Prezident byl překvapený, že to s ČSSD nedopadlo, řekl Babiš. O novém premiérovi nebyla řeč

Živě
Prezident Miloš Zeman doporučil premiérovi v demisi Andreji Babišovi (ANO), aby pokračoval v jednání o nové vládě s SPD a komunisty. Babiš to řekl večer po jednání s hlavou státu v Lánech. Zeman byl velice překvapen, že se nezdařila jednání ANO s ČSSD, přestože už existovala dohoda o programu a šlo pouze o personální otázky, uvedl předseda vlády.
Sledujte brífink premiéra v demisi po schůzce s hlavou státu v Lánech. | Video: DVTV
Živě
Aktualizovat reportáž
0:00

Vážení čtenáři, ukončujeme úterní online reportáž z politického dění. Další informace přineseme v našem zpravodajství.

21:14

"Navrhovaná koalice tady už funguje několik měsíců od voleb, tudíž není ničím novým. Pro ČR a její občany není žádným přínosem. ČSSD je v opozici a bude důsledně vykonavat opoziční politiku," komentoval schůzku předseda klubu poslanců ČSSD Jan Chvojka.

21:07

"Je trapné, že inteligentní lidé v ANO říkají, že trestně stíhaný člověk je jediný možný premiér," řekl ve studiu DVTV komentátor Aktuálně.cz Martin Fendrych.

Koalice s Okamurou a KSČM by byla pro Babiše prohra. Nebude už v Evropě superman, říká Fendrych

18:13
Je trapné, že inteligentní lidé v ANO říkají, že trestně stíhaný člověk je jediný možný premiér, říká Martin Fendrych. | Video: DVTV
21:06

Podle předsedy ČSSD Jana Hamáčka by podíl SPD na vládě poškodil reputaci Česka v zahraničí.

21:00

ANO nyní podle Babiše svolá nejvyšší orgány hnutí, tedy předsednictvo a výbor. Předseda vlády předpokládá, že se sejdou tento čtvrtek. "Poradíme se, jak budeme postupovat dál," uvedl.

20:58

Podívejte se, jak večerní schůzku prezidenta s premiérem komentoval ve studiu DVTV Jan Farský (STAN) a Jiří Dolejš (KSČM).

Babiš si vybral spolupráci s Okamurou a komunisty, klidně do vlády pozve extrémisty, říká Farský

Farský
20:04
Podívejte se na duel Jiřího Dolejše z KSČM a Jana Farského z hnutí Starostové. | Video: DVTV
20:56 Ilustrační foto.

"Schůzka Zeman-Babiš řešení nepřinesla," komentoval situaci místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

20:50

Podle poslance KDU-ČSL Marka Výborného je případná vládní spolupráce ANO, SPD a KSČM tou nejhorší možnou variantou.

20:49

Vyvolá večerní jednání prezidenta Zemana s premiérem v demisi další demonstrace?

20:40

Podle reportéra Aktuálně.cz působil Andrej Babiš po schůzce s prezidentem poněkud bezradně.

20:39

Výsledek jednání nepřekvapil ani předsedu ODS Petra Fialu.

20:37

Na schůzce přišla řeč i na unijní témata.

20:31

Předsedu TOP 09 Jiřího Pospíšila výsledek schůzky premiéra s prezidentem nepřekvapil.

20:25

Prezident podle Babiše doporučil ANO vyjednávat o vládě s KSČM a SPD.

20:22

"O Nikulinovi jsme se bavili, pan prezident na to má jiný názor než pan Pelikán a to je všechno," odpověděl Babiš na otázku, zdali přišla řeč na vydání údajného hackera Nikulina do Spojených států.

20:19

Podle Babiše na schůzce s prezidentem nepřišla řeč o tom, že by premiérem měl být někdo jiný než šéf hnutí ANO.

20:19

"Vláda funguje, pracuje. Není pravda, že když jsme v demisi, že nepracujeme," zopakoval Babiš. 

20:18

Babiš se nedomnívá, že by se vláda skládala už dlouhou dobu. "Náš poměrný systém koaličního vládnutí je složitý, kdybychom měli většinový systém, tak už to máme za sebou. V Evropě není nic neobvyklého, že by se vláda skládala rok a půl nebo dva. Já bych to nedramatizoval," řekl Babiš.

20:13

"Pan prezident přijme v Lánech ve středu 11.4. v 16:00 předsedu KSČM Vojtěcha Filipa a ve čtvrtek 12.4. v 16:00 předsedu SPD Tomio Okamuru," sdělil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

20:13

"Pan prezident byl velice překvapený, že to nedopadlo. Pan prezident si také nedokáže vysvětlit, proč to nedopadlo. Má stejný názor jako já, že ta nabídka byla velkorysá," řekl Babiš ke krachu jednání s ČSSD.

20:12

"Trošku se to protáhlo s panem prezidentem," řekl na úvod premiér Babiš po schůzce.

19:40

Čekání na premiéra se protahuje. Pozornost přítomných novinářů přitahuje alespoň střídání stráží.

18:43

Schůzka prezidenta s premiérem stále probíhá.

18:00

V Lánech začala schůzka prezidenta Miloše Zemana s premiérem v demisi Andrejem Babišem.

16:56

Prezident Miloš Zeman je už v Lánech. Premiér v demisi Andrej Babiš za ním má dorazit v 18:00.

16:24

Zpřesnění pravidel pro využívání genetických zdrojů podle unijních předpisů sněmovna zřejmě schválí. Změny vládního návrhu nového zákona v dnešním druhém čtení žádný z poslanců nenavrhl. Výbor pro životní prostředí žádá jen formální úpravu způsobu komunikace s ministerstvem životního prostředí, školský výbor předlohu doporučil přijmout ve vládním znění. Dolní komora by mohla o normě rozhodnout díky zkrácení lhůt už příští týden.

16:05

Sněmovna už dřív podpořila v prvním čtení obdobný poslanecký návrh. Na rozdíl od vládní předlohy opomíjí příslušníky ozbrojených složek a dalších bezpečnostních sborů. Dolní komora tuto předlohu na žádost předkladatelů z programu nynější schůze vyřadila. Vládní novelu sociální výbor hlasy všech přítomných členů už dřív podpořil.

15:52

Náhrada výdělku představuje rozdíl mezi průměrným výdělkem před pracovním úrazem či onemocněním z povolání a příjmem po zranění či nemoci, který zahrnuje vydělanou částku a také případný invalidní důchod. Rozdíl zaměstnavatelé dorovnávají z pojištění. U nezaměstnaných se jako základ pro výpočet bere minimální mzda.

15:37

Poslanci předložili jediný pozměňovací návrh. Vít Kaňkovský (KDU-ČSL) chce řešit situaci nezaměstnaných lidí s náhradou výdělku, kteří si najdou práci a po čase ji ztratí. Při stanovování náhrady by se podle úpravy vycházelo z původní výše minimální mzdy, nikoli z aktuální, jež by mohla být vyšší, čímž by náhrada klesla.

15:12

Některým lidem po pracovním úrazu nebo s nemocí z povolání, kteří jsou v evidenci nezaměstnaných, už patrně nebude klesat s růstem minimální mzdy náhrada výdělku. Sněmovna po dnešním druhém čtení pravděpodobně schválí vládní novelu zákoníku práce, která náhrady sjednotí. Nyní se liší podle toho, u které ze dvou pojišťoven je bývalý pracovníkův zaměstnavatel pojištěný.

14:56

Roman Sklenák (ČSSD) se stal znovu poslancem za jižní Moravu zhruba po půl roce. Ještě před složením slibu mu předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO) předal osvědčení o vzniku mandátu a změnu v poslaneckých lavicích projednal i mandátový a imunitní výbor.

14:10

Petr Fiala dnes požádal o schůzku u prezidenta Zemana.

14:04

Bohuslava Sobotku střídá ve funkci poslance Roman Sklenák, na úvod schůze složil slib.

13:58

"Je to výsledek honičky, která tady byla před dvěma lety na Andreje Babiše, a bohužel dopadla na všechny komunální politiky," řekl k diskuzi o novém návrhu ohledně střetu zájmu poslanec ANO Patrik Nacher.

14:00

Začala schůze Poslanecké sněmovny.

13:57

Hnutí ANO je připraveno podpořit pozměňovací návrh o střetu zájmů. Podle Radka Ondráčka je přístupná varianta, kdy zájemce, který se bude chtít dozvědět například příjmy politika, bude muset do systému uvést své jméno, příjmení a mailovou adresu.

13:52

"Položil jsem klubu zásadní otázku, jestli má pan Babiš dál podporu. Podpora byla drtivá, jednoznačná. Hnutí ANO má na post premiéra od začátku jednoho kandidáta," řekl místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek po jednání poslaneckého klubu. 

13:43 Ilustrační foto.

Podle názoru předsedy KSČM Vojtěcha Filipa by budoucí vláda mohla být složená ze zástupců ANO a doplněná o odborníky, na kterých by se shodly strany, které takový kabinet podpoří. "Týkalo by se to resortů, kde může být některý ministrů ve střetu zájmů," dodal Filip. Jako příklad uvedl resort zemědělství či spravedlnosti. "Například zemědělství - byla by tam dohoda, zda ten konkrétní člověk je jen nominantem ANO nebo i politických stran, které se na tom budou účastnit," řekl Filip. Mezi stranami, které by se takového projektu mohly účastnit, Filip jmenoval sociální demokracii, lidovce nebo komunisty.

13:31

Od případné schůzky všech stran kromě ANO, SPD a KSČM organizované KDU-ČSL si Petr Fiala řešení krize neslibuje, je ale připraven jednat. Případnou menšinovou vládu nevidí jako realistický návrh.

13:30

Podle Zbyňka Stanjury ODS navrhuje odložení reformy regionálního školství.

13:29

"ODS se cítí být alternativou k hnutí ANO," řekl dále Petr Fiala. V tuto chvíli je to prezident Zeman, kdo má všechny karty v ruce," dodal s tím, že dnes podal žádost o schůzku s prezidentem.

13:25

"Respektujeme, že je hnutí ANO vítězem voleb. Nezískalo ale mandát na to, aby si samo sestavovalo vládu a její předseda byl navždy premiérem," řekl předseda ODS Petr Fiala. Podle něj ANO neprokázalo dost vůle a ochoty vytvořit vládu, která by získala důvěru. Současný stav označil za politickou krizi.

13:24 Ilustrační foto.

Předseda KSČM Vojtěch Filip je k možné vládní spolupráci s SPD kritický. Preferoval by spolupráci s jinými stranami. "V politice platí, že nikdy neříkej nikdy, ale je to složitější na jednání. My jednáme s SPD o jedné věci, a to je referendum, ale tam zároveň jednáme i s piráty," řekl Filip.

Na další otázku, co považuje na hnutí SPD za problém, dodal: "My jsme programově přece jen internacionální strana, máme velké mezinárodní kontakty. A mezinárodní kontakty SPD směřují spíše k Marine Le Pen a jiným stranám, které nám nekonvenují, pokud jde o lidská práva bez ohledu na sociální či etnický původ."

13:23

"Máme za to, že by restaurace měly mít možnost stavět oddělené větrané kuřárny bez obsluhy," říká Mikuláš Ferenčík. "Ve chvíli, kdy je kuřárna ve sněmovně a v obchodním domě, je přirozené, aby si ji mohly udělat i restaurace," dodal.

13:20

"Právo vědět je základní právo," řekl Ivan Bartoš k návrhu o střetu zájmů. Piráti se ale chtějí vyhnout "buzerování". Konsensuální návrh ostatních stran podle něj systém činí netransparentním.

13:16

"Otázka bude na stole až po tom, co proběhne setkání pana prezidenta Zemana s premiérem Babišem," odpověděl Ivan Bartoš na dotaz ohledně menšinové vlády složené ze všech sněmovních stran kromě SPD, KSČM a hnutí ANO. Iniciativu pro vznik této vlády ale ještě nezaznamenal. 

13:14

Piráti vyjednávají o podpoře pro Mikuláše Ferenčíka do čela komise pro kontrolu GIBS. Chtějí také předložit novelu jednacího řádu, aby bylo možné orgán svolat i ve chvíli, kdy nemá vedení.

13:08

Podle Ivana Bartoše jsou Piráti jsou připraveni jednat o vládě odborníků.

13:07

 "Jsme přesvědčeni, že nebyly vyčerpány všechny možnosti, které hnutí ANO mělo," řekl Ivan Bartoš. Podle něj by Babiš neměl lpět na postu premiéra. Piráti dále odmítají podporu vlády s většinou ANO, s Andrejem Babišem nebo s oporou u extrémistů. Pirátská strana podala do Lán žádost na schůzku.

13:01

Shrnutí dnešních vyjádření Pavla Bělobrádka.

12:59 SPD, logo, ikona

Okamura rovněž kritizoval nedávnou vnitrostranickou debatu ČSSD ohledně vyvarování se spolupráce s SPD. "Asi zapomněli, že jsme s nimi v koalici v Ústeckém kraji," řekl předseda hnutí. "Překvapuje mě, že jim na to někteří novináři skáčou," dodal

12:56 SPD, logo, ikona

"Jsme pro to, aby bylo o každém vědět, o kolik a jak se zvětšil jeho majetek, když jde do politiky," řekl o návrhu o střetu zájmu Radim Fiala z SPD. Zároveň by ale hnutí chtělo omezit přístup k jednotlivým údajům.

12:52 SPD, logo, ikona

"Já bych také nechtěl, aby se vláda opírala o Kalouskovu TOP 09," řekl Tomio Okamura v souvislosti s kritikou SPD ze strany TOP 09. 

12:51 SPD, logo, ikona

Tomio Okamura na tiskové konferenci opětovně pogratuloval Viktoru Orbánovi k vítězství v maďarských volbách. Úspěch politika označil za úspěch v boji proti politice Evropské unie.

12:47 SPD, logo, ikona

"Jsme připraveni být plně konstruktivní a myslím, že to předvádíme celou dobu. Byli bychom rádi, kdyby se přestala rozdělovat společnost. Nemusíme dělat antikampaně," řekl Tomio Okamura.

12:45 SPD, logo, ikona

"Jsem pozván ve čtvrtek na 16 hodin do Lán," sdělil předseda SPD Tomio Okamura. S prezidentem bude konzultovat návrhy na další postup jednání o vládě.

12:42 Ilustrační foto.

Vojtěch Filip se sejde s prezidentem ve středu. "Pan prezident bude muset absolvovat jednání se všemi politickými stranami," řekl předseda KSČM. Podle něj prezident řešení úřednické vlády nepreferuje a předčasné volby zatím nehrozí.

12:38 Ilustrační foto.

Podle Hany Aulické-Jírovcové KSČM  podpoří návrh ČSSD na zrušení karenční doby.

12:35 Ilustrační foto.

Komunisté budou pro zrušení povinnosti umístění dvouletých dětí do mateřských školek. Zpoplatnění posledního roku předškolního vzdělávání ale nepodpoří. 

12:32 Ilustrační foto.

"Problém je předkladateli bagatelizován," řekl o novém návrhu zákona o zpracování osobních údajů. Kritizoval výsadní postavení novinářů v návrhu. 

12.27 Ilustrační foto.

"Jsme přesvědčeni o tom, že bychom nepřispěli k politické kultuře, kdybychom se věčně handrkovali o tom, jestli ten, kdo byl zvolen, má být vyměněn," řekl Vojtěch Filip o odvolání Zdeňka Ondráčka z vedení komise pro kontrolu GIBS.

12:25 Ilustrační foto.

"Prioritou pro KSČM je návrh ústavního zákona je zákon proti přeběhlíkům," řekl předseda Vojtěch Filip. V dalším návrhu by komunisté chtěli zahájit debatu o promlčení trestných činů z dob privatizace.

12:21

"Můj názor je takový, že pan prezident ještě bude Andreje Babiše nějakou dobu držet. Na druhou stranu si myslím, že jeho trpělivost nemůže být nekonečná," řekl Jan Chvojka. Jednání o vládě považuje o zásadní selhání Andreje Babiše. Pro ČSSD je podle něj jednání s Andrejem Babišem zcela uzavřené.

12:18

"Věřím v racionální rozum poslanců, že toto podstrčené kukaččí vejce odmítnou," řekl o návrhu poslance Schillera poslanec ČSSD Antonín Staněk.

12:12

ČSSD také předloží návrh zákona o zrušení karenční doby. "Zrušení karenční doby bylo pro ČSSD nepřekonatelnou podmínkou při jednání s hnutí ANO," Alena Gajdůšková. Podle ní hnutí Andreje Babiše přislíbilo podporu návrhu. 

12:09

ČSSD předloží dva legislativní návrhy. Návrh zákona o celostátním referendu by se konalo při iniciaci přibližně 800 tisíc občanů. Neobsahuje možnost hlasování o mezinárodních smlouvách. "Lidé tuto možnost mají na základě speciálního zákona," řekla Kateřina Valachová.

12:06

"Vysvětlení hnutí ANO je jen marketingovým tahem," řekl ke krachu jednání o vládě Jan Chvojka z ČSSD. Podle něj našly obě strany shodu ve většině témat, ANO ale nenavrhlo řešení ohledně pozice trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše. "ČSSD bude zastávat roli důsledné, ale konstruktivní opozice," dodal.

11:59

Pavla Bělobrádka konec politické kariéry Roberta Pelikána nepřekvapil. O jeho pozici v hnutí ANO se podle něj vědělo.

11:55

Lidovci nejsou pro zmírnění protikuřáckého zákona. Jako jedinou smysluplnou změnu vnímají zavedení kuřáren bez obsluhy.

11:54

"Chceme, aby šel hlas malých politických stran slyšet," řekl Jan Bartošek z KDU-ČSL. Podle Marka Výborného nesplnila změna z dob opoziční smlouvy svou ambici zjednodušit sněmovnu.

11:52

"Volič je v nespravedlivé situaci," řekl Marek Výborný. Současný poměrný systém je podle něj nespravedlivý, deformovaný, s většinovými prvky. KDU-ČSL bude podávat pozměňovací návrh o návratu ke staršímu systému přerozdělování na mandáty.

11:50

Podle Marka Výborného by mohlo dojít ke kolapsu komunální politiky. Ambicí KDU-ČSL je schválení novely o střetu zájmů.

11:47

Podle Bělobrádka by prezident Miloš Zeman mohl pověřit vyjednáváním o vládě někoho z opozice. "Opoziční strany, které nejsou radikální, mají 85 hlasů. Toto uskupení má více hlasů než hnutí ANO," řekl Bělobrádek s tím, že poslanci ANO by takovou menšinovou vládu mohli podpořit při hlasování o důvěře výměnou za to, že se do vládního programu dostanou některé priority z programu Babišova hnutí.

11:43

KDU-ČSL si myslí, že je stále mnoho variant sestavení vlády. "Dlouhodobě připouštíme postoj, že bychom mohli podílet na vládě, která se nebude opírat o podporu extrémistů a ve které nebude trestně stíhaná osoba," řekl Pavel Bělobrádek

11:36

TOP 09 chce zrušit povinnost předškolního vzdělání pro pětileté, plánuje ale vést debatu o tom, jak pomoci matkám, které se chtějí co nejdříve vrátit do práce.

11:34

Pozice TOP 09 se vůči vyjednávání o vládě nemění. "Hnutí ANO není pouze o trestně stíhaném Andreji Babišovi, ale i o mnoho jiných problémech. Hnutí ANO české demokratické kultuře škodí," řekl Jiří Pospíšil.

11:33

"Mateřská je v poslední době velmi krácena," říká Markéta Pekárová Adamová z TOP 09. Strana plánuje podat novelu na podporu rodin s dětmi.

11:30

"Chápeme rozhořčení studentů, že nechtějí slevu po cestě za horším vzděláním," dodal Miroslav Kalousek.

11:29

TOP 09 nesouhlasí ani s případnou úřednickou vládou tvořenou "přáteli Miloše Zemana", řekl Pospíšil.

11:28

TOP 09 dává současnou krizi za vinu hnutí ANO. Andrej Babiš podle nich ukázal svou neschopnost, prezident Zeman by tedy neměl dávat další pokus o sestavení vlády ani nikomu jinému z hnutí ANO.

11:27

"Jsme přesvědčeni, že v tuto chvíli je na tahu prezident republiky," řekl k současné situaci předseda TOP 09 Jiří Pospíšil s tím, že by další šanci na sestavení vlády neměl dávat Andreji Babišovi.

11:18

Mnoho školek integruje dvouleté děti s předškoláky a to jim podle STAN komplikuje práci. Přijímání dvouletých dětí do mateřských škol by podle nich neměla být zákonná povinnost.

11:15

Podle Farského trestně stíhaná osoba ve vládě rozvrací základní hodnoty. Mezi další podmínky STAN patří proevropské směřování a vyvarování se podílů extrémistů na vládě.

11:14

"Není možné, aby jedna koalice fungovala v Poslanecké sněmovně - SPD, KSČM a ANO - a druhá koalice byla ta, o kterou se opírá vláda," dodal Farský.

11:12

Starostové také chtějí snížit restrikce, které odborníkům brání jít učit. "Je potřeba primárně ne levně dojíždět do špatné školy, ale zkvalitnit vzdělání. I pro své děti bych si osobně takové pedagogy nepedagogy do škol přál," řekl Jan Farský ze STAN.

11:03

Starostové a nezávislí v úterý předloží pozměňovací návrh směnárenského zákona. Lidé, kteří si ve směnárnách vymění peníze, budou moci do dvou hodin vzít transakci zpět. Hnutí tímto naráží na často podvodné jednání směnáren zvláště v centru Prahy. "Tyto detaily nás mohou stát pověst," řekl na tiskové konferenci místopředseda STAN Vít Rakušan.

10:40

Jednání ČSSD a ANO i vládní spolupráci skončily krachem. Premiér v demisi Andrej Babiš se i proto večer sejde s prezidentem Milošem Zemanem. Důvodem neúspěchu vyjednávání byl spor o ministerstvo vnitra. 

Domácí Domácí
Aktualizováno 11. 4. 2018 0:00
 

Právě se děje

před 3 hodinami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.

před 4 hodinami

V USA odhlasovalo tři dny před volbami již přes 90 milionů lidí

Ve Spojených státech odevzdalo svůj hlas s předstihem před úterním termínem voleb již přes 90 milionů lidí. To je více než 65 procent počtu volebních lístků, které se dohromady sešly ve volbách před čtyřmi lety, napsala agentura Reuters. Uchazeči se snaží využít poslední dny kampaně k boji o poslední nerozhodnuté voliče v klíčových státech. Na veřejnosti v sobotu kromě nich a jejich viceprezidentských kandidátů vystoupila například i první dáma Melania Trumpová či bývalý prezident Barack Obama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy