reklama
 
 

První máj v Česku: Jakeš velebící EU a tvrdé střety radikálů s jejich odpůrci v Brně

Aktualizováno 1. 5. 2019 20:58
reklama
V Česku probíhají tradiční oslavy 1. máje. Letošní akce politických stran spojuje hlavně téma voleb do Evropského parlamentu. V Praze měla s oslavami začít jako první Dělnická strana sociální spravedlnosti, pravicovým radikálům se však nepovedlo sejít. V Lidovém domě odstartovali svou akci sociální demokraté, ve stejnou dobu se na náměstí Jiřího z Poděbrad sešli příznivci komunistů. Po poledni se členové ODS vydali na tradiční pochod na Petřín. Od tří hodin pak bude ve Werichově vile probíhat setkání s kandidáty TOP 09 a STAN. Brno zažilo pochodňový průvod radikálních nacionalistů, akci doprovodily protesty jejich odpůrců. Dění jsme sledovali v on-line reportáži.

První máj v Česku: Jakeš velebící EU a tvrdé střety radikálů s jejich odpůrci v Brně

reklama
23:44
Demonstrace

Podívejte se na snímky z brněnské demonstrace nacionalistů a z protiakce brněnských protifašistických aktivistů.

22:40

Víc než stovka odpůrců pochodu radikálů v Brně si přišla na policii pro zadržené kolegy. Policie je rozehnala, zadržené už propustila.

Národní a sociální fronta svolává k prvomájové demonstraci v Brně. Národní a sociální fronta na sociálních sítích svolává k prvomájové demonstraci v Brně. | Foto: Národní a sociální fronta
21:19
Policie

Policie večer uvedla, že v Brně zajistila šest lidí a zraněni byli dva policisté. Poté, co pochod radikálů tajemník městské části Brno-střed Petr Štika rozpustil, se o něco později začaly rozcházet i stovky jejich odpůrců. 

20:51

Nacionalisté se v Brně střetli s odpůrci průvodu. Police zadržela dva lidi.

Nacionalisté se v Brně střetli s odpůrci průvodu. Police zadržela dva lidi | Video: Tibor Peňáz
20:37
 

Radikálové v reakci na rozpuštění jejich shromáždění v Brně zapálili pochodně. Tajemník Brna-střed je vyzval, aby je uhasili a místo opustili.

20:08

Tajemník Brna-střed rozpustil shromáždění radikálů v Brně. Blokovali je odpůrci. Navrhl jinou trasu, oni ji neakceptovali. Mohly vzniknout škody.

19:40
Demonstrace

Policisté i tajemník městské části Brno-střed Petr Štika antifašisty vyzvali, aby pochod neblokovali. Radikálové kvůli odpůrcům nemohli vyjít ze Zelného trhu, pak se ale policii podařilo oba tábory oddělit a průvod se dal do pohybu. Radikálů jsou desítky, odpůrců stovky.

Už před setkáním radikálů jim odpůrci pustili z reproduktorů písničky z divadla Husa na provázku, aby zabránili jejich projevům, také začali jezdit v blízkosti radikálů na kolech. Na obě shromáždění dohlížejí stovky policistů včetně vrtulníku i tajemník Štika, který by mohl v krajním případě obě shromáždění rozpustit. Akce provází občasný déšť.

19:37
Policie

Policie potyčku mezi radikály a jejich odpůrci v Brně rychle utlumila. Zajistila dva účastníky potyčky. Na místě jsou desítky těžkooděnců i vrtulník.

19:17

V Brně se strhla bitka mezi radikály a jejich odpůrci. Zasahovala policie. Odpůrci blokují pochod radikálů. Radikálů jsou desítky, odpůrců stovky.

19:01
TOP 09

Jiří Pospíšil (TOP 09) se Stanislavem Polčákem (STAN) sázeli strom Medy Mládkové. Oslavili tak 15. výročí vstupu do EU.

Jiří Pospíšil se Stanislavem Polčákem sázeli strom Medy Mládkové. Oslavili 15. výročí vstupu do EU | Video: Veronika Rejmanová
18:40
 

ODS rozdávala na Petříně ceny dětem, pod sochou Máchy se lidé tradičně líbali.

ODS rozdávala na Petříně ceny dětem, pod sochou Máchy se lidé zase líbali | Video: Blahoslav Baťa
18:19

První máj se v Brně v minulých letech opakovaně stal dnem slovních střetů i potyček mezi radikály a jejich odpůrci z řad antifašistů. Před dvěma lety prošlo městem 150 radikálů a sešlo se i 300 jejich odpůrců. Zasahovat musela policie.

18:02

Akci odpůrců pochodu radikálů v Brně přerušil déšť. Kvůli němu odešla z náměstí část lidí. Přišlo několik stovek. Pochod radikálů má vyjít v 19:00.

17:50
Policie

Pochodňový průvod svolala Národní a sociální fronta. Aktéři by se měli scházet na 19:00 na Zelném trhu. Poté by měl průvod projít přes Masarykovu a Nádražní ulici a dále přes Hybešovu a Václavskou až na Mendlovo náměstí.

Na situaci budou dohlížet stovky policistů včetně jízdní policie, psovodů a vrtulníku. Tajemník městské části Brno-střed Štika by mohl akce v krajním případě i rozpustit, pokud by účastníci směřovali k popírání nebo omezování práv a svobod osob pro jejich národnost, pohlaví, rasu, původ, politické smýšlení, náboženské vyznání a také pokud by akce vedla k podněcování nenávisti a nesnášenlivosti a účastníci by se dopouštěli násilí nebo jinak porušovali ústavu.

Účastníci se nesmějí chovat násilně, ani mít střelné zbraně, výbušniny, pyrotechniku nebo si zahalovat obličeje. Rozpuštění je možné, nepodaří-li se situaci, která je v rozporu se zákonem, vyřešit jiným zákrokem.

17:31
 

Před brněnskou Novou radnicí stojí pódium. Promluvit by na něm měli slovenský sociolog a bývalý politik Fedor Gál, Zdena Mašínová nebo krajský politik Michal Doležel. Pořadatelé vyzvali přítomné, aby pochodu pravicových radikálů čelili zábavnou formou, udělali například divadlo nebo hudební doprovod. Už na Dominikánském náměstí zněla hudba.

17:15
Demonstrace

Na Dominikánském náměstí v Brně se odpoledne sešly zhruba dvě stovky odpůrců pravicových radikálů k akci nazvané Kdo si hraje, nehajluje. Zábavnou formou chtějí čelit pochodu, který má vyrazit s pochodněmi z nedalekého Zelného trhu kolem 19:00. Na akci dohlížejí stovky policistů včetně vrtulníku. Na místě je i tajemník městské části Brno-střed Petr Štika, který by mohl v krajní situaci obě akce rozpustit.

17:06

V Česku proběhly zatím všechny dnešní akce poklidně. Na rozdíl od Francie. Tam se prvomájových demonstrací účastní přes 150 000 lidí, v Paříži vyšlo do ulic 40 000 demonstrantů. Policie tam zatkla 249 lidí, kteří útočili kameny.

16:36
Piráti

V Pardubicích oslavili svátek práce během - konal se tradiční závod Pardubická devitka. Na snímku Mikuláš Ferjenčík předává cenu nejstaršímu a nejmladšímu účastníkovi, které dělí 82 let - Lukášovi je 9 let, Jiřímu Soukupovi 91 let.

Pardubice běh Ferjenčik Foto: Zuzana Hronová
16:03
TOP 09

Pro předsedu TOP09 a europoslance Jiřího Pospíšila je letošní 1. máj především synonymem pro oslavy patnáctiletého členství Česka v EU. "Jsem přesvědčený, že po 17. listopadu 1979 jsou vstup do NATO a vstup do EU dva nejvýznamnější dny pro Českou republiku," uvedl také.

16:01

Na První Máj se tradičně koná řada rozmanitých akcí. I letos mezi nimi hrají prim politické mítinky, ovšem sešli se například i vegani a studenti odstartovali Majáles. Svátek práce v temných dobách komunismu si připomněli průvody recesisté.

autoři: Domácí, ČTK | 1. 5. 2019 11:45

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama