Živě: Místo radaru Čech ve vesmíru nebo West Point

Domácí Domácí
17. 9. 2009 23:45
Podrobná reportáž o reakcích na změnu plánů USA o základnách ve střední Evropě

* Zrušení základen potvrdil premiér Fischer * Je to katastrofa, zní z Polska * Čeští politici reagují rozdílně. Vítězství lidu, hodnotí Paroubek. Špatná zpráva, kontruje Topolánek

Praha - Řadu měsíců trvající spekulace se potvrdily. Spojené státy ustoupily od plánů na vybudování protiraketových základen v Česku a Polsku.

Americký prezident Barack Obama volal v noci předsedovi vlády Janu Fischerovi. "Rozhovor proběhl v 0:21," řekl premiér.

Kritici označují krok Bílého domu za vítězství Kremlu, který kvůli záměrům Washingtonu hrozil.

Politici napříč spektrem situace využili k dalšímu kolu bojů.

Dění kolem amerického oznámení sledujeme v podrobné reportáži:


Prohlášení

Rozhodnutí

Zajímavost

23:45 - Američané by mohli podpořit vyslání českého vědce do vesmíru, nebo u nás zřídit středoevropskou pobočku elitní vojenské školy West Point. Jako návrhy konkrétní vojenské a vědecké spolupráce to americké delegaci podle svých slov navrhl ministr zahraničí Jan Kohout. Tyto nebo podobné projekty by podle něj mohly pomoci zmírnit pocit, že Američané ztratili o střední Evropu zájem. Američtí diplomaté prý jeho nápad postřehli. "Předpokládám, že se k němu vrátí. Já bych byl rád, aby skutečně jaksi do toho vyprázdněného prostoru, který tu teď zůstává, jsme vnesli nějaké konkrétní projekty," řekl Kohout.

20:30 - O možnosti, že by v České republice mohly být někdy v budoucnu v rámci změn plánů protiraketového deštníku umístěny nějaké rakety, český premiér Jan Fischer s americkým prezidentem Barackem Obamou nehovořil. Ministerský předseda to řekl při dnešním příjezdu na summit Evropské unie v Bruselu. "Samozřejmě Česká republika bude zapojena do plánů protiraketové obrany nějakým způsobem," řekl Fischer podle agentury ČTK.

17:30 - Podívejte se na vlastní oči, jak premiér Jan Fischer na tiskové konferenci informoval o nočním telefonátu s Barackem Obamou. Americký prezident v něm oznámil, že USA upouštějí od úmyslu vybudovat ve středu Evropy obranný protiraketový systém:

16:28 - "Já to rozhodnutí vítám, my tři roky říkáme něco podobného jako současná americká administrativa," zhodnotil změnu amerického postoje v České televizi šéf ČSSD Jiří Paroubek.

16:20 - Americký prezident Barack Obama vystoupil s oficiálním prohlášením ke zrušení plánů na protiraketový štít v Evropě. Řekl, že USA úplně změní přístup k obraně. Založí ho na nových technologiích, které jsou vyzkoušené, a zajistí větší rychlost, sílu a přesnost, řekl Obama v tiskovém prohlášení. Čtěte více

15:45 - Předseda ČSSD Jiří Paroubek vyťal políček politickým rivalům. "Projekt protiraketové obrany tak, jak jej prosazoval bývalý prezident G. Bush, byl projevem myšlení minulosti, návratu do dob studené války a nerespektování zahraničně-politické reality, kdy svět už není ovládán silami Dobra a silami Zla. Není náhodou, že toto jednoduché, ideologicky zploštěné, černobílé vidění světa našlo zastánce u lidí typu Mirka Topolánka či Ivana Langera," napsal.

15:40 - Senátoři ODS vyjádřili znepokojení nad rozhodnutím Bílého domu. "Zpochybňuje podepsanou dohodu o zajištění bezpečnosti spojenců v Evropě," napsali v prohlášení.

15:16 - Šéf české diplomacie Kohout vyvrátil domněnky předsedy ODS Mirka Topolánka, že rozhodnutí USA ovlivnila politická situace v Česku.

15:14 - Vývoj systému protiraketové obrany pokračuje, ale za jiných podmínek. Bude na půdorysu Severoatlantické aliance, způsob zapojení České republiky bude věcí dohody. Nový systém bude flexibilnější, uvedl po setkání s americkou delegací český ministr zahraničí Jan Kohout.

15:12 - Rakouský ministr obrany Norbert Darabos uvítal rozhodnutí Spojených států neumisťovat na území Polska a Česka součásti systému protiraketové obrany. Prezident Barack Obama sází na spolupráci a dialog. To je naprosto správná cesta," pochválil šéfa Bílého domu Darabos, který se podle vlastního vyjádření coby Evropan raduje z toho, že "nesmyslný raketový systém" nevznikne. Slovenská vláda americké rozhodnutí nekomentovala.

15:09 - Agentura Reuters cituje nejmenovaného vysoce postaveného íránského představitele. Ten uvedl, že buď USA už nepovažují Írán za velkou hrozbu, anebo je Rusko přesvědčilo, že štít je nepotřebný.

15:00 - "Je to krok realistický a ukázka toho, že realistická politika vede ke zmírnění napětí mezi hlavními hráči světové politiky - Spojenými státy, Ruskou federací a Čínou," pochvaloval si na tiskové konferenci předseda KSČM Vojtěch Filip. "Vnímám ten krok jako rozhodné posílení důvěry v raketo-jaderném odzbrojování ve světě."

14:42 - První ohlasy z Moskvy naznačují, že zrušení štítu je tam hodnoceno jako velký zahraničněpolitický úspěch Ruska a Obamův ústupek ruskému prezidentovi Dmitriji Medveděvovi. Podle předsedy senátního zahraničního výboru Michaila Margelova k přehodnocení plánů umístění protiraketové obrany ve střední Evropě amerického prezidenta vedla, kromě jiného, i nekompromisní pozice Moskvy a "restart" rusko-amerických vztahů.

14:40 - Spojené státy prý "přepracovávají" svůj program protiraketové obrany ve střední Evropě tak, že chtějí upustit od "velkého fixního" systému a naopak se přiklánějí k vybudování jiného. Ten by měl být efektivnější při zajištění hrozby z Íránu, kterou představují rakety krátkého a středního doletu. Agentura AP informuje o vyjádření mluvčího Pentagonu Geoffa Morrella, podle kterého byl dosavadní plán "změněn tak, aby lépe chránil americké síly a spojence USA v Evropě před útoky íránských raket". "Máme za to, že můžeme uvést v činnost flexibilnější a schopnější systém, abychom chránili naše síly a přátele v Evropě," citoval Reuters Morrella.

14:06 - Základny v Česku a Polsku se dostaly na přední místa většiny světových médií. "Český premiér: Obama odložil raketový štít" uvedl svou zprávu server The Washington Post. Zatímco Bílý dům zatím žádné oficiální prohlášení nevydal, slova předsedy vlády Jana Fischera se dostala do záhlaví zpráv na webech BBC či FOX News.

13:55 - "Pro Polsko je to katastrofa," řekl CNN nejmenovaný zdroj z polského ministerstva obrany. Mluvčí amerického velvyslanectví ve Varšavě však emoce tiší. Rozhodnutí ještě nebylo dokončeno, tvrdí.

13:39 - V noci Spojené státy zastavily přípravy vybudování základen v Česku a Polsku. Agentura Reuters ovšem nyní napsala, že diplomaté z Washingtonu už s Prahou a Varšavou vyjednávají o účasti obou zemí na novém systému protiraketové obrany.

13:01 - Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen označil záměr Spojených států nebudovat prvky svého protiraketového systému v Česku a Polsku za pozitivní krok. Uvedla to agentura AP.

12:48 - "Je to druhá špatná zpráva v tomto roce, ve smyslu ukotvení naší země v euroatlatnické zoně," prohlásil expremiér Topolánek. "To, že ruší smlouvu, má dvě dimenze. Určitý zjemněný postoj americké administrativy při vyjednávání s Ruskem a ten druhý, a to je ta špatná zpráva, že sami využili situace, kdy je tato země nestabilní a kdy se chová velmi netradičně a nestandardně," vysvětlil.

12:30 - "Írán mě zatím nepřesvědčil, že nyní představuje menší riziko pro ostatní země," nechal se slyšet poslanec ODS David Šeich. "Není tajemstvím, že se prezident Obama snaží o nápravu rusko-amerických vztahů. Nesmíme však dopustit, aby to přispělo k rozšiřování vlivu Ruska na střední a východní Evropu. Už nesmí být jednáno o České republice bez jejich zástupců či představitelů. To jsme v minulosti zažili," prohlásil.

Antiradarista Jan Tamáš
Antiradarista Jan Tamáš | Foto: Ludvík Hradilek

12:24 - Radost z rozhodnutí Washingtonu neskrývá ani Jan Tamáš, který dokonce držel kvůli radaru hladovku. "Je to velká výhra pro Česko a jsme moc rádi, že budeme moci i nadále žít v naší krásné zemi bez přítomnosti cizích vojáků," řekl mluvčí hnutí Nenásilí. Vláda Mirka Topolánka podle něj jednala "zcela v rozporu se základními principy demokracie, když prosazovala radar proti vůli většiny Čechů".

12:20 - Polské ministerstvo zahraničí oznámilo, že už od Američanům dostalo oficiální vyjádření, napsala agentura Reuters. Delegace z Washingtonu nyní míří do Prahy. Obama by měl zastavení příprav oznámit během dneška.

12:13 - Zastavení příprav vybudování radaru v Brdech nijak neohrozí spolupráci ČR a USA na vědecko-technické a vojenské úrovni, je přesvědčen premiér Fischer. "Prezident Obama mě ujistil, že USA tento postoj nezmění," řekl.

12:11 - Ministr zahraničí Jan Kohout se neobává, že by změna plánů USA ohrozila bezpečnost Česka. "Jsme pevnou součástí Aliance (NATO - pozn. red.) a ta je naší bezpečnostní kotvou," řekl novinářům.

12:08 - Premiér Jan Fischer potvrdil, že ho prezident USA Barack Obama v noci informoval o ustoupení od záměru vybudovat v Česku a Polsku protiraketové základny. "Česká republika bere rozhodnutí prezidenta Spojených států na vědomí," řekl předseda vlády.

11:19 - Předseda Strany zelených Ondřej Liška pokládá vývoj okolo plánované základny za potvrzení skoro tři roky starých slov zelených, že administrativa nastupující po prezidentu Georgi Bushovi kontroverzní projekt přehodnotí. "Jsem rád, že se podařilo dosáhnout toho, že původně dvoustranná záležitost je projednávána v Severoatlantické alianci a že plán je součástí širší snahy o zabezpečení euroatlantického prostoru," poznamenal.

11:05 - "Samozřejmě to je potěšitelná zpráva pro nás pro všechny, kteří jsme bojovali o to, aby u nás radarová základna nebyla, a pokud by měla být, tak jedině tak, aby o tom občané rozhodli v referendu," řekla ČTK poslankyně za KSČM Soňa Marková.

10:52 - I jeden z hlavních antiradaristů - Jan Májíček z hnutí Ne základnám - hodnotí poslední vývoj jako velké vítězství české veřejnosti. "Americká administrativa by se úplně jinak rozhodovala, kdyby zde byly ratifikovány obě proradarové smlouvy, k čemuž nedošlo díky aktivnímu odporu občanů ČR," poznamenal.

10:35 - Český lid zvítězil, komentoval rozhodnutí USA předseda ČSSD Jiří Paroubek. "Já jsem rád, že vývoj nám dal za pravdu. To, co říkáme téměř tři roky, se potvrdilo - že neexistují důvody pro to, aby tady ten protiraketový štít USA vznikl," řekl ČTK.

10:20 - Poláci se nevzdávají nadějí na vybudování americké raketové základny. V nejbližších dnech proto na druhou stranu Atlantiku vyšlou delegaci, která má pokračovat v jednáních. "Je ale malá šance na úspěch," přiznal agentuře Reuters vysoký vládní představitel.

10:00 - Předseda ODS Mirek Topolánek soudí, že oznámení USA o zrušení plánů na radar v Česku souvisí s pádem své vlády, s nejistotou kolem konání voleb a s tím, že Česká republika přestává být ve světě vnímána jako důvěryhodný partner. Řekl to v rozhovoru pro Rádio Česko.

08:52 - "Domluvili jsme se s americkou stranou, že komentáře budeme poskytovat až po odpoledním jednání s vládní delegací," odbyl dotaz ČTK náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar.

08:45 - Oficiálně by Američané měli o pozastavení plánů informovat Čechy odpoledne. Do Prahy po obědě dorazí delegace vedená náměstkyní ministryně zahraničí Ellen Tauscherovou, která nyní jedná ve Varšavě.

08:36 - Iniciativa Ne základnám, která patří k nejhlasitějším kritikům plánů na výstavbu radaru, má na dnešní třetí hodinu odpolední naplánováno představení autobusu Nezákladňák. Ten měl podle záměrů šířit informace o radaru a současném stavu celé problematiky.

08:04 - Kritici tento krok vnímají za vítězství Kremlu a Bílý dům jím údajně chce znovu nastartovat vztahy s Moskvou. "Poláci jsou nervózní," komentoval to vysoce postavený vojenský zdroj.

07:42 - "Telefonát se uskutečnil a premiér o jeho obsahu vzápětí informoval prezidenta republiky Václava Klause," sdělil o půl osmé Aktuálně.cz mluvčí předsedy vlády Roman Prorok. Na přímý dotaz, zda obsahem hovoru byly informace o zastavení příprav na vybudování základny v Brdech, reagoval, že v nejbližších okamžicích Úřad vlády vydá prohlášení.

07:31 - Nečekaná informace překvapila i české ministerstvo zahraničí, které dohodu se Spojenými státy vyjednávalo. "V tuto chvíli vše zjišťujeme," řekl Aktuálně.cz mluvčí české diplomacie Milan Řepka.

Americký prezident Barack Obama
Americký prezident Barack Obama | Foto: Reuters

07:28 - O odložení plánů Washingtonu na vybudování protiraketového štítu ve střední Evropě informuje i dnešní vydání prestižního deníku The Wall Street Journal. Podle něj administrativa prezidenta Obamy ke kroku přistoupila kvůli tomu, že se raketový program Íránu nevyvíjí takovým tempem, aby byl v dohledné době hrozbou pro Evropu a USA.

07:13 - "Ministerstvo obrany tuto informaci oficiálně nemá," reagoval na dotaz Aktuálně.cz mluvčí resortu Jan Pejšek. Dodal, že ministr Martin Barták je právě nyní na návštěvě Spojených států. Kvůli časovému posunu se s ním redakci Aktuálně.cz nepodařilo spojit.

07:04 - "Popravdě řečeno nevím, zda se telefonát uskutečnil. S panem premiérem jsem dosud nemluvil," řekl Aktuálně.cz mluvčí vlády Roman Prorok.

06:35 - Americký prezident Barack Obama v noci telefonicky Janu Fischerovi oznámil, že pozastavuje přípravy na vybudování radarové základny v Česku. Podrobně čtěte zde

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy