Živě: Šlachtovo odcházení spustilo nejvážnější krizi vlády. Pelikán je šokovaný, Chovanec nechápe

Živě
Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta a vedoucí odborů podají žádost o odchod do civilu. Rozhodli se tak po čtvrteční schůzce na policejním prezidiu, na které byl i ředitel protikorupční policie Jaroslav Vild.
Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta.
Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta. | Foto: ČTK
Živě
Aktualizovat reportáž
22:25

Podle poslance a místopředsedy výboru pro obranu Ivana Gabala (KDU-ČSL) je studie navrhující reorganizaci policie čirý diletantismus a policejní prezident je na odstoupení. Gabal to řekl v pořadu České televize Události, komentáře.

Foto: ČTK
21:15

Komentář Davida Ondráčky, ředitele Transparency International:

21:12

Představitelé ČSSD sloučení obou orgánů vytrvale brání. "Policie má dobrý úmysl zlepšit činnost celostátních orgánů, koncepce ale nebyla dobře propracovaná ani komunikovaná. Mezi oběma útvary v minulosti docházelo k překryvům. Dobře provedené sloučení by mohlo odstranit dlouholeté animozity," řekl náměstek ministra spravedlnosti Vladimír Zimmler (ČSSD) České televizi.

21:08

Podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána reorganizace není dostatečně připravená. Sloučení dvou orgánů proto podle něj může některé kauzy zastavit. „Jediné, co se ví, je, že se zruší Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Praktické otázky koncepce vůbec neřeší. Práce policistů se tak může zastavit a kauzy zůstat nedořešené,“ řekl Pelikán v České televizi.

Ministr zhodnotil i činnost obou útvarů: „Myslím si, že Útvar pro odhalování organizovaného zločinu funguje, naopak Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality spíše nefunguje, přestože i v rámci tohoto útvaru někteří lidé pracují velmi dobře,“ konstatoval.

Foto: Ludvík Hradilek
20:58

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v České televizi řekl, že otazníků okolo restrukturalizace je příliš mnoho. „Na straně policie ale potřebuji orgány, které budou dostatečně kompetentní, aby udržely kvalitu trestního řízení a dotáhly kauzy do konce,“ uvedl Zeman.

Pavel Zeman.
Pavel Zeman. | Foto: Jan Langer
20:37

Podle předsedy ODS Petra Fialy nemůže bezpečnost a vymáhání práva stát na jednotlivcích, ale na policii jako celku. "O reorganizaci policejních útvarů se mluví dlouho, je to odborná záležitost, hnutí ANO z toho zbytečně dělá politický případ. Policie není hračka ve sporech uvnitř koalice ani prostředek k vyřizování politických účtů," reagoval Fiala.

Petr Fiala na kongresu ODS.
Petr Fiala na kongresu ODS. | Foto: Ludvík Hradilek
20:29

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová je odchody velmi znepokojená. "Považuji to za logické vyústění nestandardního postupu, kterým bylo zasaženo do organizace hlavních dvou útvarů, které řeší nejzávažnější kriminální případy. Bylo zasaženo silově. Tento krok nemůže mít žádnou legitimitu a důvěru policistů," sdělila Bradáčová Lidovým novinám.

Pražská vrchní žalobkyně se zároveň táže, zda si může vedení policie dovolit ztrácet takové lidi, jako je Šlachta a jeho tým. "Pana plukovníka Šlachtu bych mohla charakterizovat těmito vyjádřeními: Oddán své práci. Charismatický, ale pro mě především policista, jaký má být," řekla Bradáčová.

Foto: Vojtěch Marek
20:15

Jaroslav Ibehej, mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality, řekl, že ředitel protikorupční policie Jaroslav Vild nebude reagovat stejně jako Robert Šlachta. Ze své pozice odejít nehodlá: "Pan ředitel se odejít do civilu nechystá a průběh dnešního jednání nebude komentovat."

Foto: Matej Slávik
20:10 ilustrační foto.

Robert Šlachta a vedoucí odborů podali žádost k 1. červenci 2016. "Neslyšeli jsme jediný důvod, proč by reorganizace policie měla projít tak, jak je připravovaná. Nikdo to s námi neprojednal. Mrzí mě to, ale nemám další důvod ve vedení zůstávat," řekl Šlachta.

Robert Šlachta
Robert Šlachta | Foto: ČTK
19:45

Přečtěte si rozhovor s Andrejem Babišem k situaci ve vedení policie.

19:37

„TOP 09 za celou svoji existenci vždycky chtěla mít nepolitickou policii a policejního prezidenta, který nepodléhá politickým tlakům. A tahle reorganizace je rozhodnutím policejního prezidenta, tak pokládám za nevhodné, aby na něj byly vyvíjeny politické tlaky,“ reagoval předseda strany Miroslav Kalousek.

Foto: Jakub Plíhal
19:29 ilustrační foto.

Policejní prezident Tomáš Tuhý vydal oficiální prohlášení: „Pana plukovníka si vážím jako schopného policisty a manažera, který dokázal vést Národní protidrogovou centrálu a několik let také Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Jestli se rozhodl odejít z policie, tak mě to mrzí, oficiálně tak neučinil. Za panem plukovníkem jsem stál, zůstal ve funkci ředitele i přes některé kontroverzní kauzy, které se staly předmětem kritiky ze strany veřejnosti a odborníků. Počítal jsem s ním na podstatné místo i do nové organizační struktury. Jestliže opravdu požádá o uvolnění ze služebního poměru, je to jeho rozhodnutí, které musíme respektovat.“

19:22

Tuhá demokracie Petra Fischera.

19:15 ilustrační foto.

Policejní prezident Tomáš Tuhý v České televizi uvedl, že i dnes Robertu Šlachtovi nabídl, aby byl součástí managementu nově vznikajícího útvaru. „Mrzí mě to, protože s panem Šlachtou jsme ušli kus cesty. Jeho lidé odváděli dobrou práci,“ řekl.

Foto: Jakub Plíhal
19:10

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán je další z politiků, který nemá z rozhodnutí Roberta Šlachty radost. „Jsem z toho smutný a šokovaný a musím říct i naštvaný. Tohle jsou policisté, o které nemáme přicházet. Pokud nevidí svou roli u policie, je něco špatně a něco by se tu mělo stát,“ uvedl. Pelikán už před časem naznačil, že by odešel z vlády. „Myslím si, že o opouštění vlády by nyní měl přemýšlet někdo jiný,“ dodal.

Robert Pelikán
Robert Pelikán | Foto: Radek Bartoníček
19:05

Vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek označil situaci za nepříjemnou a chce vyčkat na koaliční jednání. "Je ale trošku divné, když chce hnutí ANO svolávat dohadovací řízení. Nevím o tom, že by policejní prezident nebo jeho kroky byly závislé na politickém rozhodnutí nebo na tom, co si myslí koalice," uvedl Bělobrádek. Na otázku, zda se neobává, že se útvar po odchodu Šlachty a jeho lidí rozpadne, odpověděl, že nerozumí jejich motivaci.

Bělobrádek
Bělobrádek | Foto: DVTV
18:58

K situaci se po dlouhém mlčení vyjádřil i ministr vnitra Milan Chovanec. Související výroky pánů Pelikána a Babiše na adresu vedení policie označil za hrubý útok na její nezávislost. Více se k dění zatím vyjadřovat nebude. "Ministr má pracovní program až do noci a vyjádřil se k tomu už na twitteru a z toho se dá pochopit, jak smýšlí," řekla tisková mluvčí ministra vnitra Lucie Nováková.

18:48

Bývalý ministr vnitra František Bublan (ČSSD) doufá, že Šlachtovo rozhodnutí není nezvratné. "Kdybych byl na místě ministra vnitra nebo policejního prezidenta, určitě bych ještě nějaká jednání vedl a snažil bych se jej přemluvit," říká Bublan, který není Šlachtovým odchodem vůbec nadšený a tvrdí, že se Šlachtou odejde mnoho zkušených policistů, kteří budou policii chybět.

František Bublan
František Bublan | Foto: DVTV
18:45

Do ministra vnitra se znovu opřel šéf hnutí ANO Andrej Babiš. "Je to zatím nejvážnější krize. Panu Chovancovi se podařilo destabilizovat českou policii. Útvar, který byl zaměřený na boj proti korupci, fakticky končí, a tak je vlastně u konce celý protikorupční boj naší vlády. V ANO se poradíme, jestli chceme být v takové vládě."

Foto: ČTK
18:40

Situaci komentuje redaktor Respektu Ondřej Kundra.

18:38 ilustrační foto.

A dále: "Přímo na místě z naší strany zaznělo vyslovení nedůvěry vedení policejního prezidia a někteří z nás, včetně samotného ředitele útvaru Šlachty a jeho 1. náměstka, oznámili policejnímu prezidentovi, že na tomto projektu se odmítají podílet a předloží žádost o uvolnění ze služebního poměru," stojí v dopise. Důstojnici žádají ministra, aby celou změnu zastavil, podle nich je nelogická a "práci ohrožující." "Nebráníme se změnám, bráníme se znásilňování," končí jejich dopis.

18:33 ilustrační foto.

Vedoucí odborů a expozitur ÚOOZ SKPV poslali ministrovi vnitra Milanu Chovancovi dopis. "Vedení policie nás v žádném případě nepřesvědčilo o připravenosti veškerých chystaných změn. (...) Na veškeré naše dotazy jsme dostali pouze jedinou stále opakující se odpověď, že vše bude řešit jakýsi blíže nespecifikovaný přípravný výbor," píší důstojníci. Nelíbil se jim ani průběh setkání se špičkami policie.

18:25

"Výbor pro bezpečnost nemá žádnou kompetenci řešit struktury policie. Pan policejní prezident nás informoval, že chystá nějaké změny a s jeho vysvětlením jsme byli spokojeni. Jsou to důvody, které jsou na stole už zhruba sedm let. Pokud by spravedlnost v tomto státě stála a padala na několika příslušnících policie, tak to bylo asi špatně," komentoval aktuální situaci předseda bezpečnostního výboru Roman Váňa.

18:10

Vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan, který dozoroval mnoho případů, které Šlachtův útvar vedl, není z odchodu šéfa protimafiánského útvaru vůbec nadšený. "Odchází čestný člověk a s ním čestní lidé a všichni nyní vidí, kteří lidé tam zůstávají. Každý si může udělat obrázek sám a snad to některé lidi probudí," řekl Aktuálně.cz Ištvan, který před pár minutami s Robertem Šlachtou mluvil. Vzkázal také, že mnozí novináři mohou začít slavit, protože se o Šlachtův odchod léta zasazovali.

Ivo Ištvan, vrchní státní zástupce v Olomouci.
Ivo Ištvan, vrchní státní zástupce v Olomouci. | Foto: Tomáš Škoda
18:07

Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta a vedoucí odborů podají žádost o odchod do civilu. Rozhodli se tak po čtvrteční schůzce šéfů celostátních útvarů na policejním prezidiu, na které byl mimo jiné i ředitel protikorupční policie Jaroslav Vild a další důstojníci. Mluvčí Šlachtovy jednotky Pavel Hanták informaci vpodvečer potvrdil.

18:00

Dobré odpoledne. Vítáme vás u dnešního online přenosu, ve kterém budeme sledovat mimořádnou situaci kolem Roberta Šlachty a jeho žádosti o odchod do civilu z vedení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Domácí Domácí
Aktualizováno 9. 6. 2016 22:17
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Rychlobruslařka Hrůzová Sejpalová byla pátá na ME na krátké dráze

Nejlepší česká rychlobruslařka na krátké dráze Michaela Hrůzová Sejpalová obsadila na mistrovství Evropy v Gdaňsku páté místo v závodu na 1500 metrů a zaznamenala nejlepší individuální výsledek v kariéře. Zvítězila Suzanne Schultingová z Nizozemska.

Hrůzová Sejpalová postoupila do finále z druhého místa v semifinálové jízdě, v níž jí k úspěchu pomohl i pád tří soupeřek. V boji o medaile ji od bronzu dělila sekunda.

Mezi muži se Zdeněk Sejpal probojoval do finále B, ve kterém skončil šestý, a celkově obsadil 13. místo.

před 1 hodinou

Sáblíková byla na SP v Heerenveenu devátá v závodu na 1500 metrů

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila 9. místo v závodu na 1500 metrů na Světovém poháru v Heerenveenu. Z vítězství se radovala Brittany Boweová z USA. Druhá Češka na startu Nikola Zdráhalová zajela šestnáctý čas.

Třiatřicetiletá Sáblíková se v premiérovém SP v této sezoně představila v páté rozjížďce společně s Isabelle Weidemannovou z Kanady, porazila ji a zároveň vylepšila své letošní maximum z minulého týdne z vícebojařského ME. Svěřenkyně trenéra Petra Nováka zajela čas 1:55,48 minuty.

"Je to nejrychlejší čas, který jsem v Heerenveenu kdy jela. I když těsně. Druhé kolo jsem mohla jet rychleji, ale je to dobré," řekla Sáblíková v nahrávce pro média. Čas byl pro ni důležitější než umístění. "Odstup od třetího místa byl osm desetin sekundy, což není tak hrozné. V minulosti jsem občas dostala i dvě vteřiny," podotkla trojnásobná olympijská vítězka.

SP v rychlobruslení v Heerenveenu (Nizozemsko):

Muži:

1500 m: 1. Krol 1:43,243, 2. Roest 1:44,457, 3. Nuis (všichni Niz.) 1:44,662.

Ženy:

1500 m: 1. Boweová (USA) 1:53,881, 2. Wüstová 1:54,575, 3. De Jongová (obě Niz.) 1:54,710, …9. Sáblíková 1:55,483, 16. Zdráhalová (obě ČR) 1:57,760.

před 1 hodinou

Český dvojbob skončil v Königssee čtrnáctý, nejhůře v sezoně

Dominik Dvořák s Dominikem Suchým v závodě Světového poháru dvojbobů v Königssee obsadili 14. místo a zaznamenali nejhorší výsledek v sezoně. V novém roce stále čekají na umístění v nejlepší desítce. Pro desáté vítězství v sezoně si dojel Francesco Friedrich z Německa.

Dvořák ve dvou jízdách zaznamenal celkový čas 1:40,27 a na vítěze ztratil přes sekundu a půl. Od desátého místa osmadvacetiletého pilota dělilo 13 setin sekundy. Český dvojbob potřetí za sebou skončil mimo první desítku, ve které naopak v prosinci nechyběl ve čtyřech závodech v řadě.

Po závodě Dvořák neskrýval nespokojenost. "Je to nejhorší umístění v sezoně, to vypovídá o všem. Přijde mi, jako by tahle dráha byla prokletá. Nikdy se nám tu nepodařilo zajet dobrý výsledek a dnešek to jen potvrzuje," uvedl v nahrávce pro média.

Jeho maximem v ročníku je čtvrté místo, které mu patří i v celkovém pořadí seriálu před závěrečným závodem. "To je pěkné. Tu čtyřku bychom mohli udržet příští víkend v Igls, třeba to dopadne dobře aspoň v tom celkovém hodnocení," uvedl Dvořák, který na svých výkonech pociťuje tréninkové manko po zdravotních potížích před sezonou.

Nadvládu v dosavadním průběhu Světového poháru potvrdil Friedrich, který si v Königssee dojel pro desáté vítězství v jedenácti závodech. Dnes vyhrál o dvě desetiny před krajanem Johannesem Lochnerem, třetí říčku obsadil už s téměř sekundovou ztrátou Benjamin Maier z Rakouska.

SP v jízdě na bobech v Königssee (Německo):

Muži - dvojboby: 1. Friedrich, Margis 1:38,69 (49,40+49,29), 2. Lochner, Franke (všichni Něm.) -0,20 (49,45+49,44), 3. Maier, Hubar (Rak.) -0,96 (49,81+49,84), …14. Dvořák, Suchý (ČR) -1,59 (50,31+49,97).

Průběžné pořadí SP (po 11 z 12 závodů): 1. Friedrich 2460 b., 2. Lochner 2269, 3. Vogt (Švýc.) 1794, 4. Dvořák 1688.

před 1 hodinou

Norové při návratu do SP získali ve skiatlonu všech šest medailí

Norská reprezentace v běhu na lyžích při návratu do Světového poháru po téměř dvou měsících zcela ovládla skiatlon v Lahti. V závodě žen na 2×7,5 km zvítězila Therese Johaugová před Helene Marií Fossesholmovou a Heidi Wengovou. Jejich týmoví kolegové na dvojnásobné trati si rozebrali medaile v pořadí Emil Iversen, Sjur Röthe, Paal Golberg.

Závody SP v běhu na lyžích v Lahti (Finsko) - skiatlon:

Muži (2×15 km):

1. Iversen 1:10:18,4, 2. Röthe -0,4, 3. Golberg -6,6, 4. Krüger (všichni Nor.) -9,5, 5. Bolšunov (Rus.) -20,9, 6. Holund (Nor.) -28,7, 7. Cologna (Švýc.) -32,8, 8. Niskanen (Fin.) -33,0, 9. Burman (Švéd.) -35,8, 10. Moch (Něm.) -41,8.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Bolšunov 1391, 2. Jakimuškin (Rus.) 660, 3. Manificat (Fr.) 588, 4. Melničenko 571, 5. Bělov 562, 6. Malcev (všichni Rus.) 525, …42. Novák 105, 77. Šeller 24, 91. Pechoušek 10, 94. Černý 10, 95. Kalivoda 8, 102. Fellner 5, 103. Knop (všichni ČR) 5.

Ženy (2×7,5 km):

1. Johaugová 37:45,1, 2. Fossesholmová -28,1, 3. H. Wengová (všechny Nor.) -29,6, 4. Anderssonová (Švéd.) 29,7, 5. Digginsová (USA) -30,1, 6. Něprjajevová (Rus.) -1:02,5, 7. Kallaová (Švéd.) -1:02,8, 8. Stadloberová (Rak.) -1:02,8, 9. Pärmäkoskiová (Fin.) -1:02,8, 10. Kalvaaová (Nor.) -1:07,4.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Digginsová 991, 2. Brennanová (USA) 824, 3. Stupaková 802, 4. Sorinová (obě Rus.) 780, 5. Anderssonová 743, 6. Něprjajevová 715, …16. Razýmová 310, 38. Janatová 92, 46. Beranová 53, 65. Hynčicová 20, 73. P. Nováková (všechny ČR) 12.

Další zprávy