reklama
 
 

Živě: Piráti v Brně odmítli nabídku ANO na účast v koalici, nedává jim smysl

Aktualizováno 11. 10. 2018 23:06
reklama
I ve čtvrtek pokračují jednání možné pražské koalice ve složení piráti, Praha sobě a Spojené síly pro Prahu. "Zásadní je, že primátor musí být z pirátské strany. O mě tady opravdu nejde," reagoval kandidát pirátů na primátora Zdeněk Hřib na kritiku některých zástupců STAN a TOP 09. Blízko ke koalici mají od čtvrtka i ve Zlíně. Vítěz tamních komunálních voleb ANO se dohodl s hnutím STAN a uskupením Rozhýbejme Zlín, které tvoří Svobodní, Soukromníci a Nezávislí. Chystanou koalici však odmítl podpořit Petr Michálek ze STAN, kterému vadí podnikatel a senátor Ivo Valenta ze Soukromníků. Koalici by tak chyběl jeden hlas.

Živě: Piráti v Brně odmítli nabídku ANO na účast v koalici, nedává jim smysl

reklama
23:00
 

Na radnici v Českém Krumlově navrhuje tamní vítěz komunálních voleb, hnutí ANO, širokou koalici téměř se všemi subjekty, které se dostaly do zastupitelstva. Hnutí odmítá jen Sdružení nezávislých-Město pro všechny. Lídrem tohoto uskupení je dosavadní starosta Dalibor Carda. "Cardu tam (do koalice) nechceme," řekl ČTK dnes volební manažer ANO v jižních Čechách Libor Moravec. Post starosty nabídlo ANO lídrovi KDU-ČSL a dosavadnímu místostarostovi Josefu Hermannovi. ČTK již v pondělí Hermann řekl, že nabídku ANO odmítl.

"Jsme pro širokou koalici, která bude napříč celým spektrem, které bylo zvoleno, vyjma SNK-Město pro všechny. Je to připravené k podpisu, je to naše priorita. Chtěli bychom to uzavřít v co nejbližší době, konkrétní termín není. Reakce (ostatních subjektů) jsou pozitivní, z 80 procent," řekl Moravec.

22:20
 

Vyjednávání o podobě budoucí koalice v Ostravě se zřejmě aktuálně zastavilo na postoji hnutí Ostravak, které by mělo být členem zamýšlené čtyřkoalice s vítězným hnutím ANO, ODS a lidovci. Zatímco s občanskými demokraty i KDU-ČSL je ANO dohodnuto, s hnutím Ostravak se aktuálně není schopno shodnout na počtu míst v radě. ČTK to po sérii dnešních jednání řekl primátor Tomáš Macura (ANO). Vyjádření lídra Ostravaku Lukáše Semeráka se ČTK nepodařilo získat.

Podle něj ANO nabízí druhému hnutí Ostravak dva posty náměstků, zatímco Ostravak by v radě chtěl obsadit místa tři. To ale vítěz voleb odmítá. Macura již v podvečer uvedl, že s podmínkou Ostravaku nesouhlasí. "Naše nabídka zní takto (dva posty v radě), a myslím si, že je nepřekročitelná," řekl Macura. Naznačil, že vítěze voleb navíc ani nic netlačí k tomu, aby musel požadavky Ostravaku přijmout. Početně existují v Ostravě totiž i jiné možnosti koalice, než hnutím ANO dosud preferovaná čtyřkoalice, která stojí na půdorysu spolupráce z minulého volebního období.

Jednání budou pokračovat v pátek dopoledne.

19:50

Brněnským Pirátům nabídka ANO na účast v koalici nedává smysl. Tyto dvě strany nemají většinu mandátů a není zřejmé, kdo třetí by se měl připojit. Neakceptovali ji a pokračují ve vyjednávání s ODS, KDU-ČSL a ČSSD, řekl dnes lídr Pirátů Tomáš Koláčný. Při dnešním jednání se Pirátům do programu podařilo prosadit své představy o dopravě.

ANO nabídlo Pirátům účast v koalici poté, co se dozvědělo, že je ostatní strany obešlo a jednají spolu. V nabídce se hovořilo o pozici prvního náměstka a celkem čtyřech radních. Neříkala ale, kdo by koalici doplnil. "Pokud vím, ČSSD nabídku ANO odmítla a s lidovci a ODS má ANO napjaté vztahy. Zbývá jen SPD a naše povolební strategie, pro kterou jsem také hlasoval, účast v koalici s touto stranou zakazuje," řekl Koláčný.

Podle něj je snahou stran do konce týdne vyřešit programové body nové koalice, aby příští týden mohlo vzniknout programové prohlášení a jednání o vytvoření koalice ideálně dospělo ke konci.

19:35
 

Nové vedení havířovského magistrátu dnes večer podepsalo koaliční smlouvu. Prioritou koalice složené z vítězného ANO, ČSSD, spojení lidovců a STAN, které kandidovalo pod názvem Společně pro Havířov, a Hnutí pro Havířov jsou investice do bytů, škol a školek, oprava vlakového nádraží či veřejný internet. Řekl to lídr kandidátky ANO a poslanec Josef Bělica, který se stane primátorem.

Bělica nyní zvažuje, zda opustí poslaneckou lavici. Havířovské ANO jej ale vyzvalo, aby tak nečinil. Ve funkci nahradí dosavadní primátorku Janu Feberovou z ČSSD, která se stane jeho náměstkyní pro školství. Jednoho náměstka bude mít KDU-ČSL. Bohuslav Niemiec bude mít na starost investice. ANO bude mít dva náměstky - Ondřeje Baránka pro ekonomiku a Stanislavu Goreckou pro sociální oblast.

18:35
Jednání o koalici

Piráti a Zelení pro Most oznámili, že je pro ně nepřijatelná koalice s účastí Sdružení Mostečané Mostu (SMM) a KSČM. Důvodem jsou ideové preference, řekl Jan Hrubeš za Piráty a Zelené. Nováčci v mosteckém zastupitelstvu by mohli vládnout společně s vítězným hnutím ProMost primátora Jana Paparegy a ODS. ANO skončilo ve druhém největším městě v Ústeckém kraji druhé s výrazným odstupem.

"Nechceme dál jednat se SMM a KSČM kvůli ideovým preferencím a kampani, která tu probíhala," uvedl Hrubeš.

S ProMOST a ODS by měli Piráti a Zelení, kteří mají čtyři zastupitele, většinu 24 hlasů. ANO se ještě před volbami vymezilo vůči hnutí kolem Paparegy, senátorky Aleny Dernerové a dalších. Toto hnutí získalo 16 mandátů, ANO devět, SMM osm a KSČM čtyři.

18:30
Uzavřená koalice

Radnici v Blansku bude řídit staronová koalice ODS, KDU-ČSL, ČSSD a Volba pro Blansko, starostou bude Jiří Crha (ODS). Strany dnes odpoledne podepsaly koaliční smlouvu, řekl Crha. Koalice v tomto složení ve městě funguje už 18 let, nyní bude mít v zastupitelstvu 15 mandátů z 25. Ustavující zastupitelstvo je v plánu 1. listopadu.

17:01
ODS

V pražském Radotíně bude čtvrté období starostou Karel Hanzlík z ODS. Občanští demokraté získali v městské části 12 křesel v patnáctičlenném zastupitelstvu, nemuseli proto hledat koaličního partnera, aby měli většinu. Informoval o tom Karel Hanzlík, kterého musí ve funkci potvrdit nové zastupitelstvo na prvním zasedání. Hanzlík je starostou Prahy 16 od roku 2006. V letošních volbách byl zvolen také do zastupitelstva hlavního města.

16:57
ODS

Předseda ODS Petr Fiala se zastal brněnské kandidátky na primátorku Markéty Vaňkové, která vyjednává o vzniku koalice, která v moravské metropoli obchází vítěte voleb hnutí ANO. "Markéta Vaňková v rámci vyjednávání o budoucí brněnské koalici dala přednost programové blízkosti a splnění předvolebního slibu. V tomto ohledu má paní doktorka Vaňková mou plnou podporu a za jejím rozhodnutím stojím. Útoky, kterým teď musí čelit, nejsou nic jiného, než zoufalý pokus uražených politických protivníků poškodit její dobré jméno, které výrazně přispělo k úspěchu ODS v Brně," řekl k situaci v Brně Fiala.

16:50
Uzavřená koalice

V městské části Brno-Bystrc vznikne koalice vítězné ČSSD, ANO a ODS. Má 14 zastupitelů z celkových 27. Starostou zůstane Tomáš Kratochvíl (ČSSD).

16:43
ANO

Místostarostka Sokolova Renata Oulehlová z ANO bude mít v druhém kole senátních voleb v obvodě Sokolov podporu kandidátů, kteří v prvním kole voleb skončili na třetím a čtvrtém místě, Jana Picky (ČSSD) a Evy Valjentové (KSČM).

Oulehlové dají přednost před Miroslavem Balatkou ze STAN, který postoupil do druhého kola s nejvyšším počtem hlasů (28,74 procenta). Oulehlová postoupila do druhého kola z druhého místa s 25,72 procenta hlasů.

16:26

Další koaliční schůzka pirátů, Prahy sobě a Spojených sil pro Prahu se bude týkat sociální politiky, zdravotnictví a bezpečnosti.

16:19
Piráti

Čtvrteční schůzka vznikající koalice pirátů, Prahy sobě a Spojených sil pro Prahu se týkala koaličního programu v oblasti IT. "Shodli jsme se na tom, že úřad by měl zveřejňovat více informací. Třeba informace o fakturách, které zaplatil. V rovině digitálních služeb pro občany jsme se shodli, že je potřeba koncipovat je tak, aby přinášeli hlavně jim největší přidanou hodnotu. Probírali jsme fungování úřadu samotného. Shodujeme se, že potřeba zavádět a dodržovat principy projektové řízení," popsal schůzku kandidát na primátora Zdeněk Hřib (piráti).

15:53
Twitter

Ke kontroverzím kolem senátního souboje Michálek - Hilšer se vyjádřil i poslanec ODS Martin Kupka.

15:46
Jednání o koalici

V Prostějově se začala rýsovat podoba možné koalice, o které jedná vítězné ANO s hnutím PéVéčko, ODS a ČSSD. "Ambice je jednání do konce týdne ukončit," řekl dnes ČTK prostějovský lídr ANO František Jura. Případná koalice ANO, PéVéčka, ODS a ČSSD by v pětatřicetičlenném zastupitelstvu Prostějova měla většinu 20 hlasů. Dosud v Prostějově vládly ČSSD spolu s PéVéčkem a KSČM.

15:36
Uzavřená koalice

Chlumec nad Cidlinou na Hradecku povede také v dalších čtyřech letech starosta Miroslav Uchytil (KDU-ČSL). Bude to pro něho šesté volební období. Měl by být zvolen na ustavujícím zasedání zastupitelstva koncem října. ČTK to řekl Uchytil, který patří mezi nejdéle sloužící starosty v Královéhradeckém kraji. Místostarostou by měl být radní Vladan Kárník z uskupení Nezávislí Chlumec nad Cidlinou, které skončilo druhé za vítěznými lidovci.

15:35

V obvodu Rokycany postoupili starosta Vejprnic Pavel Karpíšek (ODS) a Milada Emmerová (ČSSD), která mandát obhajuje. Karpíšek získal 28,55 procenta hlasů, druhá Emmerová 15,79 procenta voličů. Karpíškovi už vyjádřili podporu například neúspěšný kandidát za piráty Zdeněk Hess nebo Martin Uhlíř (TOP 09 a LES). 

15:34
ODS

Podporu kandidátů, kteří neuspěli v prvním kole senátních voleb na Jablonecku a části Semilska, má dosavadní senátor Jaroslav Zeman (ODS). Zeman prvního kolo vyhrál s 34,31 procenta hlasů, ve druhém se utká s právničkou Michaelou Tejmlovou (Senátor 21).

V obvodu 35 o senátorský post usilovalo sedm kandidátů, z poražených v prvním kole by voličům ani jednoho z postupujících nedoporučila učitelka Šárka Kalvová (KSČM). "Mojí podporu nemá ani jeden," řekla dnes ČTK.

Tejmlovou chtěl původně podporovat kandidát ČSSD Jindřich Berounský, zklamala ho ale svoji kampaní. "Hodně jsem jí přál, aby se dostala do senátu. Nevedla ale čestný boj a navážela se do mě jako do svého protikandidáta. Takže svého hlasu využiji a podpořím Zemana," řekl Berounský.

Ředitel divadla v Jablonci Pavel Žur (Nová budoucnost pro Liberecký kraj) považuje Zemana i Tejmlovou za kvalitní kandidáty a žádné doporučení voličům dávat nebude. "Každý z těch kandidátů má co nabídnou našemu regionu," řekl dnes ČTK. Osobně bude v druhém kole hlasovat pro Zemana, neboť je jeho kamarád.

Podporu Zemanovi už dříve vyjádřil podnikatel Josef Chuchlík (ANO), podporuje ho i strážník Michal Švarc (SPD). "Je to rovný, férový chlap a hlavně toho pro region hodně udělal," řekl dnes ČTK Švarc.

15:33

Ve volebním obvodu Opava do druhého kola postoupili starosta Bolatic a bývalý senátor Herbert Pavera (TOP 09) a učitelka Simona Horáková (ANO). Pavera získal 36,27 procenta hlasů, druhá Horáková dostala 21,54 procenta. O přízeň voličů se tam ucházelo sedm kandidátů. Z oslovených neúspěšných uchazečů o senátorské křeslo, s nimiž se ČTK podařilo spojit, oficiálně podporu vyjádřil jen nezávislý kandidát Vladimír Tancík, který svůj hlas hodí Herbertu Paverovi.

15:27

Jeden z nejtěsnějších soubojů druhého kola senátních voleb dost možná proběhne na Domažlicku, kde první kolo vyhrál náměstek plzeňského hejtmana Vladislav Vilímec (ODS) před současným senátorem Janem Látkou (ČSSD) o dvě setiny procenta. Vilímcovi už vyjádřil svou podporu neúspěšný kandidát TOP 09 Michal Janek. Látku zase podporuje kandidát KSČM Josef Švarcbek nebo kandidát Pirátů Viktor Krutina. Nikoho se svých předchozích soupeřů do druhého kola naopak nepodpoří neúspěšný kandidát ANO Miroslav Vokáč.

15:12
Uzavřená koalice

Koalici v Poličce na Svitavsku vytvoří ODS s hnutím ANO a s ČSSD, bude mít podporu jednoho zastupitele za KSČM. ČTK to řekl starosta Jaroslav Martinů (ODS), který bude funkci v čele zhruba devítitisícového města zastávat už čtvrté volební období.

  8. 10. 2018 11:30

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama