Živě: Uspěje Janeček s odvoláním? Soud oznámí finální počet kandidátů na Hrad

ČTK ČTK
13. 12. 2022 12:14
Nejvyšší správní soud oznámí, kolik lidí se bude v lednu ucházet o funkci prezidenta republiky. Ministerstvo vnitra registrovalo devět kandidátů. Soud ale ještě rozhodoval o třech podnětech, které mohou počet kandidátů změnit. Na soud se obrátili podnikatelé Karel Janeček a Karel Diviš, které ministerstvo vnitra do voleb nepustilo. Kandidaturu Denisy Rohanové zpochybňují někteří senátoři.
Živě: Nejvyššího správní soud rozhodl. Kdo bude kandidovat na prezidenta? | Video: ČTK

V souvislosti s registračním procesem dostal Nejvyšší správní soud 13 podnětů, dosud žádnému nevyhověl. Nejsložitější si nechal na konec. Jak rozhodl, oznámí na dnešním briefingu.

Janeček ani Diviš se do voleb nedostali, protože po kontrole podpisů klesli pod hranici 50 tisíc občanských podporovatelů. Oba však výpočty a rozhodnutí ministerstva vnitra zpochybňují. U Rohanové upozornili Hilšerovi podporovatelé na to, že nashromáždila podpůrné podpisy pouze od členů bývalé Poslanecké sněmovny, což je prý v rozporu se smyslem právní úpravy.

O Hrad se podle dosud platných registračních rozhodnutí utkají bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, poslanec SPD Jaroslav Bašta, senátoři Pavel Fischer (nezávislý) a Marek Hilšer z klubu Starostů, bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, bývalý představitel české armády a NATO Petr Pavel, prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula a bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy