Rath u soudu: Policie manipulovala s odposlechy

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
7. 8. 2013 17:00
První den soudního procesu sledujeme v online zpravodajství.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - S půlhodinovým zpožděním začal nejsledovanější proces tohoto roku. Před Krajským soudem v Praze stanul poslanec David Rath obviněný z přijetí úplatku. Zpoždění zapříčinil velký zájem ze strany médií i veřejnosti.

K soudu bývalého hejtmana a stále ještě poslance přivezla vězeňská stráž z vazební věznice v Ruzyni. Politik je ve vazbě již více než rok a stejně jsou na tom i další dva obvinění - Petr Kott a Kateřina Pancová.

Rath na chodbě před soudní síní rozdal novinářům písemné prohlášení, ve kterém uvádí, že se cítí nevinen. "Já osobně se v tomto boji nevzdávám! Budu bojovat do poslední chvíle, neboť to není jen soud o opozičním politikovi Rathovi, ale o této zemi, o respektu k lidské svobodě," stojí v prohlášení.

Kriminalisté zadrželi Ratha loni v polovině května na ulici v Rudné u Prahy. Podle spisu měl u sebe krabici se sedmi miliony korun. Krajský státní zástupce Petr Jirát obžaloval skupinu osob letos v dubnu. Kromě přijetí milionových úplatků je viní i z dalších trestných činů. Rathovi a dalším hrozí až dvanáct let vězení.

Rath popírá, že by si vzal úplatek. Podle obžaloby ale převzal dohromady až 16 milionů korun za manipulování se zakázkou na opravu buštěhradského zámku a zasahoval do soutěží na nákup zdravotnického vybavení pro středočeské nemocnice.

Hlavní líčení ale mohou zkomplikovat události posledních dní - Středočeský kraj a ministerstvo financí se nepřidají k řízení jako poškození. Naopak nově požaduje náhradu škody ve výši 56 milionů ministerstvo pro místní rozvoj. Rathův právník už avizoval, že bude požadovat čas na to, aby se seznámil s novými dokumenty.

Průběh hlavního líčení sledujeme v on-line reportáži.

17:00 - Soudce Pacovský přerušil hlavní líčení do čtvrtka. Ratha deset minut před pátou upozornil, aby dokončil část své řeči, které se právě věnuje a soudce ho nemusel přerušit v půli vysvětlování.

16:50 - Obhajoba pokračuje. Rath vysvětluje, jak složitým schvalováním na různých stupních a několikanásobnou kontrolou prochází každá veřejná zakázka. Z jeho řeči se může zdát, že podvádět při zadávání tendru v Česku de facto nelze.

16:20 - Rath zpochybnil autenticitu odposlechů. Byly z nich prý vystříhané pasáže, které se vyšetřovatelům nehodily. "Je tam pasáž, kde se bavíme, že dostávám víno. Někdo ji vystřihl a zpět se objevila až v době, kdy byla sepsána obžaloba. Co ještě vystříhali? Jak můžeme seriózně pracovat s odposlechy, které jsou vystříhané, zpřeházené. Ta manipulace je očividná a nikoho to nezajímá," řekl soudci Rath.

16:10 - Rath už mluví více než dvě hodiny a zdaleka nevypadá, že by jeho obhajoba byla u konce. Probírá jednotlivá tvrzení obžaloby a ke každému se vyjadřuje. Podle jeho advokáta bude zřejmě hovořit ještě v průběhu čtvrtečního dne. Středeční jednání totiž v pět hodin skončí.

15:49 - Rath popisuje průběh svého zatčení. "Vyšel jsem ven s vědomím, že nesu krabici vína, jak mi bylo řečeno. Tam na mě vyskočila policie, ať jim ukážu ten úplatek. Odložil jsem tašky a krabici. Odvedli mě dva metry od krabice a prostor se zaplnil obrovským množstvím policistů," vylíčil Rath.

O penězích, které se v krabici našly, prý nic netuší "Deset minut jsem krabici neměl pod kontrolou, mohla je tam dát policie, nevím. Mohl jsem dostat omylem špatnou krabici," dodal exhejtman. Údajně ale nechce, aby to vyznělo jako obvinění policie.

15:30 - Exhejtman důrazně popřel, že požadoval po Kottovi a Pancové částku 22 milionů, z nichž 16 skutečně dostal. "Toto se nezakládá na pravdě. Žádnou takovou částku jsem si nenechal ani slíbit, ani jsem ji nepřevzal," uvedl Rath. K dokumentaci tendru na rekonstrukci zámku Buštěhrad prý neměl přístup. "Ne že bych nemohl, ale nezajímalo mě to," dodal.

15:04 - Rath vytahuje znalecké posudky doslova jako králíky z klobouku. Předkládá už několikátý dokument, který má dokázat, že ceny zakázek byly obvyklé a že podmínky tendrů byly správně a transparentně nastaveny. "Jak je možné, že všechna kontrolní místa konstatovala, že všechno je v pořádku? Že vše je v souladu se zákonem a že to potvrzují i znalecké posudky?" řekl Rath s tím, že žaloba zřejmě byla zmanipulována.

"Celá obžaloba je založena na tom, že někdo někomu něco povídá. Když se někdo s někým baví, že něco chce udělat, tak to ještě neznamená, že se to stalo," dodal obžalovaný.

14:40 - Soudce Robert Pacovský oznámil, že skutečně obdržel žádost Davida Ratha, aby se mohl dostavit na dnešní hlasování o důvěře vlády do Poslanecké sněmovny. "S ohledem na zpracování dat v datových schránkách byla žádost doručena až dnes," uvedl Pacovský. Žádost ale dorazila pozdě a tak o ní už soudce nebude rozhodovat. David Rath se hlasování nezúčastní.

14:15 - O soud se velmi zajímají středočeští politici. Pečlivě chce hlavní líčení sledovat náměstek hejtmana pro životní prostředí Marek Semerád (ČSSD), který se jej také pravděpodobně zúčastní i osobně, přestože není předvolán obžalobou ani obhajobou. Semerád, který je médii považovaný za blízkého Rathova přítele, to řekl ČTK. "Jsem přesvědčen o tom, že David Rath je nevinný, a myslím si, že Středočeskému kraji neuškodil, ale prospěl," prohlásil Semerád. V médiích bude soud sledovat také jeho sociálnědemokratický kolega a náměstek hejtmana pro sociální oblast Zdeněk Syblík. "Já se za to stydím. I když s tím nemám nic společného, tak mě to mrzí," uvedl dnes Syblík. "Já si myslím, že by bylo dobře, aby ten soud co nejdříve proběhl, protože ta vazba je už strašně dlouhá. Věřím tomu, že vyjde pravda najevo a že to bude spravedlivý proces," řekl náměstek hejtmana pro dopravu Miloš Petera (ČSSD).

13:17 - Soudce Robert Pacovský přerušuje jednání na 14:30.

13:15 - Firmy měly ze zakázek menší zisk, než kolik měly podle žalobce vydat na úplatky. "V okamžiku, kdy je pořízeno něco, jehož potřebnost nikdo nezpochybňuje, lékaři i sestry jsou spokojení, za ceny obvyklé, tak se mi vytrácí vůbec ta pointa korupce," argumentuje Rath na závěr své obhajoby.

12:57 - Obžalovaný politik už mluví přes hodinu. Využívá toho, že Středočeský kraj podle slov svého zástupce neutrpěl Rathovým jednáním žádnou škodu a cituje ze znaleckého posudku, který si kraj nechal zpracovat. "Dle názoru znalce je celkový součet ohodnocených prací a materiálu na zámek, nádvoří a interiér v souladu se standardem a odpovídá obvyklé ceně," čte exhejtman.

12:44 - Rath podle svých slov žádal o možnost dostavit se ve středu do sněmovny a hlasovat o podpoře vládě. "Byl jsem připraven podpořit vládu pana Rusnoka a soud mi to zamítl. Musím si položit otázku proč? Může se stát, že ta vláda projde nebo neprojde o jeden hlas," uvedl Rath. Soudce však tvrdí, že žádnou žádost neobdržel.

12:37 - Rath zpochybnil nezaujatost soudce, justice jako celku i policie. "Ten soud se děje jen proto, aby se neřeklo. Rozsudek už je dneska jasný. Možná byste mě neměli titulovat obžalovaný, ale rovnou říkat odsouzený. Ono se to nijak nezmění, ve vězení už jsem," rozčílil se Rath.

12:30 - Cílem soudu je pošpinit sociální demokracii. Zda se z úplatků platila kampaň strany, ale odmítl Rath v projevu komentovat. "K vlastnímu financování voleb, to bych nechal na později, to si musím ještě promyslet," vyhnul se tématu. Pozastavil se ale nad tím, proč policie tuto linku důkladněji nevyšetřovala. "Je snazší označit jednoho nebo dva lidi, než si proti sobě poštvat politickou stranu, která možná během pár měsíců obsadí důležitá místa," uvedl.

12:10 - Z korupce obžalovaný exhejtman pokračuje v obhajobě. Podle něj za celým případem stojí "koalice některých politiků a lidí z justice". Konkrétně jmenoval někdejšího ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila a státní zástupkyni Lenku Bradáčovou. "Ta v tom viděla jasnou příležitost se profesně zviditelnit," obvinil je Rath. Vyšetřování označil za mašinerii a odposlechy za obludné.

11:59 - Podle Ratha je celá kauza vykonstruovaná a má za cíl odstranit jeho jako opozičního politika. Rath se opřel do pravicových vlád, kterým vyčetl pokles životní úrovně lidí. To podle něj přerostlo ve frustraci a nenávist. "Vláda si toho byla vědoma. Jako vždycky, když ve společnosti rostou tyto pocity, začne se hledat, kdo za to může. Ve středověku se začalo s čarodějnickými procesy," udělal si Rath odbočku do historie.

11:51 - David Rath naopak vypovídat bude. K soudu si s sebou přinesl poznámky, mluví nahlas a sebevědomě. "Beru jako velmi brutální nátlak situaci, kdy jsem 15 měsíců ve vazbě," postěžoval si na dlouhé trvání vazby.

11:48 - Kateřina Pancová před soudem prohlásila, že s obžalobou nesouhlasí a není ochotna vypovídat.

11:40 - Po krátké přestávce začínají vypovídat obžalovaní. Jako první jde na řadu Petr Kott. Před soudem prohlašuje, že skutky, ze kterých je obviněn nespáchal. Více se k případu odmítl vyjádřit a odkázal na svého advokáta Tomáše Sokola.

10:57 - Ministerstvo pro místní rozvoj uplatňuje nárok na náhradu škody ve výši 56 milionů korun. Ministerstva se týkají dva body obžaloby. Částku chce vymáhat po Pancové, Kottovi, Novanské a Jirešovi.

10:53 - Zástupce Středočeského kraje potvrdil, že se kraj nebude účastnit trestního řízení jako poškozený a nebude požadovat náhradu škody. „Expertní posudek hodnotí, jak proběhly veřejné zakázky obsažené v obžalobě, a konstatoval, že nám nevznikla škoda, kterou bychom mohli uplatnit," uvedl zástupce a předal soudci posudek.

10:42 - Nejvíce se rok a čtvrt strávený ve vazbě podepsal na Kateřině Pancové. Žena, kterou byli lidé zvyklí vídat s objemným účesem, má vlasy stažené do jednoduchého culíku. V obličeji je pohublá. O několik let zestárl i David Rath. Pouze Petr Kott vypadá, jako kdyby si k soudu odskočil z dovolené.

10:20 - V soudní síni se nabízí poněkud nezvyklý pohled. Zatímco nalevo stojí zcela osamocený státní zástupce, na druhé straně se ve dvou řadách tísní armáda právníků obžalovaných. Těm musel soud přistavit židle i stoly navíc.

10:12 - Obžalovaní zaplnili první dvě řady sedadel v soudní síni. V přední části sedí společně Pancová, Rath a Kott, které hlídá vězeňská služba. Trojice se spolu nebaví, všichni poslouchají znění obžaloby. Pouze David Rath, který si nasadil brýle, občas nesouhlasně vrtí hlavou.

10:05 - Kromě účasti na přípravě tendru měly podle obžaloby firmy vybrané Pancovou s Kottem i další výhody. Firmy připravující tendry se postaraly o to, aby vyřadily další uchazeče o zakázku. U zakázky na hostivické gymnázium se počet uchazečů omezil losem, který byl podle Jiráta zmanipulovaný tak, aby se v něm objevily předem vybrané společnosti. Při soutěži na rekonstrukci zámku Buštěhrad podala firma Konstruktiva Branko nabídky i za všechny ostatní uchazeče tak, aby její cena byla nejnižší.

09:50 - Státní zástupce popisuje způsob, jakým obžalovaní se zakázkami manipulovali. Kott s Pancovou nabídli firmám, že jim za úplatu ušijí zakázku na míru. Kott měl na starosti tendry na dodávky technologií, Pancová stavby. Firmy se pak podílely na tvorbě zadávací dokumentace. Na jednání se podílely i další obžalované Ivana Salačová a Lucie Novanská, jejichž firmy připravovaly tendry jako takové nebo na zakázce vydělaly jako subdodavatelé. Poté, co byla zakázka vybranému uchazeči přiklepnuta, dali Kottovi a Pancové úplatek ve výši cca 10 procent z ceny tendru.

09:38 - Pancová, Kott a Rath měli podle krajského státního zástupce Petra Jiráta manipulovat veřejnými zakázkami. Za to požadovali celkem 48 milionů a 200 tisíc. Přes 38 milionů korun stihli převzít před tím, než je zadržela policie.

09:28 - K soudu dorazilo deset obžalovaných. Chybí pouze Lucie Novanská, která se omluvila ze zdravotních důvodů.

09:15 - Trojice Rath, Kott a Pancová už je v soudní síni. Soud začíná.

08:55 - Začátek soudu se protahuje, zpoždění je zaviněno především velkým počtem novinářů a technikáliemi, které s tím souvisí. 

08:40 - Poslanec David Rath, který dnes stane před Krajským soudem v Praze pro podezření z korupce, se cítí nevinný. Žádného trestného činu se prý nedopustil, přesto si nedělá iluze, jak soud dopadne. Bude ale bojovat, píše v prohlášení, které zaměstnanec Poslanecké sněmovny rozdal novinářům před soudní síní.

"Já osobně se v tomto boji nevzdávám! Budu bojovat do poslední chvíle, neboť to není jen soud o opozičním politikovi Rathovi, ale o této zemi, o respektu k lidské svobodě, o tom, zda budeme policejním státem, nebo zemí, kde orgány činné v trestním řízení i justice dodržují zákony a nezneužívají je ke svým mocenským hrátkám," píše se v Rathově prohlášení.

08:15 - Eskorta se středočeským exhejtmanem Davidem Rathem dorazila ke Krajskému soud v Praze. Na stejné místo míří i další obžalovaní. Proces začne v 8:45.

David Rath krátce před zahájením procesu odpověděl deníku Aktuálně.cz na několik otázek týkajících se soudního líčení i jeho pobytu ve vazbě. Celý rozhovor si můžete přečíst zde.

Soud očekává, že bude problém s umístěním všech lidí do jednací síně. Jednání se odehraje sice v největší místnosti soudu, kam se vejde zhruba až 60 lidí, počítá se ale, že všechna média vyšlou více zástupců. Obviněných v kauze je jedenáct a někteří z nich mají více obhájců, k tomu je nutné počítat s příbuznými obviněných.

Eskorta s poslancem Davidem Rathem vyjela z ruzyňské věznice ke Krajskému soudu v Praze, který dnes začne projednávat jeho kauzu. Rath a dalších deset lidí jsou podezřelí z korupce v souvislosti s veřejnými zakázkami. Hrozí jim až dvanáctileté vězení.

11:51 - David Rath naopak vypovídat bude. K soudu si s sebou přinesl poznámky, mluví nahlas a sebevědomě. "Beru jako velmi brutální nátlak situaci, kdy jsem 15 měsíců ve vazbě," postěžoval si na dlouhé trvání vazby.

11:48 - Kateřina Pancová před soudem prohlásila, že s obžalobou nesouhlasí a není ochotna vypovídat.

11:40 - Po krátké přestávce začínají vypovídat obžalovaní. Jako první jde na řadu Petr Kott. Před soudem prohlašuje, že skutky, ze kterých je obviněn nespáchal. Více se k případu odmítl vyjádřit a odkázal na svého advokáta Tomáše Sokola.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

AC Milán vydřel remízu 1:1 s Udine a na Inter ztrácí tři body

Fotbalisté AC Milán ve 25. kole italské ligy doma zachránili remízu 1:1 s Udine až díky gólu z penalty ze sedmé minuty nastavení. "Rossoneri" z druhého místa neúplné tabulky ztrácejí tři body na městského rivala Inter, ale lídři Serie A mají k dobru čtvrteční utkání v Parmě.

AC Milán se bez zraněného kanonýra Zlatana Ibrahimovice trápil a na San Siru se v 68. minutě jako první prosadil Rodrigo Becao. Hosté z Udine dlouho sahali po nečekané výhře, ale v nastavení Jens Stryger Larsen zahrál v šestnáctce rukou a spolehlivý exekutor AC Franck Kessié z penalty nezaváhal.

Záložník Antonín Barák přispěl k vítězství Hellasu Verona 3:0 na stadionu Beneventa. Za hosty se v první půli prosadil Davide Faraoni a vlastní branku si vstřelil Daam Foulon. Po změně stran zvýšil Kevin Lasagna. Hellas poskočil na osmé místo.

Další český reprezentant Jakub Jankto odehrál za Sampdorii závěrečnou půlhodinu při venkovní remíze 1:1 s městským rivalem FC Janov. Gólfový účet derby v 52. minutě otevřel Davide Zappacosta, v 77. minutě odpověděl další obránce Lorenzo Tonelli. Sampdoria zůstala desátá a tři kola čeká na plný bodový zisk.

Italská fotbalová liga - 25. kolo:

Sassuolo - Neapol 3:3 (34. vlastní Maksimovič, 45.+1 Berardi z pen., 90.+5 Caputo - 38. Zieliňski, 72. Di Lorenzo, 90. Insigne z pen.), AC Milán - Udine 1:1 (90.+7 Kessié z pen. - 68. Rodrigo Becao), Benevento - Hellas Verona 0:3 (25 Faraoni, 34. vlastní Foulon, 50. Lasagna), Bergamo - Crotone 5:1 (12. Gosens, 48. Palomino, 50. Muriel, 58. Iličič, 85. Mirančuk - 23. Simy), Cagliari - Boloňa 1:0 (19. Rugani), FC Janov - Sampdoria Janov 1:1 (52. Zappacosta - 77. Tonelli), Fiorentina - AS Řím 1:2 (60. vlastní Spinazzola - 49. Spinazzola, 88. Diawara).

Tabulka:

1. Inter Milán 24 17 5 2 60:24 56
2. AC Milán 25 16 5 4 48:30 53
3. Bergamo 25 14 7 4 60:32 49
4. Juventus Turín 24 14 7 3 48:20 49
5. AS Řím 25 14 5 6 50:38 47
6. Neapol 24 14 2 8 52:28 44
7. Lazio Řím 24 13 4 7 38:32 43
8. Hellas Verona 25 10 8 7 34:27 38
9. Sassuolo 24 9 9 6 40:37 36
10. Sampdoria Janov 25 9 4 12 34:37 31
11. Udine 25 7 8 10 27:34 29
12. Boloňa 25 7 7 11 32:38 28
13. FC Janov 25 6 9 10 27:37 27
14. Fiorentina 25 6 7 12 26:38 25
15. Spezia 25 6 7 12 32:46 25
16. Benevento 25 6 7 12 25:47 25
17. Cagliari 25 5 6 14 27:41 21
18. FC Turín 23 3 11 9 33:41 20
19. Parma 24 2 9 13 19:47 15
20. Crotone 25 3 3 19 24:62 12
před 6 hodinami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Další zprávy