Živě: Povodeň zanechá miliardové škody, Labe dál klesá

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
6. 6. 2013 23:25
Sledujeme v online reportáži pátý den povodní
Zatopený Děčín.
Zatopený Děčín. | Foto: Lukáš Marvan, HZS Ústeckého kraje

Severní Čechy/Praha - Hladiny řek v Česku většinou klesají, včetně Labe, které v Ústí nad Labem a Děčíně kulminovalo na úrovni 10,7 metru v noci na čtvrtek.

Povodňová vlna z Česka dorazila do Německa. Labe v Drážďanech už zřejmě dosáhlo vrcholu, povodňovou vlnu ale očekávají další spolkové země ležící po proudu.

Rozvodněné řeky sužují i Braniborsko a Bavorsko. Stoupající hladiny znepokojují východ Rakouska, povodně postihly také řadu oblastí v Polsku.

Úseků českých řek na nejvyšším povodňovém stupni od středy ubylo a extrémní ohrožení zůstává jen na Kamenici v Hřensku.

Podle hasičů povodně zasáhly 700 obcí, z nichž některé už začaly s úklidem a sčítáním škod. Škody se odhadují až na desítky miliard Kč. Ministerstvo financí rozhodlo, že lidem a firmám postiženým záplavami letos odpustí část nebo celou daň z příjmu.

Pojišťovny zatím evidují na 10 000 pojistných událostí, podle předběžného odhadu počet škod stoupne na 96 000 za 7,5 miliardy korun. Hlavní ekonom Ery Jan Bureš odhaduje výši škod na deset až 20 miliard korun.

Kraje i obce počítají škody

Kraje, obce, firmy a instituce začínají bilancovat dopad záplav. Například v Královéhradeckém kraji by škody mohly dosáhnout půl až jedné miliardy korun, myslí si hejtman Lubomír Franc.

Středočeský kraj požádal Státní fond dopravní infrastruktury o zálohu 360 milionů korun na škody po povodních, celkový rozsah ale bude podle vedení kraje daleko vyšší. Škody zemědělců po povodni v Ústeckém kraji půjdou do milionů korun.

Záplavy připravily 34 000 lidí o přístup k pitné vodě, protože poškodily 80 vodovodů a 900 studní. Kvůli povodním je neprůjezdná více než stovka silnic a pět železničních úseků. Česká pošta odhadla záplavové škody na desítky milionů korun, uzavřeno stále zůstává 25 poboček a jedno depo.

Škody začal evidovat i Státní zemědělský intervenční fond, jehož regionální pobočky mohou nyní kontaktovat žadatelé o dotace z řad zemědělců. Kam se mají s žádostí o pomoc obracet starostové postižených obcí, bude uvedeno v krizovém manuálu, který starostové dostanou do pátečního večera.

Výstraha před povodněmi nyní platí už jen pro Jihočeský, Středočeský a Ústecký kraj a Prahu. Podle meteorologů by se stavy řek neměly ve čtvrtek ale příliš měnit, i když místy je mohou rozkolísat bouřky.

Podívejte se na fotografie zaplaveného Ústí:

Nejvíce úseků na stupni ohrožení je v severních a jižních Čechách, a to po sedmi. Labe je na stupni ohrožení v Děčíně, Ústí nad Labem a Mělníku. Dále je tento stupeň hlášen na Bílině v Trmicích či Ohři v Lounech, na Blanici, Nežárce, Lužnici, Nové řece či Vltavě v Českém Krumlově, Praze - Chuchli, Vraném a ve Vraňanech. Třetího stupně dosahuje i Cidlina v Sánech.

Právě na Labi byla v posledních hodinách situace nejdramatičtější. Jeho hladina ve středních i severních Čechách už ale klesá.

Díky tomu se snížilo riziko protržení hráze, která chrání mělnické části Pšovka a Mlazice, naproti tomu u Terezína na Litoměřicku v noci na čtvrtek povolila provizorní hráz a voda zaplavila Nové Kopisty. Voda tam přitekla ze dvou stran, v několika domech je až metr vody.

Tisíce lidí dál zůstávají i bez elektřiny a plynu, nejhorší situace je v Ústeckém kraji. Naopak v Praze a ve středních Čechách se zvolna zlepšuje.

Kvůli povodním je v Česku stále ještě neprůjezdných více než stovka silnic a pět železničních úseků. Auta například neprojedou údolím Labe mezi Litoměřicemi, Ústím nad Labem a Děčínem, u Veltrus je na dálnici D8 uzavřen most přes Vltavu pro kamiony s váhou nad 12 tun a je uzavřen Exit 68 ve směru na Ústí.

V jiných oblastech se postupně vrací situace do běžného stavu, v Praze se postupně otevírají stanice metra.

Letecké fotografie zatopených Čech:

Pátý den povodní sledujeme v online reportáži.

Vyhlídky na Labe v Ústí nad Labem a Děčíně zaplavili povodňoví turisté. Lidé využívají hezkého počasí, které už dva dny na severu Čech panuje, a vydávají na rozvodněnou řeku podívat pěkně z výšky. Na vyhlídkách desítky lidí překážejí jen sobě navzájem, v Děčíně ale jinde komplikovali už tak dost složitou dopravní situaci. Na Novém mostě zastavovali auta a řeku si fotili. "Často vjíždějí auty na most a blokují jízdní pruhy. Komplikují tak práci záchranářům," uvedla mluvčí města Markéta Lakomá. "Důrazně proto žádáme, aby lidé, pokud to není nezbytně nutné, nevyjížděli do ulic," zdůraznila.

Zoologická zahrada v Ústí nad Labem přijala další zvířata ze zaplavené pražské zoo. Po lenochodovi, opicích a ptácích, které ošetřovatelé přivezli už v úterý, ve čtvrtek přijela lvice, tygr a želvy. Informovala o tom mluvčí zoo Věra Vrabcová. Ze zatopeného hlavního města našli v Ústeckém kraji azyl také koně ze závodiště v Chuchli.

Do Nových Kopist u Terezína teče další voda z Ohře, kterou nestačí pobrat Labe. Středem vsi tekl proud vody o výšce 80 cm, zasahuje deset jednotek hasičů, které vodu odčerpávají. Informoval o tom mluvčí severočeských hasičů Lukáš Marvan.

Podle starostky Terezína, pod jehož radnici Kopisty spadají, však situace v obci vyhrocená není. "Pokud vím, voda v Ohři už nestoupá, situace se tam zklidňuje," řekla starostka Růžena Čechová. Podle jejích slov jsou na místě i tři psychologové, kteří s místními mluví.

Úklidové práce v zaplaveném Ústí nad Labem zřejmě nezačnou dřív než v neděli. To by měla řeka klesnout na osm metrů. Tato hodnota je také rozhodující pro zprovoznění hlavního nádraží a mostu Edvarda Beneše, který spojuje centrum města se čtvrtí Střekov. V pátek ráno by měla mít hladina Labe v Ústí kolem deseti metrů. Vyplývá to z večerního jednání krajského krizového štábu. Za pomalým poklesem hladiny Labe je zřejmě odtok vody z lagun na Litoměřicku.

"V současné době je nejhorší situace v Nových Kopistech, které jsou stále zaplavovány proudem vody z protržené zábrany, přestože hladina Labe klesá. Hasičský záchranný sbor do obce nasadí velkokapacitní čerpadlo. Dále se odčerpává voda v Terezíně a v areálu Lovochemie," informovala mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková.

Hlavní město se přihlásilo o peníze v rámci vládní pomoci městům a krajům postižených povodní. Z prvního balíku vyčleněného ve státním rozpočtu dostane Praha 67 milionů korun, uvedla mluvčí magistrátu Iva Vojtková. "Původně Praha žádala z peněz vyčleněných ze státního rozpočtu 100 milionů korun," sdělila Vojtková.

Vláda na počátku povodně rozhodla o uvolnění 300 milionů korun pro starosty a samosprávy na první platby spojené protipovodňovými opatřeními. Právě z tohoto balíku Praha zažádala o příspěvek. Celkové škody v hlavním městě ještě nejsou přesně vyčísleny.

Nabídek zdravotních pojišťoven na pomoc klientům v oblastech záplav přibývá. Vedle zvýhodněného očkování proti žloutence je to příspěvek na prevenci infekčních nemocí, například na nákup dezinfekčních potřeb a balené vody, a také nabídka na pobyt dětí ze zaplavených míst u moře. Vyšel i časopis s radami pro lidi, kteří se vracejí domů po opadnutí vody.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) ve čtvrtek například rozhodla, že zaplatí dětem ze zatopeného Hřenska a Křešic z Ústeckého kraje a Vestce a Křince ze Středočeského kraje ozdravný pobyt u moře. Mluvčí VZP Oldřich Tichý řekl, že nabídka platí pro děti od šesti do osmi let věku, které jsou pojištěny u VZP a bydlí v některé z těchto čtyř obcí.

Povodeň z ptačí perspektivy
Povodeň z ptačí perspektivy | Foto: Aktuálně.cz

Voda zatopila takřka 50 000 hektarů zemědělské půdy, vyplývá z aktualizované odhadu Agrární komory. Podle Jana Záhorky z komory však ve statistice chybí údaje například z dolního toku Labe. Konečné číslo tak asi ještě výrazně vzroste. Prezident komory Jan Veleba ve středu uvedl, že zatopeno může být až 80 000 hektarů pozemků. To by odpovídalo téměř dvěma procentům zemědělské půdy v Česku.

Některé pojišťovny přestaly nyní v době ohrožení mnoha míst velkou vodou plošně pojišťovat riziko povodní a záplav. Důvodem jsou obavy z pojistných podvodů. Pojišťovny obecně z téhož důvodu uplatňují takzvanou karenční lhůtu, která vylučuje okamžité plnění z těchto rizik.

Do pátečního večera spadne nanejvýš deset milimetrů srážek. Svatý Medard, k jehož svátku připadajícímu na sobotu se váže pranostika Medardova kápě, 40 dní kape, ale přinese další déšť. Pršet má nejméně do poloviny příštího týdne, řekl meteorolog Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Vydatný déšť způsobil tento týden záplavy v téměř celých Čechách.

Starostové některých městských částí a vedení magistrátu se stále přou v souvislosti s odpovědností za povodně na přítocích Vltavy v Praze, zejména pak na Botiči a Rokytce. Starostové tvrdí, že jim nikdo nedal vědět například v případě vypouštění Hostivařské přehrady na Botiči. Magistrát to odmítá, radnicím prý volal a postupoval přesně podle protipovodňového plánu. Nic na tom nezměnila ani dnešní schůzka starostů s vedením města.

Německo je pod vodou, podívejte:

Úřady práce vyplatily za první tři dny tohoto týdne zatím 115 mimořádných dávek po povodních. Zhruba dvě třetiny z nich putovaly k zaplaveným ve Středočeském kraji. Žadatelů postupně přibývá. Lidé, které postihla velká voda, mohou dostat od státu až 51 150 korun.

"V krajích, kde voda již opadla, je počet žádostí vyšší než v těch, kde voda ještě včera stoupala. Tam předpokládáme přibývání žádostí v následujících dnech," uvedla generální ředitelka úřadu práce Marie Bílková.

Letošní povodeň byla v obcích v okolí Berounky a Litavky v jihozápadní části Středočeského kraje mírnější než v roce 2002. Hladiny řek totiž dosáhly menší výšky a na řadě míst zafungovala protipovodňová opatření nebo to, že byla vyčištěna koryta řek. Extrémní byla naopak v tom, že se nečekaně rozvodňovaly malé potoky, které pak zvyšovaly průtoky větších řek. Obce v současnosti následky povodní odstraňují nebo se na úklid chystají.

Další rabování zaznamenala policie v Počeplicích na Litoměřicku, oznámení o něm přijala dnes. Neznámý pachatel násilím vnikl do evakuovaného domu, hrozí mu až osm let vězení. Další případy z minulých dnů vyšetřuje policie v Ústí nad Labem.

Dopravní podnik úspěšně vyřešil průsak vody ve stanici metra Nádraží Holešovice, kterým se zabýval posledních 48 hodin. Díky tomu se zítra linka metra C rozjede po celé své trase. Pražské metro se tak od zítřka dostává takřka do plného provozu. Vlaky budou vozit cestující s omezením v 8 stanicích, kterými budou soupravy metra bez zastavení pouze projíždět. Více ZDE.

Řeka Ohře je v Lounech stále na třetím povodňovém stupni, tedy ohrožení. Ve městě zaplavila výstaviště, zahrádkářskou kolonii a sportoviště. Větší škody ale nezpůsobila, řekl starosta města Radovan Šabata. U Nechranické přehrady jsou zčásti pod vodou kempy. "Zahrádkáři bědují, protože jim voda odnesla, co měli zasázeno a zaseto," řekl Šabata. Voda už podle něj pomalu opadává.

Povodně poškodily 80 vodovodů, dalších 97 jich je ohroženo. Zasaženo bylo i 900 studní. "Počet obyvatel poškozených tímto stavem přesáhl 34 000," řekla mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová. V případě zasažených vodovodů, kde jakost pitné vody už nevyhovuje hygienickým limitům, je obyvatelům poskytováno náhradní zásobování pitnou vodou cisternami nebo vodou balenou. Nejvíce takto postižených vodovodů je v kraji Středočeském, 41, v Jihočeském kraji je jich 19 a v Ústeckém 14.

"Pokud nejste napojeni na veřejný vodovod, neodebírejte vodu z vlastního zdroje, není-li sanován a není-li proveden rozbor kvality vody s uspokojivým výsledkem," varoval zároveň hlavní hygienik Vladimír Valenta.

Terezín pod vodou.
Terezín pod vodou. | Foto: Lukáš Marvan, HZS Ústeckého kraje

Klesající hladina řeky Blanice umožnila obyvatelům Putimi na Písecku začít likvidovat následky povodně. Zhruba polovina ze tří desítek zatopených domů, které museli lidé narychlo opustit, je přístupných a jejich majitelé nyní vynášejí poškozené věci a sčítají škody. Putim se stala jednou z nejvíce zasaženou obcí letošní povodně v Jihočeském kraji. "Zatím nedokážeme celkové škody odhadnout. Musíme počkat, až voda úplně ustoupí," řekl starosta Putimi Petr Matouš. To by podle něj mělo být během následujících dnů.

Na zvláštních povodňových kontech je nyní kolem 15 milionů korun, tedy nejmíň o šest milionů víc než ve středu. Lidem v nouzi pomáhají lidé nejen drobnými finančními příspěvky na účet nebo pomocí dárcovských SMS, ale i firmy, které darovaly úklidové prostředky, potraviny či balenou vodu. Například Člověk v tísni shromáždil od začátku sbírky 8,1 milionu korun. Zatím nejštědřejší dárce věnoval jeden milion korun, řekl mluvčí Tomáš Urban. Adventistická Adra nyní eviduje finanční dary ve výši kolem 2,9 milionu korun, z toho na účtu je 2,1 milionu a přes dárcovské SMS přišlo 800 000 korun.

Na facebooku nabízejí výpomoc dobrovolníci a naopak ji shánějí lidé, kterým voda poškodila domovy a majetky. Vzájemně se mohou najít například na nově zřízené stránce www.povodnovapomoc.cz, na níž je napojeno třeba i 500 skautů, kteří jsou připraveni vyrazit pomáhat. Využít je možné také informace na burze solidarity nebo na http://mamjob.cz/povodne či na dalším webu pod názvem Spojte se.

Pomoc nabízí Vězeňská služba ČR, která zveřejnila krizovou linku 244024333 a email [email protected]. Tam lze požádat o asistenci při odklízení následků záplav. Dobrovolně se k tomu přihlásilo 315 vězňů.

Obyvatelé vyplavených Zálezlic na Mělnicku nemohou uklízet a zbavovat se poškozeného majetku. Pojišťovny chtějí nejdříve škodu vidět na vlastní oči, řekl starosta obce Jiří Čížek. Od středy voda ve vytopených Zálezlicích začala klesat. Lidé se postupně vracejí domů a chtějí začít uklízet napáchané škody. Všichni obyvatelé, kteří mají uzavřené pojistky, ale budou muset s uklízením počkat. "Narážíme na dost velký problém. Pojišťovny se k tomu staví tak, že všichni, kdo jsou zaplavení, jsou podvodníci. Rádi bychom uklízeli, na zítra plánujeme velkou brigádu, ale všechno musí zůstat na svém místě, dokud nepřijdou likvidátoři z pojišťoven," řekl Čížek.

Zatopené Litoměřice.
Zatopené Litoměřice. | Foto: Lukáš Marvan, HZS Ústeckého kraje

Středočeský kraj požádal Státní fond dopravní infrastruktury o zálohu 360 milionů korun na škody po povodních. Jejich celkový rozsah ale bude daleko vyšší. Problém představuje i skutečnost, že bylo velkou vodou zasaženo 42 vodovodů. Tento výpadek dodávky pitné vody postihuje více než 20 000 obyvatel, kteří jsou odkázáni na balenou vodu nebo cisterny.

V Praze bylo odpoledne stále 47 ulic uzavřených nebo částečně uzavřených kvůli záplavám. Neprůjezdné dále zůstávají například ulice Podbabská, Rostocká, Papírenská, Nábřežní, Smetanovo nábřeží, Libeňský most a Most Barikádníků. Částečně byla otevřena Modřanská ulice, kde začaly jezdit autobusové linky 121 a 253.

I když už má Labe kulminaci za sebou, stále je v Ústeckém kraji na 7500 domácností bez elektřiny a zhruba 1920 odběratelů je bez dodávek plynu. Voda už ale ustupuje a na některých místech mohly být dodávky obnoveny. Jsou to ale zatím jen jednotlivé objekty, řekla severočeská mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová. Nyní je podle ní stále ve zhruba 60 městech a obcích vypnutá část vedení nízkého napětí a bez proudu je 126 distribučních stanic.

Nevládní organizace působící v Litoměřicích a okolí se dohodly na koordinaci pomoci pro zaplavené obce. Vypomohou jim dobrovolníky, materiálně a následně i finančně. Jednotlivé organizace si také mezi sebou rozdělily území, kde budou působit.

Podle ministra zemědělství Petra Bendla (ODS) by se při výstavbě protipovodňových hrází měly vyvlastňovat pozemky, pokud se obce nemohou dohodnout na odkupu s jejich vlastníky. Protipovodňové bariéry jsou totiž podle ministra stejně prospěšné stavby jako silnice, vodovody, železnice a kanalizace. Někde jsou s výkupem pozemků pro výstavbu hrází problémy.

Hasiči stále hlídají stav nádrží s naftou v Děčíně-Loubí a stav provizorně svázaných zásobníků na plyn v Labské ulici. Dva z nich se ve středu ráno utrhly, policii se je podařilo zastavit na německém území.
Hasiči stále hlídají stav nádrží s naftou v Děčíně-Loubí a stav provizorně svázaných zásobníků na plyn v Labské ulici. Dva z nich se ve středu ráno utrhly, policii se je podařilo zastavit na německém území. | Foto: Lukáš Marvan, HZS Ústeckého kraje

Starostové obcí postižených povodněmi dostanou do pátečního večera krizový manuál, který jim poradí, kam se obracet s žádostí o pomoc. Po zasedání Ústředního krizového štábu to uvedl ministr vnitra Jan Kubice. Šéf hasičů Drahoslav Ryba doplnil, že započaté likvidační práce momentálně spočívají především v čerpání vody. O velkokapacitní čerpadla hasiči požádají Slovensko a Polsko.

Pojišťovny v Česku nyní v souvislosti s velkou vodou evidují téměř 10 000 nahlášených pojistných událostí. Podle předběžného odhadu ale naroste počet škod na 96 000 za celkem 7,5 miliardy korun. Řekla to mluvčí České asociace pojišťoven Jolana Ackermannová - VÍCE ZDE.

Povodí Vltavy snižuje odtok Vltavské kaskády, která už nyní má dostatek volného prostoru pro případ dalších povodní. Snižuje se kvůli tomu i průtok řeky v Praze Chuchli, který má z ranních 2200 metrů krychlových za sekundu klesnout pod 2000 kubíků. V Králově Dvoře na Berounsku to při setkání se starosty řekli ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) a zástupce Povodí Vltavy Jiří Pechar. Podle údajů ČHMÚ v poledne průtok Vltavy v Praze klesl na 1970 metrů krychlových za vteřinu.

Strakonicka ulice
Strakonicka ulice | Foto: Aktuálně.cz

V Děčíně byl odvolán stupeň extrémního nebezpečí. Labe tam zvolna klesá, jeho hladina byla po poledni na zhruba 10,6 metru, kulminovala brzy ráno na 10,7 metrech. Hasiči stále čerpají vodu z podjezdu pod tratí, ve městě se zahušťuje doprava. "V tuto chvíli jedná úzký štáb, který řeší, jak postupovat poté, co voda opadne a lidé se budou ptát po vysoušečích nebo čisticích prostředcích," uvedla mluvčí magistrátu Markéta Lakomá.

Dodala, že tato pomoc bude určena pouze fyzickým osobám, mají se obracet na telefonní čísla 412 516 516, 412 593 182 a 412 593 183. Na těchto linkách lidé dostanou také informace o tom, jak bude pomoc organizovaná. "Lidé se po vysoušečích ptají už nyní. Na ně je v tuto chvíli ještě brzy, na ty dojde řada teprve poté, až voda úplně opadne," upozornila. Pokles hladiny Labe k normálu má trvat asi pět nebo šest dní.

Rozvodněná Vltava, která v minulých dnech stoupla o několik metrů, zaplavila 90 procent Žlutých lázní v pražském Podolí. Místo písečných pláží leží metrová vrstva bahna a na místě volejbalových hřišť je laguna pro labutě. Provozovatel odhaduje škody na 20 milionů korun. Kdy se areál otevře pro návštěvníky, neumí odhadnout. Současné povodně byly podle něj pro areál ničivější než záplavy v roce 2002. Tehdy se Žluté lázně teprve budovaly a nebyly vybaveny sportovišti a provozovnami jako nyní.

"K naší radosti se prozatím ukazuje, že škody by mohly být menší než jsme se původně obávali. Vodní hladina nejenže tentokrát nedosáhla takové výšky jako v roce 2002, ale především byla zoo "jen" zaplavena, aniž by jí voda proudila takovou silou a rychlostí jako tehdy," hlásí ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

Výstraha před povodněmi už platí jen pro Jihočeský, Středočeský a Ústecký kraj a Prahu. Meteorologové před polednem zrušili výstrahu před povodněmi pro Plzeňský a Moravskoslezský kraj. "Všechny toky v povodněmi zasažených oblastech kulminovaly a jsou na poklesu. Pozvolné poklesy hladin očekáváme i nadále," uvedli pracovníci ČHMÚ.

Obce na Kolínsku organizují uklízecí práce a začínají sčítat škody, které napáchala velká voda. Už teď je jisté, že se budou pohybovat v řádech minimálně desítek milionů korun. Jejich předběžná výše bude známa až po odvolání stavu nouze.

Tenisový areál Sparta
Tenisový areál Sparta | Foto: Aktuálně.cz

Hasiči z Libereckého kraje pomohou zatopeným obcím a městům v jiných částech republiky. Vrátit pomoc se chystají i města, která před třemi lety postihla blesková povodeň a tentokrát vyvázla jen s minimem škod, například Chrastava, Frýdlant nebo Hrádek na Liberecku. První jednotka vyjela ve středu navečer do Mělníka.

Trolejbusy pojedou centrem Ústí nad Labem nejdříve po víkendu. Náhradní autobusy dnes jezdí podle upraveného jízdního řádu, který bude platit až do neděle. Trolejbusy by se mohly na trasu kolem křižovatky Předmostí u centra vrátit v pondělí. Obnovení provozu bude záviset na rychlosti poklesu hladiny Labe.

Obyvatelé centra Kralup nad Vltavou se zatím nemohou vrátit domů, voda se v domech stále drží a byly vyplaveny trafostanice. Město je stále uzavřeno.

Na Litoměřicku i v Ústí nad Labem už hladina mírně klesá. V krajském městě byla dopoledne na úrovni 10,6 metru. Evakuovaní lidé se budou moci vrátit domů až za několik dní, informoval krajský úřad po jednání krizového štábu. Na osm metrů by Labe v Ústí mohlo klesnout v optimistické verzi o víkendu, v takovém případě by mohla policie otevřít oba uzavřené silniční mosty přes řeku. České dráhy očekávají, že o víkendu bude také plynulejší železniční doprava. Neprůjezdné zůstává pro automobily údolí Labe mezi Litoměřicemi, Ústím nad Labem a Děčínem. Dálnice D8 je na území kraje nadále bezplatná. V Ústí a Děčíně funguje kyvadlová vlaková doprava mezi labskými břehy.

Výzkumný ústav vodohospodářský
Výzkumný ústav vodohospodářský | Foto: Aktuálně.cz

Většina českých řek není kvůli nynějším povodním sjízdná pro vodáky, na Moravě by se měli vyhnout dolním tokům Dyje a Opavy. Rozvodněné řeky jsou nebezpečné, varoval Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Podle něj lidé mohou nyní splouvat jen některé moravské řeky a Tichou a Divokou Orlici, ale i tam by měli sledovat vývoj počasí a vodních stavů. Vodáci by vůbec neměli vyplouvat na řeku, na níž platí první a vyšší povodňový stupeň. Vyvarovat by se měli i toků, kde velká voda prošla.

Tepelná elektrárna Mělník by se měla vrátit do normálního provozu se všemi bloky nejpozději v pondělí ráno. Velká voda ji nezasáhla.

Podnikatelé postižení povodní mají odložen doplatek daně z příjmu za rok 2012, sdělil mluvčí vlády Jan Hrubeš. Nebudou také muset od 30. června do odvolání platit zálohy na rok 2013 bez nutnosti sankcí a penále, dodal.

Ve Vraném nad Vltavou u Prahy zatím zůstává 258 lidí v náhradním ubytování, protože dosud nebyla obnovena dodávka elektrického proudu a vody. V obci ale již začal úklid. "Voda klesla, takže v té jedné části u fotbalového hřiště, kde jsou bytové domy, začaly likvidační práce. Máme tu spoustu hasičů, začínají chodit dobrovolníci a začínáme uklízet," uvedla starostka Martina Filipová. Bude zapotřebí odstranit nánosy bahna a vyklidit přízemní byty.

Labe v Litoměřicích kulminovalo ve středu ve 22:15 na úrovni 906 centimetrů, to je zhruba o dva metry méně než při povodni v roce 2002. Řeka tu už klesá, v 10:00 byla na 892 centimetrech. Litoměřice pomohou s budováním humanitárních skladů pro okolní vyplavené obce.

Obce a města zasažené velkou vodou v Jihočeském kraji při odstraňování následků zatím nepotřebují dobrovolníky. Vystačí si většinou vlastními silami nebo výpomocí od příbuzných. Charita v Jihočeském kraji eviduje zhruba šest desítek dobrovolníků, kteří jsou připraveni vyrazit na uklízení následků povodní.

Šanci na rychlé zprovoznění má ze zaplavených železničních tratí pouze úsek z Luk pod Medníkem do Jílového u Prahy vedoucí dále na Čerčany. Výhledově by se mohl otevřít ještě před víkendem. U ostatních zaplavených tratí budou opravy, a tedy i zprovoznění trvat týdny až měsíce. Celkem je dnes kvůli povodním neprůjezdných pět železničních úseků.

Pražské služby (PS) zatím přistavily v pražských ulicích, které postihly povodně, tři desítky povodňových velkoobjemových kontejnerů. Spalovna v Malešicích jede prozatím v normálním režimu. Aktuálně PS pracuje především v oblasti Hostivaře, Elsnicova náměstí, Voctářové, Strakonické a ulici K Přehradám.

Mělnicko
Mělnicko | Foto: Aktuálně.cz

Škody z nedělních a pondělních povodní v Královéhradeckém kraji by mohly dosáhnout půl až jedné miliardy korun. Po zasedání krajského krizového štábu to uvedl hejtman Lubomír Franc (ČSSD). Přesnější odhad škod by mohl být k dispozici zhruba do týdne. Velká voda nejvíce poničila Krkonoše a Podkrkonoší, a to Svobodu nad Úpou, Hostinné a Rudník. Celkem povodeň v kraji zasáhla 63 obcí. Povodeň si v kraji vyžádala dva lidské životy, jeden vodák se pohřešuje.

Bez elektřiny a plynu zůstávají kvůli záplavám tisíce lidí. Nadále platí stav nouze, který společnost ČEZ vyhlásila pro okresy Mělník, Litoměřice, Ústí nad Labem a Děčín, společnost RWE pro Středočeský, Ústecký a Královéhradecký kraj a Pražská energetika (PRE) pro Prahu a Roztoky. Podle vyjádření energetických společností se však situace v Praze a ve středních Čechách pozvolna zlepšuje. Nejhůř jsou na tom z hlediska dodávky elektřiny a plynu obyvatelé Ústeckého kraje.

Počet evakuovaných lidí ve středních Čechách se ustálil na 7322. Všechny toky v kraji klesají. Labe v Mělníku kulminovalo dnes po půlnoci na 934 cm.

Podle pověřeného primátora Tomáše Hudečka by průtok ve Vltavě mohl do soboty klesnout na 1500 metrů krychlových za sekundu, řeka by se tak mohla dostat na druhý povodňový stupeň. Přehrada Orlík podle něj nyní vypouští více vody, než kolik do ní přitéká. Tím by se měla vytvořit rezerva pro případ, že by začalo znovu pršet.

Nebezpečí úrazů v podmáčených pražských parcích trvá. Hrozí pád stromů a sesuvy mokré půdy, řekl po jednání krizového štábu pověřený primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Zákaz vstupu i nadále platí na zhruba čtyřech desítkách míst. Otevřen je od středy průchod k Planetáriu, který je podle Hudečka bezpečný.

Červnové povodně podle hasičů zasáhly 700 českých obcí. Počet lidí evakuovaných od počátku záplav se ustálil na zhruba 19 000 lidech. V noci na dnešek už jich vzhledem k uklidňování situace na rozvodněných řekách nijak výrazně nepřibylo a někteří z evakuovaných se v současné době už vrací do svých domovů.

V Ústeckém kraji se pohřešuje žena. "Policie pátrá po 36leté ženě, která při záchraně svého psa spadla do umělého vodního kanálu Podkrušnohorského přivaděče. Zatím bezvýsledně," uvedla mluvčí kraje Magdaléna Hanáčková.

V Nových Kopistech není situace jako v roce 2002, kdy voda obec sužovala tři týdny a nebylo možné ji odtud odčerpat, řekla starostka Terezína Růžena Čechová. Podle jejího by tam mělo být zatopeno méně než 20 domů. Voda je podle ní většinou ve sklepích, přízemní domky budou zřejmě vyplavené i v obytné části. V obci žije bezmála 400 lidí. Podle starostky asi 100 z nich neuposlechlo výzvy k evakuaci a zůstalii. Voda, která se rozlila po okolních polích, ji odřízla od okolí a dá se tam dojet jen nákladním autem. Radnice přislíbila, že lidem zajistí zásobování. Zasahují tu hasiči.

Do Terezína se lidé budou moci vracet asi až během několika dní. Ve městě sice voda skoro není, zatopené jsou ale přístupové cesty.

Hladiny všech řek v Plzeňském kraji, které od úterý klesají, se opět výrazně snížily. Druhé stupně povodňové aktivity jsou ještě na pěti místech. Počasí s minimem srážek a pouze lokálních by mělo v celém regionu vydržet do konce týdne.

"Z čerpací stanice na Pražské ulici v Ústí nad Labem unikly ráno ropné látky. Hasiči kolem benzínky vybudují zábranu ze sorbčních hadů," hlásí mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.

Hladina říčky Bystřice, která je přítokem přehrady Bystřička na Vsetínsku, již klesla. Ve středu vystoupala na druhý stupeň povodňové aktivity, postupně se však snižovala. V noci na dnešek se již dostala pod první povodňový stupeň. Všechny toky ve Zlínském kraji jsou tak v normálu.

Závodiště v Chuchli.
Závodiště v Chuchli. | Foto: Sandra Štefaniková

V Mělníku od brzkého rána opravují hráze, které prosakovaly. Voda klesá, situace je stabilizovaná. V pátek budou jednat o návratu lidí domů.

Se zpožděním jezdí rychlíky i osobní vlaky v Ústeckém kraji. Mimo provoz je na řadě míst kvůli velké vodě bezpečnostní zařízení, nefungují závory a vlaky musí jezdit pomalu. České dráhy očekávají, že plynulejší doprava bude už o víkendu. Kyvadlový provoz do ústecké čtvrti Střekov zůstává zachován.

V omezeném režimu jezdí vlaky na koridoru mezi Prahou a Děčínem. Pod vodou je odbavovací hala na hlavním nádraží v Ústí nad Labem. "Lidé z rychlíku vystoupí a přijedou na západní nádraží motoráčkem, který vypravujeme i na odjezdy rychlíků," popsal ředitel krajského centra osobní dopravy v Ústí nad Labem Daniel Jareš.

Říčany u Prahy nechaly celou noc upouštět vodu z Mlýnského rybníka, jehož hráz začala prosakovat. Situace je stabilizovaná a riziko bylo zažehnáno, řekl říčanský starosta Vladimír Kořen. Při upouštění vody do Rokytky, která v minulých dnech napáchala značné škody na území Prahy, se razantně nezvýšila její hladina.

Ranní provoz pražského metra po otevření dalších stanic byl bez komplikací. O zprovoznění dalších stanic se má rozhodnout po dnešní kontrole průsaků vody ve stanici linky C Nádraží Holešovice. "Záleží to na té stanici Nádraží Holešovice, což bude pro nás tématem dne. Čeká se na informaci, kolik tam teče vody. Chceme, aby stanice byla maximálně bezpečná " řekla Aneta Řehková z pražského dopravního podniku. Zatím se tak podle ní nedá upřesnit, zda se podaří otevřít další stanice už v pátek či za několik dní.

Praha Libeň.
Praha Libeň. | Foto: Sandra Štefaniková

"Na dolním Labi bude v nejbližších hodinách většinou hladina ještě setrvalá, pozdější pokles bude zatím pozvolný. Na ostatních tocích očekáváme pozvolné poklesy," uvedl ČHMÚ. Dnes se ovšem mohou vyskytovat přeháňky a ojediněle i bouřky, což může hladiny přechodně rozkolísat.

Počet úseků řek na nejvyšším povodňovém stupni dnes před 07:30 klesl na 17, ve středu jich ještě byly více než dvě desítky. Stav extrémního ohrožení stále platí na Labi v Mělníku a Děčíně a na Kamenici v Hřensku.

Celkem 127 úseků silnic uzavřených kvůli záplavám evidovalo před 06:00 Ředitelství silnic a dálnic. Nejvíce komplikují povodně dopravu v severních a středních Čechách. Od středečního odpoledne se počet uzavírek výrazně nezměnil. Uzavřené jsou hlavně silnice druhé a třetí třídy a místní cesty v obcích. Velká voda ale zkomplikovala i provoz na frekventovaných silnicích.

První stupeň povodňové aktivity platí ráno na Vysočině pouze na řece Trnavě v Hořepníku a Červené Řečici na Pelhřimovsku. Hladiny stále klesají, v Hořepníku schází deset centimetrů do normálního stavu.

Hladina rozvodněné Cidliny v Novém Bydžově na Hradecku v noci klesla ze druhého na první stupeň povodňové aktivity. Na ostatní tocích v hradeckém kraji již žádné povodňové stupně nejsou. O situaci po povodních budou dopoledne v Hradci Králové na mimořádné tiskové konferenci informovat zástupci hejtmanství, hasičů a Povodí Labe.

Ústí nad Labem.
Ústí nad Labem. | Foto: Marek Danč

Hladina řeky Labe v Ústí nad Labem i Děčíně od 5:00 kulminuje na úrovni 10,7 metru. V Litoměřicích začala voda zvolna klesat, hladina ráno byla na 8,99 metru. Původně vodohospodáři odhadovali, že řeka v Ústí i Děčíně vystoupá až na 11 metrů. Při velkých povodních v roce 2002 dosáhlo Labe v krajském městě 11,96 metru. Obvykle tam korytem protéká méně než tři metry vody.

V Karlovarském kraji zůstal druhý povodňový stupeň ráno už jen na Odravě pod přehradou Jesenice. Ohře, kam se Odrava vlévá, trvale klesá. První povodňový stupeň byl ještě před 6:00 v Citicích. Protože v kraji ve středu už nepršelo, zvýšený průtok v Ohři způsobují jen odtoky z přehrad.

Vláda připravuje sérii opatření, která mají pomoci živnostníkům a firmám postiženým povodněmi znovu nastartovat byznys.  Hospodářským novinám to řekl premiér Petr Nečas (ODS). "Chceme příští týden přijmout opatření, které by umožnilo těm podnikatelům, kteří byli postižení povodněmi, dát překlenovací úvěry garantované státem a s výhodným úročením, aby mohli svou činnost obnovit," řekl deníku premiér.

Hladiny řek na jihu Čech klesají. Nejvyšší stupeň platí už jen na pěti tocích, a to v místech, kde vodohospodáři regulují odtok vody z vodních děl. Jde o Vltavu pod Lipnem, Blanici pod Husincem, Novou řeku, Nežárku a Lužnici u Rožmberka. Třeba Záplavy na jihu Čech postihly přes 90 obcí.

Labe má v Ústí nad Labem kulminaci za sebou. V Děčíně hladina ještě může stoupnout o několik centimetrů. Odpoledne čeká kulminace Sasko, v Drážďanech se očekává na hranicí 8,70 metru. Při katastrofálních povodních z roku 2002 hladina dosáhla 9,40 metru.

V Praze se ráno otevřely další stanice metra. Uzavřeny zůstanou pouze stanice ohrožené vodou, zejména v Karlíně. Na stanici linky C Nádraží Holešovice prosakuje voda. Vlaky do ní vůbec nepojedou. Ruší se náhradní tramvajové spoje X-A a X-B. 

Metro C bude jezdit mezi stanicemi Háje a Hlavním nádražím. Dosud jezdilo pouze do stanice Muzeum. Mezi Muzeem a Kobylisy budou jezdit náhradní autobusy X-C. Mezi stanicemi Kobylisy a Letňany bude metro jezdit normálně.

Na lince A budou vlaky bez zastavení projíždět stanicemi Malostranská a Staroměstská. Na trase B stanicemi Palmovka, Invalidovna, Křižíkova a Florenc.

Foto: Jakub Novák

Areál chemičky v Lovosicích unikl zaplavení. Voda z Labe se nedostala přes hráz.

Voda zaplavila některé domy v obci Nové Kopisty nedaleko Terezína až do výšky jednoho metru. Kvůli povolení terezínské hráze.

U Terezína na Litoměřicku povolila provizorní hráz z hlíny a voda zaplavila část Nových Kopist. Voda tam přitekla ze dvou stran, v několika domech je až metr vody, informovala Růžena Čechová, starostka Terezína, pod který Nové Kopisty spadají. Obyvatelé Nových Kopist byli vyzváni k evakuaci, většina ale zůstala. Samotný Terezín až na několik okrajových ulic zůstal zatím velké vody ušetřen.

Kvůli záplavám zůstávají uzavřeny čtyři regionální tratě a také úsek Mělník - Liběchov, který využívá hlavně nákladní doprava. Vlaky na na hlavním koridoru mezi Prahou a Děčínem jezdí v omezeném provozním režimu. Informoval o tom ve středu večer mluvčí Správy železniční a dopravní cesty Jakub Ptačinský.

"Po opadnutí vody a následné důkladné kontrole jsme obnovili provoz například v Hostinném (Hostinné - Kunčice, 17:10), Křinci (Křinec-Městec Králové, 13:35) nebo Srní (Srní u České Lípy - Žizníkov, 18:25), doplnil Ptačinský.

Hejtman Ústeckého kraje, Oldřich Bubeníček, uvedl ve středu pro ČT 24, že se zdá, že Labe začíná kulminovat. "Pokud vše dopadne dobře, hladina bude těsně pod 11 metrů," řekl hejtman.

Povodeň v Hoříně u Mělníka zatopila všechny části kromě Brozánek a Kopečku. Zasaženo je 141 domů a zoopark, uvedla ČT24. V Lužci nad Vltavou na Mělnicku je stále zaplavených 108 domů a lidé se do nich nemohou dostat. Obec zaplavila voda z protrženého plavebního kanálu.

 

Právě se děje

Další zprávy