůli nehodě kamionu. "Řidič oznámil, že uvízl ve sněhu," doplnil krajský policejní mluvčí Pavel Valenta. Hlavní silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností.

08:01 - Libereckému kraji by se měli řidiči vyhnout. Kraj bojuje nejen s přívaly sněhu, ale i silným větrem. Silnice jsou sjízdné jen s obtížemi. Pro kamiony je od úterního večera až do odvolání uzavřen hraniční přechod do Polska v Harrachově. "Snažíme se udržet sjízdné hlavní tahy a silnice, po kterých jezdí autobusy," řekl hlavní dispečer Krajské správy silnic v Libereckém kraji Pavel Pospíšil.

07:57 - Komplikace hlásí policie i z dálnice D8. Na 78. kilometru tam ve směru do Německa zapadl kamion.

07:53 - Sníh zavál koleje a zastavil provoz na osmi železničních tratích. "S ohledem na stíženou situaci a nesjízdnost silnic se bohužel nedaří zajistit náhradní autobusovou dopravu," informovala Aktuálně.cz mluvčí Českých drah Kateřina Šubová. Vlaky nejezdí v úsecích Řasnice - Jindřichovice pod Smrkem; Kolín - Ledečko; Cheb - Luby u Chebu; Moravský Karlov - Štíty; Plaňany - Kouřim; Tanvald - Harracho; Mladá Boleslav hl.n. - Mělník a Házlov - Aš. "Provoz je silně omezen na trati 030 v úseku mezi Libercem a Turnovem, vlaky nabírají zpoždění," upozornila.

07:45 - Na R35 za Olomoucí se stala hromadná nehoda. Na 292. kilometru ve směru na Ostravu se převrátil kamion, posléze do něj narazilo několik aut.

07:39 - Na Vysočině v noci na dnešek připadlo asi deset centimetrů sněhu a stále drobně sněží. Fouká vítr a na silnicích se tvoří sněhové jazyky. Komunikace jsou podle krajské správy a údržby sjízdné s nejvyšší opatrností a kdo nemusí, neměl by vůbec vyjíždět. Místy váznou kamiony, ale větší dopravní problémy zatím nebyly hlášeny.

07:34 - Dálnice D1 je na 160. kilometru ve směru na Brno uzavřena. Silničáři zde odstraňují havarovaný kamion, jemuž se vysypal náklad.

07:15 - Na silnicích v Pardubickém kraji se tvoří sněhové jazyky, ale komunikace jsou zatím sjízdné. V kraji bylo ráno zataženo se sněžením, vál silný až nárazový vítr. Teploty dosahovaly minus tří až minus osmi stupňů.

07:11 - Dopravu ve Zlínském kraji komplikuje čerstvý sníh. Kvůli sněžení je snížena viditelnost, fouká také slabý vítr. Komunikace v regionu pokrývá vrstva nového nebo rozbředlého sněhu. Studené počasí podle meteorologů potrvá do konce týdne, pak se přechodně oteplí na hodnoty kolem nuly.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy