Získali jsme tajný plán vykácení Národního parku Šumava

Pavel Baroch
25. 3. 2011 5:30
Nový šéf parku Jan Stráský plánuje kácet i tam, kde si Václav Klaus přeje lyžovat
Na Šumavě se má rozsáhle kácet. Plán už je
Na Šumavě se má rozsáhle kácet. Plán už je | Foto: Pavel Baroch

Vimperk - Do vzrostlých smrků na kopcích nad Lipenskou přehradou - jedné z nejcennějších lokalit Národního parku Šumava - by se už brzy mohly zakousnout motorové pily.

Oblast Hraničníku a Smrčiny, kde si svého času přál novou sjezdovku Václav Klaus, patří mezi místa, kde nový ředitel parku Jan Stráský navrhuje radikální postup proti kůrovci - to znamená napadené stromy najmě pokácet.

Vyplývá to ze zatím tajeného návrhu, kde chce nově jmenovaný ředitel šumavského národního parku Jan Stráský kácet stromy.

Dokument s názvem Návrh opatření k utlumení kůrovcové kalamity v Národním parku Šumava dokončil před několika dny. Aktuálně.cz ho má k dispozici. Zpráva je zatím neveřejná, protože ji musí nejprve posoudit ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

Klaus a Šumava
Autor fotografie: Reuters

Klaus a Šumava

  • Václav Klaus ještě jako český premiér v 90. letech minulého století prosazoval plány na vybudování sjezdovky na horském masivu Smrčina, který sousedí s Hraničníkem.
  • Řekl tehdy, že bude první, kdo si sjezdovku sjede.
  • Poté, už jako prezident, se Klaus angažoval ve větším lyžařském využití Šumavy.
  • Před dvěma lety byl prvním, kdo se podepsal pod jihočeskou Petici za zdravou Šumavu, která volala po razantním zásahu proti kůrovci v tamním národním parku.

Na kůrovce

Stráský chce znovu pustit motorové pily do prvních, nejcennějších zón národního parku, kde naposledy nechal kácet kůrovcové smrky v roce 1999 tehdejší ministr životního prostředí Miloš Kužvart z ČSSD.

Kromě toho ředitel Stráský plánuje výrazně rozšířit i kácení ve druhých zónách šumavského parku.

Podle něj jiná možnost neexistuje, protože lýkožrout smrkový ohrožuje přirozené funkce lesa.

"Rychlost a intenzita rozpadu lesních ekosystémů je natolik dominující, že ohrožuje přirozené funkce lesních ekosystémů jak v samotném národním parku, tak i v širší oblasti u sousedních vlastníků lesů," uvedl Stráský ve zprávě pro svého nadřízeného Chalupu.

V dokumentu napadl Stráský bývalé vedení ministerstva a parku, že nechalo škůdce přemnožit, takže porosty jsou už čtvrtým rokem ve stavu kůrovcové kalamity.

"Tento iracionální přístup byl ve vztahu ke kritizující veřejnosti zaštítěn ideologií směřování k divočině," napsal Stráský v Návrhu opatření k utlumení kůrovcové kalamity v Národním parku Šumava.

Plán kácení smrků kvůli kůrovci, jen žlutá pole mají zůstat zcela nedotčená
Plán kácení smrků kvůli kůrovci, jen žlutá pole mají zůstat zcela nedotčená | Foto: NP Šumava

A co tetřev?

Strásky obratem vzbudil razantní odpor u ekologických aktivistů.

Jaromír Bláha z Hnutí Duha po přečtení Stráského návrhů řekl, že tak radikální postup by vedl ke zničení unikátní šumavské přírody.

Týká se to i oblasti Hraničníku a Smrčiny na jižním konci šumavského parku.

"To jsou skutečné pralesovité porosty, tam se chodí dívat odborné exkurze," řekl Aktuálně.cz Bláha.

Dodal, že Hraničník se Smrčinou se v poslední době staly vyhledávaným místem chráněného tetřeva, který by tak přišel o další místo k životu.

Jihočeský kraj i šumavské obce z okolí Lipenské přehrady ovšem tlačí na to, aby se tyto kopce využily pro zimní sporty, minimálně požadují lanovku do rakouského lyžařského areálu Hochficht.

Kácení v třetině území?

Ředitel parku Jan Stráský uvedl, že by se ve vymezených oblastech nezasahovalo proti kůrovci plošně.

Nejdůležitější textové pasáže Stráského zatím tajené zprávy o kůrovci:

"Těžilo by se asi v třetině prvních zón a v části druhých zón. Nejde o vytěžení prvních zón, ale o výběrovou těžbu," uvedl Stráský zkraje týdne, když svůj Návrh opatření k utlumení kůrovcové kalamity v Národním parku Šumava posílal ministru Chalupovi.

Dřevorubci míří do srdce Šumavy

Z dokumentu podle Hnutí Duha vyplývá, že Stráský chce pustit dřevorubce do samého srdce Šumavy - rašelinišť a mokřadů.

"Dřevo se má sklízet v oblasti Mlynářské a Rybárenské slati, v Jezerní i Mezilesní slati, Černohorském močálu, Tetřevské slati a mnoha dalších. Těžební stroje se ponoří také do rozsáhlých bažin v okolí Vysokých Lávek. Dřevorubce chce nový ředitel vpustit dokonce i do kaňonu řeky Křemelné. Zasahovat proti kůrovci plánuje i v Chalupské slati, kde téměř žádné smrky nejsou," tvrdí Jaromír Bláha.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa
Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa | Foto: Jan Langer

Varuje, že Stráského plán by znamenal tisíce hektarů holin navíc, než kdyby se kůrovcové smrky porážely jen na hranicích území, kde je přirozený vývoj ponechán přírodě jako dosud.

"Stráský plánuje pustit těžařské firmy do nejcennějších částí Šumavy. Turisté budou místo divoké přírody obdivovat těžební stroje a rozsáhlé holiny doslova na každém kroku, dokonce i u Javoří pily, cestou na Březník nebo prameny Vltavy," varoval Bláha.

Chalupa chce rozhodnout brzy

Rozhodnutí teď leží na ministrovi životního prostředí Tomáši Chalupovi.

"Chci rozhodnout co nejdříve," řekl Aktuálně.cz Chalupa.

Uvedl, že Stráského návrh bude posuzovat například podle plánů na scelování prvních zón parku, které jsou nyní rozdrobeny na desítkách míst.

 

Právě se děje

Další zprávy