Živě: Noví ministři se ujali svých resortů. Hüner bude řešit lithium, Šlechtová nákup vrtulníků

Živě
Česko má novou vládu. První kroky nového kabinetu sledujeme v on-line reportáži.
Foto: Jakub Plíhal
Živě
Aktualizovat reportáž
22:05

Ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou, ministra školství Roberta Plagu, ministra kultury Ilju Šmída a ministra zemědělství Jiřího Milka uvede Babiš do funkcí v pondělí. Na stejných pozicích pokračují v nové vládě ministr životního prostředí a první vicepremiér Richard Brabec, ministr spravedlnosti Robert Pelikán a ministr dopravy Dan Ťok. Ceremonii proto nepodstoupí.

21:45

Nová ministryně financí by do dvou let chtěla mít funkční on-line finanční úřad, který by fungoval na podobném principu jako internetové bankovnictví. "Máme celou řadu údajů z rejstříků a evidencí a musíme je dokázat natáhnout do daňových přiznání. To je absolutní priorita," dodala. Zároveň připravuje nový zákon o dani z příjmu.

U státního rozpočtu chce Schillerová usilovat o to, aby byl vyrovnaný. "A pokud by měl být schodkový, tak by ten schodek neměl být vyšší, než jsou kapitálové investice z tuzemských zdrojů," uvedla.

21:30

Hlavní prioritou nové ministryně financí Aleny Schillerové bude zjednodušení daňového systému a on-line zpracovávání daňových přiznání. V případě státních rozpočtů chce usilovat o vyrovnané hospodaření. Schillerová to řekla novinářům poté, co ji dnes premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl do úřadu.

Babiš označil ministerstvo financí za nejdůležitější resort. Prohlásil, že sestavování státního rozpočtu se nyní zásadně změní. "Teď je šance na lepší spolupráci," uvedl.

21:25

Jak ministr Vojtěch, tak premiér Andrej Babiš (ANO) poděkovali končícímu ministrovi Miloslavu Ludvíkovi (ČSSD). "Po jeho nástupu se spolupráce resortu s ministerstvem financí zlepšila," řekl Babiš v narážce na spory, které měl ještě jako ministr financí v koaliční vládě s Ludvíkovým předchůdcem Svatoplukem Němečkem (ČSSD). Ludvík, který do funkce nastoupil až v listopadu loňského roku, se teď vrátí do čela Fakultní nemocnice Motol.

21:25

Nový ministr zdravotnictví se chce také soustředit na fungování nemocnic, navrhne pro ně například společné nákupy. Hodlá vytvořit metodiku, jak mají nemocnice vyúčtovávat kritizované zpětné bonusy, které dostávají za objednávky od dodavatelů léků a zdravotnických prostředků. Jedním z témat, o kterých nový ministr mluví dlouhodobě, je měření kvality péče a informace o ní pro pacienty.

21:20

Nový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) bude nejdříve řešit problém zavádění elektronických receptů, předložil už návrh změny zákona. Roční odklad pokut garantuje lékařům i v případě, že změna zákona nebude schválena do konce roku. Zabývat se chce urychleně také zákonem o úhradách zdravotnických prostředků, který zrušil Ústavní soud. Řekl to dnes večer novinářům po svém uvedení do funkce.

"Nedovedu si představit sankce, pokud nejsou ani všichni lékaři do systému registrovaní," uvedl Vojtěch. Systém elektronických receptů je podle něj nedotažený. Kritizovali ho i lékaři, nepřináší podle nich slibované funkce, jako je kontrola vzájemného působení léků nebo duplicit.

Nový poslanec za ANO Adam Vojtěch.
Nový poslanec za ANO Adam Vojtěch. | Foto: Milan Bureš
20:49

Premiér se zmínil také o tom, že by se mohly zvýšit důchody o tisícikorunu všem seniorům nad 85 let. Přehodnotit by se měly i nižší penze takzvaných starodůchodců či matek více dětí.

20:45

Němcová se také zaměří na přípravu penzijní reformy. Podle Babiše chce vláda vytvořit důchodový účet, který by byl oddělený od státního rozpočtu a kam by putovaly odvody. Ty by byly "určené jen pro seniory", řekl předseda vlády.

20:30

Podle Němcové nesmí být stáří hrozbou. "Současný stav, kdy ve starostlivosti o těžce nemocné seniory dominuje ústavní péče je nevyhovující. Senioři mají právo volby. Tu nabízí například domácí hospicová péče. I proto chci podpořit dostatečnou kapacitu terénních a ambulantních služeb," řekla.

20:28

"Jsem si vědoma, že tuto práci nelze vykonávat od stolu. Nechci, aby se ministerstvo dále odtahovalo od lidí, od těch, kteří jeho pomoc potřebují. Proto plánuji pravidelné výjezdy do regionů, abych se mohla důkladně s celou agendou seznámit," uvedla nová ministryně práce.

20:25

Za své priority označila Němcová péči o seniory, rodinnou politiku či podporu lidí v nouzi.

20:15

Resort už převzala také nová ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová.

19:58

Nový ministr Hüner uvedl, že by chtěl také dále snižovat byrokratickou zátěž, především pro malé a střední podnikatele.

19:57

"Historicky vždy byla nějaká rivalita mezi ministerstvy průmyslu a financí, sám jsem ji zažil. V rámci naší menšinové vlády je určitě šance, že problémy vyřešíme pozitivně a v týmu," uvedl Andrej Babiš.

19:56

Premiér od něj očekává, že provede analýzu ohledně zásob a možné těžby lithia v České republice. Ministerstvo musí podle premiéra rovněž řešit nedostatek pracovních sil v ekonomice.

19:54

Do úřadu už byl uveden i nový ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner. Za své priority označil energetickou politiku, odstraňování ekologických škod a nakládání s nerostnými surovinami s maximální výnosností pro stát. 

19:30

Podívejte se v galerii, jak probíhalo jmenování nové vlády na Pražském hradě.

19:00

I Lubomír Zaorálek se na Twitteru rozloučil s ministerstvem.

18:56

"Nemám důvod nevěřit v nezávislost policie," uvedl nový ministr na dotaz novinářů.

18:53

"Chci také důsledně potírat nelegální migraci, převaděčství i obchod s lidmi," dodal Metnar.

18:49

"Chtěl bych se v oblasti bezpečnosti zasadit o posílení stabilizace personálního působení na všech úrovních a zefektivnit spolupráci jednotlivých složek, snížit byrokracii a administrativní zátěž," uvedl nový ministr vnitra. Zmínil také systémovou péči o veterány bezpečnostních sborů

18:46

Babiš dodal, že by byl rád, kdyby se podařilo odbyrokratizovat státní správu a zajistit její větší efektivitu. Chce se také zaměřit na informační technologie.

18:44

"Budeme podporovat spolupráci všech bezpečnostních složek," řekl na tiskové konferenci předseda vlády a za své priority označil boj proti terorismu a dalším bezpečnostním hrozbám.

18:40

Resort vnitra již převzal Lubomít Metnar. Premiér na tiskové konferenci připomněl jeho působení v řadách policie i na postu náměstka v resortu a poděkoval odcházejícímu ministrovi Milanu Chovancovi za jeho dosavadní působení.

18:17

Andrej Babiš nyní jede seznámit s resortem nového ministra vnitra Lubomíra Metnara.

18:12

Nový šéf české diplomacie má před sebou celou řadu úkolů, připomněl například jmenování nových velvyslanců, podporu exportu, zaměstnávání občanů z jiných zemí nebo akce k výročí vzniku Československa. Rád by také v resortu udělal drobné personální změny na postech několika náměstků.

18:07

Loučí se ministr vnitra Milan Chovanec.

18:08

Za jednu z priorit označil premiér koordinaci zahraniční ekonomické služby.

18:06

Andrej Babiš na tiskové konferenci po uvedení Martina Stropnického do úřadu poděkoval jeho předchůdci Lubomíru Zaorálkovi, připomněl Stropnického zkušenosti z diplomacie a dodal, že on sám se bude v zahraniční politice, především v Evropě, angažovat.

17:38

Premiér nyní v Černínském paláci uvádí do úřadu ministra zahraničních věcí Martina Stropnického.

17:37

Na závěr tiskové konference uvedla nová ministryně obrany, že se zabývat veřejnou zakázkou na víceúčelové vrtulníky, ale i jinými velkými armádními zakázkami. Podle svých slov je připravena si na problematické tendry nechat udělat znalecké posudky.

17:33

Ministryně se zítra setká s náčelníkem generálního štábu Josefem Bečvářem a prezidentem republiky Milošem Zemanem.

17:29

"Jako nová ministryně budu podporovat český domácí průmysl v oblasti zbrojení," uvedla Šlechtová.

17:28

"Chci investovat do lidí, do vojáků, do obranyschopné armády naší země, to je moje absolutní priorita," řekla nová ministryně a uvedla, že se bude věnovat také modernizaci armády.

17:24

Karla Šlechtová nejprve poděkovala předchozímu ministrovi Martinu Stropnickému za jeho dosavadní práci.

17:23

"Předpokládám, že budeme aktivními členy EU i NATO," řekl Babiš. Dodal také že by rád, aby Česká republika poslala vojenskou jednotku do Libye na ochranu hranice této země a působila tam preventivně vůči migraci.

17:22

Andrej Babiš popřál ministryni Šlechtové, aby se jí dařilo v úřadu a vyjádřil přání, aby se jí dařilo nakupovat efektivně a podporovala české firmy.

17:11

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) se ve středu stal šéfem legislativní rady vlády. Vedení rady pro vědu a výzkum převzal na prvním zasedání vlády premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Dosud tyto dvě agendy zastávali ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD) a vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

17:00

Andrej Babiš nyní uvádí do úřadu ministryni obrany Karlu Šlechtovou.

16:53

Programové prohlášení by podle Babiše mohlo být hotové do nedělního večera. "Průběžně na něm pracujeme," poznamenal. 

16:52

Andrej Babiš odmítá uprchlické kvóty. "Reforma Evropy musí zažít reformou přistěhovalecké politiky. Přes kvóty nám nikdo nemůže určovat, kdo může žít v naší zemi," řekl.

16:51

Na první zahraniční cestu pojede Andrej Babiš na Slovensko, v lednu se zúčastní summitu V4 v Budapešti.

16:50

Babiš lituje, že Velká Británie odejde z Evropské unie. "Důležité je vyjednávání ohledně brexitu, je velká škoda, že Británie odchází, měli jsme skvělou spolupráci," řekl a dodal: "Uděláme vše pro to, abychom si s Velkou Británií zachovali nadstandardní vztahy".

16:49

"Nová podoba dublinské dohody je nepřijatelná," vzkázal Babiš. 

16:48

"První oficiální zasedání proběhlo podle programu. Ministři dostali všechny podklady pro své funkce," řekl Babiš s tím, že poté byli zvoleni dva místopředsedové a to Richard Brabec a Martin Stropnický. Nový předseda legislativní rady vlády je Robert Pelikán, předsedou pro výzkum a inovace se stal Andrej Babiš, vedoucím úřadu vlády bude Radek Augustin a mluvčí Barbora Peterová.

16:52

Příští týden se Andrej Babiš začne scházet se zástupci všech parlamentních stran a bude je žádat o podporu pro svůj menšinový kabinet. "Jako první jsem se domluvil se šéfem KDU-ČSL Pavlem Bělobrádkem," potvrdil Babiš, "sejít bychom se měli v úterý. S ostatními stranami jsem ještě nemluvil. Nejspíš ale nedodržím pořadí od nejsilnější po nejslabší stranu," dodal Babiš. 

16:44

Brífink po prvním jednání nové vlády. Vedle premiéra Babiše stojí vicepremiéři Richard Brabec a Martin Stropnický. 

16:43

"Budu o tom (na summitu EU) krátce mluvit, ale neočekávám, že bych to za tu krátkou dobu vyřešil," řekl k žalobě Evropské komise na Česko kvůli neplnění uprchlických kvót Babiš. 

16:41

Začala tisková konference po prvním jednání vlády. "Chceme být v Evropě aktivnější," řekl Babiš, který hned ve čtvrtek zamíří na summit do Bruselu.

16:21

Mluvčí nově jmenované vlády Andreje Babiše se dnes stala Barbora Peterová. 

Peterová v minulosti pracovala jako redaktorka České televize, od roku 2015 byla tiskovou mluvčí provozovatele české přenosové soustavy ČEPS.

16:10

Ve Strakově akademii začalo první jednání Babišovy vlády.

16:09

Martin Ayrer naposledy tweetuje jako mluvčí vlády.

16:40

"Je to velice důležité, chceme být v Evropě aktivnější," okomentoval Babiš fakt, že jako premiér nepojede poprvé na Slovensko, ale do sídla EU v Bruselu. Tam se zítra a pozítří zúčastní v nové roli Evropské rady na téma migrace a brexit.

16:00

"Nové vládě předávám stabilní, prosperující a bezpečnou zemi, pevně zakotvenou v rámci demokratického Západu," vzkázal expremiér Bohuslav Sobotka nové vládě poté, co novému premiérovi Babišovi předal Strakovu akademii.

15:25

Předseda Evropské rady Donald Tusk pogratuloval Andreji Babišovi.

15:19

Bývalý předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček poděkoval končící vládě. 

15:05

Vláda Andreje Babiše (ANO) požádá ve sněmovně o důvěru ve středu 10. ledna.

14:58

Celá nově jmenovaná vláda Andreje Babiše a prezident Miloš Zeman. 

Foto: Jakub Plíhal
14:51

Nový vládní kabinet dorazil do Strakovy akademie, kde se setká s Bohuslavem Sobotkou i s končícími ministry.

14:49

Ministr zahraničí Martin Stropnický při podpisu slibu.

Foto: Jakub Plíhal
14:44

Ministři na druhém hradním nádvoří nasedají do autobusu, který je odveze do Strakovy akademie na první zasedání vlády.

14:33

Prezident Zeman jmenoval do funkce Babišovu vládu.

Foto: ČTK
14:30

Nově jmenovaní ministři si skleničkou přiťukávají s prezidentem. 

Foto: Jakub Plíhal
14:29

Ceremoniál skončil. 

14:29

K nástupu do premiérské funkce Babišovi blahopřál předseda Evropské rady Donald Tusk. Těší se prý na spolupráci i setkání ve čtvrtek na summitu EU.

14:29

"Kdybych uvedl, které strany by mohly podpořit Andreje Babiše v případném druhém pokusu, dal bych jim polibek smrti," řekl Zeman. 

14:28

"Výhodou menšinové vlády je, že budeme jeden tým, vláda bude efektivní, ministři si budou méně dopisovat a budou řešit věci za stolem," řekl Babiš. 

14:24

"Nevidím souvislost mezi prezidentskými volbami a případným druhým jmenováním Babiše premiérem," řekl Zeman.

14:22

"Chceme zřídit pozici zřízence pro IT a digitalizaci," řekl Babiš a poukázal na příklad Estonska, kde je možné si vyřídit doklady on-line

14:22

"Jsem dlouhodobý příznivce většinového systému. Kdybychom měli většinový systém, už máme vládu s důvěrou," řekl Babiš.

14:21

"Budeme makat," zopakoval Babiš a dodal: "čeká nás mnoho úkolů a my se na to těšíme".

14:20

Babiš uvede ještě během dneška sedm ministrů. 

14:20

Babiš doufá ve vládu, která bude táhnout za jeden provaz a nebude spolu komunikovat přes média. "Musíme být na jedné lodi, bojovat za bezpečnost lidí, za naše zájmy a proti migraci," řekl.

14:18

"Není možné, abychom čekali na důvěru nebo toleranci. My musíme pracovat," řekl Babiš a zdůraznil řešení důchodové reformy. 

14:17

"Bude to vláda, která bude jeden tým," slibuje premiér Babiš. 

14:15

Hovoří Andrej Babiš, děkuje Zemanovi za jmenování.

14:15

Zeman ministrům popřál ve funkcích hodně štěstí. "Nenechte se nikým a ničím otrávit," dodal Zeman

14:14

Ministerstvo pro místní rozvoj se podle Zemana přemění na ministerstvo veřejného investování.

14:13

Zeman zopakoval, že nikde v ústavě se nepíše, že by vláda bez důvěry nebyla plnohodnotná.

14:13

"Nováčci do týmu dobře zapadnou," řekl Zeman. "Dodržím svůj slib a v případě, že by vaše vláda napoprvé nedostala důvěru, jmenuji Andreje Babiše premiérem podruhé," řekl Zeman s tím, že podruhé by Babišovi dal na vyjednávání o podpoře, ať už koaliční nebo menšinové vlády, více času.

14:10

Prezident blahopřál novým ministrů ke jmenování a připomněl, že se s devíti novými ministry setkal v Lánech.

14:09

Slib podepsali ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a ministr zemědělství Jiří Milek 

14:09

Slib složila nová ministryně obrany Karla Šlechtová.

14:08

Slib skládá ministr průmyslu Tomáš Hüner.

14:08

Slib podepsal také ministr spravedlnosti Robert Pelikán i ministr vnitra Lubomír Metnar

14:07

Slib podepsala ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová, po ní ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

14:06

Následovali ministři školství a kultury Robert Plaga a Ilja Šmíd.

14:06

Slib podepsal ministr zahraničí Martin Stropnický a po něm ministryně financí Alena Schillerová.

14:04

Ministři právě do rukou prezidenta skládají slib, jako první předstoupil ministr životního prostředí Richard Brabec.

14:03

Prezident Miloš Zeman předstoupil před budoucí ministry, které za malou chvíli jmenuje do funkcí.

14:02

Premiér Andrej Babiš právě přišel do Trůnního sálu, vláda je tak kompletní.

13:59

Přímý přenos můžete sledovat zde:

Vláda je plnohodnotná okamžikem jmenování, na pomluvy není třeba reagovat, říká Zeman

Není možné, abychom čekali na důvěru nebo toleranci. Jsou věci, které nelze odkládat, říká premiér Andrej Babiš. | Video: DVTV
13:58

Ministři už čekají na Hradě na příchod Miloše Zemana, který je za několik minut jmenuje do funkce.

13:55

Podívejte se, jak ministři odjížděli do Lán k hrobu T. G. Masaryka.

Odjezd členů vlády k hrobu T. G. Masaryka

Babiš autobus
1:03
Odjezd členů vlády k hrobu T. G. Masaryka | Video: Tomáš Cetkovský
13:25

Budoucí ministři právě autobusem dorazili na Hrad, kde je prezident Miloš Zeman jmenuje do funkcí.

13:23

Budoucí ministři jedou na Hrad za prezidentem Milošem Zemanem.

13:13

"Je to politická vláda Andreje Babiše, složená z celostátních a komunálních politiků ANO," kritizuje europoslanec Jiří Pospíšil Babišovu menšinovou vládu.

13:13

Novou vládu se nechystají podpořit ani občanští demokraté. "ODS nemá důvod takovéto vládě poskytnout důvěru. Na to jsme od voličů mandát nedostali," píše se v tiskové zprávě.

13:10

Prezidentský kandidát Marek Hilšer kritizuje Zemana a Babiše.

12:49 Ilustrační foto.

Jiří Valenta z KSČM požaduje, aby Andrej Babiš na summitu požadoval při všech jednáních (i neformálních), trval na jednotném hlasování o dublinské dohodě. Tento návrh výbor přijal a premiéra k tomu zavázal.

Andrej Babiš už ale jednání opustil a schůze výboru pro dnešek končí.

12:12 SPD, logo, ikona

Poslanec SPD Lubomír Volný navrhuje usnesení, aby Andrej Babiš nemohl jakkoliv vyjednávat o další verzi Dublinské smlouvy, která se týká migrace. Až do té doby, než o problému rozhodne český parlament. Výbor ale návrh neschválil.

11:50

"Sněmovna se stává platformou pro šíření dezinformačních zpráv a strachu," reaguje na vystoupení poslance Volného Helena Langšádlová (TOP 09).

11:46

"Pokud máme pocit, že se eurozóna změnila a tím pádem náš závazek přijmout euro neplatí, musíme otevřít diskuzi s našimi evropskými partnery. To se dosud nestalo. Vždy to komentujeme pouze na národní úrovni, to ale nestačí," řekl předseda výboru Ondřej Benešík (KDU-ČSL).

11:38

"Měli jsme už spoustu označení vlád od roku 1989. Byl tu kabinet národního porozumění, vláda národní oběti, z těch ne tak dávných sestav třeba vláda sebevrahů Miloše Zemana. Tak jak pojmenovat kabinet Andreje Babiše, který se ujímá exekutivní moci? Nejspíše vláda národního zoufalství," píše ve svém blogu David Klimeš.

11:36

Jan Skopeček z ODS chce po premiérovi vědět, jakým způsobem se chce v Bruselu ohradit proti žalobě Evropské komise na Česko kvůli nedodržování kvót. "Nějakým jedním rozhovorem to nezměním. Ale chci o tom mluvit s panem Junkerem a v příštím roce požádat o delší jednání na toto téma, reagoval Babiš. 

11:37 SPD, logo, ikona

Poslanec Lubomír Volný z SPD tvrdí, že německá kancléřka Angela Merkelová v Africe potají naplánovala, že si každá země EU bude muset povinně létat do Afriky pro tisíce migrantů a vozit si je domů. "Nevěrte všemu, co píše pan Okamura na Facebook," reagoval předseda výboru Ondřej Benešík (KDU-ČSL).

11:34

Babiš znovu zopakoval, že chce Česko bojovat proti "pašeráckým bandám." 

11:32

ODS zopakovala, že menšinovou vládu Andreje Babiše nepodpoří.

11:33 SPD, logo, ikona

"Nevěřme všemu, co si dává Tomio Okamura na facebook," vyzval předseda výboru Ondřej Benešík (KDU) kolegu z SPD Lubomíra Volného, který na výboru tvrdí, že si budeme migranty dovážet vládními speciály. 

11:10

"Moje vláda chce ratifikovat fiskální kompakt," řekl premiér Andrej Babiš na Evropském výboru sněmovny.

11:10

"Je to velká škoda, byl to náš velký spojenec," řekl o odchodu Velké Británie z EU Babiš. 

11:10

"Chci napsat dopis panu Junckerovi a objednat se k němu příští rok na schůzku kvůli jednání o žalobě, kterou na nás Evropská komise podala kvůli odmítání naplňovat uprchlické kvóty," řekl Babiš.

11:09

Babiš zopakoval, že je dlouhodobě skeptický vůči euru. "Má dlouhodobé problémy," tvrdí nový premiér.

11:08

Andrej Babiš potvrdil, že země V4 přispějí do fondu na pomoc Libyi s uprchlíky 30 milionů eur. 

11:01

Premiér Andrej Babiš na Evropském výboru sněmovny.

10:59

Snímky z pietního aktu v Lánech.

10:15

Premiér Andrej Babiš spolu s budoucí vládou dorazili do sněmovny. Na vánočním trhu na nedalekém Malostranském náměstí si všichni koupili svařené víno. "V autobuse do Lán nám vůbec netopili," vysvětlil ministr životního prostředí Richard Brabec, "a u hrobu TGM jsme pěkně vymrzli.To zas budou řeči - nová vláda a už pije!," obával se. "Tak řekneme, že byl nealkoholický," navrhl ministr dopravy Dan Ťok. 

10:08

Budoucím ministrům v autobuse netopili a při pietním aktu u hrobu T. G. Masaryka vymrzli.

9:54

Autobus přivezl členy vlády do sněmovny.

9:40

Andrej Babiš u Hrobu T. G. Masaryka.

Foto: ČTK
9:27

Z Lán budoucí vláda zamíří do sněmovny na jednání výboru pro evropské záležitosti. Babiš na něm představí české pozice pro summit Evropské unie, který bude ve čtvrtek a v pátek a na kterém bude Česko poprvé zastupovat.

9:25

Po položení věnce s květy v národních barvách a stuhou se svým jménem se Babiš u Masarykova hrobu mírně uklonil. K pietnímu aktu vyzval Babišův kabinet Zeman poté, co předsedu ANO jmenoval minulý týden premiérem.

Foto: Ludvík Hradilek
9:22

Andrej Babiš (ANO) s kandidáty na ministry položil v Lánech věnec k hrobu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

Foto: Ludvík Hradilek
9:16

"Těžko říct, jak často se TGM od roku 1937 obrátil v hrobě… Je ale jisté, že dneska klid mít nebude. Čest jeho památce!" reagoval Miroslav Kalousek (TOP 09) na Twitteru na pietní akt u hrobu T. G. Masaryka, kterého se účastnili předseda vlády Andrej Babiš a navržení ministři.

9:07

Začal pietní akt u Hrobu T. G. Masaryka.

9:06

Se svou funkcí se ve středu loučí i dosavadní mluvčí vlády Martin Ayrer.

8:46

Ministři jedou autobusem do Lán.

8:30

Andreji Babišovi trvalo šest a půl roku, než se probojoval ke své vládě. 

8:26

"Čeká nás vláda oddaná Babišovi a zčásti i Zemanovi. Vláda expertů, jejichž názory neznáme. Jediný jasně viditelný postoj je právě vztah k 'šéfovi firmy' a šéfovi Hradu," komentuje současné dění ohledně nové vlády Martin Fendrych.

8:10

Předseda vlády Andrej Babiš.

Foto: ČTK
8:00

Předseda vlády Andrej Babiš a navržení ministři vlády odjeli autobusem od pražského sídla hnutí ANO do Lán k hrobu prezidenta T. G. Masaryka.

Foto: ČTK
7:50

Další čtyři ministry Babiš uvede do úřadu v pondělí. Členy současného kabinetu, kteří pokračují na svých resortech, tedy ministra životního prostředí Richarda Brabce, ministra spravedlnosti Roberta Pelikána a ministra dopravy Dana Ťoka, premiér do úřadu formálně uvádět nebude.

7:45

Večer po jednání vlády Babiš formálně uvede do úřadů sedm ministrů. Nejprve to budou ministryně obrany Karla Šlechtová, která dosud byla ministryní pro místní rozvoj, a poté šéf diplomacie Martin Stropnický, jenž dosud řídil obranu. Dalších pět ministrů uvedených do úřadu budou vládní nováčci - ministr vnitra Lubomír Metnar, ministr průmyslu Tomáš Hüner, ministryně práce Jaroslava Němcová, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a ministryně financí Alena Schillerová.

7:40

Ceremoniál na Hradě začne ve 14:00, o hodinu později se Babiš ve Strakově akademii setká s končícím premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), vicepremiérem pro vědu Pavlem Bělobrádkem (KDU-ČSL) a předsedou legislativní rady vlády Janem Chvojkou (ČSSD). Na schůzky naváže první jednání vlády, která by na něm měla projednat Babišův mandát na evropském summitu a jmenovat ředitele úřadu vlády a tiskovou mluvčí. Už dříve hnutí ANO potvrdilo, že ředitelem úřadu bude Radek Augustin a mluvčí Barbora Peterová.

7:38

Už dopoledne se Babišova vláda vydá autobusem do Lán, kde položí věnec u hrobu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Podobný pietní akt udělaly v den svého jmenování například i kabinety tehdejších premiérů Zemana (1998), Vladimíra Špidly (2002) a Jiřího Rusnoka (2013), pokaždé ale až po slavnostním ceremoniálu na Hradě. Babiš obrácený harmonogram už dříve zdůvodnil nedostatkem času.

7:35

Česko bude mít ve středu novou vládu. Podívejte se, kdo v ní zasedne.

7:30

Vážení čtenáři, vítejte u on-line přenosu ze jmenování nové vlády a jejího prvního zasedání.

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 13. 12. 2017 22:10
 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. Zvítězili domácí Němci, kteří v přímém souboji o první místo porazili Itálii 91:79.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

Německo - Itálie 91:79 (42:46)

Konečné pořadí: 1. Německo 3 zápasy/3 výhry, 2. Itálie 3/2, 3. ČR 3/1, 4. Tunisko 3/0.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Policie řeší pokus o vraždu v pečovatelském domě na Plzeňsku

V zařízení sociálních služeb na Plzeňsku dnes odpoledne devětašedesátiletý senior nožem pobodal o rok staršího muže. Napadený musel být s vážným zraněním letecky přepraven do nemocnice. Útočníka policie zadržela, je podezřelý z pokusu o vraždu. Informovala o tom policejní mluvčí Michaela Raindlová.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Volejbalistky prohrály duel o bronz v Evropské lize

České volejbalistky zůstaly v Evropské lize pod stupni vítězů. V dnešním utkání o bronz ve Final Four hraném v bulharském Ruse podlehly Španělkám 2:3 po setech 26:28, 25:10, 25:23, 16:25 a 10:15 v super tie-breaku. Titul získaly přemožitelky Češek ze sobotního semifinále Bulharky, které porazily Chorvatsko 3:1.

"Je to pro nás zklamání. Věřili jsme v medaili, byli jsme nastartovaní a chtěli jsme urvat, když ne obhajobu, tak nějakou placku. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě," řekl asistent trenéra Martin Hroch.

Volejbalistky v prvním setu zpočátku ztrácely, ale do koncovky šly s náskokem 23:21. O ten sice přišly, vzápětí si postupně vybojovaly tři setboly, ale ani jednou neuspěly. Dvakrát se připravily o šanci ukončit set zkaženým servisem. Naopak Španělky při první šanci setbol využily.

Ve druhém setu se Češkám povedlo od úvodních výměn odtlačit soupeřky od sítě a vybudovaly si šestibodový náskok, který narůstal. Univerzálka Orvošová zvýšila už na 20:9 a hra Španělek se rozpadla. Třetí set byl znovu vyrovnaný a tentokrát Češky koncovku zvládly.

Ve zbytku utkání ale působily unaveněji a měly problém se prosadit v útoku. Ve čtvrtém setu prohrávaly 12:17 a střídání nepomohla. Do rozhodujícího tie-breaku nastoupila základní šestka, ještě snížila z 4:8 na 7:8, ale po sérii nedůrazných smečí slavily bronz soupeřky.

"Nám pak trošku došly síly," řekla kapitánka Andrea Kossányiová k obratu v utkání po třetím setu. "Asi je brzo to soudit. Celou dobu hrajeme jako tým a dneska jsme jako tým nehrály."

Na výkonu týmu už se mohla projevit únava po náročném programu. "Je to pravděpodobné. Holky to táhnou společně třetí měsíc, navíc chybí Míša Mlejnková a je pravda, že jsme to všechno hráli na šest sedm lidí a v závěru nám došly baterky, jak se říká," uvedl Hroch. Volejbalistky mají za sebou úspěšnou kvalifikaci mistrovství Evropy a Evropskou ligu.

Po oddychu se začnou připravovat na ME, které se uskuteční od 18. srpna do 4. září. Ve skupině B se utkají v Plovdivu s domácím Bulharskem, Polskem, Německem, Španělskem a Řeckem.

Final Four Evropské ligy volejbalistek v Ruse (Bulharsko):

O 3. místo:

ČR - Španělsko 2:3 (-26, 10, 23, -16, -10)

Rozhodčí: Geldofová (Niz.), Luts (Belg.). Čas: 134 min. Diváci: 2100.

Sestava a body ČR: Kossányiová 13, Trnková 14, Orvošová 13, Hodanová 13, Šimáňová 9, Valková 1, libero Dostálová - Svobodová 1, Kojdová 2, Bajusz, Nová 3. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Španělska: Montorová 24, Escamillaová 23.

Finále:

Bulharsko - Chorvatsko 3:1 (-22, 22, 17, 20).

Zdroj: ČTK
Další zprávy