Živě od stadionu: Nedá se furt vyhrávat, uznali fandové

Miloslav Lubas
13. 5. 2011 20:25
Poražení Češi se klaněli, tančili, zpívali
Smutek ano. Zklamání možná. Vděk určitě.
Smutek ano. Zklamání možná. Vděk určitě. | Foto: Ondřej Besperát

Bratislava - Naděje na obhajobu zhasly. Česko : Švédsko 2:5. Čeští fanoušci se uklánějí před obří obrazovkou ve Fan Village kousek od Orange Arény v Bratislavě.

Při záběrech na zklamané hokejisty v červených dresech. Pak jim tleskají. A po krátkých chvílích "pohřebního ticha" někteří tančí. Smějí se.

Vítězní Švédi usrkávají potichu opodál pivo. Čtveřice namol opilých Rusů se poraženým rivalům velkopansky vysmívá celou cestou na nedaleký hotel. Češi je ignorují.

O "svých" hokejistech mluví bez výjimky s uznáním. "Bylo nám tady s nimi moc hezky. Dali do toho dneska všechno a děkujeme jim. Ale takový je někdy sport," říká Leona Vachtová z Nového Boru.

"Sama jsem dělala atletiku - sedmiboj, tak vím, o čem mluvím," dodává. Dcera Barbora kráčí v jejích atletických stopách a podotýká: "Je mi našich reprezentantů líto, jak vyčerpaní dohrávali."

Čtěte také:
Rozhodla druhá třetina a naše chyby, smutní hráči
Česi šampióni? Potupa! Ale většina Bratislavy nám fandí

Loni jsme si štěstí vybrali na pět let. Teď chybělo

Rodina Vachtova dorazila do Bratislavy ve třech, ale nedostala se do haly. Lístky stály oficiálně 112 a 150 euro. Překupníci nabízeli nakonec Vachtovým vstupenky za 130 euro - ale jen dvě. A tak zamířili raději všichni před plátno ve Fan Village.

Před megaobrazovkou věřily do posledních chvíle stovky českých fanoušků. Trpkou prohru museli překousnout i kamarádi z Brna. Čtyři kluci a jedna dívka.

"Loni v semifinále jsme měli se Švédy na mistrovství světa veliké štěstí. Vybrali jsme si ho možná na pět dopředu, a teď nám chybělo," prohlašuje bezprostředně po závěrečném hvizdu jeden z brněnské party 'Béďa' Soukal.

"Naši hráli celé mistrovství výborně, ale vyhrát všechny zápasy, to snad ani nejde," upozorňuje.

Čtěte, jak se fandilo v Praze:
Prohráli jsme, ale stejně se opijem, smutnili Češi

Fanoušci z Brna: Nemůžeme přece pořád vyhrávat

"Přijeli jsme z Brna na Slovensko na mistrovství světa poprvé a zkoušeli jsme sehnat i lístky. Jenže 5000 korun za jeden, to pro nás bylo moc," svěřuje se Lucie Hofmannová. "Ceny u překupníků začínaly na 300 euro, pak šly na 250 a před začátkem zápasu na 200 euro."

Po prohře neveselo.
Po prohře neveselo. | Foto: Ondřej Besperát

Ve Fan Village bilo její srdce pro český tým pod historickým dresem s podpisy českých mistrů světa. "Jsou tam Eliáš, Havlát, ale i starší hokejisté Procházka, Patera, Moravec nebo Dopita," prozrazuje.

Letos na soupisce českých hokejových šampionů žádná nová jména neobjeví. Soukal ale nikomu z reprezentantů nic nevyčítá. Ani Červenkovi, po jehož zbytečném faulu Švédové z přesilovky vyrovnali na 1:1 a začali zápas obracet na svou stranu.

"V hokeji nikdy nerozhoduje jedna věc. A Švédi hráli výborně. A nemůžeme pořád vyhrávat," krčí rameny Soukal. Prý je takový i život.

A pak si celá moravská pětka zaskanduje, zatancuje a z Fan Village odchází celá rozesmátá.

 

Právě se děje

Další zprávy