Oslavy zmítané emocemi. Tisíce lidí v centru Prahy žádaly demisi premiéra

Přenos skončil
V sobotu si lidé připomínali události spojené se 17. listopadem, kdy proti studentům v roce 1939 zakročili němečtí nacisté a o 50 let později komunistická moc. Probíhaly pietní shromáždění, umělecká vystoupení, koncerty i pochody. Hlavním dějištěm oslav byla tradičně Praha, kde se konaly i demonstrace proti premiéru Andreji Babišovi, za zrušení smluv globálního paktu nebo proti prezidentu Miloši Zemanovi a jeho výrokům na adresu Romů. Sám prezident k oslavám veřejně nevystoupil. Dění okolo svátku Den boje za svobodu a demokracii jsme sledovali v on-line reportáži.
Demonstrace na Staroměstském náměstí pořádá spolek Milion chvilek pro demokracii. | Video: DVTV
Přenos skončil
22:30

Vážení čtenáři, on-line přenos k výročí 17. listopadu končí. Děkujeme, že jste jej sledovali s námi.

22:15

Na Václavském náměstí se do pozdního večera konal Koncert pro budoucnost. Řečníci tam hovořili především o svobodě a kritizovali současnou vládu. Na pódiu se během více než pěti hodin podle pořadatelů vystřídalo 17 hudebních formací a dvě desítky řečníků. Akci, která skončila zhruba ve 22:00, v chladném počasí přihlíželo několik tisíc lidí.

Oslavy výročí sametové revoluce na Václavském náměstí.
Oslavy výročí sametové revoluce na Václavském náměstí. | Foto: Jan Rasch
21:20

České připomínky 17. listopadu 1989 zaregistroval i německý, britský či ruský tisk. Zahraniční média zdůrazňují, že letošní oslavy se konají ve stínu skandálu kolem premiéra Babiše a jeho syna. Britská BBC nebo agentura AP zaznamenaly mnohatisícové demonstrace v Praze. "Český ministerský předseda tajně položil věnec," zní titulek dnešní zprávy k 17. listopadu serveru deníku Süddeutsche Zeitung.

Podle deníku Babiš položil věnec u pietního místa uprostřed noci "zjevně ze strachu před protesty kvůli korupční aféře". Agentura AP napsala, že výročí sametové revoluce využily tisícovky lidí k manifestacím proti Babišovi.

Foto: Jan Rasch
20:46

Na Václavském náměstí v Praze několik hodin tisíce lidí sledovaly Koncert pro budoucnost, na pódiu se střídali hudebníci a řečníci. Moderátory byli politický komentátor Jindřich Šídlo a herečka Iva Pazderková.

Až do 21:30 se na pódiu podle pořadatelů vystřídá 17 hudebních formací a dvě desítky řečníků. Program začal kolem 16:30 vystoupením Pražského výběru. K přítomným už promluvil například Lex Paulson, autor volební kampaně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který se podílel také na kampani někdejšího amerického prezidenta Baracka Obamy. Shromážděným lidem řekl, že přináší pozdravy z Ameriky, ale nemyslí tím pozdrav od Bílého domu Pražskému hradu, ale pozdrav jednoho svobodného člověka druhému. Součástí akce se stal i happening, kdy si lidé připomněli listopadové události roku 1989 cinkáním klíčů a zpěvem české hymny.

Podle mluvčího festivalu Jana Gregara se letos koncertu účastní dvakrát víc lidí než loni. Kolik lidí na náměstí je, ale organizátoři odhadovat nechtějí. Akce se podle nich koná v dalších čtyřech desítkách měst.

Cílem Festivalu svobody je podle jeho organizátorů připomenout události spojené se 17. listopadem 1989. Záměrem festivalu je nejen oslavit výročí sametové revoluce, ale též "společně propagovat demokratické principy a hodnoty občanské společnosti".

 

Oslavy výročí sametové revoluce na Václavském náměstí.
Oslavy výročí sametové revoluce na Václavském náměstí. | Foto: Jan Rasch
20:22

Na Václavském náměstí proběhl velký koncert spojený s protestem proti Andreji Babišovi. Na akci zahrál například Pražský výběr. 

Oslavy výročí sametové revoluce na Václavském náměstí.
Oslavy výročí sametové revoluce na Václavském náměstí. | Foto: Jan Rasch
19:59

Závěrečné cinkání klíči na koncertu na Václavském náměstí.

19:20

Přečtěte si rozhovor s člověkem, který vyhodil Babišovy květiny.

19:01

Podívejte se na video, jak mizí květiny, které Andrej Babiš položil k památníku 17. listopadu.

Takhle skončily květiny od Andreje Babiše a Tomia Okamury v koši

0:59
Takhle skončily květiny od Andreje Babiše a Tomia Okamury v koši | Video: Velké zprávy, Facebook Zpravodajství FTV Prima
18:44

Přinášíme vám ohlasy od jednoho z organizátorů pochodu na Staroměstské náměstí, studenta filozofie Mikuláše Mináře. 

17:55

V Pardubicích se před Východočeským divadlem, kde se před 29 lety odehrávaly protirežimní demonstrace, sešlo kolem dvou set lidí. Byla o jedna z nejmenších účastí za poslední roky. K lidem promluvila například známá disidentka Jarmila Stibicová, která zavedla řeč i na současnou politickou situaci. Požadovala, aby premiér Andrej Babiš odstoupil do doby, než bude prošetřena kauza Čapího hnízda než ji proberou nezávislé soudy. Dění v Pardubicích sledoval redaktor Hospodářských novin Martin Ťopek. 

Oslavy 17. listopadu ve východočeských Pardubicích.
Oslavy 17. listopadu ve východočeských Pardubicích. | Foto: Martin Ťopek
17:35

Tisíce lidí v Praze žádají kvůli kauze Čapí hnízdo demisi premiéra Andreje Babiše, demonstrace proti němu zaplnila většinu Staroměstského náměstí. Babiš odstoupit nehodlá, současné dění opakovaně označil za připravenou kampaň, která ho má dostat z politiky.

Lidé na Staroměstské náměstí dorazili v průvodu z Hradčanského náměstí. mají české vlajky i vlajky EU, další lidé nesou transparenty, například s nápisem "Odstup, satane", skandují "Demisi, demisi!" Akci pořádá spolek Milion chvilek pro demokracii. "Nestyďte se dát najevo svůj názor," uvedl na Staroměstském náměstí Mikuláš Minář, předseda pořádajícího spolku Milion chvilek pro demokracii. Zároveň však účastníky vyzval, aby se vyvarovali urážek směrem k premiérovi a prezidentovi.

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek v rozhovoru pro TV Barrandov uvedl, že nevidí důvod k pádu vlády. Dodal, že kdyby ale poslanci nynější vládě Andreje Babiše (ANO) vyslovili nedůvěru, opět pověří sestavením kabinetu Babiše. Očekává, že kauza kolem Babišova syna se rozplyne, novináře označil za hyeny a lidi protestující proti Babišovi za hulákající dav.

17:31

Několik stovek lidí se dnes navečer sešlo na náměstí Svobody v Brně při akci Brněnský sedmnáctý. Při ní si studenti připomínají události 17. srpna z let 1939 a 1989. V 19:00 vyrazí z náměstí lampionový průvod směrem ke Kounicovým kolejím, které se za druhé světové války staly vězením a popravištěm.

Akci pořádají studenti Masarykovy univerzity (MU), Vysokého učení technického (VUT), Mendelovy univerzity, Veterinární a farmaceutické univerzity a Janáčkovy akademie múzických umění. Letos se k nim nově přidali i studenti státní Univerzity obrany. "Akce se koná proto, že nám nejsou jedno historické události 17. listopadu. Záleží nám na tom odkazovat na předešlé generace studentů. Chceme pokračovat v jejich odkazu," uvedl Hořínek.

Na náměstí zazněly písně včetně české a slovenské státní hymny, vystoupili řečníci a promítaly se dobové záznamy. 

17:17

Sledujte Sametový speciál DVTV přímo z Národní třídy. 

Sametový speciál DVTV a spolku Díky, že můžem přímo z Národní třídy

1:07:55
Podíívejte se na debatu DVTV ve spolupráci s projektem Díky, že můžem k výročí 17. listopadu. | Video: DVTV
17:13

Plní se také Staroměstské náměstí. 

17:05

V Praze na Václavském náměstí běží Koncert pro budoucnost. Jako první vystupuje Pražský výběr. 

16:16

Prohlédněte si záběry z průvodu nazvaného "Proti lži a nenávisti."

Průvod Proti lži a nenávisti směřuje k Václavskému náměstí v tisících

0:38
Průvod Proti lži a nenávisti směřuje k Václavskému náměstí v tisících | Video: František Grossmann
16:04

Z pražského Hradčanského náměstí vyrazily před 15:00 odhadem tisíce lidí, kteří žádají odchod Andreje Babiše (ANO) z funkce premiéra. Míří na Staroměstské náměstí, kde bude demonstrace pokračovat. Vidět jsou české vlajky i vlajky EU, další lidé nesou transparenty, například s nápisem "Odstup, satane", skandují "Demisi, demisi!" Akci pořádá spolek Milion chvilek pro demokracii.

"Sešli jsme se zde, abychom se postavili za slušné Česko," řekl lidem zástupce spolku, který demonstraci organizuje. Kritizoval propad politické kultury a nedávné premiérovo vyjádření, že nikdy neodstoupí. "Ve slušných zemích je zvykem, že když někdo udělá průšvih, odstoupí," uvedl.

Už ve 13:00 začalo na Hradčanském náměstí menší shromáždění nazvané Proti lži a nenávisti, spojené s protestem Romů proti prezidentu Miloši Zemanovi a jeho výrokům na adresu Romů. Podle jednoho z řečníků Zeman podněcuje český národ k rasové nenávisti. "Rozděluje občany na kategorie a tábory," řekl muž. Žádal, aby se Zeman všem českým Romům veřejně omluvil. Chtěl také, aby Ústavní soud přezkoumal, jestli SPD Tomia Okamury neporušuje ústavní zákon.

15:48

V Praze se konaly také demonstrace na podporu premiéra Andreje Babiše. Jednu z nich na pražském Klárově sledovala redaktorka Aktuálně.cz Helena Truchlá. 

15:39

Pohled na průvod v Praze z výšky. 

15:08

Atmosféra na Národní třídě je uvolněná, lidé kladou u pamětní desky svíčky. 

14:53

Na Národní třídě se tančí. Dění tam sleduje redaktor Aktuálně.cz Radek Bartoníček. 

14:28

Za moment vyrazí pochod z Hradčanského náměstí…

14:02

Tito studenti do Prahy dorazili z daleka, až z Olomouce.

13:49

Předseda ČSSD a vicepremiér Hamáček zkritizoval zahození kytic do koše. Policie by se ale tím podle něj zabývat.

"Co je ale neuctivé a neslušné, je vyhození kytice, kterou jsem dnes na Národní třídě položil, do koše. Ti, kteří tak učinili, tím vyjádřili mnohem více o sobě než o těch, proti kterým protestují. Je mi to líto," uvedl.

 "Ta má na práci mnohem důležitější věci. Náhradu škody uplatňovat nebudeme," dodal. Hamáčková kytice se ale vrátila na své místo k pamětní desce. Policisté incidenty s vyhozenými kyticemi na Národní třídě prověřují.

Foto: Zbyněk Pecák
13:40

Poslanec KDU-ČSL a bývalý ministr kultury Daniel Herman věří, že lidé stojí o soulad mezi osobní slušností a výkonem veřejné funkce. Řekl to dnes na Národní třídě. Považuje to za dobrý signál a ozdravný proces ve společnosti.

"Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí," odkázal Herman na dávné heslo bývalého prezidenta Václava Havla, kterého do nejvyšší ústavní funkce vynesly revoluční události roku 1989.

Daniel Herman.
Daniel Herman. | Foto: ČTK
13:31

Předseda Rady vysokých škol Milan Pospíšil dnes studenty vyzval, aby společnosti dokázali, že nejsou uzavřená elita. "Že máte vizi a že vám není jedno, co bude za pět, deset, 50 let," poznamenal.

13:26

Dnešní protestní akce:

Ve 13:00 začalo protestní shromáždění nazvané Proti lži a nenávisti, spojené s protestem Romů proti prezidentu Miloši Zemanovi a jeho výrokům na adresu Romů. Ve 14:30 vyrazí z Hradčanského náměstí protestní pochod proti premiérovi Andreji Babišovi. Půjde přes Národní třídu na Staroměstské náměstí, kde od 16:00 spolek Milion chvilek uspořádá demonstraci proti Babišovi nazvanou Demisi!

13:23

Na Národní třídě jste mohli dopoledne dostat i sametovou snídani…

13:15

A co dnes reportérce Aktuálně.cz řekl jeden ze studentských vůdců z dob studentské stávky v roce 1989, bývalý místopředseda vlády za ČSSD Jiří Dienstbier?

13:06

A znovu ti skauti aneb jak se stany ocitly uprostřed dění na Národní třídě.

"V noci za svitu měsíce tady začal růst skautský tábor…"

12:52

Více než stovka divadel ve třech desítkách českých měst se dnes zapojí do šestého ročníku akce Noc divadel. Návštěvníkům nabídnou představení, noční prohlídky, setkání s herci, divadelní dílny či performance. Tématem letošního ročníku je česko-slovenská divadelní spolupráce.

"Česko-slovenská noc divadel je pro nás jednou z oslav vzájemné spolupráce. Propojenost divadelní scény obou zemí, zejména současného tance a nezávislého divadla, funguje výborně i pro generace, které ve společném státě nežily," uvedla Martina Pecková Černá z Institutu umění - Divadelního ústavu. Ten letošní Noc divadel organizuje ve spolupráci s Divadelním ústavem Bratislava.

12:45

Dorazil také pražský primátor Zdeněk Hřib.

12:36

Masky už se připravují na karnevalový průvod…

12:32

Veřejnosti se dnes otevřela Kramářova vila v Praze, která slouží jako rezidence českých premiérů. Úřad vlády se tak připojil k oslavám Dne boje za svobodu a demokracii. Vila bude otevřena až do 17:00.

Vila byla postavena podle projektu architekta Friedricha Ohmanna v letech 1911 až 1915 v novobarokním stylu doplněném secesními prvky. Budova o rozloze 700 metrů čtverečních měla po své dostavbě celkem 56 místností. Vedle soukromých ložnic a pracoven zde bylo několik jídelen, salonů, hal, hostinských pokojů a kulečníkový sál v ruském stylu.

Kramářova vila
Kramářova vila | Foto: archiv Open House
12:23

A proč jste tady vy?

12:22

Národní třída se kolem poledne plní…

12:20

Na pražském Albertově dnes studentské spolky uspořádaly tradičně pietní připomínku listopadových událostí z let 1939 a 1989. Na Albertov přišlo několik set především mladých lidí, většina má na oděvu stužky z trikolory.

Program studentských oslav svátku bude odpoledne pokračovat v budově Děkanátu Přírodovědecké fakulty UK na Albertově, kde jsou připraveny diskuse o budoucnosti Evropské unie nebo takzvaných sociálních bublinách.

Lidé také mohou na Albertově navštívit stánky studentských spolků a občanských iniciativ a poslouchat vysílání rozhlasových dobových reportáží.

12:16

Senátor Marek Hilšer…

"Dostalo se to do takové situace, že premiér musí chodit kanálama", říká senátor Hilšer

Marek Hilšer, kandidát na prezidenta ČR.
"Dostalo se to do takové situace, že premiér musí chodit kanálama", říká senátor Hilšer | Video: František Grossmann
12:12

Již popáté bude součástí oslav 17. listopadu také akce Korzo Národní, kterou založila "na kolenou" skupina studentů.

Po prvním ročníku mysleli, že další už nebude. Nakonec se jim však podařilo vytvořit stabilní projekt, který rok od roku nabízí stále širší program.

12:03

Na Albertově zazněla hymna…

12:00

Předseda pirátské strany Ivan Bartoš si dnes dopoledne přišel připomenout výročí sametové revoluce a událostí roku 1939 k památníku na Národní třídě v Praze. Mrzí ho, že se mnoho lidí soustředí spíše na to, kdy přijde položit květiny premiér Andrej Babiš. Řekl to dnes novinářům.

"Je vidět, že ty negativní reakce lidí při jiných oslavách asi nechce (Babiš) prožívat, tak prostě přišel položit kytky v noci. Je to jeho věc," uvedl dnes. "Mně je to osobně úplně jedno," řekl také. Premiér to zdůvodnil tím, že brzy ráno odlétal za synem do Švýcarska.

11:54

Optimističtější obrázek z Národní třídy. Pomoci s oslavami a sami slavit přišli i skauti. Zazpívali Karla Kryla.

11:50

"Fašistická lůza utržená ze řetězu. Zničila a pošlapala státní svátek 17. listopadu. Plivla na památku studentů, kteří chtěli demokracii a svobodu. " Tak hřmí mluvčí prezidenta republiky na Twitteru. Svá slova doprovodil fotografií kytice Miloše Zemana v koši.

11:47

A co říká Jiří Drahoš?

11:35

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš brzy ráno odletěl za synem do Švýcarska, proto letos uctil 17. listopad s předstihem. Uvedl to na svém facebookovém profilu. Kytici na Národní třídě v Praze položil dnes krátce po půlnoci, lidé ji ráno hodili do koše.

Kvůli aféře, kterou otevřely výroky jeho syna ohledně kauzy Čapí hnízdo, čelí předseda vlády výzvám opozice i části veřejnosti, aby podal demisi. Babiš uvedl, že jeho pětatřicetiletý syn z prvního manželství trpí schizofrenií.

"Tento rok jsem uctil 17. listopad s předstihem, protože jsem brzy ráno odjel do Švýcarska za svým synem," uvedl na své facebookové stránce Babiš.

Tento rok jsem uctil 17. listopad s předstihem, protože jsem brzy ráno odjel do Švýcarska za svým synem.

Zveřejnil(a) Andrej Babiš dne 17. November 2018
11:22

A znovu mluvčí prezidenta republiky…

11: 15

Mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček označil demonstranty za fašistickou lůzu, kterou podporuje TOP 09.

11:10

Rozhovory s lidmi, kteří stojí s transparenty před pietní deskou na Národní třídě.

Rozhovory s lidmi, kteří stojí s transparenty před pietní deskou na Národní třídě

Rozhovory s lidmi, kteří stojí s transparenty před pietní deskou na Národní třídě | Video: Radek Bartoníček
11:02

Je libo trikoloru nebo svíčku?

10:57

Například předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek na Twitteru uvedl, že "z hlediska vyššího principu mravního vyhodit květiny, které StBák pohrdající demokratickými principy položil k památníku boje za demokracii a svobodu, není vandalismus".

Europoslanec Stanislav Polčák (Starostové a nezávislí) na Twitteru označil vyhození květin za politický projev nesouhlasu, který podle něj policie nesmí řešit, protože jinak se ČR vrátí před listopad 1989.

10:55

Část opozičních politiků chápe vyhození květin premiéra Andreje Babiše (ANO) či prezidenta Miloše Zemana od památníku na Národní třídě. Považují to za důkaz nespokojenosti lidí.

Další ale postup demonstrantů tvrdě kritizují. Poslankyně a starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS) vyhození květin označila za primitivismus, lidovecký poslanec Marian Jurečka za zhovadilost.

10:50

K Hlávkově koleji dorazili také Tomio Okamura, Milan Štěch nebo Jiří Drahoš.

10:48

Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek přijel z Brna.

10:41

Už jste byli zapálit svíčku?

10:28

Pražští policisté prověřují několik událostí kvůli dnešním incidentům u památku 17. listopadu 1989 na Národní třídě. Kytice od prezidenta Miloše Zemana, premiéra Andreje Babiše (ANO) či předsedy SPD Tomia Okamury lidé sebrali a vyhodili do odpadkového koše.

Policisté oznámili, že prověřují narušení piety, u majitelů vyhozených kytic budou zjišťovat, zda budou chtít uplatnit škodu. Nikoho nezadrželi ani neomezili na osobní svobodě.

"Dosud neznámí vandalové v průběhu noci narušili pietu zničením květin u památníku na Národní třídě. Celou událost policie prověřuje," oznámila policie ráno na Twitteru.

Foto: Zbyněk Pecák
10:20

Z Hradčanského náměstí se pak vydají na pochod odpůrci premiéra Babiše a jejich cílem bude Staroměstské náměstí, kde má jejich protest vyvrcholit. Obdobná demonstrace bude odpoledne také na pražském náměstí Republiky nebo v Brně na náměstí Svobody.

10:11

Některé spolky využijí svátek k tomu, aby demonstrovaly svůj nesouhlas s některými věcmi nebo se současnou politickou situací. Centrem Prahy tak posedmé projde satirický průvod masek s názvem Sametové posvícení, letos má podtitul "Situace je nadmíru výtečná" a chce poukázat na nešvary současnosti, jako jsou dopravní zácpy nebo nadužívání plastů.

10:05

Pieta před Hlávkovou kolejí.

10:03

Předseda ODS Petr Fiala na Národní třídě.

9:52

Program k 17. listopadu letos obsadí celou Národní třídu, kde se při pouliční slavnosti Korzo Národní odehraje řada koncertů, divadelních představení, autorských čtení, výstav a programů pro děti.

V podvečer se mohou lidé přesunout na Václavské náměstí, kde se uskuteční Koncert pro budoucnost. Závěr programu k 17. listopadu bude patřit předávání Cen Paměti národa v Národním divadle.

9:44

Na Národní třídu dorazilo plno mladých lidí…

9:17

Na Národní třídu zavítal také americký velvyslanec Stephen King, kterého lidé odměnili potleskem, někteří mu děkovali.

9:10

Babišovu noční návštěvu zachytila například televize Prima.

Babiš s Okamurou přišli na Národní třídu už po půlnoci

1:16
Babiš s Okamurou přišli na Národní třídu už po půlnoci | Video: Velké zprávy, Facebook Zpravodajství FTV Prima
9:09

Čí kytice už skončily v koši?

Stejný osud jako kytici premiéra Andreje Babiše potkal i kytice od Tomia Okamury a od prezidenta Miloše Zemana. Zeman však sám k památníku nepřišel. Policie už dříve uvedla, že se vyhozením květin od Babiše a Okamury zabývá.

Foto: Zbyněk Pecák
9:07

Také květiny, které Hamáček k památníku položil, se chystali lidé vyhodit do koše. Ale nakonec na pietním místě zůstaly.

8:47

Poslechněte si slova předsedy ČSSD Jana Hamáčka.

Jan Hamáček pokládal květiny u pietní desky na Národní třídě

2:17
Jan Hamáček pokládal květiny u pietní desky na Národní třídě | Video: Radek Bartoníček
8:29

Demisi, demisi, zareagovali lidé na přítomnost předsedy ČSSD Jana Hamáčka, pražského zastupitele Petra Stuchlíka a ministra dopravy Dana Ťoka.

Demisi, demisi, skandují lidé na Petra Stuchlíka, Dana Ťoka a Jana Hamáčka

0:29
Demisi, demisi, skandují lidé na Petra Stuchlíka, Dana Ťoka a Jana Hamáčka | Video: František Grossmann
8:16

Na Národní třídu hned po ránu zavítal i předseda ČSSD Jan Hamáček.

8:00

Jako redaktor Hlasu Ameriky jsem byl ostře sledovaný, nechtěli, abych nadával na zdejší zřízení, když je něco špatně, tak to ale nejde ignorovat. Moje akreditace byla výměnou za redaktora Československého rozhlasu ve Spojených státech, sledovala mě StB, byl jsem i v podezření, že jsem elév CIA, říká Jolyon Naegele, bývalý politický ředitel mise OSN v Kosovu a bývalý zpravodaj Hlasu Ameriky, který pokrýval i revoluce ve státech střední a východní Evropy včetně Československa.

7:55

Ke koši, do kterého někdo odhodil kytici od Andreje Babiše, podle svědků později přišli policisté, muži v civilu pak kytice obou politiků vyndali a odnesli.

"Dosud neznámí vandalové v průběhu noci narušili pietu zničením květin u památníku na Národní třídě. Celou událost policie prověřuje," napsala policie na Twitteru.

U památníku zůstaly například věnce od Poslanecké sněmovny, České advokátní komory či Gymnázia Děčín.

7:43

Proč jste tady vy?

7:33

Politici si budou v Praze listopadové události připomínat zejména u památníku na Národní třídě. Vedle toho budou pietní akty před Hlávkovou kolejí, v Žitné ulici nebo na Albertově.

7:30

Hlavním dějištěm oslav bude tradičně Praha, průvody, happeningy, koncerty, proslovy a další akce ke Dni boje za svobodu a demokracii jsou však naplánovány i v dalších městech.

Prahu a Brno vedle toho čekají demonstrace proti vládě premiéra Andreje Babiše nebo prezidentu Miloši Zemanovi a jeho výrokům na adresu Romů. Sám prezident nemá v plánu k oslavám veřejně vystoupit.

7:20

Do koše kytici od Babiše hodili první účastníci ohlášených akcí na Národní třídě. Skončilo tam i květinové aranžmá, s kterým nad ránem k památníku přišel místopředseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD).

7:14

Lidé na Národní třídě…

7:06 Ilustrační snímek

Na demonstrace a shromáždění k připomenutí 17. listopadu budou v sobotu v Praze dohlížet stovky policistů. Vypomohou jim i kolegové z dalších krajských ředitelství.

V hlavním městě se kvůli plánovaným pochodům musí lidé připravit i na dočasná dopravní omezení, zcela bude uzavřena Národní třída.

6:55

Premiér Andrej Babiš položil kytici na Národní třídě už krátce po půlnoci, zřejmě se chtěl vyhnout demonstrantům. Květy ale skončily v odpadkovém koši.

6:37

Odkud se v Česku bere čím dál chladnější a cyničtější vztah k heslům a ideálům sametové revoluce ze 17. listopadu 1989? Daniel Prokop, sociolog ze společnosti Median a Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v rozhovoru pro Aktuálně.cz tvrdí, že lidé sázejí hlavně na efektivitu a nechtějí v politice už žádné velké ideje.

6:35

Kam dnes zajít? Na programu jsou oslavy, piety i demonstrace.

6:30

Dobrý den z pražské redakce Aktuálně.cz. Svaáteční dění pro vás budeme sledovat v on-line reportáži.

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 17. 11. 2018 22:52
 

Právě se děje

Další zprávy