Získali jsme tajný plán VZP: Tak utratila pět miliard

Petr Holub
15. 5. 2012 6:30
O každoroční mimořádné dotaci rozhodli manažeři bez souhlasu správní rady i ministerstva
Tři miliardy z tajného plánu VZP šlo na vybavení onkologických a traumatologických center. V nákupech pro supercentra se dají odhalit mimořádné případy předražených přístrojů.
Tři miliardy z tajného plánu VZP šlo na vybavení onkologických a traumatologických center. V nákupech pro supercentra se dají odhalit mimořádné případy předražených přístrojů. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Největší zdravotní pojišťovna VZP léta skrývá, jak utrácí peníze vybrané od daňových pokladníků. Aktuálně.cz se podařilo neoficiálně získat dokumenty, jak se přidělovaly dotace nemocnicím v letech 2007 až 2009.

K pětimiliardovému navýšení plateb došlo v druhé polovině roku 2008, když velké státní a krajské nemocnice začaly zřizovat nákladná onkologická, traumatologická a kardiologická centra.

O budování center rozhodl tehdejší ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, který však nikdy nemluvil o tom, kdo bude centra využívající nejdražší přístroje, materiál a léky financovat.

Neprůhledné přesuny peněz ve zdravotnictví se podařilo odhalit až se čtyřletým zpožděním díky úniku dat z největší zdravotní pojišťovny VZP. Odpovědné instituce se totiž snažily zvýšení útraty za supercentra utajit.

Dvacet elitních nemocnic

Z dokumentů, které se podařilo Aktuálně.cz získat, vyplývá, že VZP dělí nemocnice na tři kategorie. Elitní nemocnice inkasují každým rokem víc peněz, ostatní se buď musí spokojit se stále stejnou úrovní plateb, anebo mlčky připustit útlum.

Dokazují to finanční přesuny z období, kdy byl ministrem Julínek a šéfem správní rady VZP jeho náměstek Marek Šnajdr.

Všeobecná zdravotní pojišťovna tehdy zvýšila celkové dotace nemocnicím o patnáct procent, prakticky všechny peníze ale inkasovalo bez výběrového řízení čtrnáct státních a šest krajských nemocnic.

Vesměs šlo o nemocnice, kdy byla nově zřízena specializovaná centra. Pouze v těchto dvaceti ústavech, ze kterých přitom sedm sídlí v Praze, se platby pojišťovny zvyšovaly o víc než 100 milionů ročně.

Supercentra vznikla ještě v dalších čtyřech nemocnicích, kterým se dotace zvýšily o nižší částku.

Nejvíc těm největším

Největší nárůst dotací potvrdil dominantní roli pražských státních gigantů. O pětinu narostly platby Všeobecné fakultní nemocnici na Karlově náměstí a motolské nemocnici, kterým se tak během dvou let dotace zvýšily o 600, resp. 550 milionů.

Půlmilionovým navýšením jim dokázaly konkurovat pouze Fakultní nemocnice v Brně a Hradci Králové.

Rychlejší nárůst dotací než fakultní nemocnice vykázala v letech 2007-2009 čtyři zařízení, která patří krajům, konkrétně České Budějovice, Liberec, Ústí nad Labem a Jihlava. Platby pojišťoven se tam zvyšovaly až o třetinu, protože právě v těchto ústavech nově vznikaly všechny tři druhy specializovaných center.

Nominální nárůst od 180 do 450 milionů ovšem zaostal za největšími fakultními nemocnicemi, protože krajské nemocnice vycházely z menšího základu.

O supercentrech se nemluví

Všeobecná zdravotní pojišťovna zmíněná fakta od počátku tajila. Na oficiální dotaz Aktuálně.cz z února 2009, proč údaje Českého statistického úřadu prozrazují neobvyklý nárůst dotací pro nemocnice, odpověděl jménem pojišťovny ředitel odboru pojistného Tomáš Červinka: "Změna trendu je i pro nás překvapivá, vysvětlení budeme mít, až vyúčtujeme celý rok."

Červinka pouze nevyloučil hypotézu, že hlavním adresátem peněz byla specializovaná centra.

V srpnu téhož roku VZP připustila, že přes tři miliardy přidala nemocnicím, které významně rozšířily kapacity a začaly používat drahé léky. Odmítla však vyjmenovat ústavy, kterým se platby zvyšovaly.

Aktuálně.cz se k případu vrátilo loni na podzim, pojišťovna však dosud nebyla schopna poslat seznam, kolik jednotlivým nemocnicím platila v roce 2009. Zveřejňovat takové informace přikazuje zákon, její mluvčí Jiří Rod odklad zdůvodňuje tím, že se údaje o platbách nemocnicím dají těžko dohledat. 

Až neoficiální únik dat z VZP umožnil identifikovat centra, ve kterých se peníze daňových poplatníků ztratily. 

Utraceno bez kontroly

Před čtyřmi lety VZP mimořádně navýšila o pět miliard platby nemocnicím, ve stejné době vznikl v bilanci největší pojišťovny pětimiliardový deficit.

Efektivitu investice do specializovaných center přitom zpochybňují předražené nákupy přístrojů, kterými na příkaz ministerstva zdravotnictví nemocnice svá centra vybavily.

Tři miliardy na vybavení onkologických a traumatologických center rozdělovalo ministerstvo v letech 2008 a 2009 z evropského Integrovaného operačního programu. V nákupech pro supercentra se dají odhalit mimořádné případy předražených přístrojů.

Nejnápadnější byl nákup tomografu Siemens Somatom AS64 ostravskou fakultní nemocnicí za 28,4 milionu korun. Tento přístroj je přitom k dostání za 12,5 milionu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 21 minutami

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy