Živě: Na Václaváku zvonily budíky. Průvod zemanovců musel do centra oklikou

Živě
V rámci oslav státního svátku se na řadě místech konají vzpomínkové události, pochody a demonstrace. Průběh akcí sledujeme v online reportáži.
Václavské náměstí v Praze během 17. listopadu
Václavské náměstí v Praze během 17. listopadu | Foto: ČTK
Živě
Aktualizovat reportáž
22:23

Hymna na Václavském náměstí.

21:53

Na Václavské náměstí se přišly podívat tisícovky lidí.

Foto: ČTK
20:57

Lidé zaplnili zhruba polovinu náměstí. Před sochou svatého Václava někteří z nich zapalovali svíčky. Na Václavském náměstí se před sedmadvaceti lety konaly masivní shromáždění a podobně to na něm vypadalo i dnes.

20:51

Na pražském Václavském náměstí se rozezněly budíky. Zvuk budíků měl podle pořadatelů happeningu symbolicky probudit ze spánku občanskou společnost. Většina účastníků k tomu použila mobilní telefony, někteří si ale přinesli i budíky klasické. "My jsme se rozhodli, že rozezníme budíky v symbolický čas v 19:30, což je zhruba čas, kdy policejní kordon na Národní třídě před 27 lety přehradil cestu studentům, kteří šli z Albertova," řekl shromážděným filosof Václav Němec.

20:05

Většina akcí k 17. listopadu už skončila, policisté ale zůstávají ve větším počtu v ulicích. "Policisté a strážníci budou i nadále zajišťovat hladký průběh oslav na Národní třídě a Václavském náměstí. V ostatních částech centra metropole zůstávají zejména policisté pořádkové služby, kteří budou dohlížet na klid a veřejný pořádek v takzvaném zvýšeném dohledu až do pozdních večerních, respektive brzkých ranních hodin," uvedl mluvčí policistů Tomáš Hulan.

19:34

Podívejte se na přímý přenos z Václavského náměstí.

ŽIVĚ: Koncert pro budoucnost - Občanský budíček a zvonění budíků, aby se společnost vzbudila

Zveřejnil(a) Aktuálně.cz dne 17. Listopad 2016
19:23

Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka vedl ekumenickou modlitbu za oběti totalitních režimů v chrámu sv. Víta na Pražském hradě. "Nesmíme zapomenout na stovky zabitých a statisíce uvězněných, mezi nimiž byli kněží a řeholníci. Naše svoboda je dar za životy těch, kteří se nesehnuli, nezradili Krista, své přesvědčení, své svědomí," uvedl Duka. K přítomným, kteří zcela zaplnili lavice v katedrále, promluvil také herec Jan Kačer.

19:03

Hlas desítek budíků, mobilních telefonů i zvonečků zněl v podvečer hlavním náměstím před radnicí i v Liberci. Na demonstraci Liberec ve slušnosti aneb Beze lží a bez intrik se tam sešlo kolem 150 lidí. Chtěli tak vyjádřit svou nespokojenost se situací ve společnosti i nedávnými událostmi na politické scéně, které považují za vážné ohrožení demokracie v Česku. "To shromáždění je hlavně uctěním státního svátku Dne boje za svobodu a demokracii," řekl za organizátory Daniel Zach. "Mám pocit, že demokracii ztrácíme. Je něco nehorázného, když čtyři ústavní činitelé pošlou dopis Číně. Když se nemůže ministr kultury sejít s dalajlámou, s duchovním, tak já tomu nerozumím. To podle mě není demokracie," řekl.

19:01

Policisté zadrželi osm lidí. Neuposlechli výzvu policie a bránili v cestě pochodu krajní pravice a příznivců prezidenta. "Ataky pokojného pochodu pokračovaly i nadále. Několik desítek názorových odpůrců přehradilo trasu průvodu nejprve v křižovatce ulic Platnéřská a Veleslavínova a později i Platnéřská a Křižovnická. Na obou místech opět policisté speciální pořádkové jednotky oba tábory oddělili," píše mluvčí policie Tomáš Hulan. 

Foto: Jakub Plíhal
18:54

K lidem na Václavském náměstí promluvili i další umělci. "Demokracii a svobodu na ulici nevybojujeme. Musí se spojit občanské iniciativy a vyvíjet trvalý tlak na naše představitele. Nezasloužíme si, aby nás urážel Miloš Zeman a aby nás Andrej Babiš zbavoval svobod," prohlásila režisérka Olga Sommerová. "Demokracie je o vůli většiny. Ale i akce menšiny mají smysl. Chartu 77 podepsalo necelých 2000 lidí, 10 milionů mlčelo. A přesto to mělo smysl. I díky nim tu teď můžeme stát a vyjadřovat své názory," připomněla herečka Bára Štěpánová.

18:53

Lidé měli dnes možnost navštívit Hrzánský palác v Loretánské ulici. Průvodci veřejnost prováděli budovou ale i rozlehlou terasou. Vykládali jim o historii i současném životu této stavby. V letech 1894-1896 zde například pobýval Tomáš Garrigue Masaryk. Palác podle mluvčího vlády Martina Ayrera navštívilo 1183 lidí.

18:50

Na Václavském náměstí se objevily i obrovské trenýrky.

18:42

I písní se dá protestovat...

18:34

U Betlémské kaple hovořila svolavatelka akce, Lucie Hašková z Národní demokracie. Dav zazpíval hymnu a poté akce skončila.

18:33

Na Václavském náměstí vystoupila řada osobností. "Jedna skupina obyvatel není nepřítelem druhé skupiny obyvatel. Jediným nepřítelem je ten, kdo toto rozdělení zavedl, protože to je jeho jediná šance," řekl herec a režisér Jiří Mádl. "Jsem pro trestání urážky hlavy státu, té prezidentské židle, protože nejvíc ji uráží ten, kdo na ní sedí," prohlásil režisér Jiří Menzel.

18:23

I v Brně zapalují lidé svíčky.

18:20

Z brněnského Moravského náměstí vyšel lampionový průvod studentů. Dorazilo podle odhadů policistů asi 400 lidí. Účastníci projdou centrem města na Kraví horu, kde zazpívají českou a slovenskou hymnu. "V průvodu s námi půjdou historici, budeme se zastavovat u míst, která jsou spjatá s naší historií," upřesnila jedna z organizátorek.

18:13

Lidský řetěz se nakonec nepovedlo zrealizovat tak, jak očekávali jeho organizátoři. Od pamětní desky připomínající události listopadu 1989 nedosáhl ani na úroveň Národního divadla. Záměrem bylo přitom spojit Národní třídu s památníkem obětí totalitních režimů na Újezdě, tedy na opačném břehu Vltavy. Po 17:00, kdy se lidský řetěz se svíčkami začal spojovat, byly na Národní třídě stále tisíce lidí. Drtivá většina z nich se ale do řetězu nezapojila.

18:09

Na Václavském náměstí mezitím vystoupil rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.

18:05

Policie oba tábory v centru Prahy udržela oddělené. Příznivci krajní pravice a Zemana došli do cíle u Betlémské kaple, ale jinou trasou, než zamýšleli. Do židovského města se nakonec přes odpůrce nedostali. "Byl to trochu dlouhý pochod," hodnotí to pořadatel.

18:04

Přes pět desítek lidí se v Ostravě sešlo na vzpomínkovém pochodu u příležitosti výročí 17. listopadu. Lidé se svíčkami prošli centrem městem, poslechli si projevy organizátorů nebo si zazpívali píseň Jednou budem dál, která byla jednou ze skladeb provázejících v roce 1989 takzvanou sametovou revoluci.

"Říkali jsme si, že každý rok se ve všech velkých městech něco podobného děje. My jsme něco podobného pořádali v Ostravě před dvěma lety a loni jsme na to nějak pozapomněli a nestalo se vlastně nic, ani co jsme zjišťovali, tak ani zastupitelé města neorganizovali žádnou akci. Říkali jsme si, že je to škoda, a že aspoň pár lidí by se určitě mohlo sejít a nějak si to připomenout," řekl novinářům jeden z organizátorů akce, herec Vladan Hýl.

17:58

"Trochu jsme se rozdělili, ale zbytek je na cestě. Čekáme," hlásí pořadatel průvodu krajní pravice a Zemanových příznivců. Blíží se k Betlémské kapli.

17:51

Policie drží několik desítek protestujících sevřených před hotelem Four Seasons.

Foto: Jakub Plíhal
17:47

Policie uvedla, že pochod z Letné změnil trasu na její doporučení. "A to na základě námi zjištěných poznatků o možném narušení," sdělil policejní mluvčí Tomáš Hulan. "Na Palachově náměstí se ale naše poznatky o rizikových osobách potvrdily, kdy se skupina názorových odpůrců snažila pochodu zabránit v pokračování. V tu chvíli nastoupili policisté speciální pořádkové jednotky, kteří obě skupiny od sebe oddělili," dodal mluvčí.

17:45

Momentálně jsou oba tábory odděleny těžkooděnci. "Ať žije Zeman," křičí pochod pravicových extremistů. "Naší zbraní je solidarita," reaguje druhá skupina.

17:42

Policie na místo přijela dodávkami. Vyzývá protestující, aby uvolnili silnici a pokračovali směrem ke Staroměstskému náměstí.

Odpurci extrémistů

Zveřejnil(a) Aktuálně.cz dne 17. Listopad 2016
17:38

Na Václavském náměstí promluvil kněz Tomáš Halík. "Zemanův mandát již není morálně ani bezpečnostně únosný. Naši vrcholní představitelé stahují kalhoty, když je čínská rákoska ještě daleko," řekl.

17:32

Průvod se zasekl v Křížovnické. Policie drží pochod i jeho odpůrce od sebe.

17:30

Z průvodu krajní pravice se ozývá skandování "Nic než národ".

17:30

DVTV vysílá živě z míst, kudy prochází průvod krajní pravice.

17. listopad 2016 - Rudolfinum

Zveřejnil(a) DVTV dne 17. Listopad 2016
17:22

Průvod se teď zasekl u Filozofické fakulty. Odpůrci křičí: "Židovským městem ani metr" a "No pasarán". Odpůrci na kolejích brání v pokračování průvodu.

17:16

Na konci mostu čekají těžkooděnci a oddělují průvod směřující z Letné od odpůrců. Na kolejích dál sedí skupina lidi. Křičí Nedej náckům žádnou šanci.  Policie několik lidí odvádí pryč. Dorazili i psovodi se psy.


17:13

Sledujte živě přímý přenos z Národní třídy, kde probíhá lidský řetěz se svíčkami.

17. listopad 2016 - Národní třída

Zveřejnil(a) DVTV dne 17. Listopad 2016
17:11

Někteří z anarchistů si v trase průvodu sedli na tramvajové koleje před Rudolfinem. Policisté je zřejmě budou násilím zvedat.

17:19

Lidé na Národní třídě se svíčkami v rukou vytváří lidský řetěz.

17:07

Někteří z lidí protestujících proti průvodu mířícímu z Letné čekají u Rudolfina. Nyní je zde několik desítek lidí, ale rychle přibývají. Pochod už je na Mánesově mostě, protestující se svolávají přes telefony a přijíždějí i další policisté.

17:06
16:59

Satirický průvod masek Sametové posvícení s nadsázkou poukázal například na prezidenta Miloše Zemana, vztahy s Čínou nebo potřebu používání obnovitelných zdrojů. Průvod, v němž bylo několik desítek lidí, se vydal z Kampy přes Karlův most a Národní třídu na Václavské náměstí. Tam se připojí ke Koncertu pro budoucnost.

16:56

Příznivců krajní pravice a prezidenta Zemana je podle zpravodajky Aktuálně.cz už zhruba 200.

Foto: Jakub Plíhal
16:53

Odpůrci krajní pravice se od Čechova mostu vydali směrem k Rudolfinu. Hlídají je těžkooděnci. "Náckové táhněte, uprchlíci vítejte," křičeli předtím.

16:52

Na shromáždnění před brněnskou radnicí se sešlo přes sto převážně mladých lidí. Organizátoří účastníkům rozdali svíčky, na závěr se bude zpívat studentská hymna. Jeden z řečníků, lidovecký senátor Zdeněk Papoušek, vyzval, aby lidé příští rok přišli k volbám. "Musíme volit hlavně odpovědně," zakončil svůj projev. Předsedkyně hnutí Žít Brno Barbora Antonová hovořila převážně o svobodě. "Nezaměňujeme svobodu za osobní pohodlí?" tázala se publika. Mezi účastníky nechyběl například novopečený náměstek jihomoravského hejtmana Jan Vitula (TOP 09). O hudební vložku se postarali studenti JAMU.

16:47

Pochod z Letné změnil trasu kvůli odpůrcům u právnické fakulty. Vydal se cestou přes Chotkovy sady. Účastníci pochodu mají vlajky a transparenty s nápisy "Ať žije Zeman". U izraelské ambasády několik lidí křičelo: "Multikulti nechceme."

Pochod extremistů z Letné směrem k židovskému městu

Zveřejnil(a) Aktuálně.cz dne 17. Listopad 2016
16:42

Počet lidí protestujících u Čechova mostu u Právnické fakulty se pohybuje kolem dvou stovek. Vesměs se jedná o mladé lidi. Levicových radikálů je jen pár. Na Čechově mostě jsou policejní hlídky.

16:41

Národní třídou prochází průvod masek. Většina karikuje vztah vrcholných českých politiků k Číně. Účastníci mají masky premiéra Bohuslava Sobotky, ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka či Jaroslava Tvrdíka. A mnoho dalších má masku asiatů.

16:27

Z Letné vyráží pochod příznivců krajní pravice. Účastníků je do stovky. V Pařížské ulici na ně čekají jejich odpůrci, kteří jim chtějí zamezit vstupu do židovského města.

16:21

Na Letné policisté zjistili, že čtyři lidé porušili jak přestupkový, tak shromažďovací zákon. "Dvě z těchto osob totiž byly oděny do armádních uniforem, další dvě byly při shromáždění ozbrojeny noži," uvedl mluvčí policie Tomáš Hulan. Nože jim policisté zabavili.

16:15

V Pařížské ulici je kvůli nahlášenému pochodu extremistů několik policejních hlídek a monitorovací vůz. Průvod ale ještě nevyrazil z Letné a kdoví, zda vůbec půjde. Podle zpravodajky Aktuálně.cz je extremistů jen hrstka. Několik skladeb jim zahrál Tomáš Ortel.

Foto: Jakub Plíhal
16:12

Zástupci krajní pravice se objevili na náměstí Republiky.

16:09

Prezident Miloš Zeman letos 17. listopad tráví v Lánech.

16:01

17. listopad slaví i na Slovensku. "Dnešní den, 17. listopad, je nejvýznamnějším dnem v našich novodobých dějinách. Uzavřel se oblouk naší klikaté cesty ke svobodě, demokracii a později k naší vlastní demokratické státnosti," řekl slovenský prezident Andrej Kiska na schůzce se studenty u příležitosti dnešního státního svátku.

Získaná svoboda a demokracie podle Kisky byly jen příležitostí, jejichž obsah formují lidé každým dnem. "Nespokojenost můžeme vyjádřit, můžeme kritizovat a nespokojenost můžeme protavit do nápadů, jak věci změnit. Můžeme politiky nebo vládu, která se nám nelíbí, ve volbách svobodně vyměnit," uvedl Kiska.

15:51

"Jsme tady všichni extrémisté zleva doprava," řekl na Letné jeden z organizátorů.

Foto: Ludvík Hradilek
15:49

V Pařížské na rohu křižovatky u hotelu Intercontinental postává podle zpravodajky Aktuálně.cz asi stovka lidí, kteří chtějí zabránit pochodu extremistů židovským městem. "Je to spontánní protest. Čekáme, ještě přesně nevíme, jakou formu blokády zvolíme," řekl jeden z účastníků.

15:45

Jeden z transparentů na Národní třídě.

15:39

Proti mítinku extrémistů v Brně protestuje několik studentů, kteří hrají na kytaru. Situaci hlídá antikonfliktní tým.

15:37

Organizátoři akce na Letné původně plánovali pochod k Úřadu vlády, zatím není jasné, jestli se uskuteční. Jeden z organizátorů řekl, že bude možná zrušen kvůli špatnému počasí. "Je také možné, že půjde jen malá skupinka lidí, asi ne všichni," dodal. Mezi doprovodné akce na Letné patří i podepisování petice za zákaz práva šaría v ČR.

15:35

"Mluvme pravdu, šiřme pravdu a zejména pravdu, jen tak můžeme vzdorovat čistému zlu, které chce naší zemi vymazat z mapy a jehož poskoci dnes zablokovali Prahu," řekla ve svém projevu na Letné Julie Královská. Publikum její slova odměnila hlasitým potleskem.

15:32

Na Letné vystoupil i Jan Richter.

15:28

Na Národní třídě v Praze probíhají různé akce - divadelní představení, koncerty, happeningy, diskuze. Přestože zde dnes tramvaje nejezdí, jedna zde ale stojí. V ní lidé na obrazovce sledují události z roku 1989 včetně historického výkladu. Davem se proplétají dva policisté ve stejnokroji zásahové jednotky z rok 1989 a vyzývají lidi k rozchodu a kázni. Všichni se tomu ale dnes smějí a svobodně se dál procházejí s vlajkami, trikolorami nebo cedulemi s různorodými nápisy. Lidé se podle zpravodaje Aktuálně.cz usmívají, chovají se k sobě hezky a evidentně si dnešní svátek užívají.

Foto: Lukáš Bíba
15:24

Extremisté v Brně.

15:21

Výročí sametové revoluce se připomíná i v Brně. V 15 hodin začalo protestní shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti. Na mítink na Moravském náměstí přijeli i poslanci Kotlebovy Ľudové strany. Před několika desítkami lidí hovoří předseda DSSS Tomáš Vandas. "Vládnou nám kolaboranti," hřímá za vlažného potlesku přihlížejících. Oslavy pokračují shromážděním u radnice a vyvrcholí v podvečer lampionovým průvodem studentů.

15:18

Na Národní třídě se objevili i dva příslušníci SNB. Strach z nich ale nejde.

Foto: Ludvík Hradilek
15:12

Miloš Zeman tráví svátek v ústraní, jeho slovenský protějšek nikoli.

15:07

Martin C. Putna ve vášnivém projevu na Hradčanském náměstí kritizoval tu část společnosti, která viní elity se současného vývoje. Upozornil, že těmto kritikům vadí především vzdělané elity, protože dobře dokážou rozpoznat manipulaci.

 

15:04

A. B. Bartoš na Letné.

15:00

Na Letné jsou kromě příznivců Zemana i stoupenci krajní pravice. Dorazil i Adam B. Bartoš a Lucie Hašková z jeho Národní demokracie. Právě ona pořádá pochod, který má projít židovským městem.

14:57

Na Hradčanském náměstí promluvil už ke zhruba tisícovce lidí Daniel Kroupa. "Nedávno navrhlo pár poslanců vrátit paragraf o hanobení prezidenta. Chtěl jsem jim poděkovat, protože připomenuli situaci, která před 27 lety zdvihla společnost. Měl bych strach o toho, koho má paragraf chránit. Vždyť on hanobí nejvíce sám sebe," řekl shromážděným Kroupa a vyzval posluchače, aby četli knihy T. G. Masaryka.

14:52

Tisíce lidí si na Národní třídě připomínají výročí 17. listopadu. Na akci s názvem Korzo Národní, kterou pořádají studenti vysokých škol, se mohou pobavit i poučit o dění v listopadu 1989. Přibližně ve 14:00 na Národní třídu přišel průvod z Albertova, v jehož popředí byl rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Dechový orchestr Pralinka pak před pamětní deskou zahrál národní hymnu.

Foto: Ludvík Hradilek
14:49

Na Hradčanském náměstí stojí několik stovek lidí. Tiše s transparenty a vlajkami nad hlavou poslouchají projevy řečníků. "Snad máme naději do budoucna budeme-li si připomínat výrok Jana Masaryka, že vítězství pravdy dá fušku," zaznělo z pódia.

14:40

"Teď jsem byl na akci, kterou pořádali lidé, kterých bychom se do budoucna měli obávat. A to studenti a sluníčkáři na Palachově náměstí," zaznělo od jednoho z mluvčích na Letné, kde se sešli podporovatelé prezidenta Zemana.

14:34

Organizátoři na Letné vyzvali k tomu, aby nikdo nevyvolával konflikty. Mezi lidmi se rozdávali zelené karty s prezidentem Zemanem nebo papíry s nápisy jako "Bohouše do koše".

14:28

Na Hradčanském náměstí se shromáždily stovky lidí. Přímý přenos sledujte na Facebooku DVTV:

DVTV ŽIVĚ - 17. listopad 2016 Sledujeme akce v Praze. #sledujudvtv

Zveřejnil(a) DVTV Live dne 17. Listopad 2016
14:14

Na Letnou podle zpravodaje Aktuálně.cz už dorazily zhruba dvě stovky lidí.

14:03

Na Letné nejsou jen příznivci Miloše Zemana, ale i fanoušci zpěváka Ortela. Mají i čepice s jeho jménem. Mezi nimi je i muž s tetováním "Odpor" na zátylku vyholene hlavy.

14:02

ODS pořádala oběd pro disidenty.

13:59

Zemanovi příznivci na Letné.

Foto: Lukáš Prchal
13:55

Na Letné, kam organizátoři svolali shromáždění na podporu prezidenta Miloše Zemana, se místo nahlášených až deseti tisíc lidí sešlo pouze pár desítek lidi. Někteří z nich vykřikují "Bohouše do koše" a  pískají na píšťalky.

13:41

Kandidát na prezidenta Michal Horáček mluvil na Albertově s reportérkou Aktuálně.cz i o tom, proč se nakonec rozhodl kandidovat. "Loni jsem tady byl o týden později, kdy se tady sešli studenti a profesoři a bylo to takové emotivní. Bylo to zraněné tím, že toho 17. listopadu minulého roku byla ta příležitost zneužitá pro jediného člověka a ne pro studenty. Zejména mě vyděsilo, jak tady vzplálo něco, co hodně připomínalo nenávist. Jestliže tady nejvyšší ústavní činitel stál vedle pana Konvičky a šířila se tady nenávist, varovalo mě to a byl to jeden z důvodů, proč jsem se posléze odhodlal ke kandidatuře na zrovna tuto funkci," řekl.

13:36

Z ulice Na Můstku vyběhlo několik desítek černě oděných antifašistů. Pronásledovali je podle reportérky Aktuálně.cz policisté. Pokřikovali hesla na účastníky akce Okamurovy strany SPD na dolní části Václavského náměstí. Jednomu z nich strhli šálu. Antifašisté teď pokračují v průvodu ulicí 28. října.

13:29

Státní svátek očima skautů.

13:26

Skončila už i demonstrace Nacionalismus není alternativa. Pochod, který z Vrchlického sadů došel na Jungmannovo náměstí, se obešel bez vážných incidentů. Akci pořádala Iniciativa Ne rasismu.

13:18

Řidič dodávky, ze které na Jiráskově mostě zněly nacistické texty, čelí podle policie podezření ze spáchání trestného činu projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka.

13:13

Podívejte se na záznam z Albertova.

DVTV ŽIVĚ 17. listopad 2016 v Praze

Zveřejnil(a) DVTV dne 17. Listopad 2016
13:05

Letošní Albertov se s tím loňským nedá srovnávat.

12:57

Krátce po poledni řešili policisté incident na Jiráskově mostě. Ze Škody 1203 se zvukovou aparaturou se linula hudba a mluvené slovo. "Policisté pojali podezření, že by se mohlo jednat o text s nacistickou tématikou. Tuto domněnku osmačtyřicetiletý muž na místě kontroly potvrdil, nicméně policisty na služebnu následovat odmítal," uvedla policie. Muže zadržela a zajistila i dodávku. "Řidič je v tuto chvíli podezřelý z trestně právního jednání, kdy konkrétní právní kvalifikace vyvstane z dalšího prošetřování," doplnil policejní mluvčí Tomáš Hulan.

12:53

Studenti na Albertově vyzvali k liberálnímu prozápadnímu směřování země. Tím shromáždění skončilo.

12:45

Ještě z Albertova...

12:43

Petr Pithart hovořil o roli studentů v 89. roce i nyní. Varoval před tím, aby se ve společnosti neprohlubovaly "pukliny". Ve svém projevu mluvil o tom, že následující parlamentní volby budou důležité. "Vedle stran budou moct lidé zvolit také firmu. Rodinnou firmu, prosperující. Jenže každá firma má své personální oddělení. A demokraticky se v ní nehlasuje. Leda na teambuildingu o tom, jestli bude po večeři tanec, nebo společenské hry," prohlásil.

Varoval také před matením pojmů a používáním falešných nálepek jako "pražská kavárna". "Patřilo a patří ke známkám plebejské demokracie, ze v našich hospodách vedle sebe popíjí inženýr a dělník. Dejme pozor, aby to tak zůstalo," prohlásil za potlesku stovek mladých lidí. Mluvil i o hrozbě partnerství s Čínou.

Foto: Ludvík Hradilek
12:38

Zatímco na Albertově hovoří osobnosti, na Národní třídě je klid. Dav lidí s trikolorou na klopě či s květinami v ruce se shromažďuje u podloubí. Vystřídalo se tu několik politiků a osobností, například pražský radní pro kulturu Jan Wolf s hercem Janem Potměšilem. Několik hlídek policistů na skupinky dohlíží. 

12:26

S projevem vystoupil na Albertově i Petr Pithart, někdejší premiér a člen Občanského fóra. Přečtěte si  jeho nedávný rozhovor pro Aktuálně.cz.

12:12

Program na Albertově začal hymnou. Poté vystoupil rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Vyzýval ke slušnosti i pravdomluvnosti a jednotě společnosti, ať už jde o lidi v kavárnách nebo hospodách, ve městech i vesnicích, nebo o intelektuály i lidi pracující rukama.

Foto: Ludvík Hradilek
12:06

A Albertov ještě jednou.

11:57

DVTV vysílá přímý přenos z pražského Albertova.

DVTV ŽIVĚ 17. listopad 2016 v Praze

Zveřejnil(a) DVTV dne 17. Listopad 2016
11:44

Podívejte se, co o Listopadu řekl Andrej Babiš či Bohuslav Sobotka.

Svoboda a demokracie nejsou ohroženy, říká Babiš. Politici, svíčky i protesty na Národní třídě

17. listopad
4:01
Největší projev demokracie je, že lidé mohou volit poslance, vládu i prezidenta. Nerozumím lidem, kteří říkají, že je něco v ohrožení, říká Babiš. | Video: DVTV
11:38

Prezidentský kandidát Michal Horáček dorazil i na Albertov. Zapálil svíčku a mluvil o tom, že si velmi váží studentů. Věří, že se nikdy nebude opakovat loňský rok, kdy tady během 17. listopadu studenti nemohli být.

11:31

Policisté při tomto pochodu řešili první problém, ale nebyl příliš závažný: řidič dodávky jel po chodníku. "Jeho jednání policisté zadokumentovali a předají ho následně úředníkům magistrátu k dořešení ve správním řízení," popsal policejní mluvčí.

11:27

Za hudebního doprovodu vyrazilo asi 300 lidí z Vrchlického sadů v Praze. Demonstrace Nacionalismus není alternativa míří do Jungmannovy ulice, kde podle organizátorů zazní projevy. Pochod doprovází asi dvacítka policistů, protestující nesou transparenty s protinacionalistickými nápisy. Skandují "Nikdo není ilegální" a "Nacionalismus tu nemá místo".

Několik stovek lidí v rámci demonstrace Nacionalismus není alternativa dorazilo na Národní třídu.
Několik stovek lidí v rámci demonstrace Nacionalismus není alternativa dorazilo na Národní třídu. | Foto: ČTK
11:18

Na Albertově se vše chystá ke studentské oslavě Listopadu. Zatím tady podle zpravodaje Aktuálně.cz moc lidí není, ale pozvolna přicházejí. Někteří se zastavují u několika stánků, které tu mají různé studentské skupiny. Jiní pokládají k pamětní desce svíčky a květiny.

11:08

Na Národní třídu dorazil i exprezident Václav Klaus.

Vracíme se k poměrům před 27 lety, Brexit i Trump nám pomáhají udržet svobodu, říká Václav Klaus

Václav Klaus
2:26
Nesmíme nechat znesvětit tu úžasnou věc, která se stala 17. listopadu 1989, přišla k nám svoboda, říká bývalý prezident Václav Klaus. | Video: DVTV
11:00

Kandidát na prezidenta ČR Michal Horáček k výročí 17. listopadu

10:50

"I když jsme prošli těžkým obdobím transformace, které bohužel pro příliš mnoho lidí znamenalo velkou sociální nejistotu, i když nově vytvořený demokratický stát nedokázal naplnit všechny naděje občanů, které měli v listopadu 1989, posunuli jsme osud země správným směrem," řekl Štech k vývoji země po listopadu 1989.

10:45

Památku Jana Opletala a dalších popravených studentů připomněl v hlavním projevu u pražské Hlávkovy koleje předseda Senátu Milan Štech (ČSSD), podle něhož byli morálním symbolem pro okupovaný národ. Ani jedno z výročí 1939 a 1989 nesmí podle Štěcha být předmětem politických bojů. Výročí nemají být stavěna proti sobě, veřejní činitelé by měli uctívat obě dvě, uvedl. Jako osudový den, který prochází českými dějinami, připomněl 17. listopad premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

10:15

K památníku na Národní třídě se přišel kolem 9:45 poklonit kandidát na prezidenta Michal Horáček, zhruba v 10:15 také exprezident Václav Klaus.

10:00

Projděte si  harmonogram akcí, připomínajících 17. listopad 1989 a 1939.

09:45

Pietní akt probíhá také u Hlávkovy koleje, kde žil student Jan Opletal. Ten zemřel 11. listopadu 1939 na následky střelby  během protinacistické okupace. Předseda Studentské komory Michal Zima ve svém projevu mimo jiné uvedl, že by byla velká a osudová chyba, kdybychom si mysleli, že jsme si svobodu a demokracii vybojovali jednou pro vždy.

09:30

U památníku stál i muž s transparentem proti politikům. Stálo na něm, že je z politiků "zhnusen" včetně prezidenta a "fracka tiskového mluvčího Ovčáčka".

Český premiér Bohuslav Sobotka u památníku na Národní třídě.
Český premiér Bohuslav Sobotka u památníku na Národní třídě. | Foto: ČTK
09:20

Ministr financí Andrej Babiš označil svobodu a demokracii za největší hodnoty. "Nemyslím si, že by svoboda a demokracie byly ohroženy, jak se to dnes snaží někdo lidem namlouvat a vytvářet špatnou náladu," řekl novinářům. Zdůraznil, že lidé mohou volit Parlament i prezidenta. "Měli bychom bojovat hlavně za dobrou náladu, společnost by se měla spojovat," uvedl ministr. V současnosti není taková doba, aby se prezident a vláda musely měnit na náměstích, dodal Babiš. K památníku s ním přišli taky ministři Martin Stropnický, Karla Šlechtová a Robert Pelikán a pražská primátorka Adriana Krnáčová.

Foto: ČTK
09:10

"Je důležité o svobodu a demokracii pečovat, získávat pro ni podporu, což není vždycky jednoduché," řekl novinářům premiér Bohuslav Sobotka. Mnoha lidem se podle něho nežije dobře, a proto jsou na demokracii naštvaní. Pokud si má demokracie a svoboda podporu udržet, je podle ministerského předsedy důležité, aby měl demokratický stát silný sociální rozměr.

Český premiér Bohuslav Sobotka u památníku na Národní třídě.
Český premiér Bohuslav Sobotka u památníku na Národní třídě. | Foto: ČTK
09:06

Lidé přicházejí od dnešního rána se svíčkami a květinami k památníku na 17. listopad 1989 na Národní třídu v Praze. K prvním patřili i předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a šéf hnutí ANO, ministr financí Andrej Babiš a předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).

Sobotka, kterého doprovodili taky ministři Jan Mládek a Lubomír Zaorálek a místopředseda ČSSD Martin Starec, soudí, že demokratický systém nenaplnil všechna očekávání listopadu 1989. "Přesto si myslím, že to bylo správné rozhodnutí," dodal.

Minulý rok prezident Miloš Zeman vystoupil 17. listopadu na veřejnosti po boku lídra protiislámského hnutí Martina Konvičky, se kterým mimo jiného zpíval společně státní hymnu. Připomeňte si, jak celá akce probíhala. 

Zeman zpíval s Konvičkou hymnu. Národ není xenofobní, nenechme sebou manipulovat, pronesl prezident

Zeman a Konvicka zpívají hymnu
6:30
Každý má právo ve svobodné společnosti vyjádřit názor, ale opačný názor se nesmí být umlčován, řekl prezident Zeman u příležitosti 17. listopadu. | Video: Filip Horký

Jednou z akcí, která se bude konat, bude pouliční slavnost Korzo Národní, která bude završena večerním Koncertem pro budoucnost na Václavském náměstí. Vrcholem festivalu by měla být akce Občanský budíček, kdy by se v půl osmé večer měly po celé republice rozeznít tisíce budíků, aby tak symbolicky probudily ze spánku občanskou společnost.

Pražská policie 17. listopadu nasadí stovky policistů. Na pomoc jim přijedou i kolegové z jiných krajů. Pokud bude příznivé počasí, zvažuje se i nasazení vrtulníku. 

Lidé by v den oslav měli nechat auta doma a raději využít hromadné dopravy. Dopravní podnik počítá s uzavřením na Národní třídě. Povrchová doprava bude usměrňována podle pokynů policistů. "Doporučuji obyvatelům a návštěvníkům Prahy využívat hlavně metro," upozornil zástupce dopravního podniku Miloš Trnka.

Na výročí 17. listopadu projdou pravicoví extrémisté židovským městem. Shromáždění projde Pařížskou ulicí, Jáchymovou a Maiselovou ulicí, pak zamíří na náměstí Franze Krafky a nakonec na Betlémské náměstí. "Je to lumpárna. Ale co od těchto lidí lze očekávat jiného?" řekl vrchní zemský rabín Karol Sidon.

Prezident Miloš Zeman tentokrát nikde veřejně nevystoupí. "O státním svátku, kdy si připomínáme boj za svobodu a demokracii, nechť promluví místo politiků studenti a široká veřejnost,“ řekl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Prezident bude mít v tento den soukromý program a bude se zdržovat v Lánech.

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 17. 11. 2016 20:34
 

Právě se děje

Další zprávy