Živě: V mandátovém a imunitním výboru budou zastoupeny všechny strany, schůze pokračuje ve středu

Živě
Poslanci, mezi nimiž je po říjnových volbách rekordních 123 nováčků, poprvé zasli do poslaneckých lavic při ustavující schůzi nové sněmovny. V pondělí slavnostně složili slib a zřídili mandátový a imunitní výbor. Průběh jednání sledujeme v on-line reportáži.
Foto: Ludvík Hradilek
Živě
Aktualizovat reportáž
19:13

"Vzniká tichá dohoda mezi ANO, Tomiem Okamurou a komunisty", tvrdí v rozhovoru pro DVTV poslanec za ODS Pavel Blažek.

Blažek: Babiš je nebezpečný tím, že není blázen, ve sněmovně vzniká tichá dohoda ANO s SPD a KSČM

Blažek DVTV
11:15
Tipuji, že Andrej Babiš nezačne výrazně personálně měnit tajné služby, ani resorty spravedlnosti a vnitra, říká poslanec ODS Pavel Blažek. | Video: Emma Smetana
18:43

Seznamte se s Radkem Kotenem, který bude zřejmě vést sněmovní výbor pro bezpečnost.

18:10 Ikona KDU-ČSL

Babiš zřejmě zrušil také schůzku s lidovci.

18:00

Hnutí ANO prý zrušilo dnešní schůzku s občanskými demokraty.

17:57

Jediným uchazečem o pozici předsedy Poslanecké sněmovny je její dosavadní místopředseda Radek Vondráček (ANO). Navrhlo ho jeho hnutí. Jinou kandidaturu sněmovní volební komise ve stanoveném termínu neobdržela. ČTK to dnes sdělil předseda komise Martin Kolovratník (ANO). Vondráček má pro úspěšnou volbu dostatečnou podporu, a to i od poslanců Pirátů, SPD a KSČM.

17:23

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek odhalil, kdo se stará o jeho zevnějšek.

17:18

První den hodnotí také Martin Kolovratník (ANO).

17:04

Dominik Feri (TOP 09) okomentoval svůj první den v Poslanecké sněmovně.

16:43

"Nerozumím podpoře návrhu na navýšení členů na 19 ze strany Demokratického bloku. Tímto zvýšením dojde k tomu, že většinu v tomto orgánu nyní drží ANO ve spolupráci s SPD. Tento fakt, vzhledem k dosavadnímu souznění mezi ANO a SPD, snižuje šanci na vydání poslanců Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání," řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

16:38

"Přišel jsem s tím já," přiznal k vlaječkám na stolcích poslanců hnutí ANO Radek Vondráček, "viděl jsem to u amerických senátorů a moc se mi to líbilo." 

Foto: Ludvík Hradilek
16:12

Bohuslav Sobotka (ČSSD) je s dnešním ustavujícím jednáním spokojený.

15:54

Jednání ustavující schůze se přerušuje do 22. listopadu do 10:00.

15:50

Pro mandátový a imunitní výbor s 19 členy hlasovalo 174 poslanců.

15:47

Petr Fiala oceňuje ústupek.

15:45

Hnutí ANO 8 členů, Demokratický blok (KDU-ČSL, ODS, STAN, TOP 09) 5 členů, piráti 2 členy, SPD 2 členy, KSČM 1 člen a ČSSD 1 člen.

15:44

Mandátový a imunitní výbor bude mít 19 členů, odhlasovala sněmovna. Protinávrh pirátů, aby výbor měl pouze 18 členů, jak bylo původně navrženo Janem Farským, nebyl přijat.

15:20

Proč je důležitý mandátový a imunitní výbor.

15:01

Poslance kromě sporu o počet členů mandátového a imunitního výboru zaměstnala také debata o tom, jak řešit situaci, kdy při určitém počtu členů výboru by měly dva kluby nárok na zastoupení půldruhého poslance.

14:52 Ikona KDU-ČSL

Lidovci vyčítají ANO, že schůzi špatně připravilo.

14:50

Poslanci odmítli návrh KDU-ČSL, kteří žádali přerušení schůze sněmovny do středy 22. listopadu do 9:00. Nyní si poslanci vzali pauzu do 15:30.

14:19

Značkování teritoria začalo…

14:14

Piráti podporují návrh Jana Farského

14:12

Premiéra pro 123 poslanců

14:08

Poslanci se dohadují o počtu členů v mandátovém a imunitním výboru. Pokud by sněmovna odhlasovala méně než 18 členů, tak některá ze stran by v něm neměla své zástupce.

14:07

Jan Farský (STAN) chce zvýšit počet členů mandátového a imunitního výboru na 18. Pak tam totiž budou mít zástupce Starostové i TOP 09. Při současném počtu 15 totiž na místo nemají tyto dvě strany nárok. Starosty podpořila Miroslava Němcová z ODS, naopak sociální demokraté jsou proti.

13:52

Současná vláda na svých místech dnes naposledy.

13:45

Všichni přítomní poslanci složili slib.

13:26

Druhý nejmladší poslanec František Kopřiva (piráti) kvůli práci ve sněmovně opustil své zaměstnání. Studovat chce ale dál.

13:18

Slib právě složil Jiří Hlavatý z ANO, který se netají tím, že se nechtěl stát poslancem.

13:16

Poslanci postupně v abecedním pořadí skládají slib, jako první jej přečetl komunista Vojtěch Filip.

13:12

Nová sněmovna tweetuje.

13:22

Už se ve sněmovně slibuje…

13:08

První schůzi zahájily tóny státní hymny.

13:01

Ustavující schůze sněmovny právě začala.

13:00

"Když se podíváte na program SPD, tak uvidíte, že jejich priorita je bezpečnost našich občanů," Vysvětluje Faltýnek důvod, proč by měl bezpečnostní výbor vést nominant SPD.

13:00

Tomio Okamura popisuje, jaké jsou vztahy jeho hnutí k Rusku.

12:58

"Když vy máte zájem o nějakou holku a ona vás desetkrát odmítne. Tak ji budete otravovat, když vám jasně řekne ne," reagoval Andrej Babiš na dotaz, jestli plánuje ještě jednat o většinové podpoře.

12:56

Podle Jaroslava Faltýnka by hnutí ANO mělo nárok na sedm předsedů výborů, ale nakonec bude mít pouze 6. Funkce dvou místopředsedů dalo údajně hnutí ANO k dispozici ČSSD a KSČM.

12:56

"Úprava volebního systému do Senátu je to jediné, co aktuálně chceme. Vize 2035 není program. Takže neříkejte, že ANO chce měnit ústavu a ohrožovat demokracii," řekl novinářům Babiš. Sestavování nové vlády prý věnuje dvacet hodin denně. 

12:51

"Neříkejte, že hnutí ANO chce měnit ústavu a ohrožovat demokracii, není to pravda," oslovil novináře Andrej Babiš

12:50

"Já nerozumím vyjádřením, že jsme někoho nezvali do vlády, když jsme byli všemi odmítnuti. Nic jiného nám nezbylo než vytvořit menšinový kabinet," vysvětluje Andrej Babiš.

12:45

ČSSD nepodpoří kandidáta SPD Tomia Okamuru na post místopředsedy sněmovny.

12:39

Podle pirátů by měl mandátový a imunitní výbor vést Petr Gazdík.

12:17

Ivan Bartoš (piráti) na tiskovém briefingu informoval, že do čela sněmovny piráti nepodpoří žádné nominanty SPD a KSČM.

12:08

Místopředseda Radim Fiala hájil svého kolegu, který se má stát předsedou bezpečnostního výboru a na sociálních sítích podporoval proruské stránky: "My jsme si tu informaci prověřovali a pan Radek Koten nemá žádné vazby na Rusko ani na USA."

Foto: Facebook Radka Kotena
12:03 Ilustrační foto.

Do čela mandátového a imunitního výboru komunisté nominují Stanislava Grospiče.

Foto: KSČM
12:01 Ilustrační foto.

Šéf sněmovní frakce KSČM Pavel Kováčik uvedl, že jeho straně je podsouvána vládní spolupráce s hnutím Andreje Babiše. "Bude-li nejhůř, můžeme ji tolerovat," konstatoval s tím, že ANO a KSČM jsou programově nesourodé.

Cílem komunistů je, aby sněmovna začala fungovat. Připomněl, že řada stran šla do voleb se slibem zvyšování mezd. "Aby k tomu došlo, musí být schválen rozpočet," uvedl. Sněmovní výbory by se návrhem rozpočtu měly podle něho začít zabývat co nejdříve.

12:00 Ilustrační foto.

Podle KSČM by ustavující schůze Poslanecké sněmovny mohla skončit už tento týden. Prioritou je podle předsedy komunistů Vojtěcha Filipa, aby výbory začaly pracovat na schválení státního rozpočtu. "Záleží na klubech, zda bude mít schůze hladký průběh, nebo budou obstrukce," uvedl Filip po jednání sněmovního klubu KSČM. Krátce před zahájením schůze potvrdil, že komunisté podpoří do čela sněmovny Radka Vondráčka z hnutí ANO.

11:56

Pravděpodobný nový předseda bezpečnostního výboru…

11:52

Noví poslanci si dopoledne ve sněmovním jednacím sálu převzali osvědčení o zvolení. Za Státní volební komisi jim dokument předával Václav Henych z ministerstva vnitra. 

Poslanci stvrzovali převzetí osvědčení dokumentu podpisem. Někteří z nich přišli později a dostali je dodatečně.

Mezi nově zvolenými poslanci, kteří osvědčení obdrželi, byli také středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) a hejtman Libereckého kraje Martin Půta (za STAN). Oba již ale ohlásili, že poslanecký mandát složí, chtějí se soustředit na vedení hejtmanství. Jermanovou pak nahradí starosta Milovic na Nymbursku Milan Pour, Půtu někdejší starosta Jindřichovic pod Smrkem Petr Pávek.

11:48

Na post šéfa bezpečnostního výboru chce SPD dosadit poslance Radka Kotena.

Radim Fiala z SPD by se měl stát předsedou hospodářského výboru. Právě to oznámil Tomio Okamura.

11:47

Poslanci a asistenti SPD dostali školení, aby se zorientovali ve sněmovně.

11:30

Andrej Babiš si vybírá, na čí otázky chce odpovídat. 

11:29

Pirát Michálek bere svůj poslanecký mandát s humorem.

11:26

Šéf SPD Tomio Okamura získal poslanecké osvědčení se zpožděním. Původně se na něj zapomnělo.

11:24

Martin Kupka zjistil, že se stává poslancem, až v neděli, když o tom rozhodl Nejvyšší správní soud.

11:22

Piráti podpoří na post šéfa mandátového a imunitního výboru Petra Gazdíka z hnutí Starostové a nezávislí. 

11:17 Ikona KDU-ČSL

Předseda lidovců také kritizoval ANO za způsob vedení jednání o ustavení sněmovny. "Žádná dohoda zatím není, pokud vím, tak ani nebylo žádné jednání všech politických stran, které by hnutí ANO svolalo a kde bychom si potvrdili rozdělení výborů. Považuji to za nezodpovědné, jsem přesvědčen, že v den, kdy sněmovna začíná svoje jednání, by mělo být jasno, jak jsou rozděleny výbory," řekl. Představitelé ANO se podle něj věnují kampani, místo aby řešili povolební situaci.

11:15 Ikona KDU-ČSL

"Není pravda, že bychom odmítli jednat s ANO o koaliční spolupráci. Nebylo nám to nabídnuto," řekl Bělobrádek. Zopakoval také, že nejsou splněny podmínky, které KDU-ČSL před volbami pro svůj vstup do vlády stanovila. "Ve vládě nemá být člověk, kterému hrozí kriminál, musela by to být vláda, kde by jedna ze stran neměla absolutní většinu, musela by to být vláda, která nebude ani uvažovat o vystoupení z Evropské unie," řekl. Kabinet, do kterého by lidovci vstoupili, by také musel prosazovat jejich program, musel by se hlásit k liberální demokracii a nesměl by zásadně měnit ústavu.

Pavel Bělobrádek před schůzí KDU-ČSL
Pavel Bělobrádek před schůzí KDU-ČSL | Foto: Tomáš Cetkovský
11:13 Ikona KDU-ČSL

Hnutí ANO nenabídlo lidovcům vládní spolupráci. Novinářům to v pondělí řekl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Zopakoval také, že lidovci by v případě jednání o koalici trvali na svých podmínkách stanovených před volbami, tedy že v kabinetu nesmí mít žádná strana absolutní většinu a žádný člen vlády nesmí být trestně stíhaný. Bělobrádek také řekl, že dohady kolem církevních restitucí nemají na postoj KDU-ČSL vliv.

11:11

Budou přísahat i někteří poslanci, kteří se vlastně poslanci stát nechtěli.

11:09

Noví poslanci musí absolvovat i různé formality.

10:55

Největší spor v nové sněmovně se v pondělí nejspíše bude týkat počtu členů mandátového a imunitního výboru. TOP 09 a STAN totiž nemají mít v tomto výboru zástupce, což jim vadí.

10:54

Ustavující schůze sice začne až ve 13 hodin, noví poslanci už ale sedí v lavicích.

10:52

Než si noví poslanci potvrdí zasedací pořádek, budou v lavicích podle abecedy.

10:51

Ivan Bartoš zatím jako nejviditelnější postava nové sněmovny.

10:36

Ve sněmovně se pirátským způsobem zabydluje Ivan Bartoš.

10:27

Prioritou sněmovny by podle Kalouska mělo být zabránit "ústavnímu puči", jak nazval možný vznik vlády bez důvěry.

10:23

Zásadním testem podle Kalouska bude volba předsedy sněmovny. Pokud bude zvolen Radek Vondráček z ANO, vznikne "opoziční smlouva 2" s účastí tichých společníků, kteří podporu nechtějí přiznat, dodal Kalousek na adresu KSČM, SPD a pirátů, kteří avizovali, že Vondráčka podpoří.

Kalousek připomněl, že v době opoziční smlouvy po volbách v roce 1998 tolerovali občanští demokraté vládu Miloše Zemana (ČSSD) otevřeně. "Opoziční smlouva číslo jedna byla výrazně mravnější, protože tam byla ta většina přiznaná, tady se zdá, že bude vládní většina ve formě tichých společníků, kteří to nebudou chtít přiznat," varoval.

10:21

Kalousek srovnává povolební vývoj v Česku a Německu. Oba státy podle něj mají demokratickou ústavu, v ČR ji ale podle něj prezident Miloš Zeman a šéf ANO Andrej Babiš nedemokraticky vykládají.

10:19

Miroslav Kalousek po jednání klubu TOP 09 zopakoval, že při volbách funkcionářů sněmovny nepodpoří zástupce hnutí ANO. 

9:50

Až po ukončení schůze podá demisi nynější vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL pod vedením Bohuslava Sobotky (ČSSD). Prezident Miloš Zeman potom bude moci jmenovat předsedu vítězného hnutí ANO Andreje Babiše novým premiérem a na jeho návrh i další členy menšinové vlády, kterou skládá.

9:40

Při první schůzi budou poslanci sedět v lavicích hlavního zasedacího sálu v abecedním pořadí. Návrh zasedacího pořádku podle příslušnosti k jednotlivým stranickým klubům bude plénum schvalovat až na další schůzi. Ustavující schůzi bude až do zvolení nového předsedy řídit v souladu se zákonem bývalý předseda dolní komory Jan Hamáček (ČSSD).

9:35

Nově zvolení poslanci se odpoledne poprvé po volbách sejdou na ustavující schůzi. V pondělí složí slib a zřídí mandátový a imunitní výbor. Nejsledovanější body schůze, tedy volba nového předsedy a místopředsedů dolní komory, budou na programu až v dalších dnech.

9:30

Vážení čtenáři, vítáme vás u on-line přenosu z ústavující schůze Poslanecké sněmovny. 

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 20. 11. 2017 16:05
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Hokejisty USA povede na MS v Rize kouč Capuano z Ottawy

Hokejisty Spojených států amerických povede na mistrovství světa v Rize Jack Capuano. Bývalý hlavní kouč New York Islanders je od roku 2019 asistentem v Ottawě.

Čtyřiapadesátiletý Capuano bude působit u americké seniorské reprezentace potřetí a poprvé jako hlavní trenér. V roce 2017 byl asistentem na mistrovství světa a o rok dřív na Světovém poháru.

Další zprávy