reklama
 
 

Živě: Stále má sněžit, kalamita nekončí

16. 2. 2012 23:40
V online reportáži jsme sledovali, jak se Česko vypořádává se sněhovou nadílkou

Praha - Potíže s nepřívětivým počasím nekončí. Zejména kvůli sněhu je neprůjezdných několik hlavních silničních tahů a několik desítek silnic nižších tříd v Česku.

Sníh rovněž zastavil nebo zpozdil vlaky zhruba na desítce tratí v Česku, včetně mezinárodního spojení na Slovensko přes Frýdecko-Místecko. Problémy se ale objevují zejména na méně frekventovaných regionálních tratích. V některých úsecích, kde nejezdí vlaky, nemohla být kvůli nesjízdným silnicím zavedena ani náhradní autobusová doprava.

Krkonoše mají nejvíce sněhu za posledních deset let a na některých sjezdovkách leží téměř 2,5 metru sněhu. Lavinové nebezpečí tam však stouplo na třetí stupeň z pětibodové škály a túry vyžadují zkušené posouzení.

Prohlédněte si sněhovou kalamitu:

Sněhovou situaci nejen na českých silnicích sledujeme v online reportáži 

Napište nám:

Zkomplikovalo vám počasí život? Stojíte kvůli sněhu v koloně a nemůžete se hnout? Dejte vědět ostatním.

Napište nám nebo pošlete fotografii na e-mail editor@aktualne.cz.

Předpověď počasí: Sníh bude padat i nadále, podle předpovědí do pátku napadne dalších 15 centimetrů, v nižších polohách navíc hrozí náledí. Kvůli oteplení pak o víkendu mohou ze střech padat rampouchy a sníh.

Díky nynějšímu počasí ale ubývá smogu. Ovzduší se výrazně zlepšilo v Moravskoslezském kraji, kde byl odvolán signál regulace, lépe se dýchá také lidem Ústeckém a Olomouckém kraji.

Na Zlínsku umrzl devětapadesátiletý cyklista. Lidé jeho tělo objevili na okraji silnice mezi Zlínem a Otrokovicemi. V obci Kojetice na Třebíčsku byla nalezena mrtvá devětatřicetiletá žena, po které od středečního večera pátrala policie.

Na horách napadl další sníh a provozovatelé skiareálů hlásí ideální podmínky pro lyžování. Současně věří, že se do víkendu uklidní situace na silnicích, které jsou v některých oblastech po hustém sněžení a silném větru obtížně sjízdné. Řidiči by se proto neměli do hor vydávat bez zimního vybavení. Běžkaři musejí počítat s tím, že trasy nebudou všude ideálně upravené. V Krkonoších a Jeseníkách navíc hrozí laviny.

Vlaky by už nyní měly na této trase jezdit bez omezení. Sjízdná je sice již i trať Frýdlant nad Ostravicí - Ostravice na Frýdecko-Místecku, ale kvůli poruše vlaku zůstane provoz přerušen až přibližně do 22:00.

Dlouhodobě je neprůjezdná rovněž trať mezi Bruntálem a Valšovem a Valšovem a Rýmařovem na Bruntálsku. Vlaky po ní nebudou jezdit podle informací drah asi do 21:00. Sníh zavál i železnici mezi Štěpánkovicemi a Chuchelnou na Opavsku, která má být neprůjezdná až do půlnoci. Na obou tratích nahradily vlaky autobusy.

Železniční doprava na Slovensko na trati Bohumín - Čadca v úseku od Návsí na Frýdecko-Místecku ke hranicím by podle informací ČD mohla být obnovena nejdříve v pátek v 08:00. Výrazně omezen je však kvůli počasí také provoz na silnici na hraničním přechodu Mosty u Jablunkova, takže nemohla být zavedena náhradní autobusová doprava. "Proto lidem doporučujeme cestovat na Slovensko raději po trati Valašské Meziříčí - Horní Lideč - Púchov," uvedla Pistoriusová.

Po 17:30 se podařilo protáhnout zavátou trať mezi Bystřicí nad Pernštejnem a Novým Městem na Moravě, která byla také neprůjezdná už od středečního odpoledne.

Téměř devět hodin blokovala dálnici D5 ve směru na Prahu hromadná nehoda. Nedaleko Heřmanovy Huti na Plzeňsku havarovalo na 100. kilometru pět nákladních a dvě osobní auta. Při nehodě nebyl nikdo zraněn. Provoz z Rozvadova na Plzeň obnovili policisté v 16:55. Dálnice D5 byla podle informací silničářů v době nehody sjízdná, v místě střetu byla ale zledovatělá vrstva krytá posypem. Více čtěte zde

Stále v terénu jsou také silničáři na Prostějovsku. "Neprůjezdné jsou nyní už jen úseky Niva po hranici prostějovského okresu a Buková - Protivanov. Předpokládáme, že se nám oba úseky podaří ještě dnes zprovoznit. Podle informací kolegů z terénu ale situace v oblasti není příliš příznivá," řekl kolem 18:00 dispečer prostějovských silničářů. Více čtěte zde

Silničáři v Libereckém kraji stále bojují se sněhem. V regionu i nadále zůstávají neprůjezdné některé úseky na silnicích druhé a třetí třídy, část se ale postupně podařilo uvolnit. Problémy jsou především v horských částech okresů Semily a Jablonec nad Nisou, kam by měli motoristé cestu zvážit. V Jablonci nad Nisou platí kvůli sněhu první kalamitní stupeň.

Díky použití speciální techniky se podařilo vpodvečer uvolnit silnici I/38 mezi Jihlavou a Znojmem. "Kolem 17:30 se začaly kamiony na silnici mezi Jihlavou a Moravskými Budějovicemi rozjíždět, stejně tak i na silnici I/23 od osady Kasárna ve směru na Třebíč," řekla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. Situace na obou komunikacích se podle ní zlepšila natolik, že dálniční sjezdy na 112. a 119. kilometru byly kolem 17:50 uvolněny i pro kamiony.

Na Vysočině od rána sněží. Kvůli hustému sněžení a silnému větru byly v posledních 24 hodinách uzavřeny nebo jsou nesjízdné čtyři desítky silnic, v celém kraji stojí stovky kamionů. S jejich vyprošťováním pomáhá těžká technika, kterou poskytl Záchranný útvar z Hlučína, sdělila krajská mluvčí Jitka Svatošová. Od 07:30 platí na Žďársku kalamitní stav, který byl v poledne rozšířen na celý kraj. Více čtěte zde

Kalamitní stav, který ve čtvrtek vyhlásili silničáři pro okres Svitavy kvůli zavátým silnicím, stále přetrvává. Během odpoledne se podařilo uvolnit státní silnici mezi Litomyšlí a Moravskou Třebovou, kterou zablokovaly odstavené kamiony na silnici. Zavřená nadále zůstává řada menších silnic, řekl  ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec.

Nesjízdná je nadále silnice I/11 z Jablonného nad Orlicí přes Suchý Vrch. Uzavřených je rovněž několik úseků silnic druhé a třetí třídy. Jen na Lanškrounsku jsou nesjízdné úseky z Anenské Studánky do Helvíkova, z Cotkytle do Strážné, z Horního Třešňovce do Horní Čermné, z Lanškrouna do Lukové, z Trpíku do Květné, z Lubníku do Žichlínku a z Rudoltic do Ostrova. Více čtěte zde

Kvůli sněhu byla ráno uzavřena také železniční trať z Pusté Kamenice do Svitav, kde kvůli nesjízdné silnici nefungovala ani náhradní autobusová doprava. Odpoledne již vlaky mohly projíždět.

Kvůli vydatnému sněžení v noci na čtvrtek a ve čtvrtek ráno jsou silnice v Moravskoslezském kraji sjízdné jen se zvýšenou opatrností; některé byly či ještě stále jsou uzavřené. Například v Mostech u Jablunkova policisté celý den rozdávali řidičům uvízlých vozů deky a čaj. Situace se tam zlepšila až po 16:00.

Pro nákladní auta jsou uzavřeny až do konce týdne všechny hraniční přechody mezi Moravskoslezským krajem a Slovenskem. I Třinec je zcela uzavřen pro kamionovou dopravu a v Bruntále radnice ráno vyhlásila kalamitní stav. V Ostravě museli ráno hasiči vyprošťovat z příkopu linkový autobus. Více čtěte zde

Silnici do Horní Malé Úpy na hřebenech Krkonoš ráno zasypaly dvě sněhové laviny. Každá byla široká asi 40 metrů a vysoká asi čtyři metry. Silničáři, obec a místní skiareál na likvidaci lavin nasadili tři frézy. Kolem 14:30 se silničářům, podařilo prorazit jeden jízdní pruh. Práci na odklízení sněhu silničářům ztěžovaly kusy stromů a keřů v lavině.

"Byl tam i strom, který jsme museli z laviny vyřezat motorovou pilou," řekl dispečer trutnovských silničářů Milan Baxa. Silničáři podle něj nyní budou silnici v místě lavin dál rozšiřovat, takže provoz na silnici bude zřejmě až do setmění nadále omezený. Laviny nikoho nezasypaly, v úseku mezi nimi ale uvázl autobus s několika lidmi. "Byly v něm i děti jedoucí ráno do školy," řekl starosta Jan Patzelt. Kdo se chtěl z Horní Malé Úpy dostat do údolí, musel se nechat odvézt skútrem. Více čtěte zde

V Krkonoších je po středečním a dnešním sněžení nejvíce sněhu za posledních deset let. Na některých sjezdových tratích, například na Černé hoře u Janských Lázní, leží téměř dva a půl metru sněhu. Vlekaři nyní naplno upravují sjezdovky, do víkendu by chtěli připravit i běžecké tratě.

V Libereckém kraji místy stále sněží. Pro nákladní dopravu je od půlnoci zavřený hraniční přechod do Polska v Harrachově a zůstane tak až do pátku. "Pro osobní auta a autobusy je přechod průjezdný, pro kamiony se ale kopec zavírá," popsal dispečer společnosti Silnice LK Pavel Pospíšil situaci v Harrachově.

Sníh ve čtvrtek zastavil nebo zpozdil vlaky asi na desítce tratí v Česku, včetně mezinárodního spojení na Slovensko. Železniční doprava z Moravskoslezského kraje na Slovensko byla přerušena na trati Bohumín - Čadca v úseku od Návsí na Frýdecko-Místecku ke hranicím.

V Olomouckém kraji přetrvávají největší problémy na Drahansku a Protivanovsku, kde je stále neprůjezdná silnice Malé Hradisko - Protivanov a Protivanov po hranice okresu. Uzavřeny jsou také silnice v úseku Drahany - Niva až po hranice okresu a Březko - Hvozd. Řidiči nemohou využít ani silnice v úsecích Buková - Protivanov a Protivanov - Niva. "Oproti ránu jsme zprůjezdnili úsek od Ohrozimi do Vícova až po Malé Hradisko," uvedl vedoucí cestmistrovství Konice Petr Walter.

Louny zažívají ve srovnání s většinou míst v České republice jarní počasí. "Po sněhu není ani památky, svítí sluníčko a teplota je tři stupně nad nulou," hlásí z místa reportérka Aktuálně.cz 

Silnice I/38 mezi Jihlavou a Znojmem na Vysočině je v obou směrech zcela neprůjezdná. Silnici blokují kamiony, mezi nimiž uvízly i sypače. Policie asi v 11:30 uzavřela pro kamiony sjezdy z dálnice D1 na 112.kilometru v Pávově a 119. kilometru ve Velkém Beranově.

Na Vysočině byl v poledne rozšířen kalamitní stav na celý kraj. Na Žďársku už platí od 07:30. Kvůli hustému sněžení a silnému větru byly v posledních 24 hodinách uzavřeny nebo jsou nesjízdné čtyři desítky silnic, v celém kraji stojí stovky kamionů.

Silnici do Horní Malé Úpy na hřebenech Krkonoš ve čtvrtek ráno zasypaly dvě sněhové laviny. Laviny na nikoho nespadly, v úseku mezi nimi ale uvázl autobus s několika lidmi.

Národní dopravní informační centrum uvedlo, že hraniční přechody mezi Moravskoslezským krajem a Slovenskem jsou uzavřeny do odvolání, zřejmě do konce týdne. Jde hlavně o přechody Mosty u Jablunkova - Svrčinovec na silnici I/11 a Bíla - Klokočov na silnici II/ 484. Uzavřený je také ve Zlínském kraji přechod Horní Bečva - Makov na silnici I/35. "Silnice I/11 v Mostech u Jablunkova na Frýdecko-Místecku je neprůjezdná. Na cestě je přes půl metru čerstvého sněhu. V místě uvízly desítky kamionů a osobních automobilů, a to v obou směrech," řekl policejní mluvčí Vlastimil Starzyk.

HZS Pardubického kraje povolává na pomoc dva vyprošťovací jeřáby ze Záchranného útvaru Hlučín. Kromě této povolané techniky jsou v pohotovosti a v nasazení další čtyři těžké jeřáby. "2.HZS Pardubického kraje je připraven provést evakuaci osob, které uvízly v dopravní zácpě a kde hrozí dlouhodobější pobyt vozidel v koloně, do předem připravených prostor," uvedl mluvčí.

Hasiči museli ve čtvrtek vylézt na 170 metrů vysoký komín v Otrokovicích na Zlínsku, aby z něj odstranili nebezpečné rampouchy a ledové kusy. Komín otrokovické teplárny je nejvyšší v kraji. Již ve středu se z něj uvolnil kus ledu a po pádu na jednu z provozních budov prorazil železobetonový strop, řekl mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček. Více čtěte zde.

V Pardubicích se kvůli dopravni kalamitě na I/35 sešel krizový štáb. "Silničáři pracují na zprůjezdnění silnice I/35 v úseku Hřebeč - Gajer, kde je situace velmi vážná. Po dohodě s Policií ČR bude úsek uzavřen minimálně do 13 hod., aby těžká hasičská technika mohla vyprostit uvízlé kamiony a další automobily a zároveň tak umožnila vjezd technice silničářů," popsala výsledek prvního jednání krajská mluvčí Magdalena Navrátilová. 

Dopravní situace ve Zlínském kraji se zlepšuje. "Tahy na silnicích I/35 v úseku Hroní Bečva - Bumbálka a silnice I/49 u obce Střelná sjízdné i pro nákladní vozidla se zvýšenou opatrností," hlásí krátce před polednem policejní mluvčí Vladislav Malcharczik.

Policie uzavře pro kamiony některé sjezdy na dálnici D1. Konkrétně se jedná o ty na 112. a 119. kilometru v obou směrech. Odstavené kamiony zde blokují přivaděče.

V Krkonoších v noci napadlo kolem 40 centimetrů sněhu. Lavinové nebezpečí kvůli nadílce stouplo na třetí stupeň z pětibodové škály. Dvě sněhové laviny dopoledne zasypaly silnici do Horní Malé Úpy. Provoz je zde na několik hodin přerušen. 

"Měla jsem problémy dostat se ze Svitav do Litomyšle už ve středu večer. Silnice byla zavátá, skoro až do Litomyšle stály kamiony, ale naštěstí v opačném směru. Dneska ráno už jsem se ale do práce nedostala.  Silnice na Svitavy je zarovnaná kamiony, objížďka není, tak jsem zůstala doma. Naštěstí mám práci, že můžu pracovat z domova," sdělila Aktuálně.cz Kristýna Králová.

První kalamitní stupeň vyhlásil ráno také Jablonec nad Nisou. "V noci z úterý na středu napadlo ve městě dalších 24 cm sněhu a stále sněží. Krizový štáb nabádá Jablonečany k trpělivosti a ohleduplnosti a doporučuje, aby občané co nejméně jezdili autem, případně respektovali aktuální dopravní značení," uvedla mluvčí města Jana Fričová.

"Za posledních 24 hodin napadlo v Jihlavě přes 15 centimetrů sněhu," hlasí amatérský meteorolog z Vysočiny Petr Janoušek.

Hraniční přechod do Polska v Harrachově bude pro nákladní auta pravděpodobně zavřený až do pátku, tvrdí to hlavní dispečer společnosti Silnice LK Pavel Pospíšil. Projedou jím jen osobní auta a autobusy. "Pro osobní auta a autobusy je přechod průjezdný, pro kamiony se ale kopec zavírá," řekl dispečer a dodal, že velké problémy mají silničáři kvůli sněhu nejen na silnicích prvních tříd, ale i na menších cestách vedoucích do jednotlivých obcí, které jsou neprůjezdné.

Policie uzavřela pro auta nad 3,5 tuny sedmnáctikilometrový úsek mezi Chomutovem a Horou Svatého Šebestiána, silnice tam překonává velké převýšení na hřeben Krušných hor. Podle silničářů způsobuje problémy silný vítr, kvůli kterému se daří udržet sjízdný jen jeden pruh silnice. Odstavené kamiony mezitím začínají dělat problémy pod horami v Chomutově.

Silničáři silnici pro kamiony neotevřeli od rána. "Nejhorší je asi kilometrový úsek, kde je hodně silný vítr. Jezdíme po něm s pluhy sem a tam, ale pořád se to zafoukává a sjízdný je jen jeden pruh, po kterém se jezdí kyvadlově," řekla náměstkyně krajských silničářů Lenka Holovská. Kamiony proto zůstávají z české strany odstavené v Chomutově. "Silnice je pro osobní vozidla průjezdná se zvýšenou opatrností," informovala policie.

Kvůli navátému sněhu je v obou směrech neprůjezdná silnice II/406 mezi Dačicemi na Jindřichohradecku a Telčí na Jihlavsku. Na vozovce momentálně stojí zhruba 20 kamionů a autobus, řekla po 9:30 jihočeská policejní mluvčí Štěpánka Uhlířová. Dodala, že provoz na silnici bude obnoven až za několik hodin. Potom však prý bude komunikace průjezdná pouze pro osobní automobily.

Provoz na dálnici D5 ráno zablokovala nehoda nákladního automobilu nedaleko Heřmanovy Huti na Plzeňsku. Nehoda se stala na stém kilometru ve směru na Prahu, řekla policejní mluvčí Martina Kohoutová. Kamion převážející osobní automobily se převrátil na bok, náklad se vysypal. Nehoda se obešla bez zranění. Policie na místě odklání dopravu. Více zde.

Policie ráno uzavřela v obou směrech silnici druhé třídy číslo 406 ve směru Dačice-Telč. "Stojí zde asi 20 kamionů a autobus. Objízdná trasa není značena," uvedla mluvčí Štěpánka Uhlířová.

Středeční kalamita ve fotografiích:

Na silnici mezi Svitavami a Litomyšlí platí už i uzávěrka pro osobní automobily, hlásí policie.

Na Žďársku byl od 7:30 vyhlášen kalamitní stav prvního stupně. Kvůli závějím a zapadlým kamionům je tady mnoho silnic nesjízdných. Kalamitní stav vyhlásil hejtman na žádost krajských silničářů. Řekla to mluvčí kraje Jitka Svatošová. Více čtěte zde

Kvůli závějím silničáři v Královéhradeckém kraji uzavřeli silnici z Horní Kalné do Slemena a silnici z Vrchlabí do Benecka. Uzavřena byla ráno i silnice z Lampertic do Královce v severní části trutnovského okresu. V celé délce je kvůli ledovce nesjízdná silnice z Hajnice směrem na Trutnov. Na Jičínsku policie na silnici z Úlibic směrem na Novou Paku a Horka zavedla střídavý provoz v jednom pruhu.

Několik silnic v Karlovarském kraji je stále uzavřeno. Například mezi Božím Darem a Klínovcem. Kvůli závějím, které se silničářům zatím nedaří odstranit, je neprůjezdný také úsek z Krásna do Podstrání, mezi Jindřichovicemi a Hájem nebo z Přebuzi do Rolavy.

Silnice I/11 v Mostech u Jablunkova na Frýdecko-Místecku je neprůjezdná. Na cestě je přes půl metru čerstvého sněhu. V místě uvízly desítky kamionů a osobních automobilů, a to v obou směrech. Policisté rozdávají řidičům deky a teplý čaj. Objížďka přes takzvanou starou cestu obcí Mosty u Jablunkova je stěží průjezdná jen pro osobní automobily. Problémy jsou i na Neborovském kopci v Třinci, který je také v tuto chvíli nesjízdný. Hraniční přechody v Českém Těšíně i Mostech u Jablunkova již nepouštějí žádné kamiony do České republiky.

Cesty ve Zlínském kraji jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Na Vsetínsku přibylo až deset centimetrů nového sněhu. Cesty jsou průběžně pluhovány a udržovány inertním posypem. Kvůli závějím byla nad ránem uzavřena silnice mezi obcemi Vlachova Lhota - Vlachovice na Zlínsku.

Kvůli závějím a zapadlým kamionům je na Vysočině uzavřeno několik silnic na Jihlavsku, Žďársku a Třebíčsku. Jízda vyžaduje maximální opatrnost, podle silničářů by řidiči měli vyjíždět jen v nejnutnějších případech. "Na Žďársku je neprůjezdná silnice první třídy mezi Novým Městem na Moravě a Bystřicí nad Pernštejnem a dalších 17 silnic třetí třídy," řekl dispečer krajských silničářů Milan Špejtek.

Na Třebíčsku je uzavřena silnice první třídy mezi Telčí a Třebíčí a několik dalších vedlejších komunikací. Na Jihlavsku jsou podobné problémy mezi Novou Říší a Želetavou, na silnicích kolem Telče a mezi Horní a Dolní Cerekví.

Hraniční přechod v Harrachově do Polska je pro nákladní auta uzavřen od půlnoci kvůli kamionům, které blokují dopravu v Desné. "Vzhledem k přetrvávající nepříznivé situaci na I/10 z Desné směrem na Kořenov je po dohodě s Policií ČR uzavřen do odvolání hraniční přechod Harrachov pro veškerou nákladní dopravu," uvedl Petr Šén, provozní ředitel společnosti Silnice LK, která spravuje silnice v Libereckém kraji.

Kamiony nesmějí podle informací dopravního centra na silnice prvních tříd mezi Chomutovem a Horou Svatého Šebestiána a na Chrudimsku u obce Trhová Kamenice. Úplně uzavřeno je 47 silnic druhé a třetí třídy hlavně v Ústeckém, Libereckém, Královéhradeckém a Pardubickém kraji.

Na Prostějovsku silničáři kvůli silnému sněžení a tvořícím se sněhovým jazykům a závějím vyhlásili v oblasti Konicka druhý kalamitní stav. "Hasiči zde v noci evakuovali z uvízlých aut 14 osob u Drahan a 15 u Protivanova," řekl jejich mluvčí Zdeněk Hošák.

V Olomouckém kraji přetrvávají problémy na R35 ve směru z Ostravy na Olomouc. Mezi 302. až 295. kilometrem u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku je silnice průjezdná zatím jedním pruhem. "Kolona se rozjela. Nyní probíhá úklid sněhu v neprůjezdném pruhu," sdělilo před třetí ráno dopravní informační centrum.

Kalamitní stav vyhlásili kvůli sněžení a odstaveným kamionům na silnici I/35 z Litomyšle do Moravské Třebové silničáři i pro okres Svitavy. "Silnice I/35 je zatím pro osobní dopravu průjezdná, nicméně pro ranní dopravní špičku se očekává zhoršení situace, která může vést až k neprůjezdnosti této důležité silnice," uvedl Němec. Očekává, že se dopravní problémy rozšíří na další část důležité komunikace směrem na Pardubicko a do sousedního Královéhradeckého kraje.

Uzavřených je několik úseků silnic druhé a třetí třídy. Jen na Lanškrounsku jsou nesjízdné úseky z Anenské Studánky do Helvíkova, z Trpíku do Květné, z Cotkytle do Strážné,z Horního Třešňovce do Horní Čermné,z Lanškrouna do Lukové a z Lubníku do Žichlínku.

Sníh zastavil také dopravu mezi Litomyšlí a Českou Třebovou, na státní silnici z Poličky do Svitav a na mnoha dalších místech Svitavska a Orlickoústecka

autoři: Domácí, ČTK | 16. 2. 2012 23:40

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama