Z Václaváku do regionů. Lidé protestovali proti Benešové a Babišovi

Připravujeme
Demonstrace za nezávislost justice se již podruhé přesunuly z Prahy do více než tří set obcí po celé České republice. Demonstranti kromě demise současné ministryně spravedlnosti Marie Benešové (ANO) a přijetí pojistek za nezávislost justice požadovali také demisi premiéra Andreje Babiše (ANO). Další protest plánují pořadatelé uspořádat za dva týdny, tentokrát na pražské Letné. Dění okolo demonstrací jsme sledovali v on-line reportáži.
Video: ČTK, Zuzana Hronová
Připravujeme
21:06

Vážení čtenáři, přenos z demonstrací končí. Děkujeme za pozornost.

20:41

Další desítky demonstrovaly v Říčanech u Prahy. Zde byly vidění nápisy "Chceme méně parazitů, méně udavačů". Sešli se opět na Masarykově náměstí.

20:40

Desítky lidí se sešly před městským úřadem v Benešově. Lidé si přinesli vlajku České republiky nebo Evropské unie, k vidění byly transparenty "Ano, teď už jdou dotace Agrofertu z naší kasy!" nebo "Demisi!". 

20:38

Demonstranti v Ostravě použili výrok premiéra z minulého týdne. Na náměstí přišli podle svých slov jen na koncert.

20:34

Protesty se odehrávají i na náměstí v Jičíně.

20:24

"Odhaduji tak 1400 (lidí), celé náměstí od Masaryka je plné," sdělila ČTK SMS zprávou Radka Hübnerová z pořadatelského týmu v Hradci Králové. Jeden z řečníků, kteří se střídali pod sochou prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, například řekl do mikrofonu: "Náš stát není majetkem nenasytného miliardáře".

20:09

Demonstranti se sešli i v Litoměřicích.

20:02

Na Masarykově náměstí v Jihlavě demonstrovalo za odstoupení premiéra podle odhadu ČTK až pět stovek lidí, víc než při posledním dosavadním protestu 28. května. Demonstrující zaplnili prostor mezi morovým sloupem a obchodním centrem. V davu byly české vlajky i transparenty. Jeden z nich hlásal: "Jihlavě to není jedno, přijedeme na Letnou".

Foto: Twitter
19:54

Ve středočeských Řevnicích se po sedmé hodině sešlo odhadem kolem dvou stovek občanů čtyřtisícového města. Na pódiu vystoupili například filosofka Anna Hogenová, hudebník Tomáš Klus či dokumentaristka Theodora Remundová. Většina řečníků hovořila o morálních hodnotách, které jsou podle nich v ohrožení, a vyzývali k účasti na příští demonstraci na Letné.

Foto: Jakub Šafránek
19:43

Několik stovek lidí dorazilo na českobudějovické náměstí. Na akci vystoupili třeba ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek nebo českobudějovický zastupitel za piráty Jan Piskač.

Foto: Twitter
19:37

Před Tábořany již podruhé vystoupil místní podnikatel Ladislav Walla. Jako minulý měsíc mluvil o odvaze. Obává se totiž, že ta lidem chybí. Rád by podnítil v lidech argumentaci a chuť diskutovat alespoň s blízkými.

Foto: Aktuálně.cz
19:34

Na šest tisíc lidí se dnes sešlo podle odhadu brněnských strážníků na náměstí Svobody v Brně. V davu bylo mnoho transparentů namířených proti Babišovi, například nápisy "Brno, Praha, celá zem, estébáka vyženem" nebo "ANO, lžu a kradu, Babiš" nebo "Estébáky a lháře zavřít do žaláře". Mnohde drželi účastníci akce české vlajky a v reakci na některé řečníky spontánně reagovali skandováním "Demisi, demisi!".

19:25

V Pardubicích na třídě Míru u sochy letce Jana Kašpara se sešlo kolem 600 lidí.

Foto: Aktuálně.cz
19:11

Ač jde o rodiště Miloše Zemana, nebo možná právě proto, kolínští demonstranti i řečníci se vymezují nejen proti Babišovi, ale často také proti prezidentu Zemanovi. Nejčastěji o něm hovoří jako o "ruském agentovi".

Foto: Zuzana Hronová
19:09

V Kolíně došlo k narušení pokojné demonstrace hlasitým odpůrcem tohoto shromáždění. Zasahovala policie.

19:03

"Vyber si," vzkazují premiérovi Andreji Babišovi demonstranti v Táboře. Podle mluvčích by si měl Babiš vybrat, zda chce být podnikatelem, nebo politikem.

Foto: Aktuálně.cz
18:59

Přímý přenos z protestů v Ostravě můžete sledovat zde: 

Přímý přenos: Protivládní protest v Ostravě

Video: ČTK
18:58

Přímý přenos z protestů v Brně můžete sledovat zde: 

Přímý přenos: Protivládní protest v Brně

Video: ČTK
18:52

Na zlínském náměstí Míru se dnes sešlo zhruba 400 lidí. Někteří měli vlajky, řada držela rozličné transparenty. Hlavní transparent na pódiu byl "Demisi vlády zlodějů!". Lidé drželi také nápisy "Nejsme ovce, Bureši!", "Stop Babišovi!", "Kdo chce víc, nemá nic", "Všetci kradnú, iba ja čerpám", "Udavači StB, stydíme se za tebe", "Bureši, Zlín si nekoupíš!".

Na zlínském náměstí se sešlo asi 400 lidí.
Na zlínském náměstí se sešlo asi 400 lidí. | Foto: Twitter
18:46

Podívejte se na krátký rozhovor s organizátorkou protestu v Kolíně Annou Kubelkovou. 

18:44

V Karlových Varech se odpoledne sešlo asi 250 lidí. Kromě obvyklých transparentů vyzývajících k demisi premiéra a "Konci vlády jedné straky" si dnešní transparenty utahovaly i z nedávného Babišova výroku z výroční schůze Česko-německé obchodní a průmyslové komory, kde při projevu o ekologii a zemědělství prohlásil, že v Česku "chceme zase motýle". 

18:41

Lidé posílají spolku Milion chvilek peníze. Co vzkazují pořadatelům? Přečtěte si více.

18:39

Vážení čtenáři, vítáme vás u on-line přenosu k demonstracím proti ministryni spravedlnosti Marii Benešové a premiérovi Andreji Babišovi, které se konají po celé České republice.

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 11. 6. 2019 21:03
 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 29 minutami

Dálnici D10 uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu

Dálnici D10 ve směru na Prahu uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu, který se převrátil na bok. Část návěsu zasahuje také do jízdního pásu v druhém směru, kde je provoz sveden do jednoho jízdního pruhu. Při nehodě se nákladnímu autu prorazila nádrž a unikala nafta, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové se kolize obešla bez zranění.

Policisté na místo vyjeli ve 13:30, kamion měl podle polského řidiče technickou závadu. Po nehodě zůstal ležet na středových svodidlech. Podle Novákové byl v podvečer provoz na Prahu jedním pruhem obnoven zhruba na čtvrt hodiny, aby mohla odjet část čekajících aut. "Ale už je to zase zavřené," uvedla mluvčí kolem 18:00.

Další zprávy